Radio Białystok | Gość | Rafał Grzyb - asystent trenera Jagiellonii Białystok

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok

29.05.2020, 08:16, akt. 09:56

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna Szubzda

Z Rafałem Grzybem rozmawia Jerzy Kułakowski, cz. 1

Z Rafałem Grzybem rozmawia Jerzy Kułakowski, cz. 2

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Drużyny piłkarskiej ekstraklasy i ich kibice znowu będą emocjonować się walką o ligowe punkty. Przerwa w rozgrywkach trwała 79 dni, a zakończy się w piątek, 29 maja o 18:00 wraz z pierwszym gwizdkiem meczu Śląsk Wrocław - Raków Częstochowa.

Piłkarze, trenerzy i kibice Jagiellonii Białystok na emocje muszą poczekać do niedzieli. Żółto-czerwonych czeka wyjazdowy mecz Cracovią, a o tym z drugim trenerem Jagi Rafałem Grzybem rozmawia Jerzy Kułakowski.

Przed przerwaniem rozgrywek Jagiellonia zajmowała w tabeli ósme miejsce, a jak będzie po meczu z Cracovią, dowiemy się w niedzielne popołudnie. Początek gry i naszej relacji o 15:00.


Jerzy Kułakowski: Zakładam, że z jednej strony już nie możecie się doczekać, żeby wreszcie zagrać, żeby wejść na boisko, ale z drugiej strony w was trenerach pewnie są takie myśli, jak to właściwie będzie, czego się spodziewać?


Rafał Grzyb: Można powiedzieć, że jak po każdej przerwie zimowej - pewna niewiadoma. Ostatni mecz rozegraliśmy jeszcze w marcu. Forma zawodników przez ten cały okres na pewno była i zwyżkowa, i zniżkowa, i teraz zadanie, żeby w tych pierwszych meczach odpowiednio doprowadzić drużynę do super dyspozycji, bo mam nadzieję, że akurat tak w naszym przypadku będzie.

Wiadomo  - treningi, gry wewnętrzne to zupełnie co innego niż spotkanie bezpośrednie z innymi rywalem, z którym nie mamy do czynienia na co dzień.


To ogromny eksperyment dla was trenerów.


Zgadzam się z tym w 100 procentach. Najważniejsze było to, że na początku epidemii nie widzieliśmy do końca, ile to będzie trwało, jak długa będzie przerwa, kiedy ewentualnie będziemy mogli startować i nie byliśmy w stanie wycyrklować tego wszystkiego w odpowiedni sposób, aby dostosować obciążenie do zawodników.

Miesiąc temu dowiedzieliśmy się, że liga może ruszyć, dlatego też plan treningowy został zupełnie zmieniony. Wcześniej zawodnicy musieli sobie, że tak powiem, radzić sami - oczywiście za pomocą rozpisek. Nie mieliśmy za bardzo możliwości, aby kontrolować zawodników, czy wykonują wszystko w sposób profesjonalny.

W treningach było widać, że w tym wolnym okresie na pewno się nie odbijali, bo praca dała odzwierciedlenie w treningach, które w tej chwili prowadzimy. Nie wiadomo, jak będziemy teraz wyglądać w grach, ale jest to problem całej ligi.

Patrząc pod kątem tego, co wydarzyło się w Bundeslidze, to te mecze też nie są na najwyższym poziomie. Oczywiście do tego jeszcze dochodzi brak publiczności, ale co mamy zrobić? Najważniejsze, żeby liga ruszyła, żeby już to wszystko w jakiś sposób się napędzało, a z resztą będziemy później sobie radzić.


W jaki sposób wyselekcjonować tę podstawową jedenastkę na pierwszy mecz z Cracovią, skoro można to robić właściwie tylko na podstawie gierek treningowych?


Mieliśmy już gry wewnętrzne, w których oczywiście jedni wyglądają lepiej, drudzy gorzej, ale na podstawie tego możemy dyskutować. Mam nadzieję, że nie przydarzą się żadne urazy. Rywalizacja jest bardzo wysoka i liczę na to, że przełoży się to na pierwszy mecz.


O tę rywalizację, zwłaszcza w gierkach kontrolnych, chciałem zapytać. Jest to walka o miejsce w składzie. Może tutaj dochodzi do sytuacji, że zawodnik traktuje swojego kolegę z zespołu, nie mówię, że złośliwy, ale w ferworze walki może go niechcący delikatnie uszkodzić.


Czasem robi się gorąco, ale jest to naturalna kolej rzeczy. Każdy z nich chce się pokazać na tyle dobrze, żeby trener postawił akurat właśnie na niego. Będąc zawodnikiem, też robiłem podobnie, żeby przede wszystkim pokazać swojemu partnerowi bądź aktualnie przeciwnikowi w grze wewnętrznej, że to akurat ja jestem lepszy i to mi należy się miejsce w podstawowej jedenastce.

Ale jest to sportowa rywalizacja. Nikt nikomu nie chce zrobić na złość, wszystko jest w granicach dozwolonej walki, że tak powiem. Zdarzają się oczywiście jakieś nieprzewidziane sytuacje, ale jest to niestety wkalkulowane w sport zawodowy.


Czy wyjściowa jedenastka na Cracovię będzie dużo różnić się od tego składu, którym zakończyliście mecz ze Śląskiem?


Ciężko powiedzieć. Na pewno rotację będą. Na pewno nie będą to rotacje duże - mogą się zdarzyć dwie bądź trzy zmiany.


Też paru zawodnikom ta dodatkowa przerwa dobrze zrobiła. To m.in. bramkarz Dejan Iliew, Bartek Bida.


Tak. Ci zawodnicy, którzy byli po kontuzji lub mieli jakieś urazy, mieli dwa miesiące, aby dojść do dobrej dyspozycji. Z drugiej strony ci, co ewentualnie mieli dużo do nadrobienia, mieli też na to czas. Dla nas przede wszystkim jest w tej chwili kłopot, w jaki sposób wystawić ten optymalny skład, aby okazał się zwycięski.


A jak w tych dziwnych czasach przygotować się na pierwszego rywala? Nie wiadomo, jak zagra, nie wiadomo, jakim składem.


Nie wierzę, że Cracovia, która przez kilka lat gra pod wodzą trenera Probierza, nagle zmieni swój styl grania czy będzie miała zawodników, których wyciągnęła gdzieś z rezerw czy z juniorów, i nagle zaskoczy całą ligę. Każdy zespół porusza się w pewnych schematach. Może w tej chwili z wyjątkiem ŁKS-u, gdzie zmienił się trener, i tu może być jakaś niewiadoma, oraz Arki Gdynia. Ale akurat z Arką w tych czterech kolejkach nie będziemy grali. Dlatego też pewne rzeczy jesteśmy w stanie przewidzieć. Oczywiście może nie w 100 procentach trafi się skład przeciwnika, ale wiem, na kogo możemy trafić, to, na jakiej pozycji może grać i co na danej pozycji potrafi.


Wspomniałeś o Bundeslidze i o tym, jak to wyglądało. Ogląda się to bardzo dziwnie, kiedy na trybunach ogromnego stadionu hula wiatr, kiedy słychać okrzyki trenerów, zawodników.


Dziwne wrażenie, ale w tej chwili mamy takie realia. Przede wszystkim myślę, że zawodnicy cieszą się z tego, że w ogóle to może ruszyć, że praca, którą wykonali na treningach, w końcu będzie przełożona przede wszystkim na mecze. Po to człowiek trenuje i po to walczy na treningach, aby w takim właśnie spotkaniu mieć możliwość zagrania.


Będą też np. takie ciekawostki jak brak chłopców do podawania piłek. Podczas meczu piłka jednak często wylatuje za boisko. Kiedyś, na boisku szkolnym, obowiązywało tak zwane prawo Pascala: kto kopie, ten za...  Nie wyobrażam sobie, żeby piłkarze biegali na trybuny po piłkę.


Oczywiście ktoś z obsługi technicznej musi być. Piłki będą porozstawiane wzdłuż linii, dlatego też mam nadzieję, że ich nie zabraknie.

Kiedyś były trzy rogi - rzut karny, także tych zasad było mnóstwo. W tej chwili będziemy to wszystko rozpatrywać oczywiście w ramach żartów, ale żyjemy w takich czasach i w tej chwili nie mamy za bardzo na to wpływu.


Czy wy jako sztab szkoleniowy stawiacie sobie jakiś konkretny cel na te 11 meczów? Czy nie jest to na tyle dziwny czas, że właściwie chodzi tylko o to, żeby w miarę normalnie, spokojnie dograć sezon, bez przykrych kontuzji?


W tej chwili najważniejsze dla nas będą te cztery mecze. Dopiero wtedy okaże się, o co będziemy walczyć i jakie będą cele. Oczywiście liczę na to, że będziemy grać w górnej ósemce i będziemy walczyć do końca o jak najwyższe lokaty.

Z drugiej strony trzeba też to dograć, żeby móc rozpocząć drugi sezon, gdzie mam nadzieję, że będzie to już trwało w sposób normalny, bez żadnych przerw i drugiej fali pandemii. Nie ma co za bardzo wyglądać w przyszłość. Te cztery kolejki pokażą, w którym kierunku będziemy szli.


| red: wsz, zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.


Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.


Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.

Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok