Radio Białystok | Gość | prof. Joanna Zajkowska - z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji

7.09.2020, 08:30, akt. 11:57

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka
Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

Z prof. Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jedna klasa z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku przechodzi od dziś na nauczanie zdalne - po tym, jak u nauczyciela stwierdzono zakażenie koronawirusem. W piątek dyrektor prewencyjnie odesłał uczniów do domów. Czy ten pierwszy wykryty w szkole przypadek to powód do niepokoju i co oznacza dla pacjentów przedstawiona właśnie przez resort zdrowia nowa strategia walki z epidemią na jesień? O tym z wojewódzkim konsultantem w dziedzinie epidemiologii - prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Pani profesor, mamy pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w białostockiej szkole, u nauczyciela wf-u. Czy to jest powód do niepokoju, bo właśnie teraz szkoły są w Polsce na takim pandemicznym celowniku - wszyscy obserwują i czekają, co się zdarzy?


prof. Joanna Zajkowska: Myślę, że jeszcze nie ma powodu do niepokoju, bo wykrycie tego zakażenia na pewno nie jest efektem kontaktu z uczniami, czy pracy w szkole, ponieważ mamy dopiero kilka dni roku szkolnego. Jest to wykrycie zakażenia, które mogłoby być wykryte w każdej innej grupie zawodowej.


Doświadczenia wielu krajów, ale też badania pokazują, że szkoły wcale nie są tym miejscem, gdzie ten koronawirus rozprzestrzenia się najbardziej. Mówią o tym i Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF, pokazują badania, które pani profesor ma przed sobą - to nie musi być potencjalne źródło największej zarazy.


Bardzo ciekawe opracowanie dotyczące powrotu i ryzyka wzrostu epidemii, czy zwiększania ilości przypadków poprzez powrót dzieci do szkół przygotowało ICDC, czyli instytucja, która zajmuje się nadzorem i kontrolą nad chorobami zakaźnymi w Europie. I okazuje się, że ten powrót, otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji. Jeżeli mamy tych zachorowań dużo, to oczywiście i dzieci będą chorowały. Natomiast analizując bilans korzyści i strat, który wynika z zamknięcia szkół, okazuje się, że te straty jednak są duże, że wpływ zamknięcia szkół na młodzież, na efekty edukacji, na ich psychikę jest duży i szkoły powinny być otwierane, nawet z tego względu najszybciej, jak to jest możliwe. Uważam, że w obecnej sytuacji epidemicznej jest to dobra decyzja.


Z tego co zauważyłam, to rzeczywiście mało gdzie tak, jak w szkołach przestrzegany jest teraz, przynajmniej na początku, zobaczymy, co będzie później, ten reżim sanitarny zasada, o której mówił minister zdrowia DDM - dystans, dezynfekcja, maseczki. Uczniowie są zdyscyplinowani, ale kiedy już opuszczą mury szkoły, to są spotkania towarzyskie, to są duże imprezy rodzinne.


Dokładnie tak i dlatego taki duży nacisk kładzie się na edukację młodzieży, że o ile zachowania w szkole są w jakiś sposób kontrolowane, te same zachowania należy powielać po wyjściu ze szkoły. Jeżeli spotkania, to na świeżym powietrzu. Jednak należy pamiętać, że ten dystans jest niezwykle istotny, że do zakażenia dochodzi, jeżeli skracamy dystans i nie mamy maseczek, więc zachowanie w szkole to jest tylko jeden z elementów tej strategii, żeby kontrolować epidemię, którą mamy w tej chwili.


Ministerstwo zdrowia przedstawiło już strategię walki z epidemią na jesień i mówi w niej o takim elastycznym zarządzaniu ryzykiem. W tej koncepcji mieści się otwieranie szkół, ale w tej strategii jest trochę zmian w diagnozowaniu, w leczeniu zakażenia. Pani profesor, proszę powiedzieć, najprościej jak się da, co to oznacza dla nas pacjentów.


Novum jest skrócenie czasu izolacji do 10 dni. Ten czas izolacji jest opracowany na podstawie badań naukowych. Pacjent, który wykazuje objawy, zakaża mniej więcej do ósmego dnia, później, mimo że ma objawy chorobowe i choruje - nie jest infekcyjny, czyli nie jest zagrożeniem dla innych ludzi. Ale też jest pewna elastyczność, czyli ten okres izolacji może być wydłużany i tutaj włączeni są lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli wykryjemy przypadek zakażenia - izolację nakłada inspektor sanepidu, wprowadza daną osobę do krajowego rejestru i w siódmej dobie od wykrycia tego zakażenia pacjent otrzymuje informację SMS-em, powinien otrzymać, żeby skontaktował się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w postaci teleporady, konsultując z lekarzem swoim rodzinnym, czy jego objawy są niepokojące. Jeżeli nic się nie dzieje takiego, co wzbudza niepokój lekarza rodzinnego, ta izolacja automatycznie wygasa po 10 dniach. Jeżeli pacjent przedstawia objawy, które są inne - po konsultacji z lekarzem w ustalane są, czy ten okres izolacji należy wydłużyć, czy nie. Drugą sprawą jest wykrywanie, czyli pomoc lekarzy POZ w wykrywaniu nowych zakażeń.


Trochę się buntują lekarze rodzinni, bo mówią, że to teraz na nich obowiązek spada.


Jest propozycja taka, budzi trochę emocji, nie wiem, jak to będzie wyglądało, ale propozycja jest następująca: pacjent, który ma objawy chorobowe, w postaci teleporady konsultuje się z lekarzem rodzinnym, przedstawia swoje objawy i lekarz rodzinny decyduje, czy pacjent ma przyjść na wizytę, zbadać go osobiście i dopiero w tym momencie ta osobista wizyta i wykonanie badania fizykalnego pozwala lekarzowi rodzinnemu zlecić badanie w kierunku COVID, czyli potwierdzić bądź wykluczyć, że jest to zakażenie COVID. No jest to punkt, który budzi wiele emocji, nie ma takiej zgody lekarzy rodzinnych na taką formę współpracy, natomiast potrzeba udziału lekarzy rodzinnych w udzielaniu świadczeń jest.


I pacjenci też to podnoszą. 


Tak, ja sama obserwuję, pacjenci się skarżą, że odbijają się od zamkniętych drzwi lekarza rodzinnego.


Pani profesor - szpitale. Jednoimienne znikają, pojawia się taki 3-poziomowy system leczenia.


Myślę, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, dlatego że szpitale jednoimienne były przygotowane na bardzo dużą ilość zachorowań w krótkim czasie. W tej chwili, kiedy wiemy, że ta epidemia ma taki charakter snujący się i będzie trwała jeszcze pewnie przez kilka-kilkanaście miesięcy, z większym lub mniejszym nasileniem, musimy być przygotowani stale na obecność takich chorych wśród naszych pacjentów. W związku z tym ta propozycja jest taka, żeby każdy szpital miał miejsce do izolacji, czyli jeżeli mamy podejrzany przypadek, żeby nie zamykać drzwi, tylko żeby ten pacjent mógł w warunkach izolacyjnych poczekać na wynik testu, bądź odizolować go od innych pacjentów, aby nie narażać innych pacjentów na zakażenie, jeżeli to jest pacjent podejrzany. To dotyczy tych szpitali, które nie mają oddziałów zakaźnych. W przypadku podejrzenia poważnego ten pacjent będzie kierowany do oddziału, który ma oddział obserwacyjno-zakaźny. Tam będą wykonywane badania. Jeżeli przebieg choroby nie będzie wymagał interwencji innych specjalistów, pacjent pozostaje w oddziale obserwacyjno-zakaźnym, których mamy na terenie województwa dosyć dużo. Natomiast zmniejszyła się liczba szpitali, które będą oferować usługi pacjentom zakażonym COVID, ale wymagającym specjalnych innych działań. Może to być pacjent zakażony, który ma zawał, pacjent, który wymaga operacji, pacjent, który wymaga pomocy ortopedycznej. I tę liczbę szpitali ograniczono do 9 w Polsce i wydaje się, że jest to liczba wystarczająca.


I Białystok jest też wśród tych miast. 


Wyznaczony jest szpital MSWiA, z wyłączeniem oddziałów, które nie są dedykowane COVIDowi, czyli te, które zapewniają opiekę w zakresie kardiologii, w zakresie chirurgii, zostawione są dwa oddziały w Łomży. My mamy taki system kombinowany troszeczkę, nie jest to jeden szpital, tylko to są oddziały w szpitalu MSWiA i dwa oddziały w Łomży. 


To usprawni leczenie?


Myślę, że zapewni opiekę pacjentom zakażonym COVID, ale też udostępnij możliwość świadczenia usług pacjentom niezakażonym, dlatego że wyłączenie szpital jednoimiennych, jednak blokowało część miejsc i też specjalistów, którzy byli dedykowani tylko pacjentom zakażonym COVID.


Myśli pani, że poradzimy sobie jesienią z koronawirusem w Polsce?


Myślę, że tak. Dużo się nauczyliśmy, zdobyliśmy dużo doświadczenia, pozbyliśmy się pewnego lęku, który na początku towarzyszył i może powodował takie zachowania czasami nieracjonalne. Myślę, że wszyscy okrzepliśmy z obecnością zakażeń wokół siebie i powinniśmy pamiętać, w jaki sposób dochodzi do zakażenia - bliski kontakt, brak maseczki, mycie rąk - podstawowe zasady.


Czyli DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka. Bardzo dziękuję za rozmowę

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok