Radio Białystok | Gość | Zdzisław Babicz - nauczyciel

Zdzisław Babicz

nauczyciel

14.10.2020, 07:56, akt. 10:24

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka
Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Ze Zdzisławem Babiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dziś Dzień Edukacji Narodowej. Święto nauczycieli. Składamy im wszystkim najlepsze życzenia. 

Ze Zdzisławem Babiczem - nauczycielem w II Społecznym LO im. Jana Pawła II oraz w Akademickim Liceum Politechniki Białostockiej o problemach pedagogów rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Przepraszam, że przeszkadzamy panu, kiedy jest dzień wolny, bo Dzień Edukacji Narodowej to dla nauczycieli dzień wolny.


Zdzisław Babicz: Tak, przynajmniej dla dużej części, być może w szkołach podstawowych organizowane są pewne zajęcia opiekuńcze, natomiast w szkołach ponadpodstawowych takiej potrzeby zajęć opiekuńczych nie ma, więc rzeczywiście można potraktować, że jest to dzień wolny. 


Jakie nastroje w szkołach, bo różne opinie dochodzą do nas. Jedni nauczyciele twierdzą, że szkoły trzeba zamykać, inni, że trzeba zrobić wszystko, żeby jednak dzieciaki do szkoły przychodziły. 


Wydaje mi się, że i jedna i druga opinia ma swoje uzasadnienie. Jest to trudna sytuacja, dlatego ja też jednoznacznego stanowiska nie zajmę, bo wiem, że sytuacja jest trudna.


Gdyby miał pan dzisiaj buławę ministra edukacji narodowej, to co by pan zrobił?


Na szczęście nie mam, z czego się bardzo cieszę, nie jestem również dyrektorem, z tego też się cieszę. Jedna rzecz wydaje mi się istotna. Chcąc podejmować jakieś decyzje, rzeczą bardzo ważną byłoby przeprowadzenie badania, określenie stanu faktycznego. Mówię to z punktu widzenia nauczyciela informatyki. Trzeba opracować pewien algorytm, skuteczny algorytm pewnego działania. Rzeczą podstawową jest określenie punktu wyjściowego, danych wyjściowych. Jeżeli my nie wiemy tak naprawdę jaka ilość młodzieży jest zakażona koronawirusem w tej chwili, a tego nie wiemy, bo wyłapujemy te osoby, które mają objawy, to trudno podjąć jakąś decyzję. Tu odwołam się do określenia 'ciemnej materii' w fizyce. Wiemy, że tej ciemnej materii jest dużo, ale ona tak naprawdę warunkuje ruch planet, warunkuje ruch gwiazd...


I podobnie teraz wirus. 


Podobnie teraz wirus. Wiemy, że jest, wiemy jaka ilość osób jest zakażonych, przechodzi objawowo zakażenie koronawirusem, natomiast nie wiemy tak naprawdę, ile osób jest zakażonych, ale bezobjawowo, a to jest bardzo istotne do tego, żeby podjąć decyzję o środkach zaradczych. Moja sugestia jest taka, że jednak w szkołach trzeba przeprowadzić badania przesiewowe i na tej podstawie podejmować pewne decyzje.


Z niepokojem przeczytałem ostatnio dane wskazujące, że zdalne nauczanie, czyli nieprzychodzenie dzieci do szkoły, do budynków, nie taka normalna lekcja, nie jest w stu procentach efektywna, że jednak dzieciaki przez ten okres pandemii sporo stracą. Jaka jest pana opinia w tej sprawie? 


Wydaje mi się, że ta opinia też ma swoje uzasadnienie. Rzeczywiście jest to inny sposób uczenia. Ciągle walczymy na etapie problemów technicznych, to znaczy chcemy, żeby nam łącza działały, chcemy, żeby można było komunikować się z uczniem z wykorzystaniem kamery i tak dalej, natomiast czego brakuje tak naprawdę i czego nie zrobiono w czasie wakacji i w tym okresie już od rozpoczęcia pandemii? Brakuje szkoleń metodycznych dla nauczycieli. My ciągle wojujemy, żeby zadziałało, żeby były łącza, natomiast jak prowadzić efektywne zajęcia, właśnie w sytuacji edukacji zdalnej, jak zmotywować ucznia do tego, żeby on w tej sytuacji chciał się uczyć? Badania prawdopodobnie są, uczelnie pedagogiczne tego typu badania prowadzą, ale wydaje mi się, że są one może zbyt mało upowszechnione, a jest to bardzo ważne, żeby zacząć w tej sytuacji, znając narzędzia którymi dysponujemy, zacząć uczyć efektywnie.


Czyli jednak najpierw sprzęt, potem intensywne szkolenia, i dopiero wtedy oceniać?


Uważam, że tak. Sprzęt jest niezbędny, bo inaczej trudno mówić o efektywnym nauczaniu.


Ten sprzęt zarówno po stronie szkoły, jak i ucznia.


Dokładnie tak.


Czyli czeka nas jednak czas bardzo intensywnych inwestycji, żeby wykorzystać to narzędzie, nowoczesne narzędzie, czyli internet do tego, żeby poprawiać efektywność nauczania. 


Na pewno inwestycje są potrzebne i to systematyczne, nie jednorazowe, bo sprzęt komputerowy szybko się zużywa. Natomiast wydaje mi się, że w tej chwili, w szkołach, w których ja pracuję, w pewnych środowiskach, dostęp do infrastruktury jest już dobry, również narzędzia są dobre. Chciałbym pochwalić firmy komercyjne, które dostarczają tego typu narzędzia. Natomiast, że tak powiem, zabrakło ze strony ministerstwa jakiś działań systemowych w tym zakresie. Szkoły samodzielnie próbują znaleźć rozwiązania i najczęściej znajdują, bo Polak w sytuacji trudnej jakoś sobie radzi, szkoły, dyrektorzy, są osobami odpowiedzialnymi i też w tym kierunku działają. W szkołach, w których pracuję w tej chwili, mamy przygotowane dwa systemy edukacji zdalnej. W ubiegłym roku bazowaliśmy głównie na platformach Moodle, a w tej chwili mamy przygotowaną drugą platformę, w każdej ze szkół, i tutaj mamy możliwość wyboru, jeżeli z jedną coś nie będzie funkcjonowało dobrze, przechodzimy płynie na następną. Nauczyciele zostali przeszkoleni, uczniowie mają konta, więc jesteśmy przygotowani na wprowadzenie, jeżeli zajdzie taka potrzeba, edukacji zdalnej w całości czy jakiegoś nauczania hybrydowego. Natomiast jeszcze jedną rzecz chciałem powiedzieć, że nawet jeżeli będziemy uczyć stacjonarnie, to to, co zostało zainwestowane w możliwości edukacji zdalnej, te kompetencje, które nauczyciele posiedli, będą dodatkiem, bonusem do edukacji stacjonarnej, bo możemy uzupełniać tę naszą edukację. Jest hasło "szkoła odwrócona", "lekcje odwrócone" - to jak najbardziej wpisuje się do tej sytuacji. 


Na zakończenie - trzy rady dla tych wszystkich nauczycieli, którzy będą musieli zdalnie nauczać, żeby efektywnie to narzędzie wykorzystać. 


Na pewno trzeba narzędzie poznać, czyli wcześniej, zanim rozpoczną pracę z uczniami, już z konkretną klasą, zrobić taką klasę próbną, testowe konta uczniowskie. 


Posadzić rodzinę i poćwiczyć. 


Tak, można w ten sposób albo po prostu drugi komputer, na którym jest zalogowany ten właśnie nasz testowy uczeń, a ja jako nauczyciel sprawdzam efekty mego działania, czyli ja, wpisując jakieś informacje, udostępniając pewne materiały, widzę, jak to odbiera uczeń, dlatego, że ten obraz ucznia i nauczyciela są różne i warto to przetestować.


Czyli po pierwsze - poznać narzędzie. Po drugie?


Druga rada - polubić możliwości, które daje to narzędzie. To rzeczywiście są nowe możliwości. 


Trzecia rada?


Próbować utrzymywać kontakt z uczniem. Jeżeli nawet w wersji zdalnej, to żeby to był kontakt taki dwustronny. Kontakt, nie tylko na zasadzie, że ja przekazuję coś uczniowi, ale żeby to była zwrotna relacja, żeby można było widzieć reakcję uczniów, żeby można było reagować na ich potrzeby, sugestie, uwagi. Wydaje mi się, że w tej chwili, ze względu na sytuację, w jakiej jesteśmy, nastąpiło zbliżenie między nauczycielami i uczniami, jest bliższa więź, wynikająca z dwóch powodów. Mamy te same zabawki, jeśli można tak określić, a  z drugiej strony, znaleźliśmy się w dość trudnej sytuacji, gdy musimy tak samo uważać na siebie, dbać o swoje zdrowie poprzez te maseczki, dezynfekcję i tak dalej. I to powoduje, że nastąpiło pewne zbliżenie między uczniami a nauczycielami, nie ma tego dystansu, który był kiedyś.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.


Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.


Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.


Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?


Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok