Radio Białystok | Gość | Przemysław Tuchliński - zastępca prezydenta Białegostoku

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku

9.10.2020, 07:36, akt. 13.10.2020, 12:00

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda
Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Z Przemysławem Tuchlińskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od soboty (10.10) cała Polska będzie tak zwaną strefą żółtą. W związku z tym w całym kraju wprowadzone będą dodatkowe ograniczenia sanitarne. Co to oznacza dla mieszkańców, także Białegostoku? O tym z zastępcą prezydenta miasta Przemysławem Tuchlińskim rozmawia Adam Janczewski.Jakie obostrzenia obowiązują w strefach żółtych i czerwonych? [SPRAWDŹ]Adam Janczewski: Co zmieni się jutro w życiu mieszkańców Białegostoku?


Przemysław Tuchliński: Najważniejszą rzeczą, która się zmieni, jest to, że w związku z decyzją rządu od jutra mieszkańcy w całej Polsce będą musieli zakrywać nos i usta nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale również na świeżym powietrzu.


Jakie kompetencje w tej kwestii będzie miała Straż Miejska? Czy może karać za brak maseczki, czy tylko będzie grzecznie zachęcać mieszkańców do zakrywania ust i nosa?


Od początku sytuacji, którą mamy w Polsce, czyli od marca, apelujemy do mieszkańców o to, żeby zachowywać zdrowy rozsądek, żeby przestrzegać nakazów, które mają ratować życie nasze i naszej rodziny, przyjaciół.

W pierwszej kolejności będziemy powiadamiać mieszkańców o nakazie. Straż Miejska będzie taką informację przekazywać, żeby mieszkańcy, do których może ta wiadomość jeszcze nie dotarła, byli świadomi obowiązujących ograniczeń. Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że w pierwszej kolejności powinniśmy apelować i informować mieszkańców o tym, że od 10 października taki nakaz będzie obowiązywał.


Słuszna kolejność - najpierw informować, później ewentualnie egzekwować. Ale czy Straż Miejska ma taką możliwość?


W kwestii związanej z przestrzeganiem nakazów nakładanych w drodze rozporządzeń widzimy w Polsce pewną trudność. Tu chodzi też np. o kwestię związaną z wyrokami sądów. Jest tutaj pewna delikatność.

Zmieniają się zasady działania lokali gastronomicznych, które mogą przyjąć mniej osób na metr kwadratowy. Mniej osób może uczestniczyć też w weselach czy rodzinnych uroczystościach. Czy służby w Białymstoku będą pilnować tego, by obostrzenia były respektowane?

Jeżeli chodzi o wesela, to obostrzenie wejdzie w życiu dopiero 17 października, czyli od kolejnego weekendu. W pierwszej kolejności służby podległe prezydentowi miasta będą informować o zmianach, także o kwestii dotyczącej czasu pracy lokali gastronomicznych.

Z informacji, które do nas docierają - bo te nakazy nie od razu są  wydawane w formie aktów prawnych - wiemy, że dyskoteki i kluby nocne już od tego weekendu będą zamknięte.

Straż Miejska na pewno będzie monitorowała sytuację i tam, gdzie będzie dochodziło do konieczności egzekwowania prawa w sposób mandatowy i kierowania wniosków do sądu, na pewno takie czynności będzie podejmowała.


Czy zmienia się coś w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w związku z prowadzeniem żółtej strefy?


Jeżeli chodzi o transport publiczny, nie zmienia się nic. Nadal obowiązuje zasada 50 proc. ogólnej liczby pasażerów w autobusie.


A co z funkcjonowaniem urzędu? Czy wprowadziliście już lub opracowaliście jakieś rozwiązania?


Na bieżąco analizujemy kwestię związaną z sytuacją epidemiczną w Polsce i na terenie Białegostoku. Urząd jest taką instytucją, która świadczy usługi dla mieszkańców. W związku z apelami mieszkańców o to, żebyśmy byli otwarci, żebyśmy na bieżąco realizowali zadania na rzecz mieszkańców, trudno jest od marca być zamkniętą instytucją.

Część pracowników już jest na pracy zdalnej. Kolejne decyzje związane z tym związane będą podejmowane w następnym tygodniu. Myślę, że będzie lekkie spowolnienie, jeżeli chodzi o taki bezpośredni kontakt mieszkańca z urzędem. Natomiast cały czas staramy się monitorować sytuację, bo - jak widzimy - jest ona dosyć dynamiczna. Liczba zachorowań, która jest podawana w oficjalnych komunikatach, rośnie, także my też będziemy musieli się dostosowywać do tej sytuacji.


Rozumiem, że tak jak inne samorządy, również zachęcacie mieszkańców do kontaktu elektronicznego?


Oczywiście. Na stronie internetowej urzędu miasta są kontakty do pracowników urzędu. Jest możliwość kontaktu drogą mailową, telefoniczną - tak też staramy się rozwiązywać sprawy mieszkańców. Na pewno apelujemy, żeby kontaktować się bezpośrednio, jeżeli jest to konieczne w 100 proc.


Co do branży gastronomicznej to wiem, że jest apel jej przedstawicieli, by w tym trudnym okresie zmniejszyć czynsz za wynajem lokali. Czy miasto w ogóle bierze pod uwagę takie rozwiązanie?


Jest to złożony temat. Nie otrzymywaliśmy bezpośrednich pieniędzy w związku z tym, że miasto Białystok zmniejszało kwoty, które płacą przedsiębiorcy na rzecz miasta. Nie dostaliśmy rekompensaty ze strony rządu i jeżeli jakiekolwiek środki tego typu by się pojawiły, na pewno spowodowałyby zwiększone ulgi dla tej grupy przedsiębiorców.

Natomiast jest to dosyć trudne, bo mamy też inne branże, które są dotknięte pandemią, i nie ma możliwości, żeby kierować pomoc tylko do jednej grupy. Trzeba też pamiętać o tym, że budżet miasta jest budżetem ograniczonym. Wpływy są także pomniejszane rok do roku różnymi decyzjami rządu czy też kwestią związaną z sytuacją epidemiczną.


Co ze szkołami? Czy rodzice i uczniowie białostockich placówek mogą już przygotowywać się na nauczanie zdalne?


Kwestia związana z nauczaniem zdalnym jest jasno określona w procedurze, której przestrzega i którą wprowadziło Ministerstwo Edukacji Narodowej. To dyrektor informuje o kwestiach z tym związanych i sanepid określa ścieżkę postępowania.

Obecnie w ośmiu placówkach edukacyjnych w części klas prowadzi się nauczanie zdalne. Z informacji medialnych, które otrzymujemy, Ministerstwo Edukacji nie rozważa wprowadzenia w szkołach nauczania zdalnego.


Premier zapowiadał, że jutro ma w tej kwestii zapaść decyzja.


Wczorajszą konferencję - tak jak i zapewne pan - oglądałem za pośrednictwem mediów. Informacje uzyskujemy w tym samym momencie, w którym dowiadują się wszyscy obywatele. Wcześniej nie jesteś informowani o tym, co będzie wprowadzane i od kiedy. Nie jest to z nami konsultowane. Dowiadujemy się w tym samym momencie co mieszkańcy. Wtedy będziemy podejmować decyzje, dalej rozpowszechniać informacje czy też przygotowywać się do wprowadzanych zmian.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.


Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.


Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.


Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?


Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok