Radio Białystok | Gość | prof. Robert Flisiak - prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

2.09.2020, 08:24, akt. 09:23

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka
Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

Z Robertem Flisiakiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W woj. podlaskim mamy łącznie ponad 1300 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. 31 osób zmarło. Do tej pory wyzdrowiało 1013 osób. To informacje ze strony podlaskiego Sanepidu.

O pandemii z prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesorem Robertem Flisiakiem z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Panie profesorze dzisiaj weszło rozporządzenie w sprawie rekonstrukcji kwarantanny. Jak pan to ocenia?

Robert Flisiak: Jeszcze nie widziałem tej ostatecznej wersji, ale dobrze znam projekt. Jeżeli ostateczna wersja nie odbiega od wersji pierwotnej, to jak najbardziej pozytywnie to oceniam.Czyli skrócona została do 10 dni ta minimalna kwarantanna. Dlaczego skrócony okres ułatwi rozpoznanie, czy ewentualne przeciwdziałanie chorobie?


Ułatwi kontrolę. Nie będzie tego bałaganu, który wynikał w dużej mierze z niewydolności systemu, bo te przepisy stworzyły regulacje nierealne do kontrolowania. To było możliwe do kontrolowania w sytuacji, gdy tych ognisk nie było zbyt dużo. Na Podlasiu właśnie tak się zdarzało. Natomiast w momencie, gdy pojawiały się duże ogniska, gdy nagle w danym regionie wzrastała liczba zakażeń, system stawał się niewydolny.


W piątek odbędzie się rada gabinetowa, zwołuje ją prezydent, ma być poświęcona Covidowi. Gdyby pana zaproszono, to co by pan postulował, jakby pan oceniał, na jakim etapie jest pandemia?

Ona jest po prostu w trakcie. I pandemia będzie trwała tak długo, aż większość społeczeństwa nie nabędzie odporności albo gdy nie będziemy mieli szczepionki. I oczywiście, zanim większość się nie zaszczepi. A co bym doradził? Przede wszystkim spokojne kontynuowanie tego, co w ostatnim powiedzmy, miesiącu, zaczęło być robione. między innymi to rozporządzenie, o którym pan powiedział. To chyba po raz pierwszy jest sytuacja, gdy ministerstwo posłuchało głosu ekspertów. Co prawda głos ekspertów na ten temat pojawiał się już dwa miesiące temu, no ale poprzedni minister nie podejmował działań. Na szczęście nowy natychmiast zareagował.

Jeżeli chodzi o sam system opieki zdrowotnej, ja bym postulował ograniczenie roli szpitali jednoimiennych. Bo to blokuje służbę zdrowia. Odblokowałbym oddziały zakaźne. Powinna być wprowadzona zasada, że w każdym szpitalu jest oddział izolacyjny. Niestety na Podlasiu nie wszystkie szpitale wprowadziły tzw. strefę czerwoną.


Pan zajmuje się leczeniem już pacjentów zarażonych, którzy mają ewentualne ciężkie objawy. Jakie zmiany czyni Covid, co pan zaobserwował?

Pan powiedział o ciężkich objawach, przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć, w Polsce i również na Podlasiu przebieg choroby nie jest ciężki. Zdecydowana większość pacjentów, czyli tych, którzy są chorzy, nie mówię o tych, którzy są zakażeni, a są bezobjawowi, bo to jest absolutna większość. Jeżeli już występują objawy, to są one stosunkowo łagodne. Najcięższy przebieg zdarza się u osób w wieku starszym i ze schorzeniami towarzyszącymi.

Ta prawda, którą znamy od momentu, gdy w Wuhan pojawiły się pojawiły się pierwsze zachorowania, potwierdza się cały czas.


Czyli nie jesteśmy ciężkimi pacjentami, zatem zbyt mocno uzbrajać służby zdrowia nie trzeba.

Musimy być gotowi na to, że na ileś tam przypadków zakażenia, któryś okaże się tym ciężkim. W związku z tym powinno być zabezpieczenie w środki ochrony personalnej i w leki, którymi będziemy leczyć pacjentów. Tak się składa, że akurat w naszym przypadku do tej pory mamy zabezpieczenie od początku we wszystkie leki, które na daną chwilę są uznawane za skuteczne.

Mogę powiedzieć, że stosujemy terapię bardziej odważnie, bardziej pewnie niż w wielu krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych zwłaszcza, gdzie niektóre leki mają ograniczoną możliwość stosowania ze względu na regulacje prawne.  


Mieliście być także tym instytutem, tą komórką, która będzie próbowała polską szczepionkę z krwi ozdrowieńców. Czy tego rodzaju badania są w klinice prowadzone?

Nie nie nie, nie szczepionkę. Zapewne ma pan na myśli przeciwciała monoklonalne. Nie, te badania nie ruszyły. Ten szum, który został wywołany został stanowczo przedwcześnie wywołany. Wyprodukowano dopiero, te parę tygodni temu, gdy było głośno o tym, pierwszą partię leku pochodzącego z osocza ozdrowieńców, która miała służyć dopiero do przeprowadzenia badań. Ale badania jeszcze nawet nie ruszyły.

Jesteśmy na etapie rejestracji tych badań i zobaczymy co z tego wyniknie. Chcę powiedzieć, że tak naprawdę ten preparat, jego stosowanie w Stanach Zjednoczonych na przykład zostało wstrzymane. Także mówienie o tym, że jest to polski lek to też mocna przesada, bo wiele firm na świecie zaczęło się przymierzać do badań nad przeciwciałami monoklonalnymi pozyskanymi z osocza ozdrowieńców.

W tej chwili stosujemy leczenie, które ma jakieś potwierdzenie skuteczności w badaniach naukowych, natomiast przeciwciała monoklonalne nie mają takiego potwierdzenia, podobnie zresztą jak osocza ozdrowieńców.


Panie profesorze, jednym, dwoma zdaniami, jak uzbroić własny organizm, aby nie dać się wirusowi jesienią?

To jest w zasadzie to, co możemy robić w oparciu o doświadczenia z okresu wiosennego. Myślę, że każdy ze swojego doświadczenia i doświadczenia otoczenia zauważył, że tej wiosny mieliśmy mniej infekcji, mniej zakażeń górnych dróg oddechowych, nie było tak dużo tych zachorowań grypopodobnych jak każdego roku.

Pytanie sobie trzeba samemu zadać, dlaczego. No i chyba odpowiedź jest dosyć jednoznaczna. Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. No nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie. Ja od początku byłem przeciwny noszeniu maseczek wszędzie, tym absurdalnym przepisom, które nakazywały rowerzystom nosić maseczki. Był moment przecież, że mówiono, że w samochodzie prywatnym trzeba być w maseczce. Na szczęście szybko z tego absurdu się wycofano. Natomiast na pewno w momencie kiedy z kimś rozmawiamy, jesteśmy blisko twarzą w twarz, w momencie kiedy jesteśmy na ograniczonej przestrzeni gdzie jest dużo ludzi, powinniśmy maseczkę założyć.

Pamiętajmy, że jest to wyraz szacunku wobec tej drugiej osoby, bo maseczka chroni przede wszystkim przed nami, przed naszym potencjalnym zakażeniem. I to nie tylko chodzi o Covid, ale chodzi też o grypę, chodzi o inne wirusy. No i żeby ograniczyć ryzyko infekcji, zaszczepmy się przeciwko grypie.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok