Radio Białystok | Gość | Łukasz Prokorym - przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku

26.05.2020, 07:48, akt. 11:14

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda
Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Z Łukaszem Prokorymem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przy wykupie mieszkania komunalnego w Białymstoku obowiązuje 30-procentowa bonifikata, a do sprzedaży jest połowa wszystkich niewykupionych lokali. Takie zmiany uchwaliła Rada Miasta Białystok. Wcześniej zniżka wynosiła od 50 do 90 proc. wartości wskazanej przez rzeczoznawcę - uzależniona była od długości zamieszkiwania.

Z przewodniczącym rady miejskiej Łukaszem Prokorymem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Dlaczego trzeba było zmienić bonifikaty? Grupa ludzi, która chciała wykupić mieszkania komunalne, szczególnie te po rodzicach, dziadkach, była spora.


Łukasz Prokorym: Mieszkania komunalne, które znajdują się w mieszkaniowym zasobie miasta Białegostoku, nie są prywatną własnością rady miasta, przewodniczącego czy pana prezydenta. Są to mieszkania, które zostały wybudowane za 100 proc. ich wartości z pieniędzy z budżetu miasta, na który się składają wszyscy mieszkańcy. Panu prezydentowi i radzie miasta przypadł ustawowy obowiązek zarządzania tym zasobem.

W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku.

Zgłaszali się do nas zarówno mieszkańcy, którzy chcieliby wykupywać mieszkania za symboliczną złotówkę, ale zgłaszała się też bardzo duża liczba mieszkańców, którzy mówili, że nieodpowiedzialnym jest wyprzedawanie majątku gminy za jakąś niewielką kwotę ich rzeczywistej wartości. Podnosili argumenty, że są właścicielami prywatnych mieszkań, które musieli wykupywać za 100 proc. ich wartości, a nie za połowę czy jakąś inną ułamkową wartość. Dlatego propozycja, którą w imieniu pana prezydenta Tadeusza Truskolaskiego przygotował wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz, w mojej ocenie - bo wypowiadam się tylko w swoim imieniu - jest takim kompromisem.


Sytuacja wygląda tak, że ktoś uzyskuje mieszkanie komunalne, długo w nim mieszka, potem lokal otrzymują po nim dzieci itd. W związku z tym, jeśli ktoś raz zamieszkał w mieszkaniu komunalnym, to później czuję się prawie właścicielem - takie są przepisy - i można by ułatwić wykup tych mieszkań, bo przecież pieniądze te można by przeznaczyć na budowę nowych mieszkań komunalnych.


Racją jest także to, że łatwo wchodzić w posiadanie tego mieszkania także w drodze następstwa prawnego, ale cały czas mieszkanie to jest własnością miasta. Miasto pobiera z niego czynsz najmu i w ten sposób pieniądze wpływają do budżetu. Jest to też równe traktowanie mieszkańców Białegostoku, tych, którzy mieszkają w blokach.


Sporo mieszkań jest zajmowanych przez lata i w związku z tym można by było im umożliwić wykupy mieszkań i budować nowe. Cały czas problemem jest to, że w miastach - nie tylko w Białymstoku - brak jest mieszkań, które można by było udostępnić tym, którzy uzyskują niskie dochody.


Warto też podkreślić, że wszystkie osoby, które do 25 maja złożyły wnioski o wykup mieszkań, będą mogły je wykupić na starych zasadach. Oczywiście każda decyzja o sprzedaży jest indywidualną decyzją pana prezydenta. Taka możliwość przez wiele lat była.

Wczoraj podjęliśmy decyzję, że chcemy w sposób równy traktować wszystkich mieszkańców, którzy w jakiś sposób wynajmują mieszkania od miasta - czy to w postaci mieszkań komunalnych, czy chociażby mieszkań będących w zasobie spółki TBS. Mimo że jest to spółka miejska, to tam w ogóle nie ma takiej możliwości, by te mieszkania wykupić.

Jest to zrównanie wszystkich białostoczan, którzy korzystają z mieszkań będących we władaniu miasta, a pieniądze, które miasto pozyskuje z najmu, zasilają budżet miasta, dzięki czemu z pieniędzy tych miasto może inwestować też między innymi w budowę nowych mieszkań.


Dobrze, by odbyła się debata na temat mieszkań komunalnych. Są opinie, że mieszkania komunalne są za drogie, że w ogóle Towarzystwa Budownictwa Społecznego to jeden z najdroższych sposobów zapewniania mieszkań socjalnych na świecie itd. W związku z tym pytanie, czy nie przyjrzeć się dokładniej polityce komunalnej po to, żeby ustalić być może trochę zdrowsze zasady funkcjonowania tego rynku? Bo - zgodnie z zasadami, które można znaleźć na stronie miasta - mówimy o ludziach, którzy osiągają dochody w granicach 1200 zł na głowę.


Oczywiście, że będziemy się przyglądali. Wczoraj podczas sesji rady miasta pan radny Marcin Moskwa złożył taką deklarację w sposób publiczny.

Prywatnie jestem zdania, że kwoty czynszu, które są płacone za mieszkania komunalne, powinny być uzależnione od lokalizacji - czy są to mieszkania w centrum miasta, czy gdzieś na uboczach. Jeżeli mówimy o mieszkaniach, które znajdują się w ścisłym centrum Białegostoku, to w moim przekonaniu te kwoty są niższe niż na komercyjnym rynku. Sytuacja trochę odwrotnie wygląda, jeżeli mówimy o mieszkaniach gdzieś na osiedlach będących na peryferiach naszego miasta.


Kwestia ogródków gastronomicznych. W Wilnie postanowiono, że wszystkie ogródki będą darmowe, udostępniono nawet najmniejsze placyki. Chodzi o to, żeby przyciągnąć turystów. Dlaczego my obniżamy ceny tylko o 50 proc.?


Na razie przyjęliśmy 50-procentowe kwoty wartości, która została ustalona dla tego sezonu jeszcze przed epidemią. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedsiębiorcami. Jeżeli nie będzie zapotrzebowania wśród białostoczan na korzystanie z ogródków, to będziemy starali się tę kwotę zmieniać w dalszej przyszłości.

Na chwilę obecną wydaje, że kwota zmniejszona o 50 proc. jest adekwatną pomocą, z jaką miasto wychodzi do białostockich restauratorów.


Czy w Białymstoku jest pomnik ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego?


Wiem, że na pewno jest ulica i tablica pamiątkowa. Nie kojarzę pomnika.


To dlaczego chcemy zbudować pomnik Władysława Bartoszewskiego, skoro nie chcemy upamiętnić tak znaczącego mieszkańca Białegostoku?


Myślę, że prezydent Kaczorowski jest w bardzo mocny sposób widoczny w Białymstoku. Jest ulica, jest tablica pamiątkowa. Pamiętajmy, że na Uniwersytecie w Białymstoku jest gabinet pana prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Władze miasta również utrzymują stały kontakt z małżonką pana prezydenta, z dziećmi. Osoby te raz na jakiś czas przyjeżdżają do Białegostoku, więc o więź i pamięć o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim bardzo mocno dbamy.

Myślę, że pomnik Władysława Bartoszewskiego będzie fajną pamiątką dla przyszłych pokoleń, symbolem, że w Białymstoku, w naszym dialogu ekumenicznym, dialogu różnych narodowości wyznajemy takie wartości, jakim pan profesor swoim życiem przyświecał i o jakie walczył - jak otwartość na drugiego człowieka, jak bycie odważnym w trudnych czasach czy to hasło bycia przyzwoitym.


Nie upamiętniliśmy zamordowanych żydowskich mieszkańców Białegostoku - to ponad 100 tys. ludzi. Nie mamy muzeum, żeby ich upamiętnić. Nie stworzyliśmy przestrzeni, która pozwoliłaby nam zagłębiać się w historię miasta, a chcemy wznosić pomniki postaci, które są ważne w historii Polski, ale w przestrzeni miasta są inni, być może ważniejsi do uczczenia.


Decyzja rady miasta o lokalizacji pomnika jest tylko początkiem drogi do jego powstania. Tak jak powiedział pan prezydent; miasto czy rada miasta nie podejmie decyzji, aby pomnik ten budować ze swoich środków. Jeżeli nie będzie woli mieszkańców, wyrażonej czy to w budżecie obywatelskim, czy nawet w prywatny zbiórce, to ten pomnik nie powstanie.

Wczoraj otworzyliśmy drogę, aby ten pomnik mógł powstać, ale teraz decyzja o tym, jest po stronie mieszkańców.


Czy zatem gdyby mieszkańcy zawnioskowali, by wznieść pomnik Ryszarda Kaczorowskiego, to czy radni również poprą taki projekt i otworzą taką możliwość?


Każdy radny ma równy głos, więc mogę mówić tylko za siebie. Nie widzę żadnych przeszkód, żeby kolejnymi miejscami w Białymstoku po ulicy, po tablicy pamiątkowej, po gabinecie pana prezydenta uhonorować ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. To osoba wybitna, symbol Białegostoku, wspaniały ambasador miasta za życia. Mogę mówić jedynie w samych superlatywach i o panu prezydencie Kaczorowskim, i o wszystkich inicjatywach, które mogłyby jego postać jeszcze bardziej w naszym mieście upamiętnić.| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok