Radio Białystok | Gość | doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz - p.o. kierownika SOR w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku

doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

p.o. kierownika SOR w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku

13.11.2020, 08:36, akt. 08:08

"Zapalenie płuc wywołane COVID-19 to nie jest choroba, która leczy się w tydzień, to jest choroba, która leczy się w miesiącach. Jeśli pacjent trafia na intensywną terapię, to wiemy, że to łóżko prędko się nie zwolni" - mówi doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz.

dr hab. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz, fot. Joanna Szubzda
dr hab. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz, fot. Joanna Szubzda

Z Marzeną Wojewódzką-Żelezniakowicz rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Potrzebne są miejsca, w których można pomagać w ciężkich przypadkach COVID-19, aby wspomóc pracę szpitalnych oddziałów ratunkowych. Pacjenci zbyt długo zajmują łóżka, aby można było pomagać w nowych przypadkach zakażenia wirusem oraz w sytuacji gdy pojawiają się chorzy z zagrożeniami życia. O tym z p.o. kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku doc. Marzeną Wojewódzką-Żelezniakowicz rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Zajmuje się pani m.in. przypadkami covidowymi i to tymi ciężkimi.

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz: Tak, takimi pacjentami, którzy mają wszelkie wskazania, by trafić do oddziału ratunkowego, czyli pacjentami z niewydolnością oddechową.

Czyli już trafiają pod respirator?

Nie zawsze. To są pacjenci z niewydolnością oddechową, którzy wymagają różnego rodzaju metod tlenoterapii. W zależności od tego, w jakim stanie jest pacjent, staramy się dostosować metody tlenoterapii do potrzeb pacjenta. Mamy kilka rodzajów metod, zanim podłączymy pacjenta do respiratora. Chorzy, którzy wymagają podłączenia do respiratora, to jest to już bardzo ciężki stan pacjenta.

Jakie są te metody tlenoterapii?

Najpierw próbujemy tlenoterapii biernej, ewentualnie wspomaganej respiratorem, ale jeszcze bez metod inwazyjnych. Tlenoterapia przy użyciu najprostszego cewnika donosowego nie jest skuteczna, niestety u większości tych pacjentów, którzy trafiają na SOR ta technika nie przynosi efektu. Podłączamy wtedy większe przepływy tlenu, co też nie zawsze jest skuteczne, ale mamy dodatkowe urządzenia typu maska cpap lub pewnego rodzaju hełmy, które zakłada się na głowę pacjenta, ewentualnie urządzenie do wysokoprzepływowej terapii tlenowej. W takich sytuacjach, gdy pacjentowi nie wystarcza tlen podawany przez taką tradycyjną maskę z rezerwuarem, podłączamy tego typu urządzenia, aby wspomóc dostarczanie tlenu do krwi, gdzie kluczowym problemem tych pacjentów jest niskie stężenie tlenu we krwi z powodu uszkodzenia płuc na tyle, że przenikanie tlenu jest utrudnione.

Jaki procent pacjentów poddawanych tlenoterapii trafia jednak pod respirator?


Z naszych obserwacji około 30% pacjentów, którym podajemy wysokie przepływy tlenu, czy pacjentom, którzy oddychają przez maskę cpap, wymaga jednak podłączenia do respiratora. Wtedy jest intubacja, czyli założenie rurki do tchawicy i podłączenie do tej rurki respiratora i wentylacja przez rurkę intubacyjną, czyli inwazyjna wentylacja za pomocą respiratora.

Czy pacjent jest na ten czas usypiany?


Tak, pacjent jest usypiany, bo uśpienie wiąże się też z wyłączeniem wszelkiego rodzaju odruchów obronnych pacjenta, któremu respirator i rurka intubacyjna zwyczajnie przeszkadza. Respirator przeszkadza mu w oddychaniu i stąd pacjenci wymagają leczenia przeciwbólowego, a niejednokrotnie, przy ciężkim zespole uszkodzenia płuc wymagają nawet stosowania leków zwiotczających, czyli całkowitego wyłączenia czynności oddechowej, tak żeby tę czynność mogła przejąć maszyna, czyli respirator.

Jaki procent chorych udaje się wyleczyć tą metodą, a jaki nie?

Decyzja o podjęciu wentylacji mechanicznej klasycznej, czyli przy użyciu respiratora, rurki intubacyjnej to jest trudna decyzja, dlatego że około połowy przypadków niestety może się skończyć śmiercią. Jeszcze jedną alternatywą, która istnieje, jest podłączenie krążenia pozaustrojowego. To są sytuacje skrajnie ciężkie, to pacjenci w skrajnie ciężkiej niewydolności oddechowej. Śmiertelność w tej grupie jest duża. Podłączenie ECMO to jest ostateczność, ale podłączenie zależy też od dostępności tych urządzeń. Nie ma takiej liczby tych urządzeń, aby móc podłączyć wszystkim pacjentom, ale też nie wszyscy pacjenci spełniają kryteria podłączenia do tego urządzenia. Trzeba zdecydować, czy faktycznie to krążenie pozaustrojowe zwiększy szanse pacjenta na przeżycie, czy tak naprawdę będzie formą terapii, która nie będzie skuteczna, a wręcz szkodliwa dla pacjenta.

Pani docent, czy jest wystarczająca ilość tlenu, czy go brakuje?

Na razie nie i mam nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji. Nasi kierownicy techniczni informowaliby nas o tym, gdybyśmy mieli problemy z zaopatrzeniem szpitala w tlen. Na chwilę obecną rzeczywiście zużycie tlenu ogromnie wzrosło, ponieważ praktycznie każdy pacjent z niewydolnością oddechową, który do nas przyjeżdża, wymaga tlenu. A chorych jest więcej niż zwykle, bo niewydolność oddechowa jest w obrazie choroby, więc każdy pacjent z COVID-19, czy podejrzeniem COVID-19, który do nas przyjeżdża, to jest zwykle pacjent z niewydolnością oddechową. Jeśli jest to terapia z maską i rezerwuarem, to jest to 15 litrów na minutę, ale jeśli już włączamy terapię wysokoprzepływową, to jest 60 litrów na minutę.

Jak długo pacjent jest w takiej masce?

Tyle ile jest potrzeba, tak długo aż stan się poprawi, albo pogorszy na tyle, że wymaga zmiany metody. My wiemy po paru godzinach czy pacjent radzi sobie, czy dochodzi do poprawy utlenowania krwi, czy nadal się utrzymują niskie wartości saturacji, po 2-3 godzinach jesteśmy w stanie podjąć decyzję, czy ta maska wystarczy, czy powinniśmy włączyć bardziej zaawansowane urządzenie, typu tej terapii wysokoprzepływowej.

Czyli przeliczając 15 litrów na minutę przez kilka godzin, to nam obrazuje ile potrzeba tlenu, żeby obsłużyć pacjenta.

Nigdy nie zużywaliśmy takich ilości tlenu.

Te zmiany w płucach, czy to są ciężkie przypadki?

Zmiany w przebiegu COVID-19 w płucach w związku z niewydolnością oddechową są poważnymi zmianami. Tu dochodzi do dużego uszkodzenia płuc.

Jak wygląda sytuacja na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w USK?

Mamy trudności z przekazywaniem pacjentów, szczególnie pacjentów z zaawansowaną czy ciężką niewydolnością oddechową, ciągle brakuje stanowisk respiratorowych, pacjenci na SOR-ze pozostają kilkanaście dni wentylowani mechanicznie, ponieważ zwyczajnie nie mamy ich dokąd przekazać. Obok pacjentów transportowanych bezpośrednio przez zespoły ratownictwa medycznego, zespół SOR musi dodatkowo jeszcze poświęcać czas i zaangażowanie pacjentom, którzy już u nas leżą, których moglibyśmy gdzieś przekazać, po to, by udrożnić SOR, natomiast z braku stanowisk - my tych pacjentów nie mamy dokąd przekazać.

Z tego wniosek, że trzeba by było błyskawicznie tworzyć ośrodek dla ciężkich przypadków COVID?

Stanowiska wentylacyjne pacjentom, którzy wymagają zaawansowanych technik tlenoterapii, czyli intubacje, respiratory. Dotychczasowe intensywne terapie, z których zostały udostępnione łóżka pacjentom z COVID-19, te stanowiska są zajęte przez bardzo długi czas. Zapalenie płuc wywołane COVID-19 to nie jest choroba, która leczy się w tydzień, to jest choroba, która leczy się w miesiącach, w związku z tym, jeśli pacjent trafia na intensywną terapię na to stanowisko, to wiemy, że to łóżko prędko się nie zwolni. 

Oczywiście zwalnia się wówczas, gdy dochodzi do pogorszenia stanu pacjenta, ale to nie jest ten scenariusz, na podstawie którego chcielibyśmy, żeby te łóżka się zwalniały. Nam po prostu tych łóżek wentylacyjnych brakuje w województwie.

Czyli tutaj potrzebne jest wsparcie, żeby można było pomóc w tych najcięższych przypadkach?

Tak. Jednocześnie, żeby udrożnić oddziały ratunkowe, które muszą być w gotowości przyjmowania kolejnych przyjeżdżających pacjentów. Zawsze pozostają nam chorzy po dyżurze, którzy są wentylowani mechanicznie, albo którzy są na terapiach wysokoprzepływowych i tak z dyżuru na dyżur ta liczba chorych nam się zwiększa.

Ilu takich pacjentów jest na SOR-ze teraz?

Obecnie jest 6, jednego dziś przekazaliśmy na oddział intensywnej terapii, dwóch pacjentów niestety nie żyje, zmarli na SOR-ze w 12-13 dobie pobytu. Ciągle ta śmiertelność jest wysoka u pacjentów wentylowanych mechanicznie.

Czy to duże obciążenie psychiczne?

Szczególnie jeśli dotyczy to ludzi w młodym, w średnim wieku, ludzi, którzy są aktywni, czynni zawodowo. Tak to duże obciążenie.

Oby takich doświadczeń było jak najmniej. Dziękuję za rozmowę.

Ja też bym sobie tego życzyła, Dziękuję.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
13.05.2021

"Ludzie, którzy biegali maratony, w tym momencie nie są w stanie wejść na pierwsze piętro. Niestety pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię, na nowo muszą się nauczyć chodzić, jeść, pić, funkcjonować w życiu codziennym, nie są zdolni w tym momencie do całkowitego powrotu do zdrowia, do społeczeństwa. To będzie bardzo długotrwały proces rehabilitacji pocovidowej".


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
12.05.2021

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. (...) Zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.

Maria Andrejczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Maria Andrejczyk

oszczepniczka, LUKS Hańcza Suwałki
11.05.2021

- Suwałki nigdy się ode mnie nie odwróciły, wiedza o tym, że ludzie z najbliższego otoczenia, z mojego regionu są ze mną i mnie nie opuszczą, to jest coś pięknego i potężny motywator do dalszej pracy - mówi Maria Andrejczyk.

Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne

Joanna Węglarz

inicjatorka kampanii "Szkoła Od Nowa"
11.05.2021

- Rolą kampanii jest to, by ludzie zrozumieli, jak jest trudno. Bez wsparcia w obszarze społeczno-emocjonalnym może się skończyć bardzo źle - depresją, zaburzeniami psychicznymi albo tym, że uczniowie nie będą chcieli fizycznie wrócić do szkoły.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH
10.05.2021

"Jak na razie wszystko wskazuje na to, że szczepionki zachowują skuteczność wobec nowych wariantów. Potwierdzono to dla wariantu brytyjskiego i brazylijskiego. Trwają jeszcze badania co do indyjskiego" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska, fot. Wojciech Szubzda

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska

trener i zawodniczka KS BAS Kombinat Budowlany Białystok
9.05.2021

"My opieramy się na zawodniczkach z Białegostoku. Po to szkolimy młodzież, po to dziewczyny trenują, żeby miały taką ścieżkę do dalszego uprawiania sportu, do tej wyższej ligi" - mówi Sebastian Grzegorek.

Jan Borysewicz, "Solidarni z Polakami na Białorusi" - koncert w Białymstoku, 2018, fot. Joanna Szubzda

Jan Borysewicz

z zespołu Lady Pank
7.05.2021

"Chyba moim największym sukcesem jest to, że wymarzyłem sobie, żeby mieć własny zespół i to zrealizowałem. To jest coś wspaniałego. Zespół Lady Pank jest dla mnie wolnością" - mówi Jan Borysewicz.


Paweł Knapp, fot. Joanna Szubzda

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
7.05.2021

"Najmłodszą pacjentką, którą ostatnio hospitalizowaliśmy, była 19-letnia kobieta. Usunęliśmy jej 24 cm guza, który ważył prawie 8 kg. (...) Zależy nam na tym, żeby Podlasianki chodziły do lekarzy ginekologów" - mówi prof. Paweł Knapp.

Marcin Kolemba, fot. Sylwia Krassowska

dr Marcin Kolemba

psycholog z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
6.05.2021

- Pamiętajmy, że matura to nie koniec świata. Zwróciłbym uwagę, żebyśmy w mniejszym stopniu fiksowali się na wynikach testów, rankingach, a w większym koncentrowali na rozwoju kompetencji służących budowaniu relacji czy radzeniu sobie ze stresem.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
5.05.2021

"Chciałbym, aby wsparcie województwa podlaskiego z Krajowego Planu Odbudowy opiewało na kwotę 5 mld zł" - przewiduje Artur Kosicki.


Agnieszka Muzyk, źródło: OKE w Łomży

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
4.05.2021

Na początek język polski, potem matematyka, a w czwartek język obcy. W naszym regionie do matury przystąpi ponad 9 tys. uczniów, którzy - jak ich koledzy sprzed roku - zmagać się będą z nieco zmienioną wersją egzaminu.

Anna Poskrobko, fot. Aneta Gałaburda

Anna Poskrobko

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
30.04.2021

"Od 1 maja na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku będzie można zanocować w 28 nadleśnictwach" - mówi Anna Poskrobko.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
30.04.2021

- Pierwszych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy realnie pewnie można oczekiwać na przełomie 2021 i 2022 r. Generalnie jest to paliwo na najbliższe siedem lat, które będzie zasilało naszą gospodarkę.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
29.04.2021

"Bardzo się cieszymy, że firmy mają możliwość szczepienia. Pracujemy w systemie globalnym, na całym świecie. W czerwcu nasi przedstawiciele jadą do krajów arabskich i trzeba po prostu mieć odporność, by nie przywieźć tam, ale i z powrotem choroby" - mówi Sebastian Rynkiewicz

dr Agnieszka Wincewicz-Price, fot. ksap.gov.pl

dr Agnieszka Wincewicz-Price

kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym
28.04.2021

"Polacy nie są przekonani co do tego, że te szczepienia rzeczywiście będą skuteczne długofalowo. Myślę, że jest to taki naturalny odruch, który stawia pewne granice" - mówi dr Agnieszka Wincewicz-Price.

Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Jarosław Tałałaj

ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu
27.04.2021

Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.


Katarzyna Andryszewska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Andryszewska

wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
26.04.2021

"Młodsze dzieci bardzo potrzebują prawdziwego kontaktu, w realnym świecie, ze swoim wychowawcą, z kolegami, z koleżankami z klasy. Realizacja podstawy programowej pewnie będzie musiała być troszeczkę odłożona na bok, na rzecz integracji zespołu klasowego, czyli ponownego przyzwyczajania dzieci do szkoły" - mówi Katarzyna Andryszewska.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
23.04.2021

- W zasadzie Łukaszenka spalił wszystkie mosty na kierunku zachodnim, więc został mu tylko jeden partner. Dla bezwzględnego utrzymania swojej władzy Łukaszenka sprzedaje swój kraj i podporządkowuje go Federacji Rosyjskiej.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Pisalnik

dziennikarz
23.04.2021

W białoruskiej prokuraturze słyszeli, że wyrządzają szkodę interesom państwowym Republiki Białorusi i grozi im za to odpowiedzialność karna. Małżeństwo dziennikarzy Iness Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnika, którzy prowadzą portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl, wyjechali z Białorusi.


Jędrzej Dondziło, fot. Joanna Szubzda

Jędrzej Dondziło

dyrektor artystyczny Up To Date Festival
22.04.2021

"Ta nagroda złożona na moje ręce, na ręce naszego zespołu, to ogromne wyróżnienie. My jako Up To Date Festival, jako FOMO i inne projekty postawiliśmy sobie za cel, żeby nie zapominać o tym, skąd się wzięliśmy, skąd ta kultura się wzięła i co warto krzewić. Ta nagroda jest za taką autentyczność, nad którą zawsze mocno pracowaliśmy" - mówi Jędrzej Dondziło.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
22.04.2021

"Jeżeli chcemy rzeczywiście powrócić do takiego normalnego życia, we wszystkich praktycznie dziedzinach, musimy jeszcze troszeczkę pocierpieć i przestrzegać tych reguł, które zostały narzucone, aby ograniczyć epidemię" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jarosław Chłopecki

Jarosław Chłopecki

wiceprezes firmy SprintAir
21.04.2021

"My latamy z zatwierdzonych lotnisk - to jest podstawa. Jeżeli lotnisko jest wpisane do rejestru, spełnia wymagania pod dany typ samolotu, to jesteśmy w stanie zorganizować taki lot" - mówi Jarosław Chłopecki.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.04.2021

Czy latem mamy szansę na uzyskanie odporności populacyjnej? - Jest jeden warunek - że tempo i gotowość Polaków do szczepień nie osłabnie, że nie będziemy uśpieni tym, że latem zacznie spadać liczba zachorowań.

Magdalena Skup, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup

dyrektor fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych
20.04.2021

Pierwszy nabór cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tym może być podobnie, bo tak jak poprzednio, do dyspozycji mieszkańców Białegostoku i powiatów: białostockiego i sokólskiego jest 450 miejsc. Chodzi o bony na szkolenia, czyli dofinansowanie do 9 tysięcy złotych m.in. kursów językowych i komputerowych.

Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Adaszczyk

kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami PB
20.04.2021

- Teraz firmy już bardzo odważnie chcą zatrudniać ludzi. Duże firmy produkcyjne, firmy budowlane, nie tylko IT, bo branże budowlane czy produkujące maszyny również się nie zatrzymują. Pod tym kątem nasi absolwenci nie mają o co się martwić.


Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
19.04.2021

19 kwietnia 2020 r. wybuchł pożar, który strawił pięć tysięcy dwieście hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Cecylia Dolińska, fot. Renata Reda

Cecylia Dolińska

przewodnicząca ORPiP w Białymstoku
19.04.2021

"My ciągle udowadniamy, że jesteśmy potrzebne, że potrzeba nas aż tyle. Pielęgniarka i położna towarzyszy człowiekowi od narodzin po kres jego życia. Jesteśmy przy pacjencie najbliżej, 24 godziny na dobę" - mówi Cecylia Dolińska.

Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys

podróżnik, właściciel biura podróży w Białymstoku, autor książki "Spragnieni podróży"
18.04.2021

Jak radzą sobie lub nie radzą w czasie pandemii podróżnicy, piloci wycieczek, pracownicy biur podróży? Jakie strategie wprowadzają różne państwa i czy lepiej radzą sobie te, które nie uzależniły się od dobrobytu? Czy można znaleźć jakieś plusy obecnej sytuacji?


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok