Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej

26.06.2020, 07:43, akt. 09:56

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie wszyscy uczniowie dostaną dziś świadectwa, choć to koniec roku szkolnego. Z powodu pandemii koronawirusa inne niż zwykle będą też tegoroczne wakacje. 

O tym z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Ten koniec roku szkolnego, podobnie jak wiele innych ważnych wydarzeń w czasie pandemii, będzie nietypowy. Nie tego z tego względu, że nie będzie uroczystych apeli, galowych strojów, ale też nie wszyscy uczniowie dostaną świadectwa. To leży w tym roku w gestii dyrektorów. Czy jest jakiś deadline, jakiś termin, kiedy Ci uczniowie muszą te świadectwa dostać i czy może być taka sytuacja, że to będzie dopiero we wrześniu, jeśli będzie to nauczanie stacjonarne?


Dariusz Piontkowski: Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Zawsze tak było, że część uczniów nie przychodziła na zakończenie zajęć dydaktycznych, tylko odbierała świadectwa później, choćby ze względu na wyjazdy wakacyjne. Tym razem, tak jak pani redaktor mówiła, nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć, natomiast dyrektor może to przecież zorganizować ten sposób, że klasy według pewnego harmonogramu będą te świadectwa odbierały, spotykały się z wychowawcami, w mniejszych, kilkunastoosobowych grupach, więc nie widzę zagrożenia, aby nie można było odebrać świadectwa na zakończenie zajęć. Natomiast te świadectwa na pewno będą potrzebne absolwentom szkół podstawowych do połowy sierpnia, bo wtedy będą musieli w trakcie rekrutacji do szkół średnich przedstawić ostatecznie oryginał świadectwa i wtedy najpóźniej oryginał będzie potrzebny. 


Niektóre kraje mają już edukacyjną strategię, jeśli chodzi o wrzesień, nie wiadomo jak będzie z pandemią, może być tak, że będziemy musieli z nią żyć, może być jeszcze atak zmutowanego koronawirusa. Czy nasz rząd przygotowuje też taką strategię? Czy to może być samozdalne nauczanie, częściowo zdalne, częściowo stacjonarne? Czy jeszcze jakieś inne opcje są brane pod uwagę?


Większość krajów europejskich czeka na rozwój sytuacji związanej z pandemią. Mieliśmy okazję niedawno wymieniać się informacjami pomiędzy ministrami edukacji, widać wyraźnie, że wszyscy uzależniają swoje postępowania od tego, co się będzie działo z pandemią. Podobnie jest w Polsce. My generalnie zakładamy, że chcielibyśmy, aby wróciła tradycyjna forma nauki w szkołach. Miałem okazję rozmawiać z uczniami szkoły w Poświętnem, i uczniowie i nauczyciele, ale z tego co wiem i rodzice, tęsknią do tradycyjnej formy nauczania. Jeżeli tylko te względy epidemiczne na to pozwolą, to na pewno do tego wrócimy. Ale oczywiście wszystkie kraje, także i Polska, na wszelki wypadek się przygotowuje, my mamy już platformę edukacyjną - epodreczniki.pl - na niej jest wiele tysięcy materiałów elektronicznych, będziemy się starali ją rozwijać. 

Ta pandemia na pewno doprowadziła do tego, że i tradycyjne zajęcia będą w przyszłości nieco inaczej wyglądały. Nauczyciele chętniej będą sięgali po te materiały cyfrowe, uczniowie są już do nich przyzwyczajeni, przy komputerze spędzają bardzo dużo czasu, a ci, którzy nie będą mogli ze względów chorobowych przez dłuższy czas uczestniczyć w zajęciach, też powinni mieć możliwości skontaktowania się ze swoim nauczycielem. Myślę, że już przy tych umiejętnościach nauczycieli i uczniów nie będzie z tym żadnych problemów. 


Ten rok szkolny po raz pierwszy kończy się szybciej niż egzaminy maturalne i niż rekrutacja do szkół średnich, czyli nie musimy się na razie do tych terminów przyzwyczajać. 


Te terminy egzaminów, jak i rekrutacji, są wyjątkowe, ze względu na pandemię. W następnym roku mamy nadzieję, że wrócimy do tych tradycyjnych terminów, choć słyszałem od dyrektorów szkół podstawowych, że akurat są zadowoleni z tego powodu, że egzaminy ósmoklasisty odbyły się później niż w tym tradycyjnym terminie kwietniowym. 


À propos egzaminu ósmoklasisty - podczas tychże egzaminów pojawiły się takie sugestie, że może w ogóle z nich zrezygnować, że rekrutować do szkół średnich na podstawie konkursu świadectw. Może sytuacja za rok się powtórzyć. Czy jest taka opcja brana pod uwagę?


Ale jak mogli państwo doskonale zauważyć, te egzaminy udało się jednak przeprowadzić przy zachowaniu minimum pewnego bezpieczeństwa i standardów sanitarnych. Egzaminy zewnętrzne, w zgodnej opinii ekspertów, są najlepszą metodą takiego obiektywnego sprawdzenia przynajmniej części wiedzy i umiejętności uczniów, świadectwa jednak zawierają w sobie pewien element subiektywizmu i trudności porównania poszczególnych szkół ze sobą, a czasami nawet i ocen wystawianych przez nauczycieli w tej samej szkole. Raczej nie będziemy rezygnowali z egzaminów zewnętrznych, musiałaby się naprawdę jakaś straszna katastrofa wydarzyć. Dopóki możemy przeprowadzić egzaminy zewnętrzne to zarówno po szkole podstawowej, jak i po szkole średniej je pozostawimy. Możemy dyskutować o formie, formule, zakresie materiału i pytań, natomiast taki egzamin zewnętrzny, moim zdaniem jest wartością dodaną i nie warto z niej rezygnować.


Uczniowie mają przed sobą wakacje. Tylko nieliczni z wiadomych względów wyjadą na kolonie czy obozy. Ale czy ci rodzice, którzy jednak zdecydowali się wysłać swoje dzieci na te zorganizowane formy wypoczynku, czy mogą być spokojni o ich bezpieczeństwo?


Egzaminy, konsultacje w szkołach, powrót tych najmłodszych dzieci do szkół pokazały, że nie ma tak naprawdę czego się obawiać, przy zachowaniu tych podstawowych standardów epidemicznych, wytycznych GIS, nic tak naprawdę dzieciom nie grozi. Nie wiemy jeszcze ile młodzieży wyjedzie ostatecznie na wakacje i kolonie, na pewno będzie wyjazdów zagranicznych zdecydowanie mniej. Kuratorzy natomiast dysponowali bądź rozdysponowują środki na dofinansowanie wypoczynku tych dzieci z rodzin najbiedniejszych, także spokojnie można puszczać dzieci na obozy. Każda z tych form wypoczynku musi być zarejestrowana w bazie wypoczynków w ministerstwie edukacji, kuratorzy będą w trakcie wakacji oczywiście sprawdzali, czy te normy są tam wypełniane.


A co z tymi, którzy zostają w domach? Istnieje taka obawa wielu rodziców, że te wakacje mogą być dla młodzieży takim przedłużeniem tego stylu życia, który był w trakcie zdalnego nauczania, z wyłączeniem lekcji oczywiście.


Trzeba zachęcać do kontaktu z rówieśnikami. Jednym z powodów, dla którego dzieci tęsknią powrotu do szkół, jest brak kontaktu z rówieśnikami. Wirtualny kontakt jednak nie zastępuje tego kontaktu bezpośredniego. Jeżeli któreś dziecko rzeczywiście ma problem powrotu do kontaktu ze swoimi rówieśnikami, rodzice powinni do tego zachęcać, jeżeli jest także potrzebny to i kontakt z psychologiem w ostateczności. Generalnie, dziś przy wychodzeniu na podwórko dzieciom nic specjalnego nie grozi, spokojnie mogą wrócić do zabaw na placu zabaw, do wyjazdów rowerowych, do jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, bo ona jest bardzo, bardzo potrzebna. 


Mimo wszelkich środków ostrożności i tego co mamy z tyłu głowy, na pewno jeśli chodzi o ten reżim sanitarny, te wakacje nie będą beztroskie dla nikogo. Czego pan, panie ministrze, życzyłby tym młodym ludziom w tych trudnych czasach? 


Na pewno dobrego wypoczynku, dobrej zabawy, zdrowia, bo ono nam wszystkim jest potrzebne, i żeby w pełni sił wrócili do szkoły już w tej tradycyjnej formie, do kontaktu z nauczycielami, z rówieśnikami.


| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok