Radio Białystok | Gość | Rafał Rudnicki - zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację

4.09.2020, 08:20, akt. 08:43

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński
Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Z Rafałem Rudnickim rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Działania prozdrowotne, zmniejszające ryzyko zakażeń, edukacja klimatyczna, ale też - ...pielęgnowanie postaw prospołecznych ze szczególnym uwzględnieniem szacunku i akceptacji każdego człowieka oraz życia we wszelkich jego przejawach." Takie są priorytety określone przez prezydenta Białegostoku na ten rok szkolny.

I właśnie o nich z zastępcą prezydenta, odpowiedzialnym za edukację - Rafałem Rudnickim rozmawia Iza Serafin.

Rozmowa:

Iza Serafin: To są sugestie jakie tematy powinny być poruszane na lekcjach w białostockich szkołach - mamy trzy takie priorytety. Zacznijmy od tego punktu pierwszego: działania prozdrowotne zmniejszające ryzyko zakażeń. To jest oczywiste, nie podlega żadnej dyskusji. Po raz pierwszy w życiu mamy do czynienia z pandemią o takich rozmiarach. A młodzi ludzie mają problemy z respektowaniem zasad reżimu sanitarnego i trzeba ich tego uczyć i w domach i w szkołach. Punkt drugi: edukacja klimatyczna - wiadomo wszyscy musimy się zatroszczyć o planetę. Bo naszym dzieciom zwyczajnie może zabraknąć wody, świeżego powietrza. Tu chodzi o promocję takich pewnych zachowań proekologicznych.

Rafał Rudnicki: Ten zapis w pewien sposób jest powtórzeniem tego co zapisaliśmy w priorytetach w ubiegłym roku szkolnym. Wtedy też pisaliśmy o tym by podnosić świadomość ekologiczną uczniów i pracowników oświaty. Teraz zapisaliśmy to jako edukację klimatyczną dlatego, że takie jest oczekiwanie ze strony młodych ludzi. Młodzieżowy Strajk klimatyczny takie postulaty zgłaszał także w Białymstoku i uznaliśmy, że warto by w priorytetach prezydenta miasta Białegostoku na rok szkolny 2020/21 taki zapis się znalazł.

Zależy nam także na tym, by we współpracy z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym w pewien sposób też podnieść świadomość i wyedukować nauczycieli w tym zakresie, żeby mieli większą wiedzę którą będą mogli przekazywać młodym osobom. Bo czasami jest tak, że ci młodzi ludzie są naprawdę bardzo dobrze wyedukowani w zakresie edukacji klimatycznej, dbania o środowisko naturalne. Nawet sam jestem zaskoczony tym, jak bardzo ten temat wśród osób młodych jest ważny i jak często go podnoszą i uważają, że warto żeby przekazywać tę wiedzę swoim koleżankom i kolegom.A punkt trzeci o pielęgnowaniu postaw prospołecznych ze szczególnym uwzględnieniem szacunku i akceptacji każdego człowieka oraz życia we wszelkich jego przejawach?

To także jest w bardzo dużym stopniu powtórzenie tego, co było zapisane w priorytetach w roku szkolnym poprzednim. Wtedy zapisaliśmy to jako kształtowanie u uczniów postawy szacunku i akceptacji drugiego człowieka na co dzień. Więc zapis bardzo podobny. Nam zależy na tym, żeby szczególnie po ostatnich zdarzeniach w przestrzeni publicznej zwrócić uwagę albo uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę akceptacji i szacunku dla każdego człowieka bez względu na wyznawane przez niego światopogląd czy postawę życiową. Stąd taki zapis. Uznaliśmy, że warto by tak jak w poprzednim roku szkolnym na to zwracać uwagę i mam nadzieję, że nauczyciele, chociaż na lekcjach wychowawczych, będą na to kładli nacisk.A mamy z tym problem w Białymstoku, w białostockich szkołach? Wśród młodych ludzi w Białymstoku?

Ja myślę pani redaktor, że i pani się z tym zgodzi i słuchacze, że powtarzanie o tym, by w odpowiedni sposób z szacunkiem darzyć drugiego człowieka zawsze jest potrzebne, bo czasami niektórzy o tym zapominają. Czy mam z tym problem? Mam nadzieję, że w Białymstoku akurat nie i myślę, że w naszej przestrzeni publicznej tutaj w Białymstoku tego typu zdarzeń nie było, ale jak patrzymy na to co dzieje się w całej Polsce, w całym kraju to myślę, że warto akceptację i szacunek podkreślać. Bo czasami w całej Polsce mamy z tym problem.Czy to jest nauka szeroko rozumianej tolerancji? Bo niektórzy czytają to wprost, a może promocja LGBT?

Nie jest to promocja LGBT.


Szeroko rozumiana tolerancja?

Tak jak powiedziałem przed chwilą, dla osób które mają inny światopogląd czy inną postawę życiową niż my. Też takie głosy mogą się pojawić czy to oznacza, że będą wchodzili edukatorzy seksualni do szkół w Białymstoku. Nie, nie będą wchodzili. Nie widzę takiej potrzeby, nie widzę takiej konieczności, co na pewno zmartwi nie wiem, rzecznika praw dziecka który w związku z tym nie będzie miał nic ciekawego do pracy, do robienia w przypadku białostocki placówek oświatowych.Panie prezydencie, a w tych postawach związanych z szacunkiem, akceptacją każdego człowieka, życia we wszelkich jego przejawach, będą się też mieściły zagadnienia dotyczące na przykład szacunku do symboli religijnych, pomników skutków różnego rodzaju prowokacji, bo z tym też mamy problem.

Oczywiście jak najbardziej, bo ja wychodzę z założenia, że powinniśmy szanować każdego człowieka bez względu na to jaką ma postawę życiową, bez względu jakie wartości wyznaje, bez względu na to czy jest osobą wierzącą czy niewierzącą. Jeśli już schodzimy na takim poziom rozmowy myślę, że na to też trzeba uwrażliwiać młodych ludzi. Trzeba też pamiętać o tym - należy przestrzegać w Polsce prawa, że najważniejszym dokumentem jaki jest w tym zakresie to jest Konstytucja i że też warto darzyć się akceptacją, szacunkiem i o tym też warto przypominać młodym ludziom.To oczywiście są treści, które mają być propagowane na lekcjach wychowawczych głównie, chociaż tak naprawdę tolerancji uczą się ci młodzi ludzie na każdej lekcji, od wf-u poczynając na historii kończąc. A co z lekcjami wf-u panie prezydencie w czasie pandemii? Jak to będzie wyglądać? Tam trudno o dystanse, zwłaszcza w szkołach średnich gdzie jak wiadomo na jednej sali gimnastycznej ćwiczy czasami kilka klas. Tam o dystans będzie szczególnie trudno, o to żeby nie dotykać rękami twarzy ust i nosa jeszcze trudniej. Jak to rozwiązać?


Jest to temat bardzo trudny. Tutaj wytyczne ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, ze strony Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego są takie, że tak naprawdę te zajęcia mogą się odbywać. Ja przypomnę, że od dłuższego czasu odbywają się też imprezy sportowe, mecze piłkarskie i jakoś dyskusji na temat tego dystansu w przypadku spotkań piłkarskich nie ma.

Pamiętajmy że nauczyciele też muszą realizować podstawę programową. To też jest niezwykle istotne. Bez zajęć w takich grach zespołowych jak nie wiem, koszykówka czy piłka nożna to zrealizowanie tej podstawy programowej będzie niemożliwe. I mam pełne zaufanie do kadry pracującej w białostockich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, że sobie z tym tematem doskonale poradzi. Oczywiście też ja się wsłuchuje w głos chociażby nie wiem profesora Flisiaka, że tak naprawdę w ciągu najbliższych kilku tygodni zobaczymy, po praktycznych doświadczeniach, co się będzie działo w tym zakresie w placówkach oświatowych. Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie.

My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych. Natomiast jeśli chodzi o wychowanie fizyczne, jestem w miarę spokojny. Mam nadzieję, że tak jak zawsze białostoccy nauczyciele sobie z tym tematem poradzą.


Ale nie rezygnujemy z lekcji wf-u? Bo takie doniesienia słyszałam, takie sygnały od uczniów, że na razie będziemy wychodzić na spacery.


Nie rezygnujemy, ale mówię, tutaj zawsze decyzja zapada na poziomie danej placówki oświatowej, dyrektora, nauczycieli w porozumieniu. W zależności od tego jaką chociażby bazą dysponuje dana szkoła. Oczywiście w tym momencie, jak mamy dobrą pogodę to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te zajęcia się odbywały na zewnątrz, w jakieś tam rozmaitej formie. Natomiast zobaczymy co będzie za kilka tygodni, czy rzeczywiście będziemy mieli nawrót tej epidemii.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok