Radio Białystok | Gość | Jan Kochanowicz - dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

22.10.2020, 08:30, akt. 10:09

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka
Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Janem Kochanowiczem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niemal pewne jest, że to hala sportowa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ma być przekształcona w województwie podlaskim w szpital polowy. Taką rekomendację przekazał ministerstwu zdrowia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Między innymi o tym obiekcie, który wkrótce ma powstać w Białymstoku, z dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Janem Kochanowiczem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Będę rozmawiał z osobą, której w województwie podlaskim prawdopodobnie przybędzie w najbliższym czasie najwięcej obowiązków. A to dlatego, że hala Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ma być przekształcona szpital polowy, którym ma zarządzać Szpital Uniwersytecki. W jaki sposób będzie to zorganizowane? Wiem, że jest pan już po spotkaniu z wojewodą podlaskim w tej kwestii.



Jan Kochanowicz: Tak, rzeczywiście wczoraj miało miejsce w godzinach południowych spotkanie w urzędzie wojewódzkim, są przygotowania, na razie mamy wstępną decyzję, że ma być to hala sportowa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

Pan rektor na razie nie formalnie, ale wyraził zgodę na to, aby udostępnić halę sportową, która służy studentom UMB na tymczasowy szpital polowy. Ustaliliśmy zarys, jak to ma wyglądać. Urząd wojewódzki przygotował taki schemat rozmieszczenia, lokalizacji jak ma być to zgodnie ze standardami szpitala polowego przygotowane. 

Dzisiaj mamy spotkania z potencjalnymi wykonawcami, którzy przygotują infrastrukturę, bo musimy pamiętać, że oprócz tego, że wstawimy tam łóżka, to jeszcze musimy też zabezpieczyć instalację elektryczną, instalację tlenową i instalacja tlenowa jest takim największym wyzwaniem w obiekcie, który dotychczas w ogóle nie był tego celu planowany i nie było nawet na to pomysłu. 

Musi być przygotowana izba przyjęć, również zaplecze sanitarne dla pacjentów, jak również dla personelu. Planowanych tam jest około 80 pacjentów, więc zaplecze musi być dosyć duże. Muszą być wyodrębnione śluzy, strefy bezpieczne tak, abyśmy zadbali o naszych pacjentów, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo pracującego tam personelu.


Panie dyrektorze, w jaki sposób zagospodarowuje się halę sportową na potrzeby szpitala polowego, w jaki sposób mieliby tam być umieszczani pacjenci — na jednej dużej hali? Ciężko mi jest to jakoś zwizualizować, czy wszyscy będą na tej jednej dużej przestrzeni jakoś podzieleni, w jaki sposób to będzie wyglądało?


Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp. Są zaplanowane korytarze techniczne, są korytarze dla pacjenta, izba przyjęć i też cały ciąg zabezpieczenia tych pacjentów.



A czym wydzielone byłyby te boksy?



To zaproponuje wykonawca, ponieważ przede wszystkim, jako że ma na to postać w trybie bardzo pilnym, a nawet super pilnym, to będzie zależało od tego, jakie materiały będą aktualnie dostępne na rynku od zaraz. 

Musimy sobie zdawać sprawę, że zamówienie pod wymiar różnych elementów to są tygodnie oczekiwania, natomiast szpital polowy ma powstać w trybie przyspieszonym. Także to będzie zależało, jakie wykonawca zaproponuje materiały i które najszybciej pozwolą nam na wykonanie tego zadania.

Na pewno będzie musiała ulec przykryciu podłoga, ponieważ tam mamy w hali sportowej parkiet, parkiet, mimo że jest estetycznym i dobrym podłożem na sali sportowej, to w szpitalu jest przeciwwskazany, dlatego podłoga będzie musiała być wyłożona materiałem, który odizoluje parkiet i jednocześnie będzie bardzo dobrze zmywalny, tak aby żadne patogeny nie pozostawały na podłodze.



Szpital polowy kojarzy się w pierwszej kolejności od razu z wojskiem. Czy tutaj żołnierze też mają pomóc w dostosowaniu tego obiektu?



Mamy taką nadzieję i będziemy oczekiwać, że Wojska Obrony Terytorialnej wesprą nas w tych działaniach. Ja jestem tylko starszym sierżantem, więc nie wiem, jaka jest w tej chwili tam struktura wojska i jakie są ich możliwości pomocy w tym zakresie.


A jaka rola w tym przedsięwzięciu byłaby szpitala uniwersyteckiego? Wyjaśnimy to.



Myślę, że przede wszystkim my będziemy stanowić zaplecze techniczne, ponieważ w tym szpitalu musimy oprócz tego, że będzie pacjent, to pacjentowi trzeba będzie dostarczyć leki, mieć możliwości sterylizacji różnych rzeczy, prania, wyżywienia. To poniekąd będzie nasza filia dodatkowa. Myślę, że też koordynacja pracy personelem technicznym, personelem niższym, personelem pielęgniarskim i lekarskim. Będę już w najbliższym czasie rekomendował panu wojewodzie, abyśmy nie czekając na zbudowanie tego szpitala, przystąpili do kształcenia, do zapoznania z pracą w warunkach sanitarnych wysokiego rygoru personel medyczny.



Panie dyrektorze, czy ma pan wstępne deklaracje pańskich pracowników, że oni będą tam pracowali?



Nawet takich rozmów nie prowadziłem jeszcze, bo nie miałem takiej okazji. Natomiast zasoby kadrowe szpitala klinicznego są mocno ograniczone, będzie niestety konieczne wsparcie personelu z zewnątrz. Jeśli na przykład chodzi o pracę pielęgniarek — mamy w tej chwili etatowy deficyt 70 pielęgniarek. Mamy szpital zakaźny, kliniki zakaźne, mamy oddział intensywnej terapii, gdzie są pacjenci "covidowi", mamy Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie personel możemy przeszkolić do bezpiecznej pracy z pacjentami zakażonymi SARS-COV-2.



Jacy pacjenci będą trafiać do szpitala polowego, czy są jakieś założenie, czy to mają być cięższe przypadki, czy lżejsze przypadki zakażenia koronawirusem?



Biorąc pod uwagę, że jest to szpital polowy i możliwości intensywnej terapii będą tam tylko ograniczone do przypadków nagłych, nagłych pogorszeń, będą tam przyjmowani pacjenci w stanie dobrym. Nie mamy tam zaplecza, bo jednak to dotarcie do zaplecza diagnostycznego, zaplecza terapeutycznego, bloku operacyjnego jest to kilkaset metrów, to tam nie możemy hospitalizować pacjentów w stanie ciężkim.



A jaki jest termin, kiedy ten szpital miałby powstać? Czy macie już jakieś konkretne daty?



Nie ma konkretnych dat, to będzie zależało od możliwości technicznych wykonawcy, który dzisiaj będzie prawdopodobnie wyłoniony.



Co ze szpitalem zakaźnym przy Żurawiej? Tam obłożenie łóżek wynosi 100%.



W tej chwili tam poszerzamy bazę łóżkową, natomiast kolejnym elementem inwestycji szpitala polowego jest przyspieszenie dokończenia inwestycji w szpitalu zakaźnym. Tam prowadzimy rozmowy z wykonawcą, aby przyspieszyć budowę, która trwa już od kilku lat i jest bardzo wysoce zaawansowana, tak żeby w ciągu kilku tygodni zakończyć tę inwestycję, to da nam kolejne 90 łóżek.



Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





KONKURS - Skok w szkolny rok
Albert Litwinowicz, fot. Sylwia Krassowska

Albert Litwinowicz [wideo]

wójt Białowieży
9.09.2024

- Jest bezpiecznie, to podkreślamy cały czas - dzięki wojsku, policji, Straży Granicznej i dzięki temu, że ta strefa została maksymalnie ograniczona. Sierpień był bardzo dobry pod względem ruchu turystycznego. W weekendy było dużo turystów. Być może są to odwiedziny jednodniowe, dwudniowe, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Albert Litwinowicz.

dr Robert Ćwikowski, fot. Marcin Gliński

dr Robert Ćwikowski

psycholog, psychoterapeuta z ośrodka Noezis w Białymstoku
8.09.2024

"Hejt to termin określający pewne zjawisko społeczne o charakterze poniżającym, występuje głównie w Internecie. To są przede wszystkim złośliwe komentarze, to memy czy też grafiki, które są poniżające, ale mogą to też być wszelkiego rodzaju fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje o danej osobie - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Robert Ćwikowski.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, 8.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
8.09.2024

- Wszyscy ci, którzy mają dobre pomysły i chcą coś robić w kulturze na poziomie miasta Białystok, mogą do nas przyjść i uzyskają wsparcie, bo drzwi są zawsze otwarte - mówi Rafał Rudnicki.


Gitarzysta zespołu Cochise Wojciech Napora

Wojciech Napora

Gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise
7.09.2024

- O to chodzi, by czymś zanęcić, a potem dołożyć do pieca - mówi o nowej płycie zespołu Cochise Wojciech Napora.

prof. Robert Ciborowski, 6.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.09.2024

- Jeśli ktoś ma gotówkę to zawsze może kupić mieszkanie i zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo na ten moment jest to dobra inwestycja - mówi prof. Robert Ciborowski.

Paula Biskup, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Paula Biskup

piosenkarka
6.09.2024

- Tak naprawdę dla mnie każdy mój występ jest bardzo ważny. Każde nowe doświadczenie z publicznością jest lekcją - mówi Paula Biskup.


Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

szef białostockich struktur Prawa i Sprawiedliwości
4.09.2024

"Decyzję Państwowej Komisji Wyborczej rozumiem, ale się z nią nie zgadzam" - mówił w Polskim Radiu Białystok Artur Kosicki.

Agnieszka Maliszewska, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
3.09.2024

- Mając tak duże zakłady i spółdzielnie mleczarskie na Podlasiu możemy decydować w pewnej mierze o tym, jak ta przyszłość polskiego sektora mleczarskiego może wyglądać. Nasz potencjał daje nam przywilej i możliwości do tego, żebyśmy podyktowali warunki - mówi Agnieszka Maliszewska.

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac, fot. Piotr Pietruczuk

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac

3.09.2024

- Spodki to miejsce bezwzględnie kultowe w Białymstoku. Cała ta wizja, która była przed remontem, zostanie zachowana. Z niecierpliwością czekam, aż będzie czerwiec 2025 roku i będziemy mogli do nowych, wyremontowanych Spodków wejść - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.


Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
3.09.2024

- Nie ma świętych krów. Każdy, kto łamie prawo wyborcze, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Posłowie, ministrowie PiS uznali, że pieniądze publiczne są pieniędzmi partyjnymi. Zasady prowadzenia kampanii wyborczej nie były równe - mówi Krzysztof Truskolaski.

Wilfredo Leon, IV Memoriał Franciszka Ilczuka w Białymstoku, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wilfredo Leon

siatkarz reprezentacji Polski
2.09.2024

- Walczyliśmy o olimpijskie złoto. Nie udało się, ale daliśmy z siebie wszystko. Dzisiaj cieszymy się ze srebrnego medalu, którego zdobycie to dla nas duża satysfakcja - mówi Wilfredo Leon.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 1.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
1.09.2024

- To nie jest tak, że odchudzenie podstawy programowej czy zmiana kanonu lektur mają wpływać negatywnie - wręcz przeciwnie. Chcemy, żeby dzieci czytały - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Maciej Frąckiewicz, 1.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Maciej Frąckiewicz

akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”
1.09.2024

- Nie ukrywam, że zdarza się, że w pewnych sytuacjach muszę jeszcze walczyć o pozycję mojego instrumentu. Myślę, że tak zawsze niestety będzie - mówi Maciej Frąckiewicz.

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak z zespołu LaVenders, 24.08.2024, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak

z zespołu LaVenders
31.08.2024

- Zrobiliśmy ogromny przeskok względem pierwszej płyty. Nowa, pt. "Ultragalaktyczny podmuch", jest bardziej dojrzała - mówi Bartosz Demianiuk.

Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin

dr Paweł Grzesiowski

Główny Inspektor Sanitarny
26.08.2024

Od końca czerwca rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem, więcej chorych trafia też do szpitali. Według ekspertów szczytowej fali zakażeń możemy spodziewać w połowie października.


Dr Ryszard Kijak, 23.08.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Dr Ryszard Kijak

Przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy
23.08.2024

Czy obniżenie składki zdrowotnej to mniej pieniędzy na usługi medyczne? Organizacje broniące praw pacjentów są zaniepokojone. Ten pomysł krytykuje również dr Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy.

Cristian Willaert, fot. Joanna Szubzda

Cristian Willaert

holenderski dziennikarz
22.08.2024

Jagiellonia nie jest tak wielkim klubem jak Ajax, ale Polska to piłkarski kraj. Zatem jeśli drużyna zdobyła mistrzostwo, to prezentuje odpowiedni poziom - mówi holenderski dziennikarz Cristian Willaert.

Adam Musiuk, fot. Barbara Sokolińska

Adam Musiuk

Podlaski Konserwator Zabytków
11.08.2024

W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów?


prof. Piotr Radziwon, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
30.07.2024

- W wakacje dużo wysiłku musimy włożyć, aby dotrzeć do chętnych osób, które mogą i chcą oddać krew - mówi prof. Piotr Radziwon.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.


Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.


Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok