Radio Białystok | Gość | prof. Adrian Chabowski - prorektor do spraw kształcenia UMB

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB

12.10.2020, 08:19, akt. 10:28

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska
Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

Z prof. Adrianem Chabowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kilkudziesięciu studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest zakażonych koronawirusem. Wciąż nie ma pewności, jak w najbliższych tygodniach i miesiącach będzie wyglądało kształcenie na uczelniach wyższych.

M.in. o nauczaniu w tych niełatwych czasach z prorektorem do spraw kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesorem Adrianem Chabowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Rośnie liczba studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, którzy są zakażeni koronawirusem. Według rektora prof. Adama Krętowskiego, do zakażeń, wbrew powszechnej opinii, nie dochodziło głównie na uczelni, a na spotkaniach poza zajęciami.


prof. Adrian Chabowski: Zdecydowanie tak, na pewno nie dochodziło do zakażeń na terenie uczelni. Są to studenci z bardzo różnych grup, bardzo różnych roczników i co więcej - z różnych kierunków. Także nie można powiedzieć o tym, że ognisko było na uczelni. To po prostu są bardzo różne zakażenia różnych osób. 


Ilu studentów jest teraz zakażonych i ilu jest też na kwarantannie? 


W tej chwili kilkudziesięciu, tak jak mówiliśmy, studentów ma wynik pozytywny. Oczywiście każdy student jest w danej grupie studenckiej na ćwiczeniach i ta grupa studencka jest wówczas odsuwana od nauczania stacjonarnego. Polecamy tym studentom pozostanie w domu, samoizolację, należy czekać na kontakt z sanepidem. Natomiast my wtedy proponujemy tym studentom kształcenie zdalne. 


Co do tych spotkań pozauczelnianych to chyba nie jest to budujące, że młodym ludziom, którzy mają zajmować się ratowaniem zdrowia i życia ludzkiego, w kwestii właśnie zdrowia i życia zabrakło wyobraźni. 


Zdecydowanie tak. Niemniej jednak pamiętajmy, że to jest młodość, która ma swoje takie, a nie inne strony. Natomiast zdecydowanie jako uczelnia medyczna z jednej strony zakazujemy naszym organizacjom studenckim organizowanie jakikolwiek imprez, nie rekomendujemy też spotkań towarzyskich w większych grupach. Niemniej jednak to jest tylko i wyłącznie młodzież, która zawsze gdzieś się spotka, czy to w pubie, czy to w restauracji, czy w parku. 


Czyli pozostają wam jedynie apele, nie macie żadnych innych raczej możliwości, żeby zdyscyplinować studentów.


Zdecydowanie tak. Apelujemy o zdrowy rozsądek po prostu.


W tej kwestii macie dzisiaj spotkanie z pracownikami sanepidu. Na czym ma polegać to spotkanie, co chcecie wypracować? 


Chcemy przede wszystkim pomóc, chcemy przede wszystkim współpracować i koordynować działania, czyli udostępnić sanepidowi odpowiednie listy studentów, ich możliwe kontakty w grupach, ich możliwe kontakty z kadrą, która prowadziła dany przedmiot, dane ćwiczenia oczywiście. Przede wszystkim na tym będzie polegało spotkanie, żeby wypracować pewne reguły gry, które po prostu usprawniają działanie. 


Czyli możecie wskazać sanepidowi, które osoby na przykład powinny zostać wysłane na kwarantannę. 


Ta decyzja kto powinien być wysłany, to jest decyzja sanepidu. My możemy wskazać grupę osób z kontaktu.


Rozmawiałem z kilkoma studentami Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i są oni zaniepokojeni kilkoma kwestiami. Na przykład praktyki na oddziałach odbywają się tylko w określonych terminach i jeżeli wykluczy ich zakażenie czy też kwarantanna to zastanawiają się, w jaki sposób mają odbyć i zaliczyć te praktyki. 


Tutaj chciałbym uspokoić, to nie powinien być problem studentów, to raczej jest zadanie uczelni, żebyśmy udostępnili jakiś inny termin po prostu. Jeżeli będzie sytuacja bardzo trudna, to rozważamy nawet rozmieszczenie inaczej studentów w grupach popołudniowych czy wieczornych, rozważamy także możliwość wydłużenia roku akademickiego, czyli zmianę harmonogramu zajęć. 


Do kiedy? 


Wtedy zobaczymy czy o dwa tygodnie, czy to będzie do połowy lipca. Naprawdę trudno jest w tej chwili powiedzieć. 


Studenci podkreślają też, być może bardzo przyjemną, z pozoru błahą kwestię, ale muszą sami sobie zapewniać maseczki czy przyłbice podczas zajęć, podczas praktyk na oddziałach. Mówią też, że dostają jedną paczkę rękawiczek na całą grupę, co jest niewystarczające. Czy tak to powinno być, czy to jednak uczelnia powinna zapewniać te podstawowe środki ochronne?


Z jednej strony rzeczywiście, jest to w pewnym sensie obowiązek uczelni i my interwencyjnie zapewniamy maseczki jednorazowe, jak również rękawiczki jednorazowe. Podkreślam to słowo interwencyjnie, dlatego, że student, jak każdy inny obywatel, w tej chwili powinien nosić maseczkę, zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej, czyli wszędzie. Natomiast zdecydowanie tak, mamy odpowiednie zapasy, mamy odpowiednie środki przeznaczone na to, że jeżeli studentowi taka maseczka gdzieś zostanie porwana, uszkodzona, zapomni, to taką maseczkę na pewno otrzyma. Podobnie z rękawiczkami jednorazowymi. Proszę zwrócić uwagę na to, jak wiele środków dezynfekcyjnych w tej chwili jest w uczelni. Chciałbym może zbyt górnolotnie powiedzieć, ale jest to jedno z bezpieczniejszych miejsc w tej chwili. 


Czy w ogóle wśród studentów kierunków medycznych jest możliwa nazwijmy to dezercja? Czy mogą odmówić praktyk bez konsekwencji, czy zajęć na uczelni w obawie o swoje zdrowie? Czy osoby wybierające takie kierunki po prostu nie mogą odmówić nauki w tych warunkach? 


Proszę państwa, jest w pewnym sensie wolność, każdy może odmówić nawet przyjścia do pracy. Natomiast zdecydowanie wśród studentów powinien być pewien rodzaj świadomości, że takie sytuacje będą się zdarzać, oni będą pracować z ludźmi chorymi. Czy to będzie grypa, czy to będzie Covid, czy to będzie gruźlica, będą pracować z osobami zakażonymi w swojej niedługiej już przyszłości. Więc po pierwsze, środki ochrony osobistej jak najbardziej tak, ale po drugie świadomość, że takie zajęcia muszą się odbywać. Jeżeli student jest na kwarantannie z samoizolacji, ma zwolnienie lekarskie - nie ma problemu. Natomiast w każdej innej sytuacji zapraszamy na zajęcia. 


Czyli to jest bardzo mocny test tych młodych ludzi. 


Na pewno tak. Na pewno bardzo mocny test czy świadomie wybrałem odpowiedni zawód medyczny. 


Wracając do kwestii kształcenia czy też nawet zdalnego kształcenia, bo słyszeliśmy, że rząd rozważał takie pomysły, i tak jak studenci filozofii, socjologii czy nawet informatyki, mogą zdalnie się kształcić, to studenci kierunków medycznych bez tych zajęć praktycznych chyba nie nauczą się tego zawodu.


Tutaj nie ma możliwości, żebyśmy absolutną większość kształcenia przełożyli na kształcenie tak zwane zdalne, czy na kształcenie na odległość. Nie ma po prostu możliwości, żeby nauczyć praktyki, a zdecydowana większość naszych kierunków ma naprawdę znaczną ilość godzin praktycznych. To nie są tylko kontakty z pacjentem, ale to jest naprawdę dużo zajęć w kształceniu praktycznym, klinicznym. 


Minister Wojciech Murdzek zapowiadał we wrześniu, że wszyscy studenci medycyny w Polsce będą przetestowani metodą opracowaną przez Polską Akademię Nauk, łącznie miało to być około 150 000 osób. Jak to wygląda na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku? Czy były takie testy, czy są planowane? 


Czekamy na decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. My zadeklarowaliśmy chęć udziału, zadeklarowaliśmy współpracę w ramach tego projektu, natomiast na na chwilę obecną nie mamy żadnych decyzji, żadnych wskazówek. 


To jeszcze temat trochę odchodzący od samego kształcenia, choć jest związany z nim i z uczelnią. Jak informuje dzisiejsza Rzeczpospolita - w Polsce nie brakuje jeszcze respiratorów i oby tak pozostało, problem jest natomiast z personelem i jak czytamy - trwa łapanka do obsługi. Jak wygląda sytuacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku?


Tak naprawdę to nie jest do mnie pytanie, ja jestem prorektorem do spraw kształcenia, więc takie informacje do mnie docierają jedynie szczątkowo, natomiast wydaje się, że my nie mamy aż tak złej sytuacji, niemniej jednak ta sytuacja związana z obsługą respiratorów na pewno jest sytuacją bardzo trudną.


Pomóc w tej sytuacji mają właśnie studenci, bo Ministerstwo Zdrowia umożliwia samodzielne dyżury na intensywnej terapii rezydentom 4 roku po pół roku pracy na takim oddziale. Jak wylicza rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, w ten sposób baza anestezjologów powiększy się do 400-500 osób. 


Od razu troszkę skoryguje. To już nie są studenci, to są absolwenci, to są lekarze, którzy są na czwartym roku specjalizacji. W związku z powyższym, oni już pewne doświadczenia mają. Niemniej jednak proszę zwrócić uwagę, że te osoby, ci rezydenci, są zatrudnieni i to na pełny etat, więc oni, tak czy siak, pracują, więc to jest kwestia przesunięcia tych osób.


Czyli możemy być spokojni, fachowców w naszych szpitalach nie zabraknie.


Miejmy taką nadzieję. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.


Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.


Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.


Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?


Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok