Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku

9.09.2020, 08:53, akt. 09:02

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi oferuje Uniwersytet Śląski w Katowicach, rząd polski obiecuje specjalne stypendia. Czy białostockie uczelnie są przygotowane na ewentualne wsparcie naszych wschodnich sąsiadów? O tym z rektorem Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Z uwagą śledzimy wydarzenia na Białorusi i z poczynań władz można się domyślać, że spora grupa, szczególnie młodych ludzi, będzie musiała wyemigrować i być może trafi do Polski. Czy na przykład będą mogli studiować na Uniwersytecie w Białymstoku, czy władze uczelni dostrzegają ten problem, przygotowują się?


prof. Robert Ciborowski: Oczywiście tak. Przypomnę, że my jako Uniwersytet w Białymstoku od wielu lat mamy znaczną liczbę studentów z Białorusi, jest ich grubo ponad setka co roku, trafiają na różne kierunki. A zatem dla nas ich przyjazd w większej liczbie nie będzie oczywiście zaskoczeniem. Proszę tylko pamiętać, że studentów z Białorusi my traktujemy dwojako - znaczna część i tutaj mówimy o raczej w większości tych przyszłych studentów, to są osoby z Kartą Polaka, które traktujemy tak, jak naszych studentów, którzy trafiają ze szkół średnich, natomiast druga grupa to są osoby, które nie mają Karty Polaka i ich traktujemy jako studentów zagranicznych, ale też na troszeczkę preferencyjnych warunkach. 


Może to być emigracja polityczna, ci młodzi ludzie mogą dostać tak zwany bilet w jedną stronę. Czy uczelnia sama skonsumuje, że tak powiem ten problem, czy będzie liczyła na wsparcie władz, dofinansowanie, żeby można było bez żadnych problemów finansowych, ekonomicznych tych młodych ludzi wesprzeć?


Przypominam, że premier Morawiecki jakiś czas temu powiedział, że będzie specjalny program finansowy wsparcia stypendialnego dla studentów z Białorusi i na to liczymy. Jeśli by się okazało, że grupa, o której pan wspomniał, jest znaczna i wymaga wsparcia finansowego, no to mam nadzieję, że właśnie te środki zostaną przez rząd uruchomione. Zresztą, proszę mi wierzyć, ministerstwo nauki i rząd ten kierunek białoruski postawiło sobie jako jedno z priorytetowych zadań i tu liczymy na to, że to wsparcie jest i ono będzie, nawet w większym zakresie gdyby była taka potrzeba.


Uniwersytet ma filię w Wilnie, w związku z tym tam również mogą się pojawić Białorusini i czy tam też jesteście gotowi na ewentualne wsparcie?


Zdecydowanie tak. Zresztą jeśli chodzi o Wilno, to nawet obecny nowy dyrektor filii w Wilnie, jako jeden z priorytetów ma prowadzenie takiej akcji, nazwijmy to informacyjnej, dla potencjalnych studentów z Białorusi. Zresztą jesteśmy w trakcie pewnego przeformułowania funkcjonowania tej filii naszej wileńskiej, nie ukrywam, że z nadziejami na dodatkowe finansowanie i my jesteśmy w stanie jak najbardziej zapewnić im również tam miejsca na studiach. Jeśli mówimy o dodatkowych rzeczach, to tak samo liczymy wtedy na rząd litewski, który byłby w stanie na przykład sfinansować ich pobyt, czy zagwarantować jakieś tam stypendia. A zatem oba kierunki są dla nas jasne, oba kierunki są przygotowane i myślę, że w ramach potrzeby studenci z Białorusi mogą spokojnie liczyć na możliwości studiowania na naszej uczelni. 


Kiedy filia w Wilnie będzie miała swój własny obiekt?


To bardzo trudne pytanie, dlatego że pierwszy przetarg, który się zakończył parę miesięcy temu - najniższa cena była dwa i pół raza wyższa niż środki, które mamy, a zatem jesteśmy w trakcie ogłaszania drugiego przetargu, zobaczymy, co z tym będzie. 

Jednocześnie dwutorowo staramy się o środki specjalne na funkcjonowanie filii, bo przypomnę, że w tym momencie uniwersytet ze swoich własnych środków finansowych finansuje ten wydział zamiejscowy, a uważam, że jest to na tyle ważny i misyjny kierunek, że państwo polskie powinno znaleźć trochę pieniędzy na to. To nie są duże środki, naprawdę mówimy o niewielkich środkach w skali zarówno budżetu państwa, czy budżetu ministerstwa nauki, Liczę na to, że ten przetarg rozstrzygnie się gdzieś pod koniec tego roku, być może na przełomie roku i wtedy też będziemy również znali decyzję co do funkcjonowania dofinansowania bezpośredniego tej filii. Wtedy będziemy mieli już jasność, co dalej z filią. 

Mogę tylko powiedzieć, że w tym roku mamy nadwyraz dobrą rekrutację, jest sporo więcej chętnych niż w poprzednich latach, co więcej mamy plany otwarcia kolejnego kierunku, który wynika z naszych takich badań wewnętrznych, jeśli chodzi o Litwę. Nie będę mówił na razie jakiego, bo sprawdzałem pewne wymogi formalne, bo one są jednak związane z przepisami litewskimi, które jeszcze nie do końca znamy i nie do końca jesteśmy w stanie zinterpretować w stosunku do naszych przepisów, bo przypomnę, że sporym problemem funkcjonowania filii w Wilnie jest to, że ona musi być adekwatna do przepisów litewskich i polskich, które czasami niestety są sprzeczne albo niespójne.


Jak będą wyglądały zajęcia na największej podlaskiej uczelni, czyli na Uniwersytecie w Białymstoku, czy nadal zdalnie, czy też studenci odwiedzą te wszystkie stojące teraz pusto budynki?


Jest z tym problem, bo co do zasady próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia jednak uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni, bo bądźmy szczerzy - nauka zdalna to jest jedynie ersatz jedynie tego, co się na studiach dzieje, szczególnie mówię tu o pierwszych rocznikach, bo nie wyobrażam sobie, że pierwsze roczniki nie przyjdą i się nie poznają, nie będą mieli ze sobą kontaktu.

Ale niestety wytyczne są wytycznymi, przepisy są przepisami, co do zasady będzie to wyglądało tak, że w największym stopniu studenci wrócą na wydziały kampusowe. Tam nie są to duże grupy studenckie, poza tym tam są laboratoria, zajęcia terenowe, szereg różnych rzeczy, które i tak muszą się odbywać w sposób bezpośredni, tam są duże aule, każdy budynek jest oddzielny etc. Ja zakładam, że w na wydziałach kampusowych prawie 100% studentów wróci. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe budynki, to tu nie ukrywam, że mamy spory kłopot, bo po prostu to są duże wydziały, w starych budynkach, gdzie jest bardzo dużo studentów, a pomieszczenia, jakie są, to wiemy. Zatem w tych wydziałach w tych budynkach zdecydowana większość zajęć będzie w sposób zdalny, być może pojedyncze wykłady czy pojedyncze ćwiczenia będą mogły się odbywać w sposób bezpośredni, ale raczej na zasadzie wyjątku niż reguły. Czyli gdybyśmy tak policzyli w procentach, to wracamy w 40 procentach, 60% będzie zdalne. Kampus tak, pozostałe budynki raczej zdalnie.


Rok stracony kolejny?


No niestety, ja niestety zdalne nauczanie traktuję jako swego rodzaju eksperyment społeczny, bo nigdy czegoś takiego nie było. Proszę zobaczyć - uniwersytety istnieją 1000 lat i pierwszy raz jesteśmy w takiej sytuacji, że nie mamy kontaktu ze studentem. Można powiedzieć, że w dużym stopniu będzie to rok stracony, jeśli chodzi o naukę i dydaktykę. Zobaczymy, co będzie po roku, bo zwróćmy uwagę, że to będą trzy semestry, gdzie studenci siedzą przed komputerem.


A nie idziecie po linii najmniejszego oporu? Przecież wielkie firmy, duże zakłady funkcjonują, produkcja idzie, jest pan ekonomistą, sam wie, że lockdown spowodował ogromne trudności gospodarcze, a tu w studiach - można się umówić w parku, wynająć operę i tam robić zajęcia.


Mnie nie musi pan przekonywać, bo jako ekonomista wiem doskonale jakie to są straty gospodarcze w sytuacji pracy zdalnej. Zresztą jak już mówimy o kwestiach gospodarczych i studentach, proszę pamiętać, że oni nie przyjadą do Białegostoku, nie wynajmą mieszkań, nie wydadzą pieniędzy, nie zainteresują się pubami, restauracjami etc. Straty będą ogromne dla miasta i regionu. Zatem mnie nie trzeba przekonywać, natomiast wytyczne są, jakie są, mają być odpowiednie odległości, odpowiednie zachowanie, niemieszanie się, a w budynkach typu Warszawska, czy dawny dom partii - osiągnięcie tego jest niemożliwe. Ja jestem naprawdę wielce rozczarowany tym, że my nie możemy normalnie funkcjonować, Robimy, co możemy, żeby było jak najwięcej zajęć na żywo, nie zawsze się to uda, szczególnie w budynkach starych.


Ale skoro rozwija się e-commerce, to nie może się rozwijać e-wiedza? Uczelnie nie mogą pójść w tym kierunku, żeby się uwspółcześnić?


Zależy co pan rozumie przez pojęcie "uwspółcześnienia", bo ja zawsze mówię tak: uniwersytety dlatego przetrwały 2000 lat, że się niewiele zmieniały, bo one uczą przede wszystkim pewnych kompetencji społecznych, więc uczelnia jest po to, żeby nauczyć studentów, oczywiście pewnej nomenklatury charakterystycznej dla dyscypliny, ale przede wszystkim - umiejętności współpracy, rozmowy, argumentowania, wyciągania wniosków, sposobu dotarcia do wiedzy i weryfikacji etc. Tego się nie da zrobić w sposób zdalny. Oczywiście sposób zdalny jest potrzebny po to, żebym ja w prostych kilku słowach mógł ze studentem się skomunikować, ale czy to daje te kompetencje społeczne, o których wcześniej wspomniałem? Oczywiście nie, co więcej, moim zdaniem nauczanie zdalne dehumanizuje naukę. Zresztą tak jak dehumanizuje szereg innych rzeczy. To jest narzędzie potrzebne, proszę nie traktować tego jako postponowanie zupełnie możliwości dotarcia do wiedzy, ale na pewno nie jest to narzędzie, które gwarantuje nam uzyskanie takich efektów, społecznych efektów, jakie dawały uniwersytety od zawsze.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok