Radio Białystok | Gość | Marcin Smolik - dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Marcin Smolik

dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

23.11.2020, 07:52, akt. 11:48

Będzie mniej materiału do matury i egzaminu ósmoklasisty. - Mamy świadomość, że nauczanie zdalne, pomimo tego, że nauczyciele robią coraz lepszą robotę, zaangażowani są uczniowie i rodzice, nie daje tego samego, co nauczanie stacjonarne - mówi dyrektor CKE.

Marcin Smolik, Konferencja MEN na temat wyników egzaminu maturalnego 2020 w sesji głównej, źródło: www.gov.pl
Marcin Smolik, Konferencja MEN na temat wyników egzaminu maturalnego 2020 w sesji głównej, źródło: www.gov.pl

Z Marcinem Smolikiem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przez pandemię i trwającą kilka miesięcy naukę zdalną matury i egzaminy ósmoklasistów w przyszłym roku mają być przeprowadzone w ograniczonym zakresie. Czego uczniowie powinni się spodziewać?

Z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcinem Smolikiem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Przyszłoroczne matury i egzaminy ósmoklasistów będą różnic się od dotychczasowych. Jakie będą główne różnice?


Marcin Smolik: Główna różnica polega na tym, że o ile w poprzednich latach egzamin był przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej, to w 2021 roku będzie się odbywał na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które de facto są tak naprawdę trochę zawężonymi wymaganiami podstawy. Nie ma tam nic nowego, nie pojawią się rzeczy, których w podstawie programowej nie było. Nauczyciele nie są niczym zaskakiwani. Po prostu pewne wymagania podstawy zostały albo wycięte, albo zawężone. W tej chwili trwają prekonsultacje.

A w przypadku egzaminu ósmoklasisty druga różnica to taka, że odbędzie się on nie tak jak zazwyczaj w kwietniu tylko pod koniec maja 2021 roku. Matura będzie w normalnym terminie.


Rozumiem, że to po to, by ósmoklasiści mieli więcej czasu na przygotowanie się do tego egzaminu?


Tak. Bardzo często słyszeliśmy od nauczycieli, od dyrektorów szkół, że kwiecień to trochę za wcześnie na ten egzamin. Po pierwsze jest za mało czasu, żeby się przygotować, żeby zrealizować całą podstawę programową. Po drugie, po egzaminie następuje rozprężenie i trochę ciężej jest niektóre dzieci zmotywować do pracy. Ten rok pokazał nam też, że fizycznie, administracyjnie da się przeprowadzić egzaminy w czerwcu.


Skonstruowanie egzaminów na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej spowoduje, że zakres wiedzy ma być o 20-30 proc. mniejszy. Tak twierdzi Ministerstwo Nauki. Zespoły ekspertów ministra - jak pan to mówił zresztą w ubiegłym tygodniu - dokonały cieć lub lekkich modyfikacji podstawy programowej. W jaki sposób została odrzucona część materiału? Dlaczego na przykład na egzaminie ósmoklasisty odpadają Sonety krymskie Mickiewicza, a nie "Zemsta" Fredry?


Tutaj pewnie trzeba byłoby pytać już zespół, który zajmował się językiem polskim. To był zespół, który składał się i z nauczycieli praktyków na co dzień pracujących z dziećmi, i z akademików, i z ekspertów polonistów z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Analizując całość materiału, doszli do wniosku, że w tym roku na egzaminie nie będzie na pewno zadań dotyczących Sonetów krymskich czy nie będzie zadań dotyczących "Syzyfowych prac", co nie oznacza, że jest to materiał, który należy zignorować w trakcie kształcenia. Natomiast sytuacja jest taka, jak jest, i nie sposób wszystkich wymagań podstawy programowej realizować z równą wnikliwością, stąd też propozycja, że nawet jeśli trzeba o czymś na lekcji wspomnieć, krótko omówić, to na egzaminie tego nie będzie.

Natomiast ogólne wytyczne dla zespołów były dwojakiego rodzaju. Pierwsza rzecz to redukcja wymagań, których realizacja jest utrudniona ze względu na nauczanie zdalne w przypadku takich przedmiotów jak biologia, fizyka czy chemia, gdzie realizacja jakiegoś wymagania z podstawy wymaga tak naprawdę obecności w klasie w celu przeprowadzenia jakiegoś doświadczenia czy obserwacji.

Druga wytyczna co do zasady mówiła o tym, że redukcji mogą ulec te wymagania, które stanowią znaczące obciążenie pamięciowe dla uczniów, natomiast możliwość wykorzystania ich czy to do jakiś konkretnych umiejętności, czy do nauki w kolejnych etapach kształcenia, czy ogólnie jest bardziej ograniczona niż innych wymagań. Oczywiście nie jest to jakaś złota zasada, ale bardziej taka zasada kciuka.


Wspomniał pan o biologii i chemii, czyli zmiany dotyczą także przedmiotów wybieranych na maturze jako dodatkowe, nie tylko tych podstawowych?


Zmiany dotyczą wszystkich przedmiotów - i trzech przedmiotów egzaminu ósmoklasisty, czyli polski, matematyka, język obcy, i przedmiotów obowiązkowych na maturze, czyli znowu polski, matematyka, język obcy, ale też przedmiotów dodatkowych. Tutaj zmiany te nie są może aż tak ogromne jak w przedmiotach obowiązkowych.


Ministerstwo informowało również, że będzie nie tylko mniej materiału, ale też na egzaminach będzie mniej zadań do rozwiązania. Czy to nie jest już za duże ułatwienie?


To dotyczy tak naprawdę głównie egzaminu ósmoklasisty. W egzaminie maturalnym będzie to dotyczyło tylko matematyki, pozostałych przedmiotów nie.

Proszę pamiętać, że podstawa programowa - trochę upraszczając - ma na przykład 100 wymagań, wymagania egzaminacyjne zostawią 85. Trzeba tu podkreślić, że chociaż zakres się zmniejszył, to pozostałe wymagania będzie sprawdzane z taką samą wnikliwością, w taki sam sposób, jak w latach ubiegłych.

Wszyscy mamy taką świadomość i naprawdę patrzymy na to, co się dzieje w szkołach, że nauczanie zdalne - pomimo tego, że nauczyciele naprawdę robią coraz lepszą robotę, zaangażowani są oczywiście i uczniowie, i rodzice - nie daje tego samego, co nauczanie stacjonarne. Stąd też propozycje, aby zwłaszcza w przypadku egzaminu ósmoklasisty, tego pierwszego egzaminu w życiu młodego człowieka, oprócz tej redukcji wymagań również zmniejszyć o pięć liczbę punktów, które można uzyskać za rozwiązanie wszystkich zadań. To jest redukcja o 10 proc., nie jest jakaś ogromna, natomiast być może będzie to istotne dla niektórych, że będą mieli trochę więcej czasu na rozwiązanie mniejszej liczby zadań.


Do piątku trwają konsultacje w sprawie egzaminów. Kto może się wypowiedzieć?


Wszyscy mogą się wypowiedzieć. Prekonsultacje są publiczne. Każdy może przysłać swoją opinię. Na stronie Ministerstwo Edukacji Narodowej jest dostępny e-dokument zawierający wymagania i adres, na który można te opinie przesyłać. Oczywiście prosimy o opinie merytoryczne, konkretne, wskazujące na to, co należałoby zostawić, a które wymagania usunąć, z jakimś krótkim uzasadnieniem, dlaczego właśnie tak myślimy.


Do kiedy Centralna Komisja Egzaminacyjna ma przygotować arkusze i informatory egzaminacyjne, czyli mówiąc wprost, kiedy uczniowie i nauczyciele dowiedzą się, czego spodziewać się na egzaminach?


Nie. To, co będzie na egzaminach, to są wymagania egzaminacyjne, także ta propozycja już jest w tej chwili. Ostateczna wersja będzie gdzieś do połowy grudnia. Natomiast zobaczymy, w jakim zakresie ona się zmieni. To zależy od tego, ile będzie uwag.

Informatory jako takie zostaną aneksowane i opublikowane w takim terminie, jak określa rozporządzenie ministra. A w marcu, na dwa miesiące przed egzaminem, pokażemy arkusze próbne, takie, które szkoła czy uczniowie będą mogli wykorzystać, aby spróbować swoich sił. Chcemy jeszcze dać trochę czasu na to, aby przygotować się do egzaminu. Pokazywanie tych arkuszy teraz byłoby za wczesne, zwłaszcza że sama forma jakoś istotnie się nie zmieni. Tutaj nie będzie żadnych zaskoczeń w porównaniu do lat ubiegłych.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.


fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.

dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.


Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.

Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.

Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.


Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.


fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.

Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."


Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.


Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.

Julianna Urszula Olańska (YUOS), fot. Sylwia Krassowska

Julianna Urszula Olańska / YUOS

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon
6.01.2021

"Pracuję intensywnie nad nowym materiałem, bardzo chciałabym wydać album po polsku" - mówi wokalistka.


Jacek Bartnicki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bartnicki

z grupy "Godzina 12" - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
5.01.2021

"Przez długie okresy zespół był nieaktywny, bo szukaliśmy odpowiedniego głosu. Spotkanie Sylwii było przełomowe" - mówi Jacek Bartnicki.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta
5.01.2021

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Krzysztof Murawski

Krzysztof Murawski

z zespołu Complane - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
4.01.2021

"Poświęciliśmy się komponowaniu i być może wkrótce uda się zaprezentować coś z tego, jeśli nie będzie to pełna płyta, to przynajmniej częściowo kilka nowych nagrań" - mówi Krzysztof Murawski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
4.01.2021

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
31.12.2020

"Jesteśmy bardzo dumni, szczęśliwi. Ta nagroda jest nie tylko dla nas, a dla wszystkich dziennikarzy, którzy pracowali na Białorusi, narażając swoje życie, zdrowie, swoją wolność" - mówi Alicja Pietruczuk.

Tomasz Krupa, fot. Laura Maksimowicz

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.12.2020

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku (31.12) od godz. 19:00 do piątku (1.01) do godz. 6:00 obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Czy jeśli będziemy wracali ze spotkania ze znajomymi do domu, możemy spodziewać się np. mandatu?


Witold Karczewski, fot. Barbara Sokolińska

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
30.12.2020

"Był to rok nietypowy, wiele firm ucierpiało, wiele już zniknęło z rynku, a niektóre są w bardzo trudnej sytuacji" - mówi Witold Karczewski.

Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
29.12.2020

- Myślę, że pandemia, która miała wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do wspierania lokalnej społeczności - mówi płk Kocanowski.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
28.12.2020

"Nie mamy innego narzędzia w tej chwili, żeby skończyć ten koszmar, który zgotował nam wirus. Szczepionka to najlepsza, najszybsza i jedyna droga do tego, żeby uodpornić społeczeństwo, nie tracąc przy tym ludzi" - mówi prof. Robert Flisiak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok