Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej

26.06.2020, 07:43, akt. 09:56

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie wszyscy uczniowie dostaną dziś świadectwa, choć to koniec roku szkolnego. Z powodu pandemii koronawirusa inne niż zwykle będą też tegoroczne wakacje. 

O tym z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Ten koniec roku szkolnego, podobnie jak wiele innych ważnych wydarzeń w czasie pandemii, będzie nietypowy. Nie tego z tego względu, że nie będzie uroczystych apeli, galowych strojów, ale też nie wszyscy uczniowie dostaną świadectwa. To leży w tym roku w gestii dyrektorów. Czy jest jakiś deadline, jakiś termin, kiedy Ci uczniowie muszą te świadectwa dostać i czy może być taka sytuacja, że to będzie dopiero we wrześniu, jeśli będzie to nauczanie stacjonarne?


Dariusz Piontkowski: Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Zawsze tak było, że część uczniów nie przychodziła na zakończenie zajęć dydaktycznych, tylko odbierała świadectwa później, choćby ze względu na wyjazdy wakacyjne. Tym razem, tak jak pani redaktor mówiła, nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć, natomiast dyrektor może to przecież zorganizować ten sposób, że klasy według pewnego harmonogramu będą te świadectwa odbierały, spotykały się z wychowawcami, w mniejszych, kilkunastoosobowych grupach, więc nie widzę zagrożenia, aby nie można było odebrać świadectwa na zakończenie zajęć. Natomiast te świadectwa na pewno będą potrzebne absolwentom szkół podstawowych do połowy sierpnia, bo wtedy będą musieli w trakcie rekrutacji do szkół średnich przedstawić ostatecznie oryginał świadectwa i wtedy najpóźniej oryginał będzie potrzebny. 


Niektóre kraje mają już edukacyjną strategię, jeśli chodzi o wrzesień, nie wiadomo jak będzie z pandemią, może być tak, że będziemy musieli z nią żyć, może być jeszcze atak zmutowanego koronawirusa. Czy nasz rząd przygotowuje też taką strategię? Czy to może być samozdalne nauczanie, częściowo zdalne, częściowo stacjonarne? Czy jeszcze jakieś inne opcje są brane pod uwagę?


Większość krajów europejskich czeka na rozwój sytuacji związanej z pandemią. Mieliśmy okazję niedawno wymieniać się informacjami pomiędzy ministrami edukacji, widać wyraźnie, że wszyscy uzależniają swoje postępowania od tego, co się będzie działo z pandemią. Podobnie jest w Polsce. My generalnie zakładamy, że chcielibyśmy, aby wróciła tradycyjna forma nauki w szkołach. Miałem okazję rozmawiać z uczniami szkoły w Poświętnem, i uczniowie i nauczyciele, ale z tego co wiem i rodzice, tęsknią do tradycyjnej formy nauczania. Jeżeli tylko te względy epidemiczne na to pozwolą, to na pewno do tego wrócimy. Ale oczywiście wszystkie kraje, także i Polska, na wszelki wypadek się przygotowuje, my mamy już platformę edukacyjną - epodreczniki.pl - na niej jest wiele tysięcy materiałów elektronicznych, będziemy się starali ją rozwijać. 

Ta pandemia na pewno doprowadziła do tego, że i tradycyjne zajęcia będą w przyszłości nieco inaczej wyglądały. Nauczyciele chętniej będą sięgali po te materiały cyfrowe, uczniowie są już do nich przyzwyczajeni, przy komputerze spędzają bardzo dużo czasu, a ci, którzy nie będą mogli ze względów chorobowych przez dłuższy czas uczestniczyć w zajęciach, też powinni mieć możliwości skontaktowania się ze swoim nauczycielem. Myślę, że już przy tych umiejętnościach nauczycieli i uczniów nie będzie z tym żadnych problemów. 


Ten rok szkolny po raz pierwszy kończy się szybciej niż egzaminy maturalne i niż rekrutacja do szkół średnich, czyli nie musimy się na razie do tych terminów przyzwyczajać. 


Te terminy egzaminów, jak i rekrutacji, są wyjątkowe, ze względu na pandemię. W następnym roku mamy nadzieję, że wrócimy do tych tradycyjnych terminów, choć słyszałem od dyrektorów szkół podstawowych, że akurat są zadowoleni z tego powodu, że egzaminy ósmoklasisty odbyły się później niż w tym tradycyjnym terminie kwietniowym. 


À propos egzaminu ósmoklasisty - podczas tychże egzaminów pojawiły się takie sugestie, że może w ogóle z nich zrezygnować, że rekrutować do szkół średnich na podstawie konkursu świadectw. Może sytuacja za rok się powtórzyć. Czy jest taka opcja brana pod uwagę?


Ale jak mogli państwo doskonale zauważyć, te egzaminy udało się jednak przeprowadzić przy zachowaniu minimum pewnego bezpieczeństwa i standardów sanitarnych. Egzaminy zewnętrzne, w zgodnej opinii ekspertów, są najlepszą metodą takiego obiektywnego sprawdzenia przynajmniej części wiedzy i umiejętności uczniów, świadectwa jednak zawierają w sobie pewien element subiektywizmu i trudności porównania poszczególnych szkół ze sobą, a czasami nawet i ocen wystawianych przez nauczycieli w tej samej szkole. Raczej nie będziemy rezygnowali z egzaminów zewnętrznych, musiałaby się naprawdę jakaś straszna katastrofa wydarzyć. Dopóki możemy przeprowadzić egzaminy zewnętrzne to zarówno po szkole podstawowej, jak i po szkole średniej je pozostawimy. Możemy dyskutować o formie, formule, zakresie materiału i pytań, natomiast taki egzamin zewnętrzny, moim zdaniem jest wartością dodaną i nie warto z niej rezygnować.


Uczniowie mają przed sobą wakacje. Tylko nieliczni z wiadomych względów wyjadą na kolonie czy obozy. Ale czy ci rodzice, którzy jednak zdecydowali się wysłać swoje dzieci na te zorganizowane formy wypoczynku, czy mogą być spokojni o ich bezpieczeństwo?


Egzaminy, konsultacje w szkołach, powrót tych najmłodszych dzieci do szkół pokazały, że nie ma tak naprawdę czego się obawiać, przy zachowaniu tych podstawowych standardów epidemicznych, wytycznych GIS, nic tak naprawdę dzieciom nie grozi. Nie wiemy jeszcze ile młodzieży wyjedzie ostatecznie na wakacje i kolonie, na pewno będzie wyjazdów zagranicznych zdecydowanie mniej. Kuratorzy natomiast dysponowali bądź rozdysponowują środki na dofinansowanie wypoczynku tych dzieci z rodzin najbiedniejszych, także spokojnie można puszczać dzieci na obozy. Każda z tych form wypoczynku musi być zarejestrowana w bazie wypoczynków w ministerstwie edukacji, kuratorzy będą w trakcie wakacji oczywiście sprawdzali, czy te normy są tam wypełniane.


A co z tymi, którzy zostają w domach? Istnieje taka obawa wielu rodziców, że te wakacje mogą być dla młodzieży takim przedłużeniem tego stylu życia, który był w trakcie zdalnego nauczania, z wyłączeniem lekcji oczywiście.


Trzeba zachęcać do kontaktu z rówieśnikami. Jednym z powodów, dla którego dzieci tęsknią powrotu do szkół, jest brak kontaktu z rówieśnikami. Wirtualny kontakt jednak nie zastępuje tego kontaktu bezpośredniego. Jeżeli któreś dziecko rzeczywiście ma problem powrotu do kontaktu ze swoimi rówieśnikami, rodzice powinni do tego zachęcać, jeżeli jest także potrzebny to i kontakt z psychologiem w ostateczności. Generalnie, dziś przy wychodzeniu na podwórko dzieciom nic specjalnego nie grozi, spokojnie mogą wrócić do zabaw na placu zabaw, do wyjazdów rowerowych, do jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, bo ona jest bardzo, bardzo potrzebna. 


Mimo wszelkich środków ostrożności i tego co mamy z tyłu głowy, na pewno jeśli chodzi o ten reżim sanitarny, te wakacje nie będą beztroskie dla nikogo. Czego pan, panie ministrze, życzyłby tym młodym ludziom w tych trudnych czasach? 


Na pewno dobrego wypoczynku, dobrej zabawy, zdrowia, bo ono nam wszystkim jest potrzebne, i żeby w pełni sił wrócili do szkoły już w tej tradycyjnej formie, do kontaktu z nauczycielami, z rówieśnikami.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok