Radio Białystok | Gość | Stanisław Derehajło - wicemarszałek województwa podlaskiego

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego

19.06.2020, 08:25, akt. 08:32

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda
Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Ze Stanisławem Derehajłą rozmawia Adam Dąbrowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Warsztaty dla uczniów, studentów i nauczycieli oraz dla rolników - tak wyglądają tradycyjne Dni Pola w okresie epidemii. Podczas tej dwudniowej imprezy zorganizowanej przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Krzyżewie spotkali się także eksperci, wśród nich wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło. I właśnie z nim o podlaskiej wsi rozmawia Adam Dąbrowski.


Adam Dąbrowski: Te Dni Pola w Krzyżewie w takiej trochę innej sytuacji niż zazwyczaj, ale coś dzieje się z polskim rolnictwem. Kolega chciał zrobić nagranie o truskawkach korycińskich, okazało się, że truskawki spod Warszawy.


Stanisław Derehajło: A to ja nie wiem tego akurat. Z uprawą truskawek jest ten problem, że nie mamy ludzi do pracy, a mechanicznie się nie da zebrać, więc myślę, że ten rodzaj upraw w naszym kraju będzie na razie w odwrocie.


Co w takim razie zrobić, żeby te tradycyjne produkty na potrawy były zachowane w naszym województwie?


Starać się je uprawiać, to jest podstawa. Ale oczywiście rolnictwo jest inne niż sobie to wyobrażamy. Laicy w ogóle nie wiedzą jak wygląda rolnictwo, a media też nie do końca pokazują to, jak ono wygląda, z czym się zmagamy jako rolnicy. Tutaj wchodzą nowe technologie, nowe uprawy, coraz mniej pracy fizycznej, coraz więcej mechanizacji, więcej nowoczesnych technologii i to jest nasze rolnictwo. A oczywiście hobbystycznie można uprawiać coś w ogródkach przydomowych.


Krzyżewo stawia teraz na takie rośliny białkowe, one mają szansę zdobyć popularność wśród rolników, czy to będzie tylko taki jakiś eksperyment, albo problem?


Szansę mają jakąś tam. Natomiast rośliny białkowe są bardzo potrzebne w rolnictwie, jako rośliny płodozmianowe, ale też i w żywieniu zwierząt, w paszach. Problem jest taki, jak je uprawiać w tej sytuacji, która teraz jest, przy suszy lub dużych opadach. Nad tym pracujemy w Urzędzie Marszałkowskim i nad programem przeciwdziałania suszy, to jeszcze długo potrwa. Natomiast musimy badać jakimi środkami chronić te rośliny, jak je uprawiać, jaką technologię stosować. Tę niezwykle cenną wiedzę dostajemy tu w Krzyżewie.


Mówił pan o ciężkiej pracy rolnika, niewątpliwie ciężkiej, a tymczasem jeden z portali zajmujących się doradztwem zawodowym, zaproponował maturzystom, żeby zastanowili się nad trzema zawodami, które obroniły się w dobie epidemii i wymienił informatyków, medyków i rolników.


Oczywiście. Poznanie tajemnic produkcji żywności, to zawsze była cenna ta informacja, bo można przeżyć bez samochodu, ale bez jedzenia nie, więc tutaj rolnictwo to jest strategiczny, nasz państwowy dział gospodarki, który musimy bronić. 

Teraz w dobie pandemii to się świetnie pokazało, bo nie można kupić samochodu, bo nie są produkowane, bo części nie zjadą z Chin na przykład, ale bez tego wytrzymamy. Ale gdybyśmy zamknęli rolnictwo, gdybyśmy nie wspierali przez te lata, to skąd byśmy wzięli jedzenie, ile byśmy bez zjedzenia wytrzymali? Tydzień? Później byśmy się nawzajem pozjadali? 

Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej, czyli przede wszystkim pracowitości, terminowości, sumienności, współpracy między sobą. Rzeczywiście pandemia pokazała, że można bez wielu rzeczy się obejść, ale nie bez jedzenia. To jest interesujący zawód, w ogóle interesującą przygoda z przyrodą, z życiem, z pracą, to jest całkiem inna rzecz niż praca w biurze, czy praca białych kołnierzyków, to jest praca, która wymaga wielkiej inteligencji, wielkiej wiedzy i ogromnego poświęcenia.


I liczenia na pogodę.


Tutaj nie damy rady tego zaplanować właśnie i tu rzeczywiście bez tego kontaktu z przyrodą, z siłami niebieskimi nie damy rady uzyskiwać wysokich plonów.


Pora epidemii wskazała także na to, że chyba większą popularnością zaczęły cieszyć się nasze produkty lokalne.


O tak, oczywiście. My mamy program "Podlaskie. Na ławeczce", gdzie cały czas promujemy nasze produkty lokalne, świetnie robią to też Koła Gospodyń Wiejskich i tu mocno je wspieramy, będziemy coraz więcej pokazywać dobrych produktów, gdzie je można kupić, z czego są wytworzone, certyfikować je i zachęcać mieszkańców miast, żeby przyjeżdżali na Podlasie, pobyli troszeczkę tutaj, ale też i stale zaopatrywali się w produkty, które mogą spożywać, bo są zdrowe, dobre, świetnie zrobione, przygotowane bez utrwalaczy. No oczywiście to pokazało, że jeżeli dobrze się żywisz, to też jesteś odporny na wirusa, odporny na inne choroby, ale odporne też na złość, bo nie jesteś głodny, jesteś dobrze odżywiony, jesteś uśmiechnięty. 


I przy okazji jak już przyjadą po te produkty, będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak rolnik jeździ ciągnikiem, a nie tylko w komputerze.


Oczywiście, że tak. Teraz ciągniki mają systemy komputerowe, mają anteny satelitarne na dachach, wszystko jest naprawdę bardzo dobrze przygotowane. Temu służą różnego rodzaju programy Unii Europejskiej, z których rolnicy korzystają, wieś zmieniła się diametralnie, to nie jest ta sama wieś, którą pamiętam sprzed 20 lat. I dobrze się stało, że stało się to ewolucyjnie, nie rewolucyjnie i to, że teraz powstają Koła Gospodyń Wiejskich, straże pożarne funkcjonujące od ponad 100 lat w naszym województwie, to one tworzą konglomerat wiejski takiej społeczności, która dba o swój kraj.


Będzie się wieś odradzała, coraz mniej podobno młodych rolników.


Wieś będzie istniała zawsze, wieś będzie zawsze żywiła, ale też będzie taką ostoją dla człowieka zabieganego w tym świecie. Wieś nigdy nie będzie bezludna, ona będzie się zaludniała.


A Krzyżewo jest dowodem na to, że będzie też coraz nowocześniejsza.


Mamy nadzieję.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok