Radio Białystok | Gość | Jolanta Tulkis - rzeczniczka PUP w Białymstoku

Jolanta Tulkis

rzeczniczka PUP w Białymstoku

30.04.2020, 08:30, akt. 09:03

"Wstrzymanie przyjmowania wniosków jest chwilowe, żeby przeorganizować urząd, by przy tak ogromnej ilości wniosków mogło pracować jak najwięcej osób" - mówi Jolanta Tulkis.

Jolanta Tulkis, foto: Monika Kalicka
Jolanta Tulkis, foto: Monika Kalicka

Z Jolantą Tulkis rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od 30 kwietnia Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku wstrzymuje przyjmowanie wniosków o mikropożyczki. Wpłynęło ich około 13 tysięcy. O to wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej ubiegało się tyle osób, że urzędnicy potrzebują czasu na weryfikację wniosków. Co dalej z kolejnymi  mikropożyczkami? O tym z rzeczniczką  PUP w Białymstoku Jolantą Tulkis rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Pani Jolanto, chodzi o 5000 zł, bo na takie kwoty opiewa mikropożyczka.


Jolanta Tulkis: Dokładnie tak. Mikroprzedsiębiorcy i osoby samozatrudnione mogą ubiegać się o pożyczkę w kwocie do 5000 zł.


Jak sama nazwa jest to mikropożyczka, jakie są warunki, żeby nie zwracać tych pieniędzy?


Warunkiem jest utrzymanie działalności gospodarczej przez 3 miesiące od momentu otrzymania wsparcia. I później złożenie wniosku do urzędu i umorzenie takiej pożyczki. Jeżeli są spełnione te warunki - można dokonać takiej czynności.


Stąd ta mikropożyczka ma takie wzięcie. Pytanie, co się stanie z tymi, którzy nie zdążyli wysłać wniosku, a chcieliby skorzystać z tej mikropożyczki.


Dane na dziś z godziny 7:30 - do naszego urzędu wpłynęło ponad 15 tys. wniosków na wszystkie formy pomocy, przy czym na mikropożyczkę ponad 14 tys. Nie licząc wniosków, które w chwili obecnej są w kwarantannie, które przyszły do urzędu w wersji papierowej. 

Takich pełnych danych co do sztuki nie jesteśmy na razie w stanie powiedzieć, jest tak wielkie zainteresowanie. Na ten moment żeśmy też zrealizowali, wypłacili 1 233 pożyczki na łączną kwotę 6 157 700 zł. Tak wielkie zainteresowanie tą formą pomocy jest stąd, że tak naprawdę każda osoba, która przed pierwszym marca 2020 roku prowadziła działalność gospodarczą, może ubiegać się o stosowną formę pomocy. Natomiast wczorajsze wstrzymanie przyjmowania wniosków było tylko i wyłącznie chwilowe. 

My rozumiemy wstrzymanie jako proces ciągły, natomiast to, co się zadziało wczoraj - potrzebne było nam po to, aby móc przeorganizować pracę urzędu, aby przy tak ogromnej ilości wniosków mogło pracować jak najwięcej osób. Praktycznie te zadania, które są normalnie wykonywane przez urząd, jak najbardziej normalnie także wykonujemy, przyjmujemy oferty pracy od pracodawców, którzy są w momencie zatrudnienia, odpisujemy na różne pisma, obsługujemy osoby bezrobotne. Natomiast każdy pracownik urzędu, który ma w mniejszym zakresie takie obowiązki, jest oddelegowany do pracy przy wnioskach. 

Oprócz tego Starostwo Powiatowe także nas wspomaga swoimi pracownikami, tudzież liczymy na to, że ta praca będzie szybsza, te osoby, które do tej pory złożyły wnioski, szybciej otrzymają pieniądze. Natomiast w chwili obecnej trwa spotkanie, na którym są podejmowane decyzje co do dalszych kroków. 

Bardzo możliwe, że nie będzie takiego przestoju, ale wszystkie informacje będą na naszej stronie internetowej w aktualnościach, bardzo proszę o śledzenie tego. 


Ten wniosek między innymi o mikropożyczkę miał być prosty, dlaczego tak dużo uwagi poświęcacie wnioskom, dlaczego proces akceptacji trwa tak długo?


Wydaje się, że jest to proste, ponieważ na stronie praca.gov.pl jest bardzo ładnie to wszystko, bardzo prosto i tak punkt po punkcie rozpisane, jak to wypisać. Natomiast prawie 80% wniosków, które wpływa do urzędu, który w tym momencie opracowaliśmy - zawierają błędy. 


Jakiego rodzaju?


Nie są dołączane załączniki, do takiego wniosku musi być dołączona umowa i klauzula RODO, czyli o przetwarzaniu danych osobowych, jak również formularz pomocy publicznej. I wydawałoby się, że te dokumenty są spójne, natomiast zdarzają się sytuacje, że umowa pochodzi z innej formy pomocy, a załączniki z innej, co dyskwalifikuje taki wniosek. Natomiast my nie odrzucamy błędnych wniosków, kontaktujemy się z wnioskodawcami, czy to telefonicznie, czy mailowo jeżeli telefon tutaj jest obciążony, bo proszę pamiętać, że urząd pracuje teraz bez obsługi klienta, my pracujemy na telefonie, na mailu, na portalu praca.gov.pl, stąd też wiemy, że są problemy z dodzwonieniem się do urzędu, prosimy o cierpliwość. Błędem jest na przykład, że dane we wniosku nie pokrywają się z danymi w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, gdzie wydawałoby się, że osoba, która wnioskuje, jest właścicielem firmy i te same dane zawiera we wniosku, więc to musimy zweryfikować. 

Też trzeba pamiętać, że to są środki publiczne, więc trzeba tutaj dołożyć wszelkich starań aby one były wydawane zgodnie z obowiązującymi przepisami, zaleceniami ministerstwa i żeby te osoby, które ubiegają się o tę formę pomocy, też nie były narażone na jakieś przykre konsekwencje w czasie późniejszym, bo podejrzewam, że będzie to też kontrolowane. 


A zatem apelujemy do wszystkich, którzy chcą skorzystać z mikropożyczek, aby dokładnie wczytali się we wniosek i dokładnie go wypełnili, wtedy skróciłby się proces weryfikacji i przyznania tej mikropożyczki.


To jest w interesie i osób, które  składają wnioski o pieniądze, jak również naszym, bo wtedy ta praca dużo szybciej przebiega. Prosimy pracodawców, mikroprzedsiębiorców, osoby samozatrudnione, które ubiegają się o wszystkie formy pomocy, już nie chodzi tylko o pożyczkę, aby dołożyły należytej staranności przy przygotowaniu tych dokumentów. To jest tylko chwila, żeby się nad tym pochylić, żeby sprawdzić, czy wszystko jest dobrze. Później taki wniosek musi być sprawdzony przez urzędnika, ale jeżeli on jest dobrze przygotowany, to ta praca dużo szybciej przebiega i dużo szybciej możemy wypłacić pieniądze. 


Najważniejszy wniosek rozmowy, że to jest wstrzymanie, że to nie jest zatrzymanie całego procesu.


W tym momencie sprawa jest bardzo dynamiczna. Obecnie trwa zebranie dyrekcji i kierownictwa urzędu po to, żeby móc jak najsprawniej poprzesuwać osoby i jak najsprawniej pochylić się nad tymi wnioskami, więc nie jest powiedziane, że my tego naboru nie wznowi my choćby dzisiaj, ale o tym wszystkim będziemy informować w aktualnościach, także bardzo proszę o śledzenie naszej strony internetowej. 


Ale najważniejsza kwestia to chwilowe wstrzymanie obsługi, czy przyjmowania wniosków jest tylko chwilowe. Pieniądze są, te mikropożyczki będzie można nadal udzielać i te wnioski będą przyjmowane?


Takie mamy zapewnienie z ministerstwa, że każda osoba chętna i potrzebująca dostanie takie wsparcie, więc odpowiedź na pana pytanie jest tak.


A zatem czekamy na moment kiedy Powiatowy Urząd Pracy wznowi przyjmowanie tych wniosków i oczywiście cały czas czekamy na moment, kiedy te wnioski, które do tej pory wpłynęły, zostaną zaakceptowane i pieniądze popłyną szerokim strumieniem do kieszeni wnioskujących.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok