Radio Białystok | Gość | Insp. Robert Szewc - komendant wojewódzki policji w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku

18.06.2020, 08:35, akt. 08:56

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku
insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Z insp. Robertem Szewcem rozmawia Grzegorz Pilat

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Inspektor Robert Szewc objął stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku i trzy miesiace temu zastąpił nadinsp. Daniela Kołnierowicza. Od razu musiał zmierzyć sie z wprowadzeniem restrykcji spowodowanych epidemią koronawirusa. Czy okres społecznej izolacji i wytężonej pracy policjantów był najtrudniejszy w jego karierze? M.in. o tym z komendantem wojewódzkim policji insp. Robertem Szewcem rozmawia Grzegorz Pilat.


Grzegorz Pilat: Czy przypomina pan sobie trudniejszy start na stanowisku, poza tym który pana spotkał ponad 3 miesiące temu w Białymstoku?


Insp. Robert Szewc: Trudno mi będzie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każde nowo objęte stanowisko, to jest jakiś trudny start. Natomiast, jeśli chodzi o poziom komendanta wojewódzkiego, to w zasadzie pierwszy, więc trudno też mi odnieść do jakiegokolwiek innego. Poprzednie stanowiska, owszem, stanowisko komendanta w garnizonie, którym poprzednio zarządzałem, czyli mój garnizon lubelski, też było w pewnym sensie bardzo trudne, bo obejmowałem swój garnizon, swój - to znaczy garnizon, w którym się od początku, że tak powiem wychowałem i prawie 25 lat służby poświęciłem tamtemu garnizonowi. 

A tutaj, cóż przyszedł czas zmiany miejsca pełnienia służby, po ponad 4 latach pełnienia służby w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie, komendant główny podjął taką decyzję, że obejmę garnizonu policji podlaskiej. Początek oczywiście bardzo fajny, bardzo dobry, Podlasie przyjęło mnie z otwartymi rękami, ja mam zamiar się odpłacić Podlasiu.


A ja myślałem, że pan powie, że początek bardzo trudny, bo 3 miesiące i 5 dni temu, kiedy wam przychodził, dosłownie po tych pięciu dniach pierwsze obostrzenia rządowe, pierwsze zamknięcia, dużo więcej pracy policjantów.


No tak, zdecydowanie, bo z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia nigdy i w tej rzeczywistości, do której już powoli przywykliśmy, funkcjonujemy, jak pan zauważył, ponad 3 miesiące. Ale zbiegło się to w czasie z moim powołaniem i tak powiem przewrotnie - może i w pewnym sensie ta pandemia pomogła mi, bo spowodowała stonowanie pewnych działań. Tak naprawdę, to rzeczywiście zderzyliśmy się i jako społeczeństwo, i jako formacja z potężnym problemem i myślę, że nadal jest ten problem nie został rozstrzygnięty, a więc w tym kontekście rzeczywiście okres bardzo trudny. 


Obostrzenia też dały się we znaki w kontekście popularności formacji wśród społeczeństwa. Policja przez różne obostrzenia, przez liczne kontrole uliczne między innymi, mocno na szarpnęła reputację. 


Ja myślę, że jako województwo podlaskie możemy być dumni z tego, że nie zapisaliśmy się w kartach, jako formacja, która bardzo mocno represjonowała. Oczywiście mówię o całej formacji policyjnej, aczkolwiek nie jestem uprawniony do jej oceny, bo nie jestem jej szefem, jestem tylko częścią tej formacji. 

Oczywiście, okres trudny postawił przed nami nowe zadania, tak jak pan zauważył, mało popularne. No bo któż lubi być mobilizowany do określonych zachowań, któż chciałby przyjąć mandat w określonej wysokości, a nie daj Boże już, któż chciałby, żeby na niego skierowano wystąpienie do inspekcji sanitarnej na grzywny dosyć pokaźne. 

Natomiast wspomniałem o tych statystykach, niespełna 1,3% to były postępowania mandatowe, co też świadczy, jak sądzę o zdyscyplinowaniu podlaskiej społeczności. Nie tylko o braku represji ze strony policji, bo myślę, że policjanci byli konsekwentni. 

Oczywiście pierwsze nasze działania to były pouczenia, było przestawianie ludziom informacji o tym, jak powinni się zachowywać i te przypadki takie drastyczne, czyli te, o których mówiłem - wysokie grzywny, które nakładała Inspekcja Sanitarna, nasze były tylko notatki urzędowe i grzywny w postaci mandatów karnych za określone zachowania dotyczyły tylko osób, które naprawdę w sposób rażący, lekceważący to prawo łamały.


Jaka była pana pierwsza myśl, kiedy usłyszał pan, że będzie komendantem wojewódzkim w Białymstoku?


Za dużo czasu na myślenie nie miałem, bo zaledwie kilka dni, ale to chyba dobrze. Ja myślę, że ktoś, kto funkcjonuje w tej formacji prawie ćwierć wieku i na stanowiskach kierowniczych, musi sobie zdawać sprawę z tego, że tak jest, zmiany były, są i pewnie będą i może zbyt długi czas na przemyślenia spowodowałby jakieś mocne zaniepokojenie, a tutaj gdy decyzja zapada dosyć szybko, ja żegnałem się ze swoimi garnizonem 11 marca, 13 już obejmowałem garnizon podlaski, więc za dużo czasu na jakieś przemyślenia nie miałem. 


Ale trzy miesiące na stanowisku to już jest kawałek czasu, po którym są przemyślenia dotyczące garnizonu podlaskiego. Co by pan chciał zmienić?


Jeśli jesteśmy częścią jakiegoś organizmu, czyli całej formacji policyjnej, która funkcjonuje w mojej ocenie dobrze, pomijając to, o czym pan wspomniał, rzeczywiście, że trochę ta reputacja została ostatnio nadszarpnięta. Bo na dobre imię pracuje się bardzo długo, zepsuć je jest naprawdę bardzo łatwo. 

Ja myślę, że jako policja podlaska nadal wpisujemy się w ten dobry trend dobrego imienia naszej formacji, tego że służymy społeczeństwu, że pomagamy społeczeństwu, a że jest grupa osób, która pewnie zawsze będzie niezadowolona z działania policji, do tego należy przywyknąć, bo myślę, że tak jest po prostu świat skonstruowany, że nie jesteśmy w stanie wszystkim dogodzić, a jesteśmy formacją specyficzną. 

Natomiast, jeśli chodzi o zmiany, to oczywiście po trzech miesiącach to już pewne przemyślenia pojawiają się. Na pewno chciałbym troszeczkę mocniejszy nacisk położyć na współpracę z partnerami zagranicznymi, na korzystanie z dobrodziejstwa funduszy pomocowych, na sąsiedztwo naszych partnerów litewskich, bo są tutaj spore możliwości. Na pewno chciałbym trochę pobudzić pion przestępczości akcyzowej, gospodarczej. Mówię o tym oczywiście cały czas odnosząc się do tego, jak to wyglądało w Lublinie, bo innej możliwości porównania nie mam, więc widzę obszary, w których można jeszcze wiele rzeczy zrobić. 

To, co bardzo mnie cieszy, to że nasza społeczność policyjna bardzo szybko reaguje na te sugestie i bardzo cieszy fakt, że w krótkim czasie, pracując równomiernie, systematycznie podnieśliśmy wskaźniki wykrywalności, już praktycznie w każdej kategorii jesteśmy powyżej średniej krajowej. To bardzo cieszy, co nie znaczy, że tej pracy ktoś przede mną nie wykonywał. Absolutnie nie, to nie jest tak, że pojawił się pan komendant Szewc i nagle zrewolucjonizował Podlasie. Absolutnie nie. To są długie lata pracy dobrze poukładanego garnizonu i ja myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle. 


Zapytam jeszcze w takim razie o braki kadrowe i wyposażenia.


Ten stan jest zadowalający, czy wystarczający też trudno powiedzieć, bo pewnie nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Braki sprzętowe tak - odtwarzamy posterunki, a pewne normy naliczeniowe są na etat - każdy policjant ma mieć określony sprzęt, na określoną grupę osób przysługuje taka liczba sprzętu transportowego. 

No, ale dochodzi do takich sytuacji, w których oddajemy nowy obiekt i okazuje się, że w tym obiekcie za chwilę będzie funkcjonowało jedno auto, to trochę słabo wygląda z punktu widzenia funkcjonowania takiej jednostki, bo jeśli w posterunku jest 5 osób, to dwie, które wyjadą tym jedynym samochodem za chwilę może się okazać, że pozostali są skazani na to, żeby czekać, aż inny patrol z sąsiadującego powiatu, czy gminy wesprze. 

Ale to są problemy, z którymi my sobie doraźnie radzimy, to nie jest tak, że my tego sprzętu nie mamy, absolutnie. Ja zabiegam o to, żeby tego sprzętu nowego było trochę więcej, jako formacja byliśmy bardzo mocno doposażeni w ramach funduszu modernizacyjnego policji, którego beneficjentem jeszcze jesteśmy do końca tego roku. Liczę na to, że kolejny program rozwoju policji będzie równie korzystny dla nas i wówczas będziemy doposażeni sprzętowo. 

Ta sytuacja pandemii, od której zaczęliśmy naszą rozmowę, niestety spowodowała, że wstrzymane zostały nabory. Te nabory już są odblokowane od prawie dwóch tygodni, ale pewne nawisy powstały, bo zostały wstrzymane szkolenia podstawowe. My mamy 104 osoby, które muszą wrócić do tych szkoleń, tak więc w zestawieniu z liczbą, o ile pamiętam 59 wakatów, to jest naprawdę bardzo niewiele, to już może powodować jakieś zaniepokojenie, bo jeśli to uzupełnienie nie nastąpi szybko, to dojdzie do sytuacji takiej, w której i Podlasie nie mające problemu z naborem, może przez pewien czas borykać się z problemem wypełnienia wszystkich etatów.


Na koniec zapytam już ostatecznie - jaka ma być podlaska policja pod dowództwem komendanta Szewca?


Sprawna, skuteczna, przyjazna społeczeństwu - to chyba wystarczy.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok