Radio Białystok | Gość | Zbigniew Nikitorowicz - zastępca prezydenta Białegostoku

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku

5.10.2020, 07:39, akt. 16:17

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska
Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Ze Zbigniewem Nikitorowiczem rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Poniedziałek (5.10) to pierwszy dzień roboczy w strefie czerwonej w naszym regionie, co wiąże się z wieloma ograniczeniami. Od soboty w takiej strefie jest powiat białostocki. Pojawiły się pytania m.in. o autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej, które kursują też w sąsiednich gminach - np. Wasilkowie czy Choroszczy, objętych teraz strefą czerwoną.

Z zastępcą prezydenta Białegostoku Zbigniewem Nikitorowiczem, odpowiedzialnym m.in. za komunikację miejską, rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Mieliśmy w tej sprawie bardzo dużo pytań, to może od tego zacznijmy. Białystok nie jest w strefie czerwonej. Tylko powiat.


Zbigniew Nikitorowicz: Tak. Białystok jest w białej strefie, czyli jest obszarem niezagrożonym w tej trzystopniowej skali.


Oby jak najdłużej.


Tak. Staramy się, żeby w mieście było jak najbezpieczniej.


Na razie w Białymstoku obowiązują takie standardowe ograniczenia sanitarne. Na przykład ograniczenia w autobusach komunikacji miejskiej - zajęta może być połowa wszystkich miejsc siedzących i stojących. Jednak kiedy autobus linii nr 100 przekroczy granice Białegostoku i wjedzie do gminy Wasilków albo nr 103 do gminy Choroszcz, nie może mieć tylu pasażerów. W strefie czerwonej zajętych może być 30 proc. wszystkich miejsc. Kto i w jaki sposób będzie to egzekwować? Co z tymi nadmiarowymi pasażerami?


Tutaj zaskoczę panią redaktor. To ograniczenie nie będzie nas dotyczyło, ponieważ w rozporządzeniu jest napisane, że 30 proc. liczby miejsc obowiązuje podczas przewozów realizowanych wyłącznie w czerwonej strefie. Tutaj połączenia będą realizowane między białą a czerwoną strefą. Na przykład jadąc setką z Białegostoku do Zaścianek, nadal obowiązuje 50 proc. miejsc.

To jest taki niuans, ale jednak istotny, jeżeli chodzi o funkcjonowanie komunikacji miejskiej, która będzie funkcjonowała dalej tak jak teraz, chyba że Białystok zmieni się ze strefy białej na żółtą lub czerwoną.

Mimo wszystko apeluję o dbanie o bezpieczeństwo, czyli przede wszystkim noszenie maseczek w środkach komunikacji publicznej. Mogą być rękawiczki. To zapewni nam bezpieczeństwo przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem.

Dotychczas autobusy komunikacji miejskiej nie są miejscem, w którym ludzie się zakażają. Dochodzi do tego głównie w dużych jednostkach typu szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły. Chciałbym zapewnić, że autobusy są dezynfekowane, wietrzone i staramy się, żeby nie były przeładowane, czyli żeby normy były przestrzegane.


Wielu naszych słuchaczy alarmuje w sprawie nienoszenia maseczek w autobusach. Ludzie wiedzą, że nikt tego nie pilnuje i ostentacyjnie ich nie noszą. Wielu pasażerów skarży się na takich maseczkowych ignorantów a specjaliści podkreślają, że to na razie nasze jedyne oręże w walce z wirusem, nie ma jeszcze szczepionki. Czy ktoś w ogóle pilnuje, czy pasażerowie komunikacji miejskiej noszą maseczki?


Tak. Straż Miejska, kontrolerzy. Oczywiście mamy ograniczone środki, ale były też wspólne kontrole z policją. Osoby, które łamią zakazy, muszą liczyć się z mandatami. Tak samo jest, jak ktoś w terenie zabudowanym jedzie nie 50 km/h tylko 100 km/h, to dostanie nie tylko mandat, ale również może stracić prawo jazdy.


Rzeczywiście strażnicy miejscy wchodzą do autobusów i zwracają uwagę?


Tak.


Mandatów nie mogą wypisywać.


Nie. Tak jest skonstruowane prawo, że karać mogą organy administracji państwowej, sanepid, policja. Liczymy na współpracę i zdecydowaną reakcję służb państwowych, żeby przestrzegać tych zasad, ponieważ wszyscy wiemy, że liczba zakażeń dramatycznie rośnie każdego dnia. W naszym województwie jest też coraz więcej ludzi z wykrytym koronawirusem.


Właśnie najwięcej w Białymstoku i powiecie białostockim.


No tak. Wiemy, gdzie te ogniska się rozwinęły. Był to szpital w Choroszczy, tamtejszy dom pomocy społecznej. W Białymstoku wirus także się pojawia, niestety między innymi w szpitalu miejskim. Próbujemy opanować sytuację.

Musimy się liczyć z tym, że wirusy będą krążyły w różnych miejscach, ale na razie takim jedynym orężem - jak pani dyrektor powiedziała - są maseczki, które chronią wszystkich obywateli, ograniczają emisję wirusa.


Wiele osób skarży się, że nikt tego nie pilnuje. W sklepach ekspedientki nie zwracają uwagi, czasami same nie noszą maseczek. Jest problem z egzekwowaniem tego obowiązku.


Myślę, że tutaj potrzebne jest może wzmocnienie prawa przez uchwalenie odpowiedniej ustawy, a nie tylko działanie na podstawie rozporządzeń poszczególnych ministerstw.


Ma to być zawarte w ustawie.


No i dobrze, bo wiemy, że później w sądach różnie to bywa. Była taka sytuacja, że ekspedientka została ukarana za to, że zwróciła klientowi uwagę, że jest bez maseczki. To niestety skłania do tego, że ludzie potem nie przestrzegają zasad.


Ostatecznie ekspedientka została uniewinniona, na szczęście.


Ale myślę, że to zniechęciło ją na przyszłość.


To prawda, mogło tak być. Kiedy to się już umocni ustawowo, może będzie inaczej, ale na razie może niech strażnicy miejscy pouczają, edukują, wręczają maseczki?


Pouczamy, edukujemy. Ostatnio mieliśmy tydzień zrównoważonego transportu, konkursy na zdjęcie w maseczce. Zachęcamy na tyle, na ile możemy, żeby ludzie przestrzegali zasad w środkach komunikacji publicznej, ale niestety są koronasceptycy, którzy jeszcze poczuwają się do dumy, jeżeli będą lekceważyli zasady.


Oczywiście nikt tego nie chce, ale wszyscy się z tym liczymy - czy władze Białegostoku są przygotowane na to, że miasto może być w czerwonej strefie?


Za walkę z koronawirusem odpowiadają służby państwowe i wojewoda podlaski. My walczymy z wirusem już od marca, także jesteśmy przygotowani, mamy odpowiednie materiały, przygotowaliśmy szkoły. Staramy się z tym walczyć tak, jak umiemy najlepiej. Myślę, że efektem jest fakt, że Białystok cały czas pozostaje jeszcze w białej strefie.

Czy przejdziemy tak przez całą epidemię? Tego nie wiem, ale w razie czego mamy szpitale specjalistyczne, wojewódzki, kliniczny, MSWiA. Jeżeli trzeba będzie na przykład poddać się tym rygorom, jeżeli chodzi o ograniczenie transportu publicznego, czyli zejść do 30 proc., to też to zrobimy, bo już podobne ograniczenia były na początku epidemii.


Podkreślmy, że to od nas naprawdę bardzo dużo zależy.


To od każdego człowieka zależy, czy będzie przestrzegał zasad. Oczywiście trzeba zachęcać, ale to musi być taka groźba, że jak ktoś nie przestrzega, to zostanie ukarany. W czerwonej strefie trzeba chodzić w maseczkach po ulicach, tak jak było na początku epidemii. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń. Przestrzegajmy teraz tych zasad w miejscach zamkniętych, w szkołach, w autobusach, w miejscach użyteczności publicznej, żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.


Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.


Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.


Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?


Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok