Radio Białystok | Gość | Insp. Robert Szewc - komendant wojewódzki policji w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku

18.06.2020, 08:35, akt. 08:56

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku
insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku


0:00
0:00
Z insp. Robertem Szewcem rozmawia Grzegorz Pilat | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Inspektor Robert Szewc objął stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku i trzy miesiace temu zastąpił nadinsp. Daniela Kołnierowicza. Od razu musiał zmierzyć sie z wprowadzeniem restrykcji spowodowanych epidemią koronawirusa. Czy okres społecznej izolacji i wytężonej pracy policjantów był najtrudniejszy w jego karierze? M.in. o tym z komendantem wojewódzkim policji insp. Robertem Szewcem rozmawia Grzegorz Pilat.


Grzegorz Pilat: Czy przypomina pan sobie trudniejszy start na stanowisku, poza tym który pana spotkał ponad 3 miesiące temu w Białymstoku?


Insp. Robert Szewc: Trudno mi będzie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każde nowo objęte stanowisko, to jest jakiś trudny start. Natomiast, jeśli chodzi o poziom komendanta wojewódzkiego, to w zasadzie pierwszy, więc trudno też mi odnieść do jakiegokolwiek innego. Poprzednie stanowiska, owszem, stanowisko komendanta w garnizonie, którym poprzednio zarządzałem, czyli mój garnizon lubelski, też było w pewnym sensie bardzo trudne, bo obejmowałem swój garnizon, swój - to znaczy garnizon, w którym się od początku, że tak powiem wychowałem i prawie 25 lat służby poświęciłem tamtemu garnizonowi. 

A tutaj, cóż przyszedł czas zmiany miejsca pełnienia służby, po ponad 4 latach pełnienia służby w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie, komendant główny podjął taką decyzję, że obejmę garnizonu policji podlaskiej. Początek oczywiście bardzo fajny, bardzo dobry, Podlasie przyjęło mnie z otwartymi rękami, ja mam zamiar się odpłacić Podlasiu.


A ja myślałem, że pan powie, że początek bardzo trudny, bo 3 miesiące i 5 dni temu, kiedy wam przychodził, dosłownie po tych pięciu dniach pierwsze obostrzenia rządowe, pierwsze zamknięcia, dużo więcej pracy policjantów.


No tak, zdecydowanie, bo z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia nigdy i w tej rzeczywistości, do której już powoli przywykliśmy, funkcjonujemy, jak pan zauważył, ponad 3 miesiące. Ale zbiegło się to w czasie z moim powołaniem i tak powiem przewrotnie - może i w pewnym sensie ta pandemia pomogła mi, bo spowodowała stonowanie pewnych działań. Tak naprawdę, to rzeczywiście zderzyliśmy się i jako społeczeństwo, i jako formacja z potężnym problemem i myślę, że nadal jest ten problem nie został rozstrzygnięty, a więc w tym kontekście rzeczywiście okres bardzo trudny. 


Obostrzenia też dały się we znaki w kontekście popularności formacji wśród społeczeństwa. Policja przez różne obostrzenia, przez liczne kontrole uliczne między innymi, mocno na szarpnęła reputację. 


Ja myślę, że jako województwo podlaskie możemy być dumni z tego, że nie zapisaliśmy się w kartach, jako formacja, która bardzo mocno represjonowała. Oczywiście mówię o całej formacji policyjnej, aczkolwiek nie jestem uprawniony do jej oceny, bo nie jestem jej szefem, jestem tylko częścią tej formacji. 

Oczywiście, okres trudny postawił przed nami nowe zadania, tak jak pan zauważył, mało popularne. No bo któż lubi być mobilizowany do określonych zachowań, któż chciałby przyjąć mandat w określonej wysokości, a nie daj Boże już, któż chciałby, żeby na niego skierowano wystąpienie do inspekcji sanitarnej na grzywny dosyć pokaźne. 

Natomiast wspomniałem o tych statystykach, niespełna 1,3% to były postępowania mandatowe, co też świadczy, jak sądzę o zdyscyplinowaniu podlaskiej społeczności. Nie tylko o braku represji ze strony policji, bo myślę, że policjanci byli konsekwentni. 

Oczywiście pierwsze nasze działania to były pouczenia, było przestawianie ludziom informacji o tym, jak powinni się zachowywać i te przypadki takie drastyczne, czyli te, o których mówiłem - wysokie grzywny, które nakładała Inspekcja Sanitarna, nasze były tylko notatki urzędowe i grzywny w postaci mandatów karnych za określone zachowania dotyczyły tylko osób, które naprawdę w sposób rażący, lekceważący to prawo łamały.


Jaka była pana pierwsza myśl, kiedy usłyszał pan, że będzie komendantem wojewódzkim w Białymstoku?


Za dużo czasu na myślenie nie miałem, bo zaledwie kilka dni, ale to chyba dobrze. Ja myślę, że ktoś, kto funkcjonuje w tej formacji prawie ćwierć wieku i na stanowiskach kierowniczych, musi sobie zdawać sprawę z tego, że tak jest, zmiany były, są i pewnie będą i może zbyt długi czas na przemyślenia spowodowałby jakieś mocne zaniepokojenie, a tutaj gdy decyzja zapada dosyć szybko, ja żegnałem się ze swoimi garnizonem 11 marca, 13 już obejmowałem garnizon podlaski, więc za dużo czasu na jakieś przemyślenia nie miałem. 


Ale trzy miesiące na stanowisku to już jest kawałek czasu, po którym są przemyślenia dotyczące garnizonu podlaskiego. Co by pan chciał zmienić?


Jeśli jesteśmy częścią jakiegoś organizmu, czyli całej formacji policyjnej, która funkcjonuje w mojej ocenie dobrze, pomijając to, o czym pan wspomniał, rzeczywiście, że trochę ta reputacja została ostatnio nadszarpnięta. Bo na dobre imię pracuje się bardzo długo, zepsuć je jest naprawdę bardzo łatwo. 

Ja myślę, że jako policja podlaska nadal wpisujemy się w ten dobry trend dobrego imienia naszej formacji, tego że służymy społeczeństwu, że pomagamy społeczeństwu, a że jest grupa osób, która pewnie zawsze będzie niezadowolona z działania policji, do tego należy przywyknąć, bo myślę, że tak jest po prostu świat skonstruowany, że nie jesteśmy w stanie wszystkim dogodzić, a jesteśmy formacją specyficzną. 

Natomiast, jeśli chodzi o zmiany, to oczywiście po trzech miesiącach to już pewne przemyślenia pojawiają się. Na pewno chciałbym troszeczkę mocniejszy nacisk położyć na współpracę z partnerami zagranicznymi, na korzystanie z dobrodziejstwa funduszy pomocowych, na sąsiedztwo naszych partnerów litewskich, bo są tutaj spore możliwości. Na pewno chciałbym trochę pobudzić pion przestępczości akcyzowej, gospodarczej. Mówię o tym oczywiście cały czas odnosząc się do tego, jak to wyglądało w Lublinie, bo innej możliwości porównania nie mam, więc widzę obszary, w których można jeszcze wiele rzeczy zrobić. 

To, co bardzo mnie cieszy, to że nasza społeczność policyjna bardzo szybko reaguje na te sugestie i bardzo cieszy fakt, że w krótkim czasie, pracując równomiernie, systematycznie podnieśliśmy wskaźniki wykrywalności, już praktycznie w każdej kategorii jesteśmy powyżej średniej krajowej. To bardzo cieszy, co nie znaczy, że tej pracy ktoś przede mną nie wykonywał. Absolutnie nie, to nie jest tak, że pojawił się pan komendant Szewc i nagle zrewolucjonizował Podlasie. Absolutnie nie. To są długie lata pracy dobrze poukładanego garnizonu i ja myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle. 


Zapytam jeszcze w takim razie o braki kadrowe i wyposażenia.


Ten stan jest zadowalający, czy wystarczający też trudno powiedzieć, bo pewnie nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Braki sprzętowe tak - odtwarzamy posterunki, a pewne normy naliczeniowe są na etat - każdy policjant ma mieć określony sprzęt, na określoną grupę osób przysługuje taka liczba sprzętu transportowego. 

No, ale dochodzi do takich sytuacji, w których oddajemy nowy obiekt i okazuje się, że w tym obiekcie za chwilę będzie funkcjonowało jedno auto, to trochę słabo wygląda z punktu widzenia funkcjonowania takiej jednostki, bo jeśli w posterunku jest 5 osób, to dwie, które wyjadą tym jedynym samochodem za chwilę może się okazać, że pozostali są skazani na to, żeby czekać, aż inny patrol z sąsiadującego powiatu, czy gminy wesprze. 

Ale to są problemy, z którymi my sobie doraźnie radzimy, to nie jest tak, że my tego sprzętu nie mamy, absolutnie. Ja zabiegam o to, żeby tego sprzętu nowego było trochę więcej, jako formacja byliśmy bardzo mocno doposażeni w ramach funduszu modernizacyjnego policji, którego beneficjentem jeszcze jesteśmy do końca tego roku. Liczę na to, że kolejny program rozwoju policji będzie równie korzystny dla nas i wówczas będziemy doposażeni sprzętowo. 

Ta sytuacja pandemii, od której zaczęliśmy naszą rozmowę, niestety spowodowała, że wstrzymane zostały nabory. Te nabory już są odblokowane od prawie dwóch tygodni, ale pewne nawisy powstały, bo zostały wstrzymane szkolenia podstawowe. My mamy 104 osoby, które muszą wrócić do tych szkoleń, tak więc w zestawieniu z liczbą, o ile pamiętam 59 wakatów, to jest naprawdę bardzo niewiele, to już może powodować jakieś zaniepokojenie, bo jeśli to uzupełnienie nie nastąpi szybko, to dojdzie do sytuacji takiej, w której i Podlasie nie mające problemu z naborem, może przez pewien czas borykać się z problemem wypełnienia wszystkich etatów.


Na koniec zapytam już ostatecznie - jaka ma być podlaska policja pod dowództwem komendanta Szewca?


Sprawna, skuteczna, przyjazna społeczeństwu - to chyba wystarczy.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.


foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.


Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.


fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa
7.03.2024

- To jest forma protestu, która ma zwrócić uwagę na problem. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, że w ruch idzie kostka brukowa, idą narzędzia, które nie powinny wystąpić. Na pewno trzeba to bezwzględnie potępić. Oczywiście jest też analizowane zachowanie policjantów - mówi wiceminister.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok