Radio Białystok | Gość | prof. Joanna Zajkowska - z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji

5.11.2020, 07:57, akt. 10:04

- Jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy bagatelizujemy drobne objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, myśląc, że jest to przeziębienie, a jest to okres często największej zakaźności wirusa - podkreśla prof. Zajkowska.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)
Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Z prof. Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zamknięte placówki kultury, ograniczona działalność centrów handlowych i hoteli, nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów. W związku z eskalacją epidemii rząd ogłosił kolejne obostrzenia i zaznaczył, że jeśli nie przyniosą efektów, czeka nas całkowity lockdown. Czy przy blisko 25 tysiącach zakażeń w ciągu doby nie powinno się go wprowadzić już teraz? Jak bardzo skuteczne mogą okazać się nowe obostrzenia?

Z wojewódzkim konsultantem w dziedzinie epidemiologii profesor Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Czy te dodatkowe obostrzenia, które właśnie ogłosił rząd, mogą zatrzymać wzrost zakażeń i ograniczyć skalę zachorowań i zgonów?


prof. Joanna Zajkowska: Trudno mi powiedzieć, czy zatrzymać, ale na pewno zwolnić. I wydaje mi się, że to jest ostatni moment. Obostrzenia są rzeczywiście konieczne, dlatego że liczba zakażeń jest zdumiewająco duża.

Mnie jako epidemiologa zadziwia sposób rozprzestrzeniania się tego wirusa. Od marca wiemy już, jak się zachowywać, wiemy, jaka jest droga transmisji. Staramy się chodzić w maseczkach. Może nie wszyscy i nie bardzo konsekwentnie, ale dużo osób przestrzega tych zaleceń. Staramy się dystansować. A mimo wszystko zachorowań przybywa.


Dlaczego?


Z tego, co widzimy w tej chwili w klinice, jest dużo zachorowań rodzinnych. Chorują też ludzie pracujący ze sobą. Być może wystrzegamy się i staramy się przestrzegać zaleceń w sklepach, w urzędach czy poza domem, natomiast w domu zapominamy o ryzyku.


A może spotykamy się właśnie w takim mniejszym gronie rodzinnym czy gronie znajomych? Ale też wracamy do domów z pracy.


Tak. Jedna zakażona osoba potrafi zakazić całą rodzinę, dlatego że w domu czujemy się bezpiecznie, może nie pamiętamy. Spotkania, uroczystości rodzinne są to jednak takie zachowania, kiedy trudno utrzymać dystans, kiedy się witamy, przytulamy. To są pogrzeby, spotkania z jakichś ważnych powodów rodzinnych. Zapominamy o dystansie, o tym, że mamy czas epidemii.


Niektórzy epidemiolodzy mówią, że liczyli na jeszcze większe obostrzenia, przede wszystkim ograniczenie przemieszczania się, może nawet godzinę policyjną. Czy na tym etapie, przy prawie 25 tys. zakażeń dziennie, byłoby to wskazane?


Myślę, że to zależy od obszaru. W dużych aglomeracjach miejskich, tam, gdzie mamy duży tłok, dużą mobilność ludzi, przemieszczanie się w bliskim kontakcie te zaostrzenia mogłyby być może nawet większe.


Czyli taki strefowy lockdown?


Myślę, że tak. Co prawda wszyscy jesteśmy w tej chwili w czerwonej strefie, ale są jednak miejsca, gdzie zakażeń jest dużo więcej. Myślę, że można było zróżnicować te zalecenia. Są miejsca szczególnie zatłoczone i miejsca w mniejszych miejscowościach, gdzie to ryzyko kontaktu jest mniejsze.


Nasza służba zdrowia jest już na granicy wydolności, a może już właśnie tę granicę przekroczyła. Przy jakiej liczbie dobowych zakażeń służba zdrowia może przestać być wydolna i chorzy będą umierać w domach albo nie daj Boże na ulicy?


Trudno mi powiedzieć, jeśli chodzi o liczby. Natomiast choruje bardzo dużo personelu medycznego. Wynika to z kontaktu z chorymi, ale też z kontaktów poza pracą. Wykruszyło się nam dużo osób, w związku z tym ograniczenia służby zdrowia wynikają też z braku personelu, nie tylko z braku łóżek respiratorowych, łóżek z możliwością wentylacji, używania tlenu, ale też przede wszystkim ten czynnik ludzki jest niewystarczający.

Myślę, że ta fala musi się też przetoczyć wśród pracowników służby zdrowia. Część z nich już wraca z izolacji, z kwarantanny. Staramy się w placówkach szpitalnych przestrzegać wszystkich zaleceń, natomiast charakter pracy naraża na zakażenia.


Czy ogłoszona teraz nowa strategia walki z pandemią może osłabić nieco eskalację zakażeń? To szybkie testy antygenowe między innymi dla personelu medycznego, delegowanie studentów medycyny, pozyskiwanie pracowników zagranicznych do walki z Covidem, zaangażowanie żołnierzy. Może to jakoś pomóc w tej sytuacji?


Na to liczymy. To są już takie decyzje, które wynikają rzeczywiście z bardzo widocznych i dotkliwych braków personelu medycznego.

Bardzo liczymy na testy antygenowe, ponieważ ich wykonanie to kilkanaście minut i wynik mamy od razu. Jeżeli jest dodatni, możemy szybko odsunąć pracownika, po to, żeby nie transmitował dalej wirusa. Jest to niezwykle istotne.

Niestety, jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy bagatelizujemy drobne objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, myśląc, że jest to przeziębienie, a jest to okres często największej zakaźności wirusa. W związku z tym możliwość szybkiego testowania pracownika, który ma nawet - wydawałoby się - banalne objawy, i wykrycie zakażenia na pewno będzie miało wpływ na ograniczenie transmisji.

Myślę, że te testy też się przydadzą w izbach przyjęć i w SOR-ach, kiedy trzeba szybko podjąć decyzję, czy pacjent jest zakażony, czy nie, i którą ścieżką powinien pójść, żeby nie zakażać dalej personelu czy innych pacjentów.


A system domowej opieki covidowej - czy pulsoksymetry się przydadzą, kiedy nie ma miejsca w szpitalach, nie ma nas kto leczyć? Co z tego, że dowiemy się, że powinniśmy właśnie pojechać do szpitala?


Myślę, że to powinno zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pacjentów, dlatego że większość zachorowań może być leczona w domu. Te 80 proc. przypadków objawowych to przypadki lekkie i średnio ciężkie. Posiadanie pulsoksymetru pozwala nam monitorować sytuację. Jeżeli zobaczymy, że saturacja zbliża się do wartości granicznych, to jest ten moment, kiedy trzeba się skontaktować z lekarzem rodzinnym, który pokieruje do szpitala.

To jest taka strategia, która pewnie zatrzyma część ludzi w domu, ponieważ da poczucie bezpieczeństwa: mam pulsoksymetr, mogę monitorować sytuację i zareaguję w momencie, kiedy te wyniki będą niepokojące. Pozwoli to wyselekcjonować tę grupę pacjentów, która wymaga opieki szpitalnej.


Jak wygląda teraz sytuacja w naszym regionie? Pytam o dostępność łóżek, respiratorów i przede wszystkim personelu medycznego.


W tym tygodniu bardzo wiele się dzieje. Udostępniane są kolejne oddziały, które będą przyjmowały pacjentów z Covid. Łóżek nie przybędzie fizycznie, natomiast można przearanżować pewne oddziały, żeby zajmowały się w tym momencie chorymi na Covid. Pacjenci z innymi chorobami, ci, którzy mogą poczekać, będą pewnie przyjmowani w terminie późniejszym, albo są przesuwani do innych oddziałów niecovidowych. Także zwiększamy bazę łóżkową, adaptując oddziały, które już funkcjonują. Szczególnie jest to na terenie szpitala zakaźnego, który niemalże cały w tej chwili jest dedykowany pacjentom z Covid.


A ludzie, personel?


Kierowani są rezydenci, lekarze z innych oddziałów, po to, żeby wesprzeć te oddziały, żeby umożliwić pracę w systemie dyżurowym, żeby była stała, ciągła opieka nad pacjentami.


Co możemy zrobić my, każdy z nas, żeby poprawić sytuację, żeby nie było całkowitego lockdownu i żebyśmy nie umierali na ulicach?


Pamiętajmy o tym, że mamy grupy ryzyka, że najciężej chorują osoby starsze, czyli nasi rodzice, osoby z wielochorobowością. Starajmy się je chronić. Jeżeli to jest rodzina, przyjaciele, pamiętajmy, że osoby starsze, osoby, które mają inne choroby, mogą chorować dramatycznie ciężko, nawet z niepomyślnym zakończeniem choroby. Rzeczywiście intensywność tego zakażenia jest zadziwiająca. Mimo że staramy się przestrzegać wszystkich zaleceń.


Pani profesor, a jak się pani trzyma?


Jest mi dzisiaj bardzo smutno, dlatego że niestety odchodzą... pacjenci umierają na Covid, umierają ci, których znamy, ci, których lubimy, ci, których kochamy...


Pani profesor, życzymy wytrwałości, optymizmu i zdrowia.


Dziękuję bardzo. Też życzę państwu zdrowia, takiego rozsądnego podejścia i pamiętajmy - chrońmy swoich najbliższych.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok