Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej

19.10.2020, 08:18, akt. 11:20

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od poniedziałku (19.10) szkoły średnie znajdujące się w żółtej strefie przechodzą na nauczanie hybrydowe: częściowo w budynku, częściowo w domu. W strefie czerwonej nauka w liceach i technikach będzie się odbywać zdalnie. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe.

 W strefie czerwonej znalazły się w Podlaskiem Białystok i Suwałki oraz powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki i zambrowski.


Lech Pilarski: Jak wygląda nauka w strefach żółtej i czerwonej?


Dariusz Piontkowski: W strefach czerwonych ze względów epidemicznych Rada Ministrów postanowiła zawiesić zajęcia stacjonarne i poleciła przejście na zajęcia zdalne, na odległość. Tak ma być przynajmniej w szkołach ponadpodstawowych.

Natomiast szkoły podstawowe kontynuują stacjonarny tryb nauczania, chyba że w którejś wydarzy się coś związanego z epidemią. Wówczas dyrektor szkoły może wnioskować o zawieszenie zajęć dla części lub dla wszystkich uczniów przy zgodzie powiatowego inspektora sanitarnego.

W żółtych strefach szkoły ponadpodstawowe przechodzą na tryb tak zwany mieszany bądź hybrydowy, czyli taki, w którym połowa uczniów kontynuuje zajęcia stacjonarne a połowa przez jakiś czas ma zajęcia na odległość i potem jest zmiana. Jak zorganizuje to dyrektor, pozostawiamy to już jego decyzji. W każdej szkole jest nieco inna sytuacja lokalowa, administracyjna.


Czy są jakieś wyjątki? Czy w czerwonej strefie będą się odbywały zajęcia stacjonarne?


Będzie to mogło dotyczyć szkół artystycznych. Trudno sobie wyobrazić, aby zajęcia gry na instrumencie odbywały się wirtualnie, stąd na wniosek ministra kultury będzie taka możliwość.

Podobnie będzie z zajęciami praktycznymi - zarówno tymi, które odbywają się w warsztatach, ale także w zakładach pracy, u rolników. Jeżeli nie ma tam zagrożenia epidemicznego, to uczeń może, a wręcz powinien nadal odbywać te zajęcia przy zachowaniu rygorów sanitarno-epidemicznych, które w takich miejscach powinny obowiązywać.

To wynika głównie z tego, że jednak zajęć praktycznych nie da się przełożyć na zajęcia wirtualne, zajęcia na odległość. Przynajmniej większość z nich powinna być manualnie wykonana przez uczniów i trudno tu znaleźć jakieś inne możliwości zastępcze.


Premier zapowiedział, że będą wprowadzane zmiany programowe, bo nie da się w 100 proc. przenieść zajęć stacjonarnych na zajęcia wirtualne.


Mówiłem już o tym wielokrotnie i rzeczywiście teraz trzeba chyba będzie tak zrobić, ponieważ zapowiada się, że przerwa w stacjonarnej nauce będzie trwała jednak nieco dłużej.

W momencie, kiedy rozpoczynaliśmy rok szkolny, wydawało się, że zawieszenie zajęć stacjonarnych będzie krótkotrwałe, potrwa tyle, ile będzie potrzeba na kwarantannę. Wtedy wydawało się, że żadne zmiany programowe nie będą potrzebne.

Jednak doświadczenia z wiosny - nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy - pokazały, że przy dłuższym zawieszeniu kształcenie na odległość ma duże mankamenty, także psychologiczne, społeczne. Duża część uczniów wypada z takiego obiegu społecznego, przestaje łatwo nawiązywać kontakty z rówieśnikami, ale także ma kłopoty z opanowaniem materiału, który normalnie na lekcjach był przerabiany przez nauczycieli.

Dlatego uznaliśmy, że warto ograniczyć zakres materiału, który będzie realizowany w trakcie nauczania zdalnego. Przygotowujemy się do tego, aczkolwiek operacja nie jest łatwa. Muszę przypomnieć, że w szkołach podstawowych nowa podstawa programowa weszła zaledwie 2-3 lata temu. Jest też w szkołach średnich, więc będziemy musieli operować i na tak zwanej starej podstawie programowej, tej, która obowiązuje już kilkanaście lat, oraz na tej, która dopiero rok temu weszła do szkół ponadpodstawowych.


Na czym będą polegały zmiany w podstawie programowej?


W tej chwili polecieliśmy ekspertom, którzy pracowali nad podstawami programowymi, aby przyjrzeli się tym w poszczególnych klasach, zastanowili się, jakich zajęć z poszczególnych przedmiotów można by nie realizować przez najbliższe kilka miesięcy bez większej szkody dla rozwoju młodego człowieka.

Oczywiście, jeżeli taka decyzja zostanie ostatecznie zrealizowana, będzie to miało także przełożenie na zakres materiału, który będzie potrzebny do egzaminu maturalnego, a jeżeli w przyszłości byłyby zawieszone także zajęcia w szkołach podstawowych, musiałoby się to także odbić na zakresie materiału do egzaminu ósmoklasisty.


Czy to, że w szkołach podstawowych lekcje nadal będą odbywać się w trybie stacjonarnym, nie wynika z faktu, że jest mało pieniędzy? Młodsze dzieci muszą chodzić do szkoły, bo rodzice muszą chodzić do pracy. Gdybyśmy je zostawili w domu, to musielibyśmy zapewnić rodzicom pieniądze na utrzymanie.


Psychologowie, pedagodzy wyraźnie wskazują na to, że młodsze dzieci jeszcze bardziej odczuwają mankamenty kształcenia na odległość. Częściowo wynika to z tego, że słabiej opanowały komputer i programy, ale też ze względu na ich rozwój emocjonalny, społeczny. Te najmniejsze dzieci chyba miały najwięcej szkód z powodu kształcenia na odległość. I choćby z tego powodu warto maksymalnie długo zachować kształcenie stacjonarne dla dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych i mieć otwarte przedszkola.

Jest to także pewien aspekt ekonomiczny, o którym pan wspomniał, ale raczej elementy związane z rozwojem dziecka są tutaj najważniejsze. Stąd będziemy starali się jak najdłużej utrzymać funkcjonowanie szkół podstawowych, zwłaszcza tych klas młodszych, w trybie stacjonarnym.


Dzisiaj poseł Czarnek odbierze nominację - powstanie nowe Ministerstwo Nauki i Edukacji. Jaki jest pana komentarz?


Życzę panu ministrowi powodzenia. Połączony resort nie jest łatwy. Są to na razie dwa odrębne systemy prawne, a epidemia powoduje, że jeszcze trudniej będzie zarządzać tymi dziedzinami naszego życia publicznego.

Mam nadzieję, że to zarządzanie będzie efektywne, dobre dla uczniów, nauczycieli, rodziców i przyniesie dobre efekty.


Czy zostaje pan w ministerstwie?


To już proszę zostawić panu ministrowi, panu premierowi, aby mogli o tym oficjalnie informować.


Ale pewnie jakieś rozmowy się odbyły?


Zawsze toczą się rozmowy. Z przyszłym ministrem już rozmawiałem, to dlatego między innymi trafiłem na kwarantannę - dwa czy trzy dni przed wykryciem u niego choroby mieliśmy rozmowy.


Jak skomentowałby pan fakt wyrzucenia gnoju pod domami trzech posłów Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem nietolerancji dla zdrajców polskiej wsi?


Każde działanie w sferze publicznej wiąże się z niebezpieczeństwem tego, że jacyś wyborcy będą niezadowoleni. Natomiast protest przeciwko jakimkolwiek głosowaniom też ma pewne ograniczenia. Ten przykład, który pan podał, moim zdaniem powinien podlegać już pod działania administracyjne i represyjne. Ci, którzy to zrobili, po pierwsze powinni teraz sami oczyścić posesję, chodnik czy ulicę, na której wyrzucili odpady. Po drugie pokazuje to, że próbują stosować bardzo, bardzo radykalne metody. Mam nadzieję, że większość Polaków tego nie toleruje.


Ale to pokazuje, że skala niezadowolenia jest duża, skoro dochodzi do takiej eskalacji działań?


Ustawa ta wywołała także dużą dyskusję wewnątrz klubu Prawa i Sprawiedliwości. Była grupa posłów, która zagłosowała przecież inaczej. Większość jednak zachowała się lojalnie wobec partii, aczkolwiek ustawa nadal budzi ogromne emocje. Z tego, co pamiętam, w Senacie doszło do poprawek, które konsumują przynajmniej część postulatów środowisk rolniczych. Ale, jak widać, ustawa ta nadal budzi duże, skrajne emocje.


Co z tymi posłami, którzy byli zawieszeni? Mówiło się, że zostaną ukarani. Czy po złagodzeniach samej ustawy nie będzie już kar?


Jeszcze są głosowania w Sejmie, bo ustawa po poprawkach senackich wraca do Sejmu, i pewnie sporo będzie zależało również od postawy tych posłów przy kolejnych głosowaniach, a także od tego, jak się zachowują w ostatnich tygodniach. Myślę, że za jakiś czas wrócą do klubu. Natomiast, jak widzę, część posłów próbuje już szukać nowej drogi.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Bartosz Marczuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Bartosz Marczuk

wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju
27.11.2020

Od stycznia można starać się o wsparcie z kolejnej tarczy finansowej PFR - to pomoc dla niemal 40 najbardziej dotkniętych branż. Pieniądze powinny trafić do przedsiębiorców średnio po 2-3 dniach od złożenia wniosku - zapowiada wiceprezes PRF.

Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Zabielska-Cieciuch

specjalistka medycyny rodzinnej
26.11.2020

"Przed paniką powinniśmy się ratować zdrowym rozsądkiem i naszą logiką, dlatego że osoby zestresowane, z dużym poziomem lęku będą miały obniżoną odporność i one są najbardziej podatne na zakażenia. " - mówi dr Joanna Zabielska-Cieciuch.

Ewa Zgiet, fot. Monika Kalicka

Ewa Zgiet

dyrektorka Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy
25.11.2020

- Wydaje mi się, że szpitalowi najbardziej przydałby się wzrost finansowania. (...) Placówka ma problemy z pokryciem kosztów realizacji świadczeń. Udało się zwiększyć to finansowanie w pewnym stopniu, jednak nie jest to satysfakcjonujące - mówi dyrektor szpitala w Choroszczy.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
24.11.2020

"Mamy jedyną okazję raz na 10 lat, żeby zrobić w pewien sposób inwentaryzację wsi i rolnictwa, a jest to potrzebne do tego, żeby zobaczyć jak się to rolnictwo w trakcie 10 lat zmieniło" - mówi Dorota Wyszkowska.

Marcin Smolik, Konferencja MEN na temat wyników egzaminu maturalnego 2020 w sesji głównej, źródło: www.gov.pl

Marcin Smolik

dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
23.11.2020

Będzie mniej materiału do matury i egzaminu ósmoklasisty. - Mamy świadomość, że nauczanie zdalne, pomimo tego, że nauczyciele robią coraz lepszą robotę, zaangażowani są uczniowie i rodzice, nie daje tego samego, co nauczanie stacjonarne - mówi dyrektor CKE.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
20.11.2020

"Bardzo wielu młodych twórców nie może się przebić, a Niebieski Mikrofon może dać im szansę pokazania się szerszej publiczności" - mówi Artur Kosicki.


Violetta Cylwik, fot. Sylwia Krassowska

Violetta Cylwik

rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Izby Adwokackiej w Białymstoku
20.11.2020

"Funkcjonariusz policji powinien nam podać swoje imię i nazwisko, stopień służbowy, jednostkę, w której służy i przyczynę podjętych czynności w stosunku do nas" - mówi Violetta Cylwik.

Dariusz Kuć, fot. Marcin Mazewski

dr Dariusz Kuć

lekarz z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci
19.11.2020

Książka "Niedługie życie" jest zbiorem 21 wywiadów z rodzicami śmiertelnie chorych dzieci, które były pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci - mówi dr Dariusz Kuć.

prof. Piotr Radziwon, fot. Marcin Mazewski

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
19.11.2020

Przeciwciała ozdrowieńców są po to, aby zneutralizować wirusa, zanim wyrządzi on poważne szkody w naszym organizmie. Osocze można oddać 28 dni po ustąpieniu objawów - tłumaczył dyrektor RCKiK w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Anna Kietlińska

z podlaskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
18.11.2020

"Dwa lata temu zebraliśmy podczas licytacji w Radiu Białystok 7 tys. zł, rok temu około 10 tysięcy zł - słuchacze są ofiarni" - mówi Anna Kietlińska.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący struktur PiS w województwie podlaskim
18.11.2020

"Byłem zaskoczony postawą pana posła Lecha Kołakowskiego, byłem zaskoczony głosowaniem, radykalnymi wypowiedziami w mediach i ostatnim krokiem" - mówi poseł Dariusz Piontkowski.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Antoni Kołakowski

poseł
17.11.2020

Dokładnie dwa miesiące temu w Sejmie głosowano nad poprawkami w ustawie o ochronie zwierząt. Konsekwencją wyłamania się grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali przeciwko tym propozycjom, było zawieszenie ich w prawach członków ugrupowania.


Rafał Rudnicki - fot. Robert Bońkowski

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
17.11.2020

"Mam wątpliwości czy ten poziom wiedzy uczniów, który zdobędą, ułatwi im zdanie egzaminów, matury, funkcjonowanie w kolejnych latach. Czy te roczniki przez to, że są nauczane zdalnie, nie będą w jakiś sposób pokrzywdzone, ale nie tylko od strony edukacyjnej, ale także od strony psychologicznej" - mówi Rafał Rudnicki.

Lech Chyczewski, fot. Marcin Gliński

prof. Lech Chyczewski

rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku
16.11.2020

"Jeżeli próbek będzie bardzo dużo, to planujemy całodobową pracę" - mówi rektor WSM.

dr hab. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz, fot. Joanna Szubzda

doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

p.o. kierownika SOR w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku
13.11.2020

"Zapalenie płuc wywołane COVID-19 to nie jest choroba, która leczy się w tydzień, to jest choroba, która leczy się w miesiącach. Jeśli pacjent trafia na intensywną terapię, to wiemy, że to łóżko prędko się nie zwolni" - mówi doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
12.11.2020

"Z całą mocą i stanowczością wdrażamy przepisy, które na nas spadają. (...) Z nauką zdalną są jednak problemy, ale staramy się pomagać - będą 4 mln zł na komputery" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
10.11.2020

- Zdarzają się sytuacje, że zespoły oczekują na przyjęcie, że są odsyłane z jednego szpitala do drugiego z powodu braku miejsc, więc zdarza się, że pacjent przebywa na pokładzie ambulansu do kilku godzin. Takie sytuacje u nas też miały miejsce - mówi dyrektor.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
9.11.2020

Jeżeli uczeń w domu nie ma warunków do tego, aby uczestniczyć w kształceniu na odległość, wówczas dyrektor szkoły zobowiązany jest do tego, aby udostępnić mu w tym celu pomieszczenia w szkole bądź nawet zorganizować naukę stacjonarną - podkreśla wiceminister.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
6.11.2020

- Niestety prognozy, które mamy na najbliższe dni, nie pokazują aż tak dużego trendu, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby dziennych zachorowań, więc jesteśmy dość blisko przed decyzją o tzw. kwarantannie narodowej - mówi wiceminister.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
5.11.2020

- Jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy bagatelizujemy drobne objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, myśląc, że jest to przeziębienie, a jest to okres często największej zakaźności wirusa - podkreśla prof. Zajkowska.

Andrzej Duda, fot. Monika Kalicka

Andrzej Duda

burmistrz Kolna
5.11.2020

Zmiana metody naliczania opłat pozwoliła uszczelnić system i dzięki temu większa liczba mieszkańców będzie płaciła za wywóz śmieci - przekonuje Andrzej Duda.


foto: Monika Kalicka

prof. Izabela Kraśnicka

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
4.11.2020

- Większa część kampanii wyborczej w USA nie była dobrym prognostykiem dla Donalda Trumpa, ale końcówka należała do urzędującego prezydenta i już widać jej wpływ na wyniki - mówi prof. Izabela Kraśnicka.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.11.2020

- Mamy określony potencjał opieki zdrowotnej i musimy sobie w tych trudnych czasach próbować tymi dostępnymi środkami radzić. W tej chwili zmierzamy do tego, żeby ok. 35-40 proc. naszego potencjału medycznego przesunąć na walkę z Covidem - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Sebastian Wysocki

dyrektor Szpitala Ogólnego im. dr Witolda Ginela w Grajewie
3.11.2020

Grajewski szpital nie jest gotowy na przekształcenie go w placówkę tylko dla zakażonych koronawirusem - mówi jego dyrektor Sebastian Wysocki.


foto: Monika Kalicka

sierż. szt. Katarzyna Kulesz

z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
3.11.2020

"Nie daj się zwieść". Rozpoczyna się akcja profilaktyczna "Senior dla seniora", która ma m.in. ustrzec osoby starsze przed oszustwami "na wnuczka" czy "na policjanta".

foto: Monika Kalicka

Adam Kamiński

koordynator Klastra Technologicznego Infotech
2.11.2020

Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną. "Jestem przekonany, że będzie dużo problemów z wdrożeniem tego trybu. Mogę zaapelować, aby dać szanse urzędnikom i jutro nie wydzwaniać do urzędów. Sądzę, że będą potrzebowały jeszcze kilku dni, żeby się przygotować".

ks. Andrzej Dębski

ks. Andrzej Dębski

rzecznik Archidiecezji Białostockiej
30.10.2020

Tegoroczne obchody uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego będą inne niż zwykle. W jaki sposób możemy wyrazić swoją pamięć o bliskich?


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk
30.10.2020

Polacy są już zmęczeni pandemią i chcieliby wrócić do normalnego życia, dlatego nie wszyscy przestrzegają obostrzeń - mówi prof. Jerzy Kopania.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

szefowa oświatowej "Solidarności" w Podlaskiem
29.10.2020

"Żadna forma zdalnej nauki nigdy nie będzie tak dobra jak bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem, nawet w tych klasach starszych. Miejmy nadzieję, że to szaleństwo za jakiś czas się skończy i będziemy mogli wrócić do stacjonarnej nauki".

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
28.10.2020

"Lockdown zbliża się do nas wielkimi krokami i jeśli do piątku nic się nie zmieni, to obawiam się, że to się stanie" - mówi ekonomista.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
27.10.2020

- W Podlaskiem nie wszystkie szpitale mają uruchomione pełne moce (...) Nie wszystkie łóżka, które są dedykowane Covid-19, są na to przeznaczane. To jest też w dużej mierze wynik braków kadrowych - mówi prof. Flisiak.

Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok