Radio Białystok | Gość | Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia

16.04.2020, 08:47, akt. 09:31

"Maseczka jest potrzebna w tym etapie epidemii, kiedy dużo w przestrzeni publicznej pojawia się osób, które są tak zwanymi osobami bezobjawowymi, czyli są zakażone koronawirusem, ale przechodzą go w sposób bezobjawowy" - mówi wiceminister zdrowia.

Waldemar Kraska, źródło: Senat RP
Waldemar Kraska, źródło: Senat RP


0:00
0:00
Z Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od dziś chodzimy w maseczkach. Jakie powinny być? Czy w każdej sytuacji? O tym z wiceministrem zdrowia - senatorem Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Kiedy będzie szczyt epidemii, bo wczoraj w województwie podlaskim stwierdzono tylko 3 przypadki zakażenia koronawirusem. Czy to oznacza, że się wypłaszcza ta krzywa zarażalności? 


Waldemar Kraska: My się opieramy na opinii ekspertów, eksperci też mają niestety podzielone zdania i różnie mówią kiedy ten szczyt nastąpi. Wszyscy na razie się skłaniają, że to będzie albo następny tydzień albo jeszcze kolejny, więc myślę że to jednak będzie pod koniec przyszłego tygodnia. Aczkolwiek z dnia na dzień tych nowych osób zakażonych wirusem przybywa, ale nie przybywa w sposób lawinowy, czego bardzo nie chcieliśmy, żeby w ciągu jednej doby przybywało tak jak we Włoszech czy Hiszpanii - wielokrotność poprzedniego dnia. Myślę, że jeżeli nawet dojdziemy do tego szczytu, to nie będzie to tak lawinowe jak w krajach Europy Zachodniej.


Tym bardziej powstrzymać ewentualny lawinowy wzrost mają maseczki czy zakrywanie ust. W jakich sytuacjach je zakrywać, kiedy nie, jakiego rodzaju maseczek, czy jakiego rodzaju ochron używać?


Maseczka nie chroni nas, tylko chroni osoby, z którymi się spotykamy, stykami, czyli ta maseczka jest potrzebna w tym etapie epidemii, kiedy dużo w przestrzeni publicznej pojawia się osób, które są tak zwanymi osobami bezobjawowymi, czyli są zakażone koronawirusem, ale przechodzą go w sposób bezobjawowy, czyli nie mają kaszlu, nie mają gorączki i duszności. I dlatego wprowadziliśmy obowiązek noszenia maseczek, czy też obowiązek zakrywania właściwie ust i nosa, tutaj możemy używać praktycznie wszystkiego - czy to jest szalik, czy to jest chustka, czy to jest maseczka higieniczna, czy chirurgiczna. 

Aczkolwiek te specjalistyczne maseczki myślę, że są za rezerwowane głównie dla personelu medycznego. W naszym takim codziennym używaniu tych środków ochrony osobistej myślę, że wystarczą te maseczki, które są dostępne w sklepach, a jeżeli nie mamy takiej, to możemy sami wykonać albo zakrywamy się chustką lub szalikiem.


A nie obawiajcie się, że wzrośnie liczba zagrożeń ze względu na to, że później używanie tego rodzaju ochrony będzie powodowało zarażenia?


Później, to znaczy kiedy?


Jak użyjemy jednorazową maseczkę to szkoda będzie wyrzucić, jak wydaliśmy prawie 10 zł na jej zakup.


To na pewno jest jakiś problem. Jeżeli maseczka jest jednorazowa, to niestety musimy ją wyrzucić. Jeżeli kogoś nie stać i chcemy zaoszczędzić to możemy tę maseczkę zrobić sobie materiałową, którą można następnie wyprać, wygotować, przeprasować gorącym żelazkiem - wtedy ona już na pewno jest pozbawiona tych wirusów, więc można ją używać wielokrotnie.


Czy oprócz tego także rękawiczki będą obowiązywały i dezynfekowanie dłoni, czy te dotychczas obowiązujące zasady będą równolegle funkcjonować?


Te rękawiczki, których używamy w sklepach na pewno funkcjonują i to, co mniej o tym mówimy, ale na pewno jest cały czas podstawą, czyli higiena rąk, czyli mycie rąk przez 30 sekund ciepłą wodą i mydłem. Naprawdę to pomaga, nie potrzeba jakichś wymyślnych środków dezynfekujących, ale oczywiście jeżeli nie mamy dostępu do mydła i ciepłej wody, wtedy dobrze mieć w kieszeni mały dozownik z ośrodkiem dezynfekującym i ręce trzeba co jakiś czas odkażać.


Teraz jak rozmawiamy to ja nie mam maseczki, pan nie ma maseczki, a zatem w jakich sytuacjach ta maseczka obowiązuje?


Może łatwiej będzie powiedzieć, kiedy nie musimy stosować maseczek, czyli na przykład kiedy jedziemy sami samochodem, poruszamy się jako jedna osoba lub jedziemy z dzieckiem, to wtedy tych maseczek nie musimy stosować, ale już kiedy jedziemy do pracy i podwozimy na przykład kolegów, którzy z nami pracują, to wszyscy wtedy powinniśmy tych maseczek używać. 

Także dzieci do czwartego roku życia nie muszą używać maseczki, to raczej niemożliwe żeby dziecko zmusić do używania takich maseczek. Także osoby, które ze względu na swój stan zdrowia, z zaburzeniami oddychania, czy też w głębokim lub średnim stopniu niesamodzielności, wtedy też takich maseczek nie muszą używać. Ale także wykonując czynności zawodowe, pracujemy w pewnych zakładach, obiektach, placówkach - jeżeli pracujemy w pewnym gronie osób - tych maseczek nie musimy używać, ale jeżeli mamy bezpośredni kontakt z klientami, czy też obsługujemy interesantów, to oczywiście także powinniśmy te maseczki zakładać. 

W transporcie publicznym - jeżeli to jest autobus dalekobieżny, który sprzedaje bilety, ma kontakt z pasażerami - kierowca powinien maseczki używać, jeżeli to jest autobus miejski i jest kabina odgrodzona od osób, które są przewożone tym autobusem, wtedy oczywiście kierowca takiej maseczki nie musi używać. Oczywiście także duchowni w czasie sprawowania posługi religijnej także tych maseczek nie muszą używać. 

Co ciekawe w sklepach widzimy panie, które dość ciężko pracują teraz na kasach, panie mogą być nie w maseczkach, ale w tak zwanych przyłbicach, które zasłaniają przed ewentualnym aerozolem z wirusem, ale musi być spełniony jeszcze jeden wymóg - musi być odgrodzona ta osoba, która obsługuje kasę od klientów specjalną przesłoną. Jeżeli to będzie zachowane, wtedy też ta pani w sklepie nie musi używać maseczki.


Jeśli ktoś ma przyłbice, bo nie lubi nosić maseczki, to może zastąpić jedną rzecz drugą?


Nie, w tej chwili w przestrzeni publicznej musimy używać maseczek, przyłbica jest zarezerwowana dla obiektów handlowych i usługowych, tam gdzie to nakrywanie ust może w jakiś sposób przeszkadzać tej pani, ale musi być spełniony obowiązek, że musi być dodatkowa jeszcze przesłona między osobą sprzedającą a klientem.


Jakie kary grożą za nienoszenie maseczek, za niezasłanianie ust w tej przestrzeni publicznej?


Tych kar nie będzie, bo chyba wszyscy jesteśmy świadomi, żebyśmy to używali. Może nie jest w naszym interesie, ale jest w interesie osób, z którymi się spotykamy. Myślę, że te kary to są tak, jak w tej chwili - kary porządkowe, na początku pouczenia, jeśli chodzi o policję. Jeśli to będzie nagminnie nieprzestrzegane, wtedy trzeba taką osobę ukarać.


W najbliższych dniach mają być publikowane kalendaria wydarzeń związanych ze znoszeniem albo zaostrzaniem kwarantanny. W którym kierunku to wszystko będzie szło?


Oprócz pandemii, nasza gospodarka jest w stanie zamrożenia i na pewno powinniśmy tę przestrzeń publiczną w jaki sposób odmrażać. Ja nie mówię o otwieraniu drzwi, ale na razie może o uchyleniu tych drzwi, ponieważ widzimy, że te wszystkie obostrzenia, które w tej chwili są - one przynoszą efekty, dlatego zbyt szybkie i gwałtowne poluzowanie tych obostrzeń i uruchamianie poszczególnych sektorów gospodarki powinno się odbywać w sposób bardzo powolny i ostrożny. 

Tutaj decyzje będą podejmowane praktycznie z dnia na dzień, żebyśmy wiedzieli jaki jest stan epidemiczny w kraju, czy możemy sobie już w tej chwili pozwolić na pewne poluzowanie, no i zawsze trzeba myśleć o tym, czy to nie spowoduje zwiększenia nowych osób zakażonych koronawirusem, a tym samym nie zwiększymy liczby osób, które mogą niestety z tego powodu umrzeć.


Galerie handlowe wrócą? 


Myślę, że w najbliższej przyszłości być może tak, ale na pewno nie  od razu, bo to są jednak miejsca, gdzie gromadzą się dość duże ilości osób. Myślę, że na początek ten handel mniejszy, czyli te sklepy mniejsze, gdzie tych osób przebywa jak najmniej.



| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.


fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?


prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.


Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.


Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.


Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.


Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.


Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.


Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.


Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok