Radio Białystok | Gość | Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia

12.05.2020, 07:43, akt. 12:14

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski
Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Z Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska apeluje o zachowanie dystansu społecznego i dyscypliny epidemiologicznej. Piękna wiosenna pogoda w ostatni weekend sprawiła, że ulice i plaże zaroiły się od osób bez maseczek. Tymczasem zagrożenie koronawirusem nie minęło - przestrzega wiceminister. Podkreśla, że skoro do tej pory tak dużo poświęciliśmy zwalczaniu epidemii, to szkoda byłoby to zaprzepaścić.

wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jakie są informacje dotyczące przestrzegania zasad epidemiologicznych? Czy wpłynie to na wzrost liczby zakażeń? Czy rząd będzie musiał wykonać krok wstecz po to, żeby ludzie przestrzegali reguł?


Waldemar Kraska: Dostajemy informacje od naszych ekspertów o tym, jak wpływa to na liczbę zakażeń, na czynnik, który monitoruje liczbę nowych zakażeń, czyli ile osób zakaża jeden człowiek. Myślę, że w tym tygodniu będziemy już mieli dokładne badanie. Aczkolwiek jeżeli tylko wyjrzymy przez okno na ulicę czy jak oglądamy telewizję, to widzimy, że piękna pogoda, szczególnie w ten weekend, nie sprzyjała temu, abyśmy przestrzegali reguł, do czego bardzo namawiamy, bo jest to jedyna metoda, aby ten epidemiologiczny łańcuch przerwać.

Jak widziałem ten tłum na polskich plażach, blisko siebie, bez maseczek, to naprawdę bardzo mnie zmroziło. Dzisiaj, wyglądając przez okno i patrząc na termometr, ucieszyłem się, że jest tak zimno. Z punktu medycznego wolałbym, żeby było chłodno i deszczowo.


Każda drobna nieostrożność, co pokazuje Śląsk, może powodować wzrost liczby zakażeń.


Śląsk jest takim dość typowym przykładem, że są to ogniska. Jeżeli z puli wszystkich nowych zakażeń wyłączylibyśmy województwo śląskie, to tych nowych przypadków jest mało. To dobra wiadomość. Dlatego aby szybko opanować sytuację na Śląsku, zdecydowaliśmy się na dość na radykalne kroki. Praktycznie wszystkich górników przetestujemy na obecność koronawirusa. Myślę, że do środy ponad 15000 górników będzie miało już zrobione badania. Oczywiście wszystkie osoby z dodatnim wynikiem idą do  izolacji, z ujemnym mogą dalej pracować.

Od dzisiaj ruszają także badania testowe rodzin górników.

Być może za tydzień ponowimy badania, by z grupy ujemnych wyłapać dodatnie wyniki.

Praca w kopalni jest specyficzna. Mimo iż władze kopalni włożyły naprawdę duży wysiłek w to, aby zachować pewien reżim sanitarny, jednak charakter pracy sprzyja temu, że kontakt z drugim człowiekiem jest dość intensywny i niestety skutkuje to zakażeniami.


To pokazuje właśnie, jak dystans społeczny jest istotny, aby przerwać łańcuch zakażeń.


Rzeczywiście. Zakażamy się drogą kropelkową, więc dwumetrowych dystans jest tutaj bardzo ważny. Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają włożonych maseczek, to naprawdę jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy po epidemii, że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Rośnie liczba "maseczkowych sceptyków". Z drugiej strony fakt, że tak długo przestrzegaliśmy warunków kwarantanny, to, że wiele osób się nie zaraziło, może wpływać na złagodzenie dyscypliny społecznej.


Ale szkoda byłoby tego czasu, który był naprawdę dla nas ciężki. Polacy dość karnie zastosowali się do naszych zaleceń i nie wychodzili z domu. Ulice były puste. To skutkowało tym, że nowych zakażeń było coraz mniej. W tej chwili jakbyśmy nie przestrzegali tych zaleceń i wrócili do spotkań towarzyskich i kontaktów, to szkoda byłoby tego czasu, który poświęciliśmy na zwalczanie epidemii.

Szczególnie że w tej chwili gros osób, które są zakażone, to osoby bezobjawowe, które czują się dobrze. Tak jest właśnie w przypadku górników. Prawie 97 proc. to osoby, które czuły się zdrowo, nie mają żadnych objawów. Są zdziwione, że mają dodatni wynik badania i muszą iść do izolacji. Czasem budzi to ich sprzeciw, ale są nosicielami i mogą zakażać inne osoby.


Możemy też podejść do tej sprawy ekonomicznie. Skoro tak dużo zainwestowaliśmy w zwalczanie epidemii, to szkoda by było stracić te wielkie pieniądze.


Rzeczywiście. Tak jak mówił premier Morawiecki, każdy dzień takiego zamrożenia polskiej gospodarki to miliardy złotych, więc naprawdę szkoda tych pieniędzy.

Jest szansa, że wyjdziemy z tego ochłodzenia, ale musimy to robić w sposób bardzo rozsądny i przemyślany. Wiele krajów wychodzi w przestrzeń publiczną, otwiera czy to fabryki, czy instytucje publiczne, ale także instytucje usługowe. My również staramy się to robić, w miarę spokojnie i racjonalnie.

Następny etap tego odmrożenia przewidziany jest na 18 maja. Mamy nadzieję, że ten termin będzie dotrzymany, ale wszystko zależy - jak zawsze powtarzam - tylko od nas. Najbardziej podnoszona jest kwestia fryzjerów czy kosmetyczek i sądzę, że przez wielu z nas bardzo oczekiwana. Jestem dobrej myśli, że uda się to złagodzić. Wiem, że przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego w gabinetach można tę działalność prowadzić.


Czy będzie decyzja o przywróceniu zajęć w szkołach?


Ciągle rozmawiamy na ten temat z ministrem Piontkowskim. Na pewno trzeba przeprowadzić egzaminy maturalne czy egzaminy klas ósmych. Czy będzie powrót? Trudno w tej chwili na 100 proc. powiedzieć. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej i od wspólnej decyzji. My jako Ministerstwo Zdrowia wydajemy rekomendację, ostateczną decyzję podejmuje Ministerstwo Edukacji. Zobaczymy. Jeszcze mamy troszkę czasu. Co prawda już niedługo są wakacje, więc tego powrotu byłoby niedużo.


MZ z pewnością śledzi informacje dotyczące poszukiwań szczepionki, nowych testów itp. Jak wygląda sytuacja?


Cały świat, naukowcy, którzy zajmują się immunologią, pracują nad nową szczepionką. Prace są już bardzo zaawansowane. Unia Europejska przeznaczyła duże pieniądze, Polska także do tego się dorzuciła. Chcemy, żeby szczepionka powstała jak najszybciej, ale jednocześnie jest zastrzeżenie, żeby była ona bezpieczna. Wyprodukowanie takiej, która nie będzie miała żadnych działań ubocznych, jest bardzo ważne, żeby obywatele, godząc się na szczepienia, mieli świadomość, że szczepionka jest dla nich całkowicie bezpieczna.

Kiedy się pojawi? Naprawdę trudno powiedzieć. Są sygnały, że może już jesienią. Niektórzy mówią, że dopiero w przyszłym roku.


| red: zmj, mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
24.11.2020

"Mamy jedyną okazję raz na 10 lat, żeby zrobić w pewien sposób inwentaryzację wsi i rolnictwa, a jest to potrzebne do tego, żeby zobaczyć jak się to rolnictwo w trakcie 10 lat zmieniło" - mówi Dorota Wyszkowska.

Marcin Smolik, Konferencja MEN na temat wyników egzaminu maturalnego 2020 w sesji głównej, źródło: www.gov.pl

Marcin Smolik

dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
23.11.2020

Będzie mniej materiału do matury i egzaminu ósmoklasisty. - Mamy świadomość, że nauczanie zdalne, pomimo tego, że nauczyciele robią coraz lepszą robotę, zaangażowani są uczniowie i rodzice, nie daje tego samego, co nauczanie stacjonarne - mówi dyrektor CKE.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
20.11.2020

"Bardzo wielu młodych twórców nie może się przebić, a Niebieski Mikrofon może dać im szansę pokazania się szerszej publiczności" - mówi Artur Kosicki.


Violetta Cylwik, fot. Sylwia Krassowska

Violetta Cylwik

rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Izby Adwokackiej w Białymstoku
20.11.2020

"Funkcjonariusz policji powinien nam podać swoje imię i nazwisko, stopień służbowy, jednostkę, w której służy i przyczynę podjętych czynności w stosunku do nas" - mówi Violetta Cylwik.

Dariusz Kuć, fot. Marcin Mazewski

dr Dariusz Kuć

lekarz z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci
19.11.2020

Książka "Niedługie życie" jest zbiorem 21 wywiadów z rodzicami śmiertelnie chorych dzieci, które były pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci - mówi dr Dariusz Kuć.

prof. Piotr Radziwon, fot. Marcin Mazewski

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
19.11.2020

Przeciwciała ozdrowieńców są po to, aby zneutralizować wirusa, zanim wyrządzi on poważne szkody w naszym organizmie. Osocze można oddać 28 dni po ustąpieniu objawów - tłumaczył dyrektor RCKiK w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Anna Kietlińska

z podlaskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
18.11.2020

"Dwa lata temu zebraliśmy podczas licytacji w Radiu Białystok 7 tys. zł, rok temu około 10 tysięcy zł - słuchacze są ofiarni" - mówi Anna Kietlińska.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący struktur PiS w województwie podlaskim
18.11.2020

"Byłem zaskoczony postawą pana posła Lecha Kołakowskiego, byłem zaskoczony głosowaniem, radykalnymi wypowiedziami w mediach i ostatnim krokiem" - mówi poseł Dariusz Piontkowski.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Antoni Kołakowski

poseł
17.11.2020

Dokładnie dwa miesiące temu w Sejmie głosowano nad poprawkami w ustawie o ochronie zwierząt. Konsekwencją wyłamania się grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali przeciwko tym propozycjom, było zawieszenie ich w prawach członków ugrupowania.


Rafał Rudnicki - fot. Robert Bońkowski

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
17.11.2020

"Mam wątpliwości czy ten poziom wiedzy uczniów, który zdobędą, ułatwi im zdanie egzaminów, matury, funkcjonowanie w kolejnych latach. Czy te roczniki przez to, że są nauczane zdalnie, nie będą w jakiś sposób pokrzywdzone, ale nie tylko od strony edukacyjnej, ale także od strony psychologicznej" - mówi Rafał Rudnicki.

Lech Chyczewski, fot. Marcin Gliński

prof. Lech Chyczewski

rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku
16.11.2020

"Jeżeli próbek będzie bardzo dużo, to planujemy całodobową pracę" - mówi rektor WSM.

dr hab. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz, fot. Joanna Szubzda

doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

p.o. kierownika SOR w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku
13.11.2020

"Zapalenie płuc wywołane COVID-19 to nie jest choroba, która leczy się w tydzień, to jest choroba, która leczy się w miesiącach. Jeśli pacjent trafia na intensywną terapię, to wiemy, że to łóżko prędko się nie zwolni" - mówi doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
12.11.2020

"Z całą mocą i stanowczością wdrażamy przepisy, które na nas spadają. (...) Z nauką zdalną są jednak problemy, ale staramy się pomagać - będą 4 mln zł na komputery" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
10.11.2020

- Zdarzają się sytuacje, że zespoły oczekują na przyjęcie, że są odsyłane z jednego szpitala do drugiego z powodu braku miejsc, więc zdarza się, że pacjent przebywa na pokładzie ambulansu do kilku godzin. Takie sytuacje u nas też miały miejsce - mówi dyrektor.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
9.11.2020

Jeżeli uczeń w domu nie ma warunków do tego, aby uczestniczyć w kształceniu na odległość, wówczas dyrektor szkoły zobowiązany jest do tego, aby udostępnić mu w tym celu pomieszczenia w szkole bądź nawet zorganizować naukę stacjonarną - podkreśla wiceminister.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
6.11.2020

- Niestety prognozy, które mamy na najbliższe dni, nie pokazują aż tak dużego trendu, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby dziennych zachorowań, więc jesteśmy dość blisko przed decyzją o tzw. kwarantannie narodowej - mówi wiceminister.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
5.11.2020

- Jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy bagatelizujemy drobne objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, myśląc, że jest to przeziębienie, a jest to okres często największej zakaźności wirusa - podkreśla prof. Zajkowska.

Andrzej Duda, fot. Monika Kalicka

Andrzej Duda

burmistrz Kolna
5.11.2020

Zmiana metody naliczania opłat pozwoliła uszczelnić system i dzięki temu większa liczba mieszkańców będzie płaciła za wywóz śmieci - przekonuje Andrzej Duda.


foto: Monika Kalicka

prof. Izabela Kraśnicka

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
4.11.2020

- Większa część kampanii wyborczej w USA nie była dobrym prognostykiem dla Donalda Trumpa, ale końcówka należała do urzędującego prezydenta i już widać jej wpływ na wyniki - mówi prof. Izabela Kraśnicka.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.11.2020

- Mamy określony potencjał opieki zdrowotnej i musimy sobie w tych trudnych czasach próbować tymi dostępnymi środkami radzić. W tej chwili zmierzamy do tego, żeby ok. 35-40 proc. naszego potencjału medycznego przesunąć na walkę z Covidem - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Sebastian Wysocki

dyrektor Szpitala Ogólnego im. dr Witolda Ginela w Grajewie
3.11.2020

Grajewski szpital nie jest gotowy na przekształcenie go w placówkę tylko dla zakażonych koronawirusem - mówi jego dyrektor Sebastian Wysocki.


foto: Monika Kalicka

sierż. szt. Katarzyna Kulesz

z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
3.11.2020

"Nie daj się zwieść". Rozpoczyna się akcja profilaktyczna "Senior dla seniora", która ma m.in. ustrzec osoby starsze przed oszustwami "na wnuczka" czy "na policjanta".

foto: Monika Kalicka

Adam Kamiński

koordynator Klastra Technologicznego Infotech
2.11.2020

Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną. "Jestem przekonany, że będzie dużo problemów z wdrożeniem tego trybu. Mogę zaapelować, aby dać szanse urzędnikom i jutro nie wydzwaniać do urzędów. Sądzę, że będą potrzebowały jeszcze kilku dni, żeby się przygotować".

ks. Andrzej Dębski

ks. Andrzej Dębski

rzecznik Archidiecezji Białostockiej
30.10.2020

Tegoroczne obchody uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego będą inne niż zwykle. W jaki sposób możemy wyrazić swoją pamięć o bliskich?


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk
30.10.2020

Polacy są już zmęczeni pandemią i chcieliby wrócić do normalnego życia, dlatego nie wszyscy przestrzegają obostrzeń - mówi prof. Jerzy Kopania.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

szefowa oświatowej "Solidarności" w Podlaskiem
29.10.2020

"Żadna forma zdalnej nauki nigdy nie będzie tak dobra jak bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem, nawet w tych klasach starszych. Miejmy nadzieję, że to szaleństwo za jakiś czas się skończy i będziemy mogli wrócić do stacjonarnej nauki".

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
28.10.2020

"Lockdown zbliża się do nas wielkimi krokami i jeśli do piątku nic się nie zmieni, to obawiam się, że to się stanie" - mówi ekonomista.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
27.10.2020

- W Podlaskiem nie wszystkie szpitale mają uruchomione pełne moce (...) Nie wszystkie łóżka, które są dedykowane Covid-19, są na to przeznaczane. To jest też w dużej mierze wynik braków kadrowych - mówi prof. Flisiak.

Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.

Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok