Radio Białystok | Gość | Jolanta Tulkis - rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku

28.05.2020, 07:38, akt. 10:28

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Z Jolantą Tulkis rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Najwięcej wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców rozpatrzono w województwie podlaskim (83 proc.) -  poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej. A jeszcze pod koniec kwietnia zawieszono ich przyjmowanie, ponieważ było ich  bardzo dużo. Co zatem się stało? O tym z rzeczniczką prasową Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolantą Tulkis rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Zainteresowanie mikropożyczkami przerosło chyba wasze oczekiwania?


Jolanta Tulkis: Nie spodziewaliśmy się, że to będzie aż tak wielkie zainteresowanie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu.


Sprawdziło się stare żeglarskie powiedzenie, że jak są trudne sytuacje, to wszystkie ręce na pokład.


Tak, sprawdziło się to stare powiedzenie. Przeorganizowaliśmy pracę urzędu. Pracujemy po godzinach, pracujemy w dni wolne, w soboty, a oprócz tego starosta białostocki oddelegował 10 swoich pracowników do tego, aby pomogli nam przy wnioskach, stąd też taki efekt. Zrobiliśmy wszystko, co było można. Nie pracujemy już 8 godzin, tylko nasz dzienny czas pracy to średnio 10-11 godzin.

Mamy świadomość tego, że te pieniądze są potrzebne naszym pracodawcom, przedsiębiorcom i robimy naprawdę wszystko, żeby czas oczekiwania na wsparcie był jak najkrótszy.


Ile wniosków do was trafiło?


Do wczoraj (27.05) na mikropożyczki, czyli do 5000 zł, do naszego urzędu wpłynęło ponad 20,5 tys. wniosków. Obecnie mamy pozytywnie rozpatrzonych ponad 12,5 tys., czyli wydatkowaliśmy na ten cel 62 mln zł. Mamy jeszcze do realizacji około 7 tys. wniosków.

Nie wiemy, kiedy to się zakończy. Właściwie termin jest do końca roku. Przyjmujemy wnioski bez przerwy - cały czas oczywiście drogą elektroniczną przez praca.gov.pl, drogą pocztową bądź jeżeli ktoś ma życzenie, to w może przynieść wniosek do skrzynki podawczej, która jest przy wejściu do urzędu.


Czy nadal są problemy z niewłaściwie wypełnionymi wnioskami?


Tak, co oczywiście spowalnia czas opracowania. Jeżeli do wniosku dołączone są wszystkie niezbędne załączniki, jest wypełniony prawidłowo, to bardzo szybko można go przyjąć do realizacji. Natomiast jeżeli we wniosku brakuje odpowiednich dokumentów czy dołączone są nie z tej formy pomocy bądź trzeba coś wyjaśnić, to automatycznie spowalnia to przyjęcie go do realizacji. Oczywiście kontaktujemy się z takim wnioskodawcą i prosimy o poprawienie wniosku, o dostarczenie dokumentów.


Jakie są najczęstsze błędy?


Do wniosku należy dołączyć formularz umowy, który jest podpisany obustronnie. Jeżeli ktoś składa wniosek przez praca.gov.pl, to dokument już jest podpisany profilem zaufanym i nie ma konieczności drukowania go, podpisywania i skanowania. Natomiast jeżeli jest on już złożony, to podpisuje go dyrekcja. Brakuje właśnie takiej umowy albo umowa jest dołączona z innej formy pomocy. Brakuje też formularza pomocy publicznej albo w formularzu są zaznaczone niewłaściwe rubryki i trzeba to weryfikować, trzeba zadzwonić do takiej osoby i się dopytać. Czasami też potrzebne są wyjaśnienia pisemne.


Czy to oznacza, że jest to trochę zbyt skomplikowane? Czy można by było taki wniosek uprościć?


Bardzo dużo wniosków, które do nas wpływają, są dobrze opracowane, więc nie umiem na to pytanie odpowiedzieć. Wydawałoby się, że na stronie ministerstwa wszystko jest jasne opisane.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania, to może się z nami skontaktować. Mamy też świadomość tego, że w ostatnim czasie kontakt jest utrudniony, ponieważ pracujemy na telefonie, na mailu. Niemniej jednak osoby dodzwaniają się i łapią z nami kontakt.


Czy jest jakaś graniczna data, która spowoduje, że jeśli np. złożymy wniosek dzień później, to pomoc nas nie obejmie?


Zgodnie z zasadami, które są na stronie Ministerstwa, taką graniczną datą na razie jest koniec roku. Przy pożyczkach nie ma ograniczeń, jest to nabór ciągły.


Zanim się pośpieszymy z wysłaniem takiego wniosku, może lepiej się skonsultować?


Myślę, że warto by było przy nim przysiąść tak, żeby maksymalnie skrócić czas. Do tego są potrzebne dwie osoby - wnioskodawca i oczywiście ktoś od nas, kto przyjmuje wniosek do realizacji. Warto się nad tym pochylić, nie pisać "na kolanie", bo później potrzebna jest weryfikacja.


Na horyzoncie kolejne formy wsparcia przedsiębiorców?


Od 8 do 22 czerwca wznawiamy nabór na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń dla pracowników. O to wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy. Druga forma pomocy to dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. O tę formę ubiegają się przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi niezatrudniającymi pracowników, ale którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Przy tych dwóch formach pomocy ważne jest wykazanie spadku obrotów w miesiącach tego rok w porównaniu do dwóch miesięcy roku ubiegłego roku. Czyli trzeba zobaczyć, jaki jest obrót przez 60 dni w 2020 r. i porównać go z obrotem firmy z tamtego roku.

Wnioski są dostępne na praca.gov.pl, na stronie ministerialnej czy z naszej stronie, gdzie jest przekierowanie. Jest tam opisane, w jaki sposób przygotować wniosek i jakie dokumenty należy dołączyć.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.


Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.


Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.

Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok