Radio Białystok | Gość | Zdzisław Łuba - przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży

17.09.2020, 07:54, akt. 09:48

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski
Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Ze Zdzisławem Łubą rozmawia Paweł Wądołowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Posłowie skierowali projekt ustawy o ochronie zwierząt do rozpatrzenia przez komisję rolnictwa i wsi. Tzw. "Piątka dla zwierząt" nie ogranicza się tylko do zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Zdaniem przewodniczącego Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży Zdzisława Łuby projekt godzi przede wszystkim w interesy rolników. List otwarty w tej sprawie skierował do Jarosława Kaczyńskiego. Pisze w nim m.in. o tym, jaki wpływ będzie miał zakaz uboju rytualnego czy trzymania zwierząt na uwięzi. Problem będą mieli między innymi ci hodowcy, którzy mają krowy mięsne i mleczne.

Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w proponowanym kształcie, rolnicy będą protestowali - zapowiada Zdzisław Łuba.

Tak zwana "Piątka dla zwierząt"  wprowadza zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ogranicza ubój rytualny. Projekt przewiduje również m.in. zwiększenie społecznej kontroli nad ochroną zwierząt i ogranicza możliwość trzymania zwierząt na uwięzi.


Paweł Wądołowski: Czy proponowana "Piątka dla zwierząt" jest tak złą ustawą, że aż musiał pan napisać list otwarty do prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego?


Zdzisław Łuba: Nie w sensie, że aż tak zła, tylko ona w ogóle nie powinna mieć prawa bytu.


Rolnicy nie chcą chronić praw zwierząt?


My prawa zwierząt chronimy już od x czasu. To jest naszym nie tylko że celem, ale założeniem. Chcąc bytować na gospodarce, chcąc być rolnikiem, moi dziadkowie i pradziadowie już uwzględniali prawa zwierząt. To test współistnienie.


To w takim razie w czym jest problem?


Problem jest w tym, że - nie wiem, czy powiedzieć PiS, czy pan prezes Kaczyński - nie docenia nas rolników. My te prawa zwierząt przestrzegamy już od dłuższego czasu. Piątka pana prezesa Kaczyńskiego nie tyle, że kładzie nas na kolana, ale rzuca nas na glebę.


Dlaczego? Trzymacie krowy na łańcuchach?


Krowy na łańcuchach też trzymamy. Tylko rzecz na tym polega, że ja nie jestem rolnikiem z epoki kamienia łupanego. Nastały takie czasy, że dziś rolnictwo to biznes, więc chcąc mieć wydajność krów jak w Izraelu - 13-14 tys. litrów od krowy - to ta krowa musi mieć, no nie wiem... Żony rolników do salonów piękności wybierają się na jakieś większe uroczystości, na ślub dziecka czy chrzciny u rodziny. Wizyta "krowiej kosmetyczki" od jednej krowy to 100-200 zł raz w miesiącu. Krowa ma robione paznokcie. Nie mogą być za długie, bo już będzie zaczepiała. A jak będzie zaczepiała, może paznokieć złamać.


Paznokieć, czyli kopyto. Wyjaśnijmy.


Tak. Kolega do mnie dzwoni i pyta się, co robię. Mówię, że przyjechali panowie i robią kopyta u krów. A co to znaczy? Kolega z miasta. Jak mu wytłumaczyłem, to normalnie był zadziwiony. My o dobrostan zwierząt dbamy już od długiego czasu.


To skoro tak dbacie o dobrostan zwierząt, to co wam przeszkadza w tym projekcie ustawy?


Przeszkadza nam to, że w hodowli krów będzie zakaz uboju rytualnego. Jest ponad 100 tys. gospodarstw rolnych, które z powodu ASF-u zmieniły swoją produkcję na krowy, na mięso wołowe. Raz, że zainwestowali w hodowlę świń, wypadł ASF, więc rolnicy przebranżowili się i zaczęli hodować krowy mięsne. Teraz większość polskiego eksportu idzie właśnie do krajów muzułmańskich. To nie jest tak, że jak z powodu tej "piątki" my przestaniemy robić ubój rytualny, to muzułmanie czy żydzi przestaną jeść. Ten rynek zostanie uzupełniony, czyli ktoś inny go przejmie.

Ci, którzy rzeczywiście tym się konkretnie zajmują, będą sprzedawać o 2 zł taniej. To jest po cenach kosztu produkcji. To bydło zostanie w Polsce kupione, ono nie będzie zabijane w Polsce tą metodą. Będzie wywożone nie 500, ale może nawet 1000 km. To dopiero jest masakra. Jak ta zwierzyna dopiero cierpi?

Jeśli mamy patrzeć na cierpienie zwierząt, to zacznijmy z tej strony. Mój dziadek tego przestrzegał, mój ojciec, tak samo i ja, bo jeśli nie będę przestrzegał dobrostanu zwierząt, to nie udoję tych 10-12 tys. litrów od krowy, tylko 5 tys., a wtedy nie ma żadnej opłacalności.


W ustawie jest też zapis, który zabrania trzymania zwierząt na uwięzi czy na łańcuchu na stałe. Czy trzymacie krowy na łańcuchach?


Większość rolników trzyma krowy na łańcuchach. Obora wolnostanowiskowa zaczyna się od 3 mln, a kończy się w granicach 15 mln. Mój sąsiad wybudował teraz taką oborę. Jaki to kredyt?! Kogo na to stać?

Trzeba tłumaczyć, że my nie katujemy zwierząt, Boże drogi. Tu u nas do krów przyjeżdżają lekarze weterynarii. Nie ma, że jest Covid. Jeżeli chodzi o małe dziecko, to pan redaktor dzwoni do lekarza, lekarz mówi, jaki antybiotyk, podaje panu numer recepty, pan wykupuje receptę i sam podaje lek dziecku. A u krowy taka rzecz jest niemożliwa. Mimo koronawirusa ja nie mogę sam dać antybiotyku.

To my nie dbamy o zwierzęta? Nie wiem, o co tu chodzi. Po co w ogóle to wprowadzać?


Dlaczego trzymacie krowy na uwięzi?


I dla wygody swojej, i dla bezpieczeństwa, ale i dla krowy. Każdy wie, że w stadzie jest dominacja. Są krowy, które są mocniejsze, więc jak ze stacji paszowej spadają granulki, to ta najsilniejsza już idzie w tym kierunku, a ta słaba wychodzi. Na uwięzi każda krowa ma swoje poidełko. To jest opieka nad każdą krową.


Co w takim razie proponujecie? Jakieś rozmowy, negocjacje?


Powinniśmy wszystkich edukować. Nie powinien być puszczony filmik w internecie, jak ktoś maltretuje zwierzęta. Nie, nie. Na ten temat powinni wypowiadać się profesorowie, ci, którzy mają z tym do czynienia.

Może z drugiej strony mamy inspektorów, którzy chcą być świętsi od papieża, ale w tym przypadku to dobrze, że inspekcja, która jest nad nami, nad rolnictwem, jest aż taka. My mamy naprawdę wszystko dopięte na ostatni guzik, a wręcz nawet ponad, więc nie rozumiem, o co w tym wszystkim chodzi.


W takim razie co planujecie?


Był taki spokojny protest rolników. Tu chodzi o nasz byt. Osoby, które nigdy nie były na wsi, patrząc tylko z mediów, oglądając jakieś filmiki w internecie, na podstawie tego przychodzą do Sejmu i wygłaszają swoje mądrości. Ale nie na tym rzecz polega.


Będziecie protestowali czy będziecie negocjowali?


Chcemy przetłumaczyć posłom do rozsądku i tym, którzy za tym głosują. My też kochamy zwierzęta. Jeśli ja nie będę dbał o krowę, to nie będę miał od niej mleka. A dzisiaj zakup to 9 tys. zł. Czy ktoś to rozumie? Jak kupię krowę, to muszę z niej zyskać te 9 tys. a potem jeszcze zarobić, więc jak ja o nią nie będę dbał, to ona mi nie da mleka.


Czyli zaprasza pan do siebie, żeby każdy zobaczył, jak wygląda hodowla bydła?


Tak. Zapraszam i do siebie, i do wszystkich moich kolegów rolników tych, którzy nie wiedzą, jak wygląda hodowla bydła. Wtedy zrozumieją, co to znaczy, co znaczy praca rolnika od 4:00 rano. Nie sposób, żeby przy takiej, pracy przy takiej liczbie godzin, jeszcze ktoś obrażał nas, mówiąc, że my nie dbamy o zwierzęta.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.


Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.


Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.


Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.


Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.


Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.


Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.

Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.


fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.


Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok