Radio Białystok | Gość | płk Sławomir Kocanowski - dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

22.05.2020, 08:32, akt. 09:34

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski
płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

Z płk. Sławomirem Kocanowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Trzy lata istnienia świętuje 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Uroczystości były skromne, a niektórzy żołnierze oddali honorowo krew. Żołnierzy brygady możemy teraz często spotkać, bo wspomagają walkę z pandemią koronawirusa. O tym m.in. z dowódcą 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Sławomirem Kocanowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Szybko się okazało, jak bardzo potrzebne było stworzenie takiej formacji, jak Wojska Obrony Terytorialnej.


płk Sławomir Kocanowski: Oczywiście my nie wywołaliśmy tej epidemii, natomiast oczywiście ma pan redaktor tutaj rację, jesteśmy po to tak, jak mamy w swoim haśle "Zawsze gotowi, zawsze blisko, aby wspierać" tę lokalną społeczność, w szczególności tutaj w województwie podlaskim, ale nie tylko, bo też wspieramy inne województwa. Mamy 23 żołnierzy, którzy są oddelegowani i wspierają inne województwa w walce z pandemią. 


Około 400 żołnierzy codziennie gdzieś jest zaangażowanych w zwalczanie pandemii, co w tej chwili robią żołnierze WOT z Podlaskiej Brygady?


Pobieranie wymazów, wspieramy tutaj pogotowie białostockie, suwalskie, jak również łomżyńskie, realizujemy też pomoc w DPS-ach, rozwozimy środki dezynfekujące, prowadzimy szkolenia, wspieraliśmy policję, wspieramy placówki wszystkie, 26 szpitali, w których robimy wstępny triaż, ale również i pomiar temperatury.


Panie pułkowniku, czy wydajecie rozkazy "musicie dzisiaj pojechać, robić te wymazy", czy ta akcja jest ochotnicza, to znaczy żołnierze sami się zgłaszają, sami wiedzą, że trzeba takie działania podejmować?


Żołnierze sami się deklarują, mamy przeszkolonych odpowiednio żołnierzy, zabezpieczonych i realizują to jako ochotnicy, ale również i jako żołnierze zawodowi.


Czy były jakieś zachorowania na koronawirusa wśród podległych panu żołnierzy?


Mieliśmy przypadki, ale nie związane ze służbą. Mieliśmy przypadki tych żołnierzy, którzy są jako ochotnicy i mieli styczność ze swoimi rodzinami, ale już wszyscy w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej są zdrowi, są gotowi do oddania osocza, aby pomagać kolejnych ludziom.


Nie było takiego przypadku, że w związku ze służbą ktoś zachorował?


Nie, nie było takiego przypadku.


Z tego co wiem, to teraz pobieracie wymazy z domów pomocy społecznej, bo jak się okazuje, ludzie w nich mieszkający, pracujący najczęściej jeśli chorują, to są to bardzo ciężkie przypadki i rozpoznanie sytuacji jest istotne, stąd pobieranie wymazów.


Wszystko zależy od współpracy wszystkich służb - inspekcji wojewódzkiej, pogotowia - oni nam udzielili instrukcji jak się zachować, jak posługiwać się środkami, jak pobierać te wymazy. DPS-ów mamy 42 w województwie podlaskim, w 36 już byliśmy, zrealizowaliśmy ponad 110 wymazów. To też świadczy o tym, że w tych domach pomocy społecznych, nie ma zakażeń, to też jest duża odpowiedzialność województwa podlaskiego, mogę tak powiedzieć - Podlasiaków. Za to serdecznie wszystkim dziękujemy. 


Czyli sytuacja nie była tak trudna, jak w niektórych DPS-ach w Polsce. Czy oprócz tej walki z pandemią żołnierze normalnie ćwiczą?


Moi bezpośredni podwładni mają już taki głód szkolenia, bo do tej pory było zawieszone. Natomiast już od czerwca ruszamy rozruchowowo, szkolenia rotacyjne, wyjeżdżamy na szkolenie zintegrowane na poligon, a od 2 lipca zapraszamy pierwszą szesnastkę tych, którzy by chcieli wspierać ludzi z województwa podlaskiego, brać udział w takich akcjach, jakie my prowadzimy. A jest to naprawdę wielka przyjemność, jeśli wszyscy nam dziękują. Ale my nie jesteśmy najważniejsi, my tylko wspieramy, najważniejsi są w tej epidemii ratownicy, lekarze, ci, którzy na co dzień się stykają z tym niewidocznym wrogiem.


Czyli szkolenia powrócą, była przerwa do tej pory w związku z pandemią, żeby nie koncentrować niepotrzebnie ludzi?


Tak, dokładnie, zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia, głównego inspektora sanitarnego stosujemy się do tych wytycznych. Też realizowaliśmy tutaj zakwaterowanie żołnierzy, byliśmy zakwaterowani po prostu przez pewien czas. Kiedy już teraz są zmniejszane te obostrzenia, też przechodzimy do normalności i powoli zaczynamy wracać do swojego przeznaczenia, czyli do szkolenia, ale to nie znaczy, że nie będziemy dalej realizować tych zadań, które realizujemy w województwie podlaskim. Musimy to jakoś po prostu pogodzić.


A zatem od 1 czerwca wracają ćwiczenia?


Tak, to są, można powiedzieć, takie rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, ale tak jak my mamy tu wewnętrzny też komunikator, kiedyś rozmawialiśmy, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy.


To się bardzo chwali. Mam nadzieję, że te ćwiczenia będą mogły się w bezpieczniejszych niż teraz warunkach odbywać. Panie pułkowniku kwestia organizacyjna samej brygady, bo przecież powstawała od zera, trzeba było wszystko przekształcać, zmodernizować. Na jakim etapie jest pełne przygotowanie, czy funkcjonowanie brygady?


Jesteśmy w kompletowaniu 80%, pod względem personelu, czyli po prostu żołnierzy, mamy też 60% kompletowanie pod kątem sprzętu, ten sprzęt cały czas napływa. Oddajemy nowe inwestycje, zarówno w Łomży, jak i w Suwałkach, jest przygotowana inwestycja również w Białymstoku, budowanie garażu, więc to idzie płynnie, nie ma żadnych tutaj zakłóceń, wykorzystujemy też dodatkowe środki, które nawet dowództwo WOT przydzieliło - kontenery mieszkalne tutaj w Białymstoku mamy. Także idziemy w dobrym kierunku i tu nie ma żadnych zakłóceń, a wręcz przeciwnie można powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze. Tak wielka duma i zaszczyt, takim zespołem, który został stworzony w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, jest dowodzić.


Żołnierze Brygady również szkolą innych, jak funkcjonować w tej pandemii, jak pracować. Mamy teraz do czynienia z rozmrażaniem i zachowanie odpowiednich reżimów sanitarnych będzie niezbędne.


Tak, to prawda, wyszliśmy z taką inicjatywą, chyba jako pierwsi w całej Polsce, aby przeszkolić personel oświaty, żłobki i przedszkola. Zgłaszają się do nas dyrektorzy, mamy już 75 takich placówek przeszkolonych. Wczoraj, nawet w tym dniu, kiedy mieliśmy swoje święto - w 17 placówkach prowadziliśmy szkolenie.


Czyli przygotowywanie się do tego, żeby zachować ten dystans przestrzenny, by nie dochodziło do zakażeń?


Tak, to posługiwanie się środkami ochrony osobistej. Ci żołnierze prowadzący szkolenia, którzy są na co dzień na pierwszej linii, więc mają doświadczenie, a świadczy o tym, że nie mamy tutaj żadnych zakażeń, że naprawdę umieją się tymi środkami posługiwać, umieją zachować pewną ostrożność, jak podchodzić do ludzi, jak rozpoznawać też tego niewidocznego wroga. 


To jest chyba najistotniejsze, że nie mówią o teorii, ale mówią o praktyce, o doświadczeniach, które zdobyli w trakcie tych ostatnich miesięcy.


Moi żołnierze byli również w województwie mazowieckim, jesteśmy też na Śląsku, pomagamy w realizacji pobierania wymazów, mamy dużo wyszkolonego personelu i wykwalifikowanego, naprawdę jestem z nich dumny i nigdy nie powiedzieli, że nie mogą, nie odmawiają realizacji zadań.


Równie dumni jesteśmy razem z panem, wszystkiego dobrego w kolejnych rocznicach. Dziękuję za rozmowę.


Dziękuję. Jeszcze raz zapraszam wszystkich chętnych na szkolenie - 2 -17 lipca i wszystkiego dobrego słuchaczom. A swoim żołnierzom - jestem naprawdę z was dumny i wszystkiego najlepszego z okazji wczorajszego święta.  

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
17.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.


Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.


Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.


Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.


Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.

Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.


fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.


Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.


Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok