Radio Białystok | Gość | Ewa Zgiet - dyrektorka Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy

Ewa Zgiet

dyrektorka Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy

25.11.2020, 08:01, akt. 14:54

- Wydaje mi się, że szpitalowi najbardziej przydałby się wzrost finansowania. (...) Placówka ma problemy z pokryciem kosztów realizacji świadczeń. Udało się zwiększyć to finansowanie w pewnym stopniu, jednak nie jest to satysfakcjonujące - mówi dyrektor szpitala w Choroszczy.

Ewa Zgiet, fot. Monika Kalicka
Ewa Zgiet, fot. Monika Kalicka

Z Ewą Zgiet rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


90 lat temu rozpoczął pracę Szpital Psychiatryczny w Choroszczy. Zapewniał wówczas opiekę 400 pacjentom. Dziś możliwości są ponad dwukrotnie większe.

Jubileuszowe uroczystości, choć w ograniczonym zakresie, rozpoczną się w środę (25.11) w południe. Zaprezentowana zostanie m.in. książka historyczna o działalności placówki pt. "Wierni powołaniu" autorstwa Beaty Olesiewicz, Moniki Żmijewskiej oraz Eugeniusza Muszyca.90 lat Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy - audycjaZ dyrektorką Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy Ewą Zgiet rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: To chyba jeden z nielicznych szpitali w województwie podlaskim o tak długiej ciągłości działania. 90-lecie to wspaniały jubileusz.


Ewa Zgiet: Tak. Dzisiaj obchodzimy jubileusz 90-lecia powstania szpitala. 90 lat temu 25 listopada został otwarty Szpital Psychiatryczny w Choroszczy. Otwarto oddziały z liczbą 400 łóżek. W dalszym okresie powstawały kolejne oddziały i liczba łóżek w szpitalu psychiatrycznym wynosiła 1000.


Przed wojną szpital w Choroszczy zasłynął w kraju pewnym sposobem opieki nad pacjentami. Spora grupa trafiła do okolicznych miejscowości, do gospodarstw i funkcjonowała przy normalnych rodzinach.


Tak. To był eksperyment. Doskonale się sprawdził. Zanim szpital w Choroszczy podjął działania, taką formę opieki stosowano w Belgii. To tam lekarze psychiatrzy byli prekursorami tego typu opieki. Mówimy w tej chwili o opiece domowej. To polegało na tym, że nasi pacjenci przebywali w domach, w gospodarstwach w okolicznych wsiach i opiekowała się nimi lokalna społeczność. Natomiast szpital zapewniał opiekę lekarską i wspierał rodziny, w których przebywali pacjenci w opiece domowej.


Czy ta metoda jest kontynuowana?


Aktualnie w opiece domowej znajduje się siedmiu pacjentów. Jest to forma opieki, która tak naprawdę chyba nie przetrwa. Przynajmniej obserwujemy takie tendencje, że postęp cywilizacyjny, inne zorientowanie na potrzeby społeczne nie dają gwarancji, że pacjent będzie miał należytą opiekę.


Co najbardziej by się przydało szpitalowi?


Wydaje mi się, że szpitalowi najbardziej przydałby się wzrost finansowania realizowanych przez nas świadczeń. Oczywiście podejmujemy starania w tym kierunku, rozmawiamy z Podlaskim Funduszem Zdrowia. Myślę, że w grudniu będziemy podejmowali rozmowy na temat dalszego finansowania świadczeń.


Psychiatria i tego rodzaju szpitale zawsze są gdzieś na uboczu, a to finansowanie nie do końca pokrywało koszty funkcjonowania.


Tak. Placówka, którą kieruję aktualnie, ma takie problemy z pokryciem kosztów realizacji świadczeń. Moi poprzednicy też wskazywali na ten problem. Udało się zwiększyć to finansowanie w pewnym stopniu, jednak nie jest to satysfakcjonujące i należałoby dalej działać w tym kierunku.


Czyli zwiększać nakłady na codzienne funkcjonowanie, nie mówiąc o potrzebach związanych z modernizacją.


Szpital powstawał w miejscu zburzonej fabryki Moesów. Staraniem pana doktora Zygmunta Brodowicza został powołany Związek Międzykomunalny do Utworzenia Szpitala i podjęto szerokie działania odnośnie sfinansowania odbudowania tych budynków.

Jeśli chodzi o czasy współczesne, większość budynków jest wyremontowana, dostosowana do potrzeb pacjentów. Natomiast kilka budynków jeszcze wymaga odrestaurowania, wyremontowania i przystosowania do udzielanych świadczeń. Oczywiście mamy plany inwestycyjne, mamy dokumentację projektową na zagospodarowanie tych budynków i będziemy starać się o finansowanie.


W szpitalu było ognisko koronawirusa. Sporo pacjentów i część personelu była zakażona. Czy udało się pokonać pandemię?


Udało się wygasić ognisko. Nas jako pierwszych dotknął ten problem. Było to ogromne wyzwanie, ale udało się zapanować nad sytuacją. Oczywiście są w tej chwili pojedyncze przypadki zakażeń, ale utworzyliśmy w szpitalu dwa oddziały covidowe - w jednym dysponujemy 25 łóżkami, w drugim - w oddziale psychogeriatrii - 20.

Personel bardzo zaangażował się w tworzenie łóżek covidowych. Nie miałam problemów z porozumieniem się z personelem, żeby zechciał objąć opieką pacjentów zakażonych.


Jaką metodę zastosowaliście, żeby opanować epidemię?


Przede wszystkim testy. Wykonaliśmy do tej pory prawie 7,5 tys. testów genetycznych. Sukcesywnie wykonywaliśmy testy i pacjentom, i pracownikom. Dzięki temu udało się nam wygasić ognisko. W tej chwili znikoma liczba personelu wykazuje pozytywne wyniki. W szpitalu zakażonych jest około 60 pacjentów. Obłożenie mamy na poziomie 584 pacjentów.


W poniedziałek, środę i piątek są testy.


Tak. Nie odchodzimy od tej procedury. Pozwala to na wyeliminowanie w szybkim trybie osób zakażonych. Jeśli chodzi o kadrę medyczną, nie mamy z tym problemu. Mamy ogromny potencjał, jeśli chodzi o zasoby kadrowe. W naszym szpitalu pracuje w tej chwili 900 osób - ponad setka lekarzy, ponad 250 pielęgniarek, 250 salowych, sanitariuszy, ratowników, terapeutów zajęciowych. Organizacja świadczeń psychiatrycznych wymaga zatrudnienia większej liczby osób do obsługi pacjenta.

Ponadto mamy świadczenia ambulatoryjne przy ulicy Radzymińskiej. Jest tam Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień. Tam również musimy zatrudniać odpowiednią kadrę w odpowiedniej liczbie.


Coraz więcej ludzi wymaga wsparcia?


Wydaje mi się, że okres pandemii spowodował w naszym społeczeństwie większe potrzeby, jeśli chodzi o udzielanie świadczeń psychiatrycznych. W naszym ambulatorium odnotowujemy coraz więcej osób, które chcą skorzystać z opieki psychiatrycznej.


Jakie możliwości ma szpital?


Szpital dysponuje 830 łóżkami. W okresie pandemii jest taka obawa pacjentów, żeby właśnie w środowisku szpitalnym się nie zakazić. To jest chyba podstawowy czynnik, który powoduje, że obłożenie spadło z 800 do 580.


Czyli obawiamy się jednak szpitali?


Z tego, co obserwuję, nasz szpital ma bardzo wysoki wskaźnik obłożenia - na poziomie 65 proc. Moi koledzy, dyrektorzy innych szpitali, mają podobny wskaźnik, a nawet niższy.
| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.


fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.

dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.


Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.

Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.

Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.


Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.


fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.

Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."


Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.


Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.

Julianna Urszula Olańska (YUOS), fot. Sylwia Krassowska

Julianna Urszula Olańska / YUOS

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon
6.01.2021

"Pracuję intensywnie nad nowym materiałem, bardzo chciałabym wydać album po polsku" - mówi wokalistka.


Jacek Bartnicki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bartnicki

z grupy "Godzina 12" - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
5.01.2021

"Przez długie okresy zespół był nieaktywny, bo szukaliśmy odpowiedniego głosu. Spotkanie Sylwii było przełomowe" - mówi Jacek Bartnicki.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta
5.01.2021

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Krzysztof Murawski

Krzysztof Murawski

z zespołu Complane - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
4.01.2021

"Poświęciliśmy się komponowaniu i być może wkrótce uda się zaprezentować coś z tego, jeśli nie będzie to pełna płyta, to przynajmniej częściowo kilka nowych nagrań" - mówi Krzysztof Murawski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
4.01.2021

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
31.12.2020

"Jesteśmy bardzo dumni, szczęśliwi. Ta nagroda jest nie tylko dla nas, a dla wszystkich dziennikarzy, którzy pracowali na Białorusi, narażając swoje życie, zdrowie, swoją wolność" - mówi Alicja Pietruczuk.

Tomasz Krupa, fot. Laura Maksimowicz

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.12.2020

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku (31.12) od godz. 19:00 do piątku (1.01) do godz. 6:00 obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Czy jeśli będziemy wracali ze spotkania ze znajomymi do domu, możemy spodziewać się np. mandatu?


Witold Karczewski, fot. Barbara Sokolińska

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
30.12.2020

"Był to rok nietypowy, wiele firm ucierpiało, wiele już zniknęło z rynku, a niektóre są w bardzo trudnej sytuacji" - mówi Witold Karczewski.

Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
29.12.2020

- Myślę, że pandemia, która miała wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do wspierania lokalnej społeczności - mówi płk Kocanowski.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
28.12.2020

"Nie mamy innego narzędzia w tej chwili, żeby skończyć ten koszmar, który zgotował nam wirus. Szczepionka to najlepsza, najszybsza i jedyna droga do tego, żeby uodpornić społeczeństwo, nie tracąc przy tym ludzi" - mówi prof. Robert Flisiak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok