Radio Białystok | Gość | Stanisław Derehajło - wicemarszałek województwa podlaskiego

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego

19.06.2020, 08:25, akt. 08:32

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda
Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Ze Stanisławem Derehajłą rozmawia Adam Dąbrowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Warsztaty dla uczniów, studentów i nauczycieli oraz dla rolników - tak wyglądają tradycyjne Dni Pola w okresie epidemii. Podczas tej dwudniowej imprezy zorganizowanej przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Krzyżewie spotkali się także eksperci, wśród nich wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło. I właśnie z nim o podlaskiej wsi rozmawia Adam Dąbrowski.


Adam Dąbrowski: Te Dni Pola w Krzyżewie w takiej trochę innej sytuacji niż zazwyczaj, ale coś dzieje się z polskim rolnictwem. Kolega chciał zrobić nagranie o truskawkach korycińskich, okazało się, że truskawki spod Warszawy.


Stanisław Derehajło: A to ja nie wiem tego akurat. Z uprawą truskawek jest ten problem, że nie mamy ludzi do pracy, a mechanicznie się nie da zebrać, więc myślę, że ten rodzaj upraw w naszym kraju będzie na razie w odwrocie.


Co w takim razie zrobić, żeby te tradycyjne produkty na potrawy były zachowane w naszym województwie?


Starać się je uprawiać, to jest podstawa. Ale oczywiście rolnictwo jest inne niż sobie to wyobrażamy. Laicy w ogóle nie wiedzą jak wygląda rolnictwo, a media też nie do końca pokazują to, jak ono wygląda, z czym się zmagamy jako rolnicy. Tutaj wchodzą nowe technologie, nowe uprawy, coraz mniej pracy fizycznej, coraz więcej mechanizacji, więcej nowoczesnych technologii i to jest nasze rolnictwo. A oczywiście hobbystycznie można uprawiać coś w ogródkach przydomowych.


Krzyżewo stawia teraz na takie rośliny białkowe, one mają szansę zdobyć popularność wśród rolników, czy to będzie tylko taki jakiś eksperyment, albo problem?


Szansę mają jakąś tam. Natomiast rośliny białkowe są bardzo potrzebne w rolnictwie, jako rośliny płodozmianowe, ale też i w żywieniu zwierząt, w paszach. Problem jest taki, jak je uprawiać w tej sytuacji, która teraz jest, przy suszy lub dużych opadach. Nad tym pracujemy w Urzędzie Marszałkowskim i nad programem przeciwdziałania suszy, to jeszcze długo potrwa. Natomiast musimy badać jakimi środkami chronić te rośliny, jak je uprawiać, jaką technologię stosować. Tę niezwykle cenną wiedzę dostajemy tu w Krzyżewie.


Mówił pan o ciężkiej pracy rolnika, niewątpliwie ciężkiej, a tymczasem jeden z portali zajmujących się doradztwem zawodowym, zaproponował maturzystom, żeby zastanowili się nad trzema zawodami, które obroniły się w dobie epidemii i wymienił informatyków, medyków i rolników.


Oczywiście. Poznanie tajemnic produkcji żywności, to zawsze była cenna ta informacja, bo można przeżyć bez samochodu, ale bez jedzenia nie, więc tutaj rolnictwo to jest strategiczny, nasz państwowy dział gospodarki, który musimy bronić. 

Teraz w dobie pandemii to się świetnie pokazało, bo nie można kupić samochodu, bo nie są produkowane, bo części nie zjadą z Chin na przykład, ale bez tego wytrzymamy. Ale gdybyśmy zamknęli rolnictwo, gdybyśmy nie wspierali przez te lata, to skąd byśmy wzięli jedzenie, ile byśmy bez zjedzenia wytrzymali? Tydzień? Później byśmy się nawzajem pozjadali? 

Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej, czyli przede wszystkim pracowitości, terminowości, sumienności, współpracy między sobą. Rzeczywiście pandemia pokazała, że można bez wielu rzeczy się obejść, ale nie bez jedzenia. To jest interesujący zawód, w ogóle interesującą przygoda z przyrodą, z życiem, z pracą, to jest całkiem inna rzecz niż praca w biurze, czy praca białych kołnierzyków, to jest praca, która wymaga wielkiej inteligencji, wielkiej wiedzy i ogromnego poświęcenia.


I liczenia na pogodę.


Tutaj nie damy rady tego zaplanować właśnie i tu rzeczywiście bez tego kontaktu z przyrodą, z siłami niebieskimi nie damy rady uzyskiwać wysokich plonów.


Pora epidemii wskazała także na to, że chyba większą popularnością zaczęły cieszyć się nasze produkty lokalne.


O tak, oczywiście. My mamy program "Podlaskie. Na ławeczce", gdzie cały czas promujemy nasze produkty lokalne, świetnie robią to też Koła Gospodyń Wiejskich i tu mocno je wspieramy, będziemy coraz więcej pokazywać dobrych produktów, gdzie je można kupić, z czego są wytworzone, certyfikować je i zachęcać mieszkańców miast, żeby przyjeżdżali na Podlasie, pobyli troszeczkę tutaj, ale też i stale zaopatrywali się w produkty, które mogą spożywać, bo są zdrowe, dobre, świetnie zrobione, przygotowane bez utrwalaczy. No oczywiście to pokazało, że jeżeli dobrze się żywisz, to też jesteś odporny na wirusa, odporny na inne choroby, ale odporne też na złość, bo nie jesteś głodny, jesteś dobrze odżywiony, jesteś uśmiechnięty. 


I przy okazji jak już przyjadą po te produkty, będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak rolnik jeździ ciągnikiem, a nie tylko w komputerze.


Oczywiście, że tak. Teraz ciągniki mają systemy komputerowe, mają anteny satelitarne na dachach, wszystko jest naprawdę bardzo dobrze przygotowane. Temu służą różnego rodzaju programy Unii Europejskiej, z których rolnicy korzystają, wieś zmieniła się diametralnie, to nie jest ta sama wieś, którą pamiętam sprzed 20 lat. I dobrze się stało, że stało się to ewolucyjnie, nie rewolucyjnie i to, że teraz powstają Koła Gospodyń Wiejskich, straże pożarne funkcjonujące od ponad 100 lat w naszym województwie, to one tworzą konglomerat wiejski takiej społeczności, która dba o swój kraj.


Będzie się wieś odradzała, coraz mniej podobno młodych rolników.


Wieś będzie istniała zawsze, wieś będzie zawsze żywiła, ale też będzie taką ostoją dla człowieka zabieganego w tym świecie. Wieś nigdy nie będzie bezludna, ona będzie się zaludniała.


A Krzyżewo jest dowodem na to, że będzie też coraz nowocześniejsza.


Mamy nadzieję.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok