Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej

1.09.2020, 08:19, akt. 08:18

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Po dwóch miesiącach wakacji i ponad trzech miesiącach zdalnego nauczania uczniowie wracają do szkół. Obowiązują dodatkowe obostrzenia, do których muszą stosować się młodzież i nauczyciele. Co się zmienia i czy placówki są przygotowane do tej nowej rzeczywistości - m.in. o tym z ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Rozpoczyna się rok szkolny w nowej rzeczywistości. Czy wszyscy uczniowie w województwie podlaskim wracają do szkół i czy nie ma zagrożenia w żadnej z placówek, czy problemów z zapewnieniem bezpieczeństwa?


Dariusz Piontkowski: Z tego co wiem, prawie wszyscy uczniowie wracają do zajęć. W jednej szkole jest problem, ponieważ nie skończył się tam remont. Natomiast z powodu koronawirusa nie mamy sygnałów, by gdzieś było zagrożone rozpoczęcie roku szkolnego. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, wydaliśmy wytyczne, zalecenia, które mówią, w jaki sposób zachowywać się w szkole, jak mają to robić rodzice, nauczyciele, uczniowie, tak aby było to jak najbardziej bezpieczne. Płyny dezynfekujące docierały także i do podlaskich szkół, także zaopatrzenie w maseczki.


Czy odczuwa pan dużą presję, jeżeli chodzi o wprowadzenie polskiej oświaty w tę nową rzeczywistość, nowy rok szkolny nietypowy?


Jest duża presja ze strony polityków totalnej opozycji, i dużej części mediów, które próbują na siłę szukać jakichś dodatkowych problemów. Często nie czytają dokumentów oficjalnych, które mówią, jak ma być zorganizowana szkoła, potem często zadają pytania o rzeczy, które zapisaliśmy w wytycznych, rozporządzeniach, czy zaleceniach. Próbują przedstawiać sytuację w kraju zupełnie inaczej, niż jest to w rzeczywistości.


Zalecenia znają, przynajmniej powinni znać, dyrektorzy placówek. A czy jest pan przekonany, że uczniowie dobrze poznali te zalecenia i że nauczyciele są w stanie przekonać dzieci i młodzież, by się stosować do tych zaleceń.


Tych zaleceń ogólnych, do których powinni stosować się wszyscy, nie jest zbyt dużo. Pierwsze podstawowe - jeżeli jesteś chory, masz oznaki infekcji górnych dróg oddechowych - nie idź do szkoły, bądź do pracy. To obowiązuje wszędzie i powinno być stosowane także po okresie pandemii, gdy się ona zakończy, bo to utrudnia też rozprzestrzenianie się grypy. Drugie zalecenie, stosowane wszędzie, to dezynfekuj ręce, bądź myj ręce, gdy wchodzisz do nowego budynku, gdy go opuszczasz - w miarę możliwości - rób to często. Kolejne - czyli wietrzenie sal, też będą stosowali nauczyciele, czyszczenie powierzchni, to zalecenie dla obsługi pracującej w szkołach, wiec tego nie muszą robić uczniowie. 

Nie ma więc zbyt dużo nakazów, które ciężko by było zapamiętać. Jeśli chodzi o np. osłonę nosa i ust, decyzja należy do dyrektora szkoły - jeżeli uzna, że w częściach wspólnych, jak korytarze, klatki schodowe czy szatnie, powinno to obowiązywać, to wtedy oczywiście tak. Gdy młodzież dojeżdża do szkoły transportem publicznym - to obowiązują ją te same obostrzenia, które obowiązują na co dzień, czyli osłona nosa i ust. Tu nie wprowadzamy żadnych, dodatkowych regulacji. Nie ma więc obostrzeń, które jakoś specjalnie komplikują życie w szkole, więc nie sądzę, aby były jakieś większe problemy z ich zastosowaniem w rzeczywistości szkolnej.


A jak wyglądają procedury, jeżeli chodzi dyrekcji szkół z pracownikami sanepidu, czy tutaj jest jakaś ułatwiona, skrócona ścieżka kontaktu w razie jakichkolwiek przypadków?


Po pierwsze dyrektorzy szkół mieli już kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną, inspektorzy przekazywali procedury wg których ewentualnie będą działali, jeżeli wystąpiłby przypadek zachorowania. Mówili o tym, co mają robić dyrektorzy, przypominali o tym, że w przypadku zachorowania najpierw musi być izolacja i informacja przekazana do Inspekcji Sanitarnej i aby to przekazanie informacji było łatwe, pojawił się dodatkowy numer telefonu do dyspozycji tylko i wyłącznie dyrektorów szkół, aby w sytuacjach zagrożenia epidemicznego łatwo było skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarną. 


 Jakie są pańskie obserwacje, jakie głosy do pana docierają, jeśli chodzi o nastroje nauczycieli?


Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy, ponieważ mają za sobą te kilkumiesięczne doświadczenia kształcenia na odległość i widzą, że efektywność tego kształcenia jest dużo mniejsza, że kontakt z uczniami jest dużo słabszy i w związku z tym chcą wrócić do normalnych zajęć, ale chcą też takich zwykłych kontaktów międzyludzkich i z koleżankami, kolegami w pracy, ale i także z uczniami, bo jednak ten kontakt bezpośredni jest zdecydowanie lepszy niż nawet przez najlepszy, najnowocześniejszy komunikator. 


Co z tą nauką na odległość, bo tutaj możemy dopatrywać się plusów pandemii, to tak jak w przypadku pracy zdalnej wiele osób zauważyło, że ma to tez swoje korzyści. Czy nauka zdalna może zostać z nami, nie w pełnym zakresie, ale czy ministerstwo myśli o takich rozwiązaniach na stałe?


Bez żadnych zmian w prawie można wykorzystywać chociażby materiały dydaktyczne w wersji cyfrowej, które dostępne są np. na stronie e-podreczniki.pl, albo winnych miejscach udostępnionych przez instytucje czy kultury, czy popularno-naukowe i warto z nich korzystać, bo to uatrakcyjni ten tradycyjny sposób pracy z uczniami. Ale w sytuacjach szczególnych można sobie wyobrazić, że komunikator, mail może być przydatny do tego, aby przekazać jakieś informacje, skontaktować się z rodzicami, czy zadać pracę domową uczniowi, który z powodu choroby nie mógł przyjść do szkoły i to niekoniecznie musi być wirus, tylko inna choroba. Myślę, że nowe umiejętności, które i uczniowie, i nauczyciele poznali w okresie kształcenia na odległość, mogą być także wykorzystywane w tradycyjnym sposobie nauczania.


Na koniec - jakie są pańskie plany zawodowe na najbliższe miesiące - czy tej pracy będzie mniej, czy może jednak obowiązków przybędzie? Pytam w kontekście zapowiedzi rekonstrukcji rządu i pomysłów, które pojawiały się w przestrzeni publicznej, połączenia dwóch resortów - edukacji narodowej i nauki i szkolnictwa wyższego.


Tu decyzja będzie należała do premiera i kierownictwa partii. Ja na razie zajmuję się przygotowaniem do nowego roku szkolnego, to absorbuje mnie najbardziej. Nie zastanawiam się, jaki będzie kształt rządu, to już jest decyzja polityczna, która jest poza mną. 


Ale o szkolnictwie wyższym pan minister również ma pojęcie?


Studiowałem, tak jak wielu innych Polaków, także jakieś wyobrażenie jest. Natomiast powtórzę - każdy z ministrów jest w dyspozycji pana premiera i to kierownictwo partii zdecyduje, jak będzie wyglądał rząd.


| red: lma, mak, mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok