Radio Białystok | Gość | Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia

12.05.2020, 07:43, akt. 12:14

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski
Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Z Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska apeluje o zachowanie dystansu społecznego i dyscypliny epidemiologicznej. Piękna wiosenna pogoda w ostatni weekend sprawiła, że ulice i plaże zaroiły się od osób bez maseczek. Tymczasem zagrożenie koronawirusem nie minęło - przestrzega wiceminister. Podkreśla, że skoro do tej pory tak dużo poświęciliśmy zwalczaniu epidemii, to szkoda byłoby to zaprzepaścić.

wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jakie są informacje dotyczące przestrzegania zasad epidemiologicznych? Czy wpłynie to na wzrost liczby zakażeń? Czy rząd będzie musiał wykonać krok wstecz po to, żeby ludzie przestrzegali reguł?


Waldemar Kraska: Dostajemy informacje od naszych ekspertów o tym, jak wpływa to na liczbę zakażeń, na czynnik, który monitoruje liczbę nowych zakażeń, czyli ile osób zakaża jeden człowiek. Myślę, że w tym tygodniu będziemy już mieli dokładne badanie. Aczkolwiek jeżeli tylko wyjrzymy przez okno na ulicę czy jak oglądamy telewizję, to widzimy, że piękna pogoda, szczególnie w ten weekend, nie sprzyjała temu, abyśmy przestrzegali reguł, do czego bardzo namawiamy, bo jest to jedyna metoda, aby ten epidemiologiczny łańcuch przerwać.

Jak widziałem ten tłum na polskich plażach, blisko siebie, bez maseczek, to naprawdę bardzo mnie zmroziło. Dzisiaj, wyglądając przez okno i patrząc na termometr, ucieszyłem się, że jest tak zimno. Z punktu medycznego wolałbym, żeby było chłodno i deszczowo.


Każda drobna nieostrożność, co pokazuje Śląsk, może powodować wzrost liczby zakażeń.


Śląsk jest takim dość typowym przykładem, że są to ogniska. Jeżeli z puli wszystkich nowych zakażeń wyłączylibyśmy województwo śląskie, to tych nowych przypadków jest mało. To dobra wiadomość. Dlatego aby szybko opanować sytuację na Śląsku, zdecydowaliśmy się na dość na radykalne kroki. Praktycznie wszystkich górników przetestujemy na obecność koronawirusa. Myślę, że do środy ponad 15000 górników będzie miało już zrobione badania. Oczywiście wszystkie osoby z dodatnim wynikiem idą do  izolacji, z ujemnym mogą dalej pracować.

Od dzisiaj ruszają także badania testowe rodzin górników.

Być może za tydzień ponowimy badania, by z grupy ujemnych wyłapać dodatnie wyniki.

Praca w kopalni jest specyficzna. Mimo iż władze kopalni włożyły naprawdę duży wysiłek w to, aby zachować pewien reżim sanitarny, jednak charakter pracy sprzyja temu, że kontakt z drugim człowiekiem jest dość intensywny i niestety skutkuje to zakażeniami.


To pokazuje właśnie, jak dystans społeczny jest istotny, aby przerwać łańcuch zakażeń.


Rzeczywiście. Zakażamy się drogą kropelkową, więc dwumetrowych dystans jest tutaj bardzo ważny. Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają włożonych maseczek, to naprawdę jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy po epidemii, że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Rośnie liczba "maseczkowych sceptyków". Z drugiej strony fakt, że tak długo przestrzegaliśmy warunków kwarantanny, to, że wiele osób się nie zaraziło, może wpływać na złagodzenie dyscypliny społecznej.


Ale szkoda byłoby tego czasu, który był naprawdę dla nas ciężki. Polacy dość karnie zastosowali się do naszych zaleceń i nie wychodzili z domu. Ulice były puste. To skutkowało tym, że nowych zakażeń było coraz mniej. W tej chwili jakbyśmy nie przestrzegali tych zaleceń i wrócili do spotkań towarzyskich i kontaktów, to szkoda byłoby tego czasu, który poświęciliśmy na zwalczanie epidemii.

Szczególnie że w tej chwili gros osób, które są zakażone, to osoby bezobjawowe, które czują się dobrze. Tak jest właśnie w przypadku górników. Prawie 97 proc. to osoby, które czuły się zdrowo, nie mają żadnych objawów. Są zdziwione, że mają dodatni wynik badania i muszą iść do izolacji. Czasem budzi to ich sprzeciw, ale są nosicielami i mogą zakażać inne osoby.


Możemy też podejść do tej sprawy ekonomicznie. Skoro tak dużo zainwestowaliśmy w zwalczanie epidemii, to szkoda by było stracić te wielkie pieniądze.


Rzeczywiście. Tak jak mówił premier Morawiecki, każdy dzień takiego zamrożenia polskiej gospodarki to miliardy złotych, więc naprawdę szkoda tych pieniędzy.

Jest szansa, że wyjdziemy z tego ochłodzenia, ale musimy to robić w sposób bardzo rozsądny i przemyślany. Wiele krajów wychodzi w przestrzeń publiczną, otwiera czy to fabryki, czy instytucje publiczne, ale także instytucje usługowe. My również staramy się to robić, w miarę spokojnie i racjonalnie.

Następny etap tego odmrożenia przewidziany jest na 18 maja. Mamy nadzieję, że ten termin będzie dotrzymany, ale wszystko zależy - jak zawsze powtarzam - tylko od nas. Najbardziej podnoszona jest kwestia fryzjerów czy kosmetyczek i sądzę, że przez wielu z nas bardzo oczekiwana. Jestem dobrej myśli, że uda się to złagodzić. Wiem, że przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego w gabinetach można tę działalność prowadzić.


Czy będzie decyzja o przywróceniu zajęć w szkołach?


Ciągle rozmawiamy na ten temat z ministrem Piontkowskim. Na pewno trzeba przeprowadzić egzaminy maturalne czy egzaminy klas ósmych. Czy będzie powrót? Trudno w tej chwili na 100 proc. powiedzieć. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej i od wspólnej decyzji. My jako Ministerstwo Zdrowia wydajemy rekomendację, ostateczną decyzję podejmuje Ministerstwo Edukacji. Zobaczymy. Jeszcze mamy troszkę czasu. Co prawda już niedługo są wakacje, więc tego powrotu byłoby niedużo.


MZ z pewnością śledzi informacje dotyczące poszukiwań szczepionki, nowych testów itp. Jak wygląda sytuacja?


Cały świat, naukowcy, którzy zajmują się immunologią, pracują nad nową szczepionką. Prace są już bardzo zaawansowane. Unia Europejska przeznaczyła duże pieniądze, Polska także do tego się dorzuciła. Chcemy, żeby szczepionka powstała jak najszybciej, ale jednocześnie jest zastrzeżenie, żeby była ona bezpieczna. Wyprodukowanie takiej, która nie będzie miała żadnych działań ubocznych, jest bardzo ważne, żeby obywatele, godząc się na szczepienia, mieli świadomość, że szczepionka jest dla nich całkowicie bezpieczna.

Kiedy się pojawi? Naprawdę trudno powiedzieć. Są sygnały, że może już jesienią. Niektórzy mówią, że dopiero w przyszłym roku.


| red: zmj, mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok