Radio Białystok | Gość | Sebastian Rynkiewicz - prezes Klastra Obróbki Metali

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali

3.09.2020, 08:21, akt. 08:57

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Sebastian Rynkiewicz
Sebastian Rynkiewicz

Z Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podlascy przedsiębiorcy z coraz większym optymizmem podchodzą do sytuacji gospodarczej. Pomimo pandemii wierzą, że uda się im przetrwać kryzys, niektórzy nawet planują już inwestycje. Tak wynika z barometru opublikowanego przez Klaster Obróbki Metali.

Na temat sytuacji w podlaskich przedsiębiorstwach z prezesem Klastra Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Klaster Obróbki Metali bardzo analitycznie podchodzi do pandemii. Opublikowaliście już kolejny barometr, który pokazuje nastroje zrzeszonych firm. Podobno w sierpniu powiało optymizmem?

Sebastian Rynkiewicz: Zdecydowanie pierwszy raz w czerwcu udało się przebić na te pole zielone, czyli jeden punkt procentowy był na plusie. W lipcu to było 17,4, natomiast w sierpniu jest to 25 procent pozytywnego nastawienia ogólnego jeżeli chodzi o sytuację w gospodarce. Więc poszczególne badania pokazują, że w bardzo dobrym kierunku idziemy jeżeli chodzi o rozwiązania gospodarcze, bo maj to było minus 22 procent, a w kwietniu jeszcze niższe wskaźniki.Z czego wynika ten optymizm, przecież pandemia się nie skończyła, wiele osób wraca z urlopu, dzieci i młodzieży wracają do szkół, także lepiej raczej nie będzie.

Te wskaźniki o których pan redaktor mówił dotyczą naszego życia codziennego, nie do końca gospodarki. Bo to urlopy, bo to powroty do szkoły, bo to są ogólne liczby dotyczące zachorowań. Oce są na pewno niezwykle istotne. Natomiast trzeba pamiętać, że nas jako środowisko gospodarcze pandemia dotknęła jeszcze w styczniu. Czyli jeszcze nie było żadnego zachorowania. Nikt nie mówił o lockdownie, nawet nie wyobrażał sobie, że możemy zamknąć szkoły i świat na półtora miesiąca.

A już firmy odczuwały negatywne skutki, czyli przerwane łańcuchy dostaw z Chin, z Włoch, z Lombardii. W Białostockich zakładach pod koniec lutego był wprowadzony reżim sanitarny, z racji tego, że pracujemy globalnie. Ta pandemia już wtedy nas dotykała, mimo, że nie mieliśmy żadnego oficjalnego zachorowania w naszym kraju. Stąd i wychodzimy trochę wcześniej, ponieważ już gospodarka na świecie zaczyna ruszać, zapotrzebowanie, stąd ten optymizm wśród przedsiębiorstw.

Firmy z obszaru medycznego mówią: wracają normalne zabiegi i operacje planowane, rusza nam sprzedaż i co bardzo ważne, my mamy zdolność produkcyjną, nasi konkurenci zachodnioeuropejscy czy ze Stanów jeszcze tej zdolności produkcyjnej nie mają. Więc okazuje się, że jesteśmy w stanie nawet w tej sytuacji uzyskać pewnego rodzaju przewagi konkurencyjne.


Czyli jest tak, że spowszedniała nam ta pandemia?


Nauczyliśmy się z nią żyć. Myślę, że to jest najbardziej precyzyjne określenie, ale też to o czym pan mówi, na pewno troszkę nam spowrzedniała. Bo też jeżeli rozmawiamy od reżimach sanitarnych czy dyscyplinie w pracy, ilości schodzącego płynu do dezynfekcji,  to też pracodawcy mówią, że ewidentnie widać u pracowników obniżoną dyscyplinę w tym zakresie. Kierownicy poszczególnych zmian brygad apelują do ludzi, żeby jednak pamiętać o maseczkach, pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego. Bo niestety też te przypadki zachorowań w naszych zakładach miały miejsce, ale to co bardzo ważne, uczymy się z tym żyć.
Nauczyliśmy się żyć z pandemią, a czego pandemia nauczyła nas? Co przedsiębiorcom zostanie po pandemii?

Chyba jednym z największych benefitów pandemii jest to, że nauczyliśmy się w dużo większej mierze pracować zdalnie i narzędziami online nowymi. No przykładem tego jest nasze walne zgromadzenie, które pierwszy raz w historii zorganizowaliśmy w formie hybrydowej. Ci, którzy czuli się gotowi na spotkanie bądź mieli ochotę, potrzebę, a czasami po prostu się nie bali uczestniczyć w spotkaniu bezpośrednim. Widzieliśmy się w Supraślu, natomiast część uczestniczyła w formule online i to też nie tylko ze strachu, ale na przykład koledzy z Poznania, koledzy z różnych części Polski, po prostu było im łatwiej. A czasami ktoś z Białegostoku z tego względu, że jest w podwyższonej grupie ryzyka.

Więc to było dla nas bardzo ciekawe doświadczenie. Okazało się, że wszystko jesteśmy w stanie rozwiązać i można spokojnie powiedzieć, że impreza udała się na 5 Plus.
I to już tam zostanie.

Tak. Myśmy o takich formach myśleli od czterech pięciu lat, ale zawsze coś stało na przeszkodzie. Życie nas zmusiło i nauczyło korzystać z tego typu narzędzi, także myślę, że to jest duża wartość dodana i ja w swojej codziennej pracy, mimo, że wracamy do spotkań, formuły tradycyjnej, to dzięki narzędziom informatycznym, dużo więcej jestem w stanie załatwić.
Powiedział pan, że uda nam się być może dzięki pandemii trochę dogonić kraje Zachodnie. Z czego wynika ten większy pesymizmu wśród tych krajów?

Dotyczy to dwóch aspektów. Ilość zachorowań w pierwszym okresie była zdecydowanie większa. My mamy partnerów gospodarczych i w Hiszpanii i we Włoszech, no konkretnie w Lombardii. To bardzo mocno dotknęło gospodarkę tych krajów.

Drugim elementem jest na pewno lockdown zakładów produkcyjnych. W Polsce tego nie mieliśmy. W miarę u nas to się rozłożyło w czasie. Absolutnie było zwolnienie. I część wyników firm wydawała się dramatyczna. Ale też sobie spokojnie rozmawiamy na twardych danych liczbowych i się okazuje, że w części firm ten wynik jest 1-4, jak w ubiegłym roku, w części firm jest minus 30 procent. Ale też mamy firmy takie, które mają najlepsze półrocze w historii i to są twarde dane ekonomiczne.

To zakładając, że Podlaskim firmom produkcyjnym uda się nadgonić kraje Zachodnie i wyjść na swoje dzięki pandemii, to myśli pan, że pracownicy mogą liczyć na rekompensatę? Bo oni też dużo stracili. W wielu przypadkach zgodzili się na czasową redukcję wynagrodzeń, by ich przedsiębiorstwa mogły przetrwać trudny czas. Teraz przez związki zawodowe otwarcie zaczynają mówić, że skoro jest lepiej, to "oddajcie nam te pieniądze".


Myślę że to jeszcze nie jest czas na to żeby te pieniądze były oddawane. Bo tak jak mówiłem, no w obiektywnych faktach w większości jednak te wyniki są minusowe. To co wydaje mi się ogromnym sukcesem, to jest utrzymanie miejsc pracy. Tutaj bez dwóch zdań instrumenty tarczowe, o tym mówią firmy, zadziałały. I to dotyczy zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i mikro, małych. Nawet jeżeli następowały te redukcje to one były kosmetyczne.

W tej chwili firmy wracają do polityki prozatrudnieniowej. Naturalną rzeczą jest to, że pojawia się presja wynagrodzenia. O tym też właściciele mówią, ale też obiektywnie mówią, że rzeczywiście pracownicy dostali mocno po kieszeni, bo często to wynika z tego że niby podstawa wynagrodzenia została przecięta o te 20 procent wynagrodzenia, ale trzeba pamiętać, że bardzo mocno zostały obcięte systemy premiowe.

To co mi się strasznie podoba, to pracodawcy szukali instrumentów do rekompensat. Czy fundusze socjalne czy ekstra wypłacone środki w przypadku takich zasiłków wakacyjnych, ale też te przedsiębiorstwa, które rzeczywiście osiągały wyniki pozytywne, to one tymi wynikami, zyskami się podzieliły. Więc wydaje mi się, że jest wzajemne zrozumienie pomiędzy pracodawcami i pracownikami. Ta pandemia nauczyła nas takiej współpracy. Trochę myślę w kategoriach odpowiedzialności społecznej. Jest czas kiedy zaciągamy pasa, ale jeżeli jest możliwość podzielenia się zyskami to się dzielimy. Jeżeli tych zysków nie ma, to cieszymy się tym, że możemy wszyscy pracować.Co do sytuacji na rynku pracy, czy tutaj spodziewany jest jakiś ruch? Bo z jednej strony dane wskazują, że wzrasta nieznacznie bezrobocie, a więc ta liczba pracowników do wzięcia jest większa, z drugiej strony trochę mniej jest pracowników chociażby zza wschodniej granicy.

Bardzo dużym znakiem zapytania jest wpływ recovery plan z poziomu Unii Europejskiej, a z poziomu naszego krajowego, to jest krajowy plan odbudowy. Mówiliśmy o ochronie gospodarki. W tym momencie mówimy o rozgrzewaniu gospodarki. Jeżeli instrumenty, które zostaną zaproponowane przez nasz rząd będą trafione, to może okazać się, że za moment tych rąk do pracy będzie brakowało. Ale to co wydaje mi się też bardzo optymistycznym wskaźnikiem dla całej gospodarki, ale też i dla pracowników jest to, że mocno myślimy o automatyzacji i robotyzacji, o nowoczesnych formach gospodarki.Skoro mówi panu a automatyzacji i robotyzacji, to oznacza, że w czasie pandemii również da się inwestować.

Tak. To jest bardzo ciekawy element, gdzie na poziomie marca, kwietnia, maja mieliśmy całkowicie zamrożone plany inwestycyjne. W czerwcu nastąpiło już ewidentne przełamanie takich nastrojów i pomysłów, i firmy zaczynają myśleć poważnie o inwestowaniu. Ryzyko, nie oszukujmy się, jest na pewno wyższe, ale to co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło, to firmy już w kwietniu mówiły o tym, że tak, jest źle jest kryzys, ale dlatego chcemy chronić pracowników bo poprzednie kryzysy nauczyły nas tego, że jak się zacznie odbiór w gospodarce, jak gospodarka znowu nabierać rozpędu, to trzeba być gotowym, bo z tego kryzysu pojawia się szansa na zajęcie większej części tortu.

To czego się nauczyliśmy niewątpliwie, to zmiany planów. Więc absolutnie na przyszły rok mamy swoje plany inwestycyjne i na poziomie Klastra i na poziomie poszczególnych firm, ale ta lekcja pokory z tego pierwszego półrocza spowodowała, że po prostu trzeba być gotowym na zmianę tych planów. Tak czy inaczej będziemy realizować.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok