Radio Białystok | Gość | Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia

12.05.2020, 07:43, akt. 12:14

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski
Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Z Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska apeluje o zachowanie dystansu społecznego i dyscypliny epidemiologicznej. Piękna wiosenna pogoda w ostatni weekend sprawiła, że ulice i plaże zaroiły się od osób bez maseczek. Tymczasem zagrożenie koronawirusem nie minęło - przestrzega wiceminister. Podkreśla, że skoro do tej pory tak dużo poświęciliśmy zwalczaniu epidemii, to szkoda byłoby to zaprzepaścić.

wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jakie są informacje dotyczące przestrzegania zasad epidemiologicznych? Czy wpłynie to na wzrost liczby zakażeń? Czy rząd będzie musiał wykonać krok wstecz po to, żeby ludzie przestrzegali reguł?


Waldemar Kraska: Dostajemy informacje od naszych ekspertów o tym, jak wpływa to na liczbę zakażeń, na czynnik, który monitoruje liczbę nowych zakażeń, czyli ile osób zakaża jeden człowiek. Myślę, że w tym tygodniu będziemy już mieli dokładne badanie. Aczkolwiek jeżeli tylko wyjrzymy przez okno na ulicę czy jak oglądamy telewizję, to widzimy, że piękna pogoda, szczególnie w ten weekend, nie sprzyjała temu, abyśmy przestrzegali reguł, do czego bardzo namawiamy, bo jest to jedyna metoda, aby ten epidemiologiczny łańcuch przerwać.

Jak widziałem ten tłum na polskich plażach, blisko siebie, bez maseczek, to naprawdę bardzo mnie zmroziło. Dzisiaj, wyglądając przez okno i patrząc na termometr, ucieszyłem się, że jest tak zimno. Z punktu medycznego wolałbym, żeby było chłodno i deszczowo.


Każda drobna nieostrożność, co pokazuje Śląsk, może powodować wzrost liczby zakażeń.


Śląsk jest takim dość typowym przykładem, że są to ogniska. Jeżeli z puli wszystkich nowych zakażeń wyłączylibyśmy województwo śląskie, to tych nowych przypadków jest mało. To dobra wiadomość. Dlatego aby szybko opanować sytuację na Śląsku, zdecydowaliśmy się na dość na radykalne kroki. Praktycznie wszystkich górników przetestujemy na obecność koronawirusa. Myślę, że do środy ponad 15000 górników będzie miało już zrobione badania. Oczywiście wszystkie osoby z dodatnim wynikiem idą do  izolacji, z ujemnym mogą dalej pracować.

Od dzisiaj ruszają także badania testowe rodzin górników.

Być może za tydzień ponowimy badania, by z grupy ujemnych wyłapać dodatnie wyniki.

Praca w kopalni jest specyficzna. Mimo iż władze kopalni włożyły naprawdę duży wysiłek w to, aby zachować pewien reżim sanitarny, jednak charakter pracy sprzyja temu, że kontakt z drugim człowiekiem jest dość intensywny i niestety skutkuje to zakażeniami.


To pokazuje właśnie, jak dystans społeczny jest istotny, aby przerwać łańcuch zakażeń.


Rzeczywiście. Zakażamy się drogą kropelkową, więc dwumetrowych dystans jest tutaj bardzo ważny. Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają włożonych maseczek, to naprawdę jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy po epidemii, że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Rośnie liczba "maseczkowych sceptyków". Z drugiej strony fakt, że tak długo przestrzegaliśmy warunków kwarantanny, to, że wiele osób się nie zaraziło, może wpływać na złagodzenie dyscypliny społecznej.


Ale szkoda byłoby tego czasu, który był naprawdę dla nas ciężki. Polacy dość karnie zastosowali się do naszych zaleceń i nie wychodzili z domu. Ulice były puste. To skutkowało tym, że nowych zakażeń było coraz mniej. W tej chwili jakbyśmy nie przestrzegali tych zaleceń i wrócili do spotkań towarzyskich i kontaktów, to szkoda byłoby tego czasu, który poświęciliśmy na zwalczanie epidemii.

Szczególnie że w tej chwili gros osób, które są zakażone, to osoby bezobjawowe, które czują się dobrze. Tak jest właśnie w przypadku górników. Prawie 97 proc. to osoby, które czuły się zdrowo, nie mają żadnych objawów. Są zdziwione, że mają dodatni wynik badania i muszą iść do izolacji. Czasem budzi to ich sprzeciw, ale są nosicielami i mogą zakażać inne osoby.


Możemy też podejść do tej sprawy ekonomicznie. Skoro tak dużo zainwestowaliśmy w zwalczanie epidemii, to szkoda by było stracić te wielkie pieniądze.


Rzeczywiście. Tak jak mówił premier Morawiecki, każdy dzień takiego zamrożenia polskiej gospodarki to miliardy złotych, więc naprawdę szkoda tych pieniędzy.

Jest szansa, że wyjdziemy z tego ochłodzenia, ale musimy to robić w sposób bardzo rozsądny i przemyślany. Wiele krajów wychodzi w przestrzeń publiczną, otwiera czy to fabryki, czy instytucje publiczne, ale także instytucje usługowe. My również staramy się to robić, w miarę spokojnie i racjonalnie.

Następny etap tego odmrożenia przewidziany jest na 18 maja. Mamy nadzieję, że ten termin będzie dotrzymany, ale wszystko zależy - jak zawsze powtarzam - tylko od nas. Najbardziej podnoszona jest kwestia fryzjerów czy kosmetyczek i sądzę, że przez wielu z nas bardzo oczekiwana. Jestem dobrej myśli, że uda się to złagodzić. Wiem, że przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego w gabinetach można tę działalność prowadzić.


Czy będzie decyzja o przywróceniu zajęć w szkołach?


Ciągle rozmawiamy na ten temat z ministrem Piontkowskim. Na pewno trzeba przeprowadzić egzaminy maturalne czy egzaminy klas ósmych. Czy będzie powrót? Trudno w tej chwili na 100 proc. powiedzieć. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej i od wspólnej decyzji. My jako Ministerstwo Zdrowia wydajemy rekomendację, ostateczną decyzję podejmuje Ministerstwo Edukacji. Zobaczymy. Jeszcze mamy troszkę czasu. Co prawda już niedługo są wakacje, więc tego powrotu byłoby niedużo.


MZ z pewnością śledzi informacje dotyczące poszukiwań szczepionki, nowych testów itp. Jak wygląda sytuacja?


Cały świat, naukowcy, którzy zajmują się immunologią, pracują nad nową szczepionką. Prace są już bardzo zaawansowane. Unia Europejska przeznaczyła duże pieniądze, Polska także do tego się dorzuciła. Chcemy, żeby szczepionka powstała jak najszybciej, ale jednocześnie jest zastrzeżenie, żeby była ona bezpieczna. Wyprodukowanie takiej, która nie będzie miała żadnych działań ubocznych, jest bardzo ważne, żeby obywatele, godząc się na szczepienia, mieli świadomość, że szczepionka jest dla nich całkowicie bezpieczna.

Kiedy się pojawi? Naprawdę trudno powiedzieć. Są sygnały, że może już jesienią. Niektórzy mówią, że dopiero w przyszłym roku.


| red: zmj, mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.


foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.


Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.


Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.


Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.


Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.


Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.

Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.


Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"


Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.


Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok