Radio Białystok | Gość | abp Tadeusz Wojda - metropolita białostocki

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki

18.05.2020, 08:23, akt. 09:06

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda
Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

Z abp. Tadeuszem Wojdą rozmawia Dominika Dębska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dziś ważna rocznica, dla Kościoła i ludzi wierzących, ale można śmiało powiedzieć, że także dla wszystkich Polaków - obchodzimy 100-lecie urodzin Jana Pawła II. Metropolita białostocki, abp Tadeusz Wojda przez ponad 20 lat studiów i pracy w Rzymie z bliska obserwował pontyfikat polskiego papieża. O najważniejsze przeżycia z nim związane metropolitę, abp Wojdę zapytała Dominika Dębska.


Dominika Dębska: Księże arcybiskupie, święty już Jan Paweł II był bardzo ważną postacią w życiu wielu z nas i to wyraża się między innymi w tym, że pamiętamy spotkania z nim, że to są niezapomniane wydarzenia. Ksiądz arcybiskup z racji na swoją wieloletnią pracę w Watykanie, Jana Pawła II papieża widywał dosyć często, ale czy właśnie w Watykanie po raz pierwszy ksiądz arcybiskup Jana Pawła II spotkał?


Abp Tadeusz Wojda: Owszem, w Watykanie przez wiele lat posługi wielokrotnie miałem okazję spotykać i też poza Watykanem, bo papież też bardzo dużo się poruszał, jednak to pierwsze takie osobiste, zupełnie osobiste spotkanie, to było na Jasnej Górze w 79 roku, kiedy w czerwcu papież przybył do Polski. I wtedy w Częstochowie po mszy świętej udało nam się przedostać przez te kordony, nas kilku kleryków się dostało na szczyt i wtedy śpiewaliśmy kilka pieśni religijnych, piosenek razem z papieżem. To było coś niesamowitego, bo no pierwsza rzecz - papież tak blisko, spotkać papieża to był szczyt w ogóle już jakichkolwiek marzeń, ja stałem po lewej stronie papieża, gdzieś tam nawet jakieś zdjęcia są, no i wtedy pamiętam, Barkę żeśmy śpiewali, papież tym swoim basem tak ładnie wtórował, to było coś fantastycznego. Także to było to pierwsze osobiste spotkanie, które pozostało głęboko, głęboko w mojej pamięci, osobiście. To zaważyło, że czułem jakiś taki związek, jakąś taką więź duchową z Janem Pawłem II. 

Potem krótko po moim przyjeździe do Rzymu, dwa-trzy tygodnie, kiedy pojawiła się jakaś grupa znajomych moich, właściwie siostra, która prowadziła tę grupę, z Koszalina, zaproponowała mi, żebym pojechał z nimi, jeśli jestem wolny, do Castel Gandolfo, tam była msza święta rano o 7:00. To był wspaniały klimat tych spotkań w ogóle, na wirydarzu msza była odprawiana, potem papież oczywiście podchodził do każdej grupy, zagadywał, zachęcał, żeby przyjeżdżali, no i ja sobie tak stanąłem na samym końcu grupy, żeby nie zajmować nikomu miejsca i papież tak przychodził, podchodził, widzi mnie, w pewnym momencie przechodzi przed całą grupą, przychodzi do mnie i mówi te słowa, które mi tak utkwiły mocno - 'To ja sobie zrobię zdjęcie z tobą'. Ten człowiek wielki, wobec którego myśmy się czuli tacy maleńcy zupełnie, jacyś tam przypadkowi, zagubieni - to był właśnie papież. On potrafił tak podejść do człowieka, serdecznie coś tam powiedzieć, takie ciepło ludzkie, które niosło od papieża. 

Potem byłem wielokrotnie na różnych audiencjach. Audiencje nie tylko te ogólne, ale tak zwane 'baciamano', czyli pierwszy rząd, gdzie papież schodził potem, jak już szedł już, patrzył, tak jakby chciał przeniknąć do serca człowieka, jakoś tak tym wzrokiem już ten chwytał kontakt z osobą, do której za chwilę miał podchodzić. Czuło się jakąś taką moc, nawet z tego wzroku, który dawał nieprawdopodobną energię w człowieka, że tym spotkaniem żyło się przez długi czas. 

Niedługo potem było takie spotkanie w kolegium, gdzie ja mieszkałem przez 5 lat. Otóż papież, to ciekawa rzecz, kiedy przyjechał do Rzymu, miał zamieszkać w kolegium belgijskim, ale to kolegium jeszcze nie było przygotowane, więc zamieszkał w kolegium pallotyńskim przez 33 dni, no i potem oczywiście przełożeni go zaprosili do tego kolegium. On z chęcią przyjmował tego typu zaproszenia i przyjechał, to był 1985 rok, o 7:00 rano msza święta była i ja oczywiście uczestniczyłem jako kapłan, nawet śpiewałem psalm responsoryjny w czasie mszy świętej. Gdzieś tam potem na wspólnym śniadaniu grałem trochę na gitarze, bo wtedy jeszcze trochę grałem, to było też przemiłe spotkanie, papież wspominał, jakie to było życie w tym kolegium. Między innymi opowiadał o tym, że grali w salonowca - taka gra, że komuś zakrywali głowę i uderzali ręką i miał zgadnąć, kto właśnie uderzył. I papież, żartując, mówił - 'No myśmy tak grali w tego salonowca i najbardziej lubiliśmy grać z Niemcami, wtedy za wojnę sobie odbijaliśmy'. To było takie przemiłe, bardzo sympatyczne. Papież bardzo chętnie śpiewał wspólnie i wspominał, i pytał o różne rzeczy, także to też takie spotkanie, które mi głęboko gdzieś tam zapadło, zarówno msza święta, jak i spotkanie przy śniadaniu z papieżem. 

No potem oczywiście były te spotkania różne kolędowe, dużo górali zawsze było, górale zawsze byli związani z Janem Pawłem II, więc też próbowali wnosić troszeczkę tradycji góralskiej do Rzymu, na przykład choinki. Przecież to dla Jana Pawła II się pojawiły, czy nawet szopka na placu Świętego Piotra - to też za Jana Pawła II, w bazylice, czy w ogrodach watykańskich, także to są te akcenty. W tym czasie Polacy cieszyli się ogromnym szacunkiem u Włochów, bo Włosi byli zachwyceni papieżem, a my przy władzy korzystaliśmy wszyscy z tego. 

Byłem też kiedyś na obiedzie u papieża, było nas wtedy może 5 osób, to był nowy rok akurat. Papież też dopytywał o pracę, o wszystko, słuchał bardzo dużo. To są takie sytuacje, takie spotkania, które pozostają w pamięci. Nie mówiąc już o wszystkich celebracjach, bo zawsze starałem się na te celebracje chodzić, bo sam fakt bycia z papieżem dodawał naprawdę dużo odwagi, dużo entuzjazmu. Człowiek się czuł niesiony na skrzydłach. Ten człowiek, który nas karmił całe życie takim pięknymi treściami, on i dzisiaj nas wspiera.


Pontyfikat Jana Pawła II wpłynął między innymi na dużą liczbę powołań kapłańskich w Polsce. Ksiądz arcybiskup wstąpił do seminarium jeszcze przed wyborem Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, ale czy można powiedzieć, że Jan Paweł II wpłynął na drogę kapłańską księdza arcybiskupa?


Myślę, że tak. Od samego dnia wyboru. Pamiętam, byliśmy w seminarium, kolacja i jeden z naszych profesorów, który zawsze miał zwyczaj słuchania radia watykańskiego - wchodzi do refektarza, z głosem drżącym i mówi, że Polak został papieżem. No wtedy pamiętam, wstaliśmy wszyscy, odśpiewaliśmy rotę i wszyscy do telewizji. No to był taki pierwszy moment, który gdzieś tak bardzo mocno się zapisał w sercu chyba wszystkich. Potem oczywiście już te spotkania, pielgrzymka, więc myśmy żyli papieżem, każdy z nas żył.


Co, zdaniem księdza arcybiskupa, już tyle lat po śmierci Jana Pawła II, najważniejszego papież nam zostawił? Czy w ogóle można tak to jakoś lapidarnie podsumować?


Zacznijmy od samej przemiany w Polsce, to jest chyba największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę, która się tak naprawdę rozpoczęła w tym 79 roku, w czasie tej podróży apostolskiej do Polski - Solidarność i tak dalej, ten wielki zryw duchowy Polski. Ale nie tylko wtedy, bo przez wszystkie inne podróże do Polski, 8 podróży przecież było do Polski i każda podróż miała swój temat. Ale też myślę świadomość powołania ludzkiego, czy może człowiek być człowiekiem w pełni bez Chrystusa, tych słów trudno zapomnieć. Szacunek dla drugiego człowieka to kolejna rzecz, potem całe nauczanie Jana Pawła II - będziemy jeszcze przez dziesiątki i może setki lat odkrywać papieża, choćby te słowa piękne, że człowiek jest drogą kościoła. Wystarczy tylko na nowo powracać do tych treści, odkrywać je, po to byśmy zrozumieli, kim rzeczywiście jesteśmy i takich rzeczy nam papież zostawił ogromnie dużo, wystarczy wziąć poszczególne encykliki, 14 encyklik - tym trzeba żyć, do tego trzeba wracać.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok