Radio Białystok | Gość | Sebastian Rynkiewicz - prezes Klastra Obróbki Metali

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali

3.09.2020, 08:21, akt. 08:57

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Sebastian Rynkiewicz
Sebastian Rynkiewicz


0:00
0:00
Z Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podlascy przedsiębiorcy z coraz większym optymizmem podchodzą do sytuacji gospodarczej. Pomimo pandemii wierzą, że uda się im przetrwać kryzys, niektórzy nawet planują już inwestycje. Tak wynika z barometru opublikowanego przez Klaster Obróbki Metali.

Na temat sytuacji w podlaskich przedsiębiorstwach z prezesem Klastra Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Klaster Obróbki Metali bardzo analitycznie podchodzi do pandemii. Opublikowaliście już kolejny barometr, który pokazuje nastroje zrzeszonych firm. Podobno w sierpniu powiało optymizmem?

Sebastian Rynkiewicz: Zdecydowanie pierwszy raz w czerwcu udało się przebić na te pole zielone, czyli jeden punkt procentowy był na plusie. W lipcu to było 17,4, natomiast w sierpniu jest to 25 procent pozytywnego nastawienia ogólnego jeżeli chodzi o sytuację w gospodarce. Więc poszczególne badania pokazują, że w bardzo dobrym kierunku idziemy jeżeli chodzi o rozwiązania gospodarcze, bo maj to było minus 22 procent, a w kwietniu jeszcze niższe wskaźniki.



Z czego wynika ten optymizm, przecież pandemia się nie skończyła, wiele osób wraca z urlopu, dzieci i młodzieży wracają do szkół, także lepiej raczej nie będzie.

Te wskaźniki o których pan redaktor mówił dotyczą naszego życia codziennego, nie do końca gospodarki. Bo to urlopy, bo to powroty do szkoły, bo to są ogólne liczby dotyczące zachorowań. Oce są na pewno niezwykle istotne. Natomiast trzeba pamiętać, że nas jako środowisko gospodarcze pandemia dotknęła jeszcze w styczniu. Czyli jeszcze nie było żadnego zachorowania. Nikt nie mówił o lockdownie, nawet nie wyobrażał sobie, że możemy zamknąć szkoły i świat na półtora miesiąca.

A już firmy odczuwały negatywne skutki, czyli przerwane łańcuchy dostaw z Chin, z Włoch, z Lombardii. W Białostockich zakładach pod koniec lutego był wprowadzony reżim sanitarny, z racji tego, że pracujemy globalnie. Ta pandemia już wtedy nas dotykała, mimo, że nie mieliśmy żadnego oficjalnego zachorowania w naszym kraju. Stąd i wychodzimy trochę wcześniej, ponieważ już gospodarka na świecie zaczyna ruszać, zapotrzebowanie, stąd ten optymizm wśród przedsiębiorstw.

Firmy z obszaru medycznego mówią: wracają normalne zabiegi i operacje planowane, rusza nam sprzedaż i co bardzo ważne, my mamy zdolność produkcyjną, nasi konkurenci zachodnioeuropejscy czy ze Stanów jeszcze tej zdolności produkcyjnej nie mają. Więc okazuje się, że jesteśmy w stanie nawet w tej sytuacji uzyskać pewnego rodzaju przewagi konkurencyjne.


Czyli jest tak, że spowszedniała nam ta pandemia?


Nauczyliśmy się z nią żyć. Myślę, że to jest najbardziej precyzyjne określenie, ale też to o czym pan mówi, na pewno troszkę nam spowrzedniała. Bo też jeżeli rozmawiamy od reżimach sanitarnych czy dyscyplinie w pracy, ilości schodzącego płynu do dezynfekcji,  to też pracodawcy mówią, że ewidentnie widać u pracowników obniżoną dyscyplinę w tym zakresie. Kierownicy poszczególnych zmian brygad apelują do ludzi, żeby jednak pamiętać o maseczkach, pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego. Bo niestety też te przypadki zachorowań w naszych zakładach miały miejsce, ale to co bardzo ważne, uczymy się z tym żyć.




Nauczyliśmy się żyć z pandemią, a czego pandemia nauczyła nas? Co przedsiębiorcom zostanie po pandemii?

Chyba jednym z największych benefitów pandemii jest to, że nauczyliśmy się w dużo większej mierze pracować zdalnie i narzędziami online nowymi. No przykładem tego jest nasze walne zgromadzenie, które pierwszy raz w historii zorganizowaliśmy w formie hybrydowej. Ci, którzy czuli się gotowi na spotkanie bądź mieli ochotę, potrzebę, a czasami po prostu się nie bali uczestniczyć w spotkaniu bezpośrednim. Widzieliśmy się w Supraślu, natomiast część uczestniczyła w formule online i to też nie tylko ze strachu, ale na przykład koledzy z Poznania, koledzy z różnych części Polski, po prostu było im łatwiej. A czasami ktoś z Białegostoku z tego względu, że jest w podwyższonej grupie ryzyka.

Więc to było dla nas bardzo ciekawe doświadczenie. Okazało się, że wszystko jesteśmy w stanie rozwiązać i można spokojnie powiedzieć, że impreza udała się na 5 Plus.




I to już tam zostanie.

Tak. Myśmy o takich formach myśleli od czterech pięciu lat, ale zawsze coś stało na przeszkodzie. Życie nas zmusiło i nauczyło korzystać z tego typu narzędzi, także myślę, że to jest duża wartość dodana i ja w swojej codziennej pracy, mimo, że wracamy do spotkań, formuły tradycyjnej, to dzięki narzędziom informatycznym, dużo więcej jestem w stanie załatwić.




Powiedział pan, że uda nam się być może dzięki pandemii trochę dogonić kraje Zachodnie. Z czego wynika ten większy pesymizmu wśród tych krajów?

Dotyczy to dwóch aspektów. Ilość zachorowań w pierwszym okresie była zdecydowanie większa. My mamy partnerów gospodarczych i w Hiszpanii i we Włoszech, no konkretnie w Lombardii. To bardzo mocno dotknęło gospodarkę tych krajów.

Drugim elementem jest na pewno lockdown zakładów produkcyjnych. W Polsce tego nie mieliśmy. W miarę u nas to się rozłożyło w czasie. Absolutnie było zwolnienie. I część wyników firm wydawała się dramatyczna. Ale też sobie spokojnie rozmawiamy na twardych danych liczbowych i się okazuje, że w części firm ten wynik jest 1-4, jak w ubiegłym roku, w części firm jest minus 30 procent. Ale też mamy firmy takie, które mają najlepsze półrocze w historii i to są twarde dane ekonomiczne.





To zakładając, że Podlaskim firmom produkcyjnym uda się nadgonić kraje Zachodnie i wyjść na swoje dzięki pandemii, to myśli pan, że pracownicy mogą liczyć na rekompensatę? Bo oni też dużo stracili. W wielu przypadkach zgodzili się na czasową redukcję wynagrodzeń, by ich przedsiębiorstwa mogły przetrwać trudny czas. Teraz przez związki zawodowe otwarcie zaczynają mówić, że skoro jest lepiej, to "oddajcie nam te pieniądze".


Myślę że to jeszcze nie jest czas na to żeby te pieniądze były oddawane. Bo tak jak mówiłem, no w obiektywnych faktach w większości jednak te wyniki są minusowe. To co wydaje mi się ogromnym sukcesem, to jest utrzymanie miejsc pracy. Tutaj bez dwóch zdań instrumenty tarczowe, o tym mówią firmy, zadziałały. I to dotyczy zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i mikro, małych. Nawet jeżeli następowały te redukcje to one były kosmetyczne.

W tej chwili firmy wracają do polityki prozatrudnieniowej. Naturalną rzeczą jest to, że pojawia się presja wynagrodzenia. O tym też właściciele mówią, ale też obiektywnie mówią, że rzeczywiście pracownicy dostali mocno po kieszeni, bo często to wynika z tego że niby podstawa wynagrodzenia została przecięta o te 20 procent wynagrodzenia, ale trzeba pamiętać, że bardzo mocno zostały obcięte systemy premiowe.

To co mi się strasznie podoba, to pracodawcy szukali instrumentów do rekompensat. Czy fundusze socjalne czy ekstra wypłacone środki w przypadku takich zasiłków wakacyjnych, ale też te przedsiębiorstwa, które rzeczywiście osiągały wyniki pozytywne, to one tymi wynikami, zyskami się podzieliły. Więc wydaje mi się, że jest wzajemne zrozumienie pomiędzy pracodawcami i pracownikami. Ta pandemia nauczyła nas takiej współpracy. Trochę myślę w kategoriach odpowiedzialności społecznej. Jest czas kiedy zaciągamy pasa, ale jeżeli jest możliwość podzielenia się zyskami to się dzielimy. Jeżeli tych zysków nie ma, to cieszymy się tym, że możemy wszyscy pracować.



Co do sytuacji na rynku pracy, czy tutaj spodziewany jest jakiś ruch? Bo z jednej strony dane wskazują, że wzrasta nieznacznie bezrobocie, a więc ta liczba pracowników do wzięcia jest większa, z drugiej strony trochę mniej jest pracowników chociażby zza wschodniej granicy.

Bardzo dużym znakiem zapytania jest wpływ recovery plan z poziomu Unii Europejskiej, a z poziomu naszego krajowego, to jest krajowy plan odbudowy. Mówiliśmy o ochronie gospodarki. W tym momencie mówimy o rozgrzewaniu gospodarki. Jeżeli instrumenty, które zostaną zaproponowane przez nasz rząd będą trafione, to może okazać się, że za moment tych rąk do pracy będzie brakowało. Ale to co wydaje mi się też bardzo optymistycznym wskaźnikiem dla całej gospodarki, ale też i dla pracowników jest to, że mocno myślimy o automatyzacji i robotyzacji, o nowoczesnych formach gospodarki.



Skoro mówi panu a automatyzacji i robotyzacji, to oznacza, że w czasie pandemii również da się inwestować.

Tak. To jest bardzo ciekawy element, gdzie na poziomie marca, kwietnia, maja mieliśmy całkowicie zamrożone plany inwestycyjne. W czerwcu nastąpiło już ewidentne przełamanie takich nastrojów i pomysłów, i firmy zaczynają myśleć poważnie o inwestowaniu. Ryzyko, nie oszukujmy się, jest na pewno wyższe, ale to co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło, to firmy już w kwietniu mówiły o tym, że tak, jest źle jest kryzys, ale dlatego chcemy chronić pracowników bo poprzednie kryzysy nauczyły nas tego, że jak się zacznie odbiór w gospodarce, jak gospodarka znowu nabierać rozpędu, to trzeba być gotowym, bo z tego kryzysu pojawia się szansa na zajęcie większej części tortu.

To czego się nauczyliśmy niewątpliwie, to zmiany planów. Więc absolutnie na przyszły rok mamy swoje plany inwestycyjne i na poziomie Klastra i na poziomie poszczególnych firm, ale ta lekcja pokory z tego pierwszego półrocza spowodowała, że po prostu trzeba być gotowym na zmianę tych planów. Tak czy inaczej będziemy realizować.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.


fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?


prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.


Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.


Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.


Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.


Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.


Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.


Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.


Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok