Radio Białystok | Gość | abp Tadeusz Wojda - metropolita białostocki

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki

18.05.2020, 08:23, akt. 09:06

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda
Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

Z abp. Tadeuszem Wojdą rozmawia Dominika Dębska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dziś ważna rocznica, dla Kościoła i ludzi wierzących, ale można śmiało powiedzieć, że także dla wszystkich Polaków - obchodzimy 100-lecie urodzin Jana Pawła II. Metropolita białostocki, abp Tadeusz Wojda przez ponad 20 lat studiów i pracy w Rzymie z bliska obserwował pontyfikat polskiego papieża. O najważniejsze przeżycia z nim związane metropolitę, abp Wojdę zapytała Dominika Dębska.


Dominika Dębska: Księże arcybiskupie, święty już Jan Paweł II był bardzo ważną postacią w życiu wielu z nas i to wyraża się między innymi w tym, że pamiętamy spotkania z nim, że to są niezapomniane wydarzenia. Ksiądz arcybiskup z racji na swoją wieloletnią pracę w Watykanie, Jana Pawła II papieża widywał dosyć często, ale czy właśnie w Watykanie po raz pierwszy ksiądz arcybiskup Jana Pawła II spotkał?


Abp Tadeusz Wojda: Owszem, w Watykanie przez wiele lat posługi wielokrotnie miałem okazję spotykać i też poza Watykanem, bo papież też bardzo dużo się poruszał, jednak to pierwsze takie osobiste, zupełnie osobiste spotkanie, to było na Jasnej Górze w 79 roku, kiedy w czerwcu papież przybył do Polski. I wtedy w Częstochowie po mszy świętej udało nam się przedostać przez te kordony, nas kilku kleryków się dostało na szczyt i wtedy śpiewaliśmy kilka pieśni religijnych, piosenek razem z papieżem. To było coś niesamowitego, bo no pierwsza rzecz - papież tak blisko, spotkać papieża to był szczyt w ogóle już jakichkolwiek marzeń, ja stałem po lewej stronie papieża, gdzieś tam nawet jakieś zdjęcia są, no i wtedy pamiętam, Barkę żeśmy śpiewali, papież tym swoim basem tak ładnie wtórował, to było coś fantastycznego. Także to było to pierwsze osobiste spotkanie, które pozostało głęboko, głęboko w mojej pamięci, osobiście. To zaważyło, że czułem jakiś taki związek, jakąś taką więź duchową z Janem Pawłem II. 

Potem krótko po moim przyjeździe do Rzymu, dwa-trzy tygodnie, kiedy pojawiła się jakaś grupa znajomych moich, właściwie siostra, która prowadziła tę grupę, z Koszalina, zaproponowała mi, żebym pojechał z nimi, jeśli jestem wolny, do Castel Gandolfo, tam była msza święta rano o 7:00. To był wspaniały klimat tych spotkań w ogóle, na wirydarzu msza była odprawiana, potem papież oczywiście podchodził do każdej grupy, zagadywał, zachęcał, żeby przyjeżdżali, no i ja sobie tak stanąłem na samym końcu grupy, żeby nie zajmować nikomu miejsca i papież tak przychodził, podchodził, widzi mnie, w pewnym momencie przechodzi przed całą grupą, przychodzi do mnie i mówi te słowa, które mi tak utkwiły mocno - 'To ja sobie zrobię zdjęcie z tobą'. Ten człowiek wielki, wobec którego myśmy się czuli tacy maleńcy zupełnie, jacyś tam przypadkowi, zagubieni - to był właśnie papież. On potrafił tak podejść do człowieka, serdecznie coś tam powiedzieć, takie ciepło ludzkie, które niosło od papieża. 

Potem byłem wielokrotnie na różnych audiencjach. Audiencje nie tylko te ogólne, ale tak zwane 'baciamano', czyli pierwszy rząd, gdzie papież schodził potem, jak już szedł już, patrzył, tak jakby chciał przeniknąć do serca człowieka, jakoś tak tym wzrokiem już ten chwytał kontakt z osobą, do której za chwilę miał podchodzić. Czuło się jakąś taką moc, nawet z tego wzroku, który dawał nieprawdopodobną energię w człowieka, że tym spotkaniem żyło się przez długi czas. 

Niedługo potem było takie spotkanie w kolegium, gdzie ja mieszkałem przez 5 lat. Otóż papież, to ciekawa rzecz, kiedy przyjechał do Rzymu, miał zamieszkać w kolegium belgijskim, ale to kolegium jeszcze nie było przygotowane, więc zamieszkał w kolegium pallotyńskim przez 33 dni, no i potem oczywiście przełożeni go zaprosili do tego kolegium. On z chęcią przyjmował tego typu zaproszenia i przyjechał, to był 1985 rok, o 7:00 rano msza święta była i ja oczywiście uczestniczyłem jako kapłan, nawet śpiewałem psalm responsoryjny w czasie mszy świętej. Gdzieś tam potem na wspólnym śniadaniu grałem trochę na gitarze, bo wtedy jeszcze trochę grałem, to było też przemiłe spotkanie, papież wspominał, jakie to było życie w tym kolegium. Między innymi opowiadał o tym, że grali w salonowca - taka gra, że komuś zakrywali głowę i uderzali ręką i miał zgadnąć, kto właśnie uderzył. I papież, żartując, mówił - 'No myśmy tak grali w tego salonowca i najbardziej lubiliśmy grać z Niemcami, wtedy za wojnę sobie odbijaliśmy'. To było takie przemiłe, bardzo sympatyczne. Papież bardzo chętnie śpiewał wspólnie i wspominał, i pytał o różne rzeczy, także to też takie spotkanie, które mi głęboko gdzieś tam zapadło, zarówno msza święta, jak i spotkanie przy śniadaniu z papieżem. 

No potem oczywiście były te spotkania różne kolędowe, dużo górali zawsze było, górale zawsze byli związani z Janem Pawłem II, więc też próbowali wnosić troszeczkę tradycji góralskiej do Rzymu, na przykład choinki. Przecież to dla Jana Pawła II się pojawiły, czy nawet szopka na placu Świętego Piotra - to też za Jana Pawła II, w bazylice, czy w ogrodach watykańskich, także to są te akcenty. W tym czasie Polacy cieszyli się ogromnym szacunkiem u Włochów, bo Włosi byli zachwyceni papieżem, a my przy władzy korzystaliśmy wszyscy z tego. 

Byłem też kiedyś na obiedzie u papieża, było nas wtedy może 5 osób, to był nowy rok akurat. Papież też dopytywał o pracę, o wszystko, słuchał bardzo dużo. To są takie sytuacje, takie spotkania, które pozostają w pamięci. Nie mówiąc już o wszystkich celebracjach, bo zawsze starałem się na te celebracje chodzić, bo sam fakt bycia z papieżem dodawał naprawdę dużo odwagi, dużo entuzjazmu. Człowiek się czuł niesiony na skrzydłach. Ten człowiek, który nas karmił całe życie takim pięknymi treściami, on i dzisiaj nas wspiera.


Pontyfikat Jana Pawła II wpłynął między innymi na dużą liczbę powołań kapłańskich w Polsce. Ksiądz arcybiskup wstąpił do seminarium jeszcze przed wyborem Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, ale czy można powiedzieć, że Jan Paweł II wpłynął na drogę kapłańską księdza arcybiskupa?


Myślę, że tak. Od samego dnia wyboru. Pamiętam, byliśmy w seminarium, kolacja i jeden z naszych profesorów, który zawsze miał zwyczaj słuchania radia watykańskiego - wchodzi do refektarza, z głosem drżącym i mówi, że Polak został papieżem. No wtedy pamiętam, wstaliśmy wszyscy, odśpiewaliśmy rotę i wszyscy do telewizji. No to był taki pierwszy moment, który gdzieś tak bardzo mocno się zapisał w sercu chyba wszystkich. Potem oczywiście już te spotkania, pielgrzymka, więc myśmy żyli papieżem, każdy z nas żył.


Co, zdaniem księdza arcybiskupa, już tyle lat po śmierci Jana Pawła II, najważniejszego papież nam zostawił? Czy w ogóle można tak to jakoś lapidarnie podsumować?


Zacznijmy od samej przemiany w Polsce, to jest chyba największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę, która się tak naprawdę rozpoczęła w tym 79 roku, w czasie tej podróży apostolskiej do Polski - Solidarność i tak dalej, ten wielki zryw duchowy Polski. Ale nie tylko wtedy, bo przez wszystkie inne podróże do Polski, 8 podróży przecież było do Polski i każda podróż miała swój temat. Ale też myślę świadomość powołania ludzkiego, czy może człowiek być człowiekiem w pełni bez Chrystusa, tych słów trudno zapomnieć. Szacunek dla drugiego człowieka to kolejna rzecz, potem całe nauczanie Jana Pawła II - będziemy jeszcze przez dziesiątki i może setki lat odkrywać papieża, choćby te słowa piękne, że człowiek jest drogą kościoła. Wystarczy tylko na nowo powracać do tych treści, odkrywać je, po to byśmy zrozumieli, kim rzeczywiście jesteśmy i takich rzeczy nam papież zostawił ogromnie dużo, wystarczy wziąć poszczególne encykliki, 14 encyklik - tym trzeba żyć, do tego trzeba wracać.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok