Radio Białystok | Gość | prof. Joanna Zajkowska - z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB

21.12.2020, 08:18, akt. 08:35

"Żeby następne święta były szczęśliwe i zdrowe, ograniczmy w tym roku wizyty, przestrzegajmy zaleceń. Pamiętajmy, że jest czas epidemii, że to zakażenie jest bardzo łatwe i jest bardzo niebezpieczne dla osób z obciążeniami, szczególnie dla osób starszych" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

prof. Joanna Zajkowska
prof. Joanna Zajkowska

Z profesor Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Święta Bożego Narodzenia w czasie pandemii, w reżimie sanitarnym, niewątpliwie będą inne niż zwykle. Jak świętować nie zapominając o zasadach bezpieczeństwa - o tym z wojewódzkim konsultantem w dziedzinie epidemiologii profesor Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin. 


Iza Serafin: Żeby zmniejszyć ryzyko zakażeń i polski rząd i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają, żeby spędzać te święta w wąskim gronie. Zgodnie z rozporządzeniem można będzie zaprosić do pięciu osób spoza grona domowników. To przykre, ale konieczne pani profesor? Ta ograniczona liczba osób to mniejsze ryzyko zakażenia?


prof. Joanna Zajkowska: Na pewno tak, a poza tym sposób, w jaki spędzamy święta, rzeczywiście sprzyja transmisji wirusa. Wspólne śpiewanie kolęd, spotykanie się, takie biesiadowanie w zamkniętych pomieszczeniach, to akurat takie okoliczności, które bardzo sprzyjają transmisji wirusa, bo przenosi się on drogą kropelkową. W związku z tym, dyskusje przy stole w licznym gronie, przez kilka godzin, to jest ryzyko. Te święta na pewno będą inne. Pomieszczenia, gdzie ta wentylacja zimą jest jednak gorsza i wtedy ta emisja aerozolu utrzymuje się w powietrzu. Na pewno nie wolno zostawić nikogo samego, natomiast te wizyty powinny być krótsze, w mniejszym gronie.


Ale pani profesor sugeruje, żeby je ograniczyć czy zrezygnować z takich bezpośrednich wizyt i ograniczyć się na przykład do Skype'a albo innych komunikatorów? Żeby o seniorach nie zapominać, ale jednak na ten bezpośredni kontakt ich nie narażać.


Jeżeli można, to oczywiście. Te komunikatory bardzo nam tutaj pomagają, już to przećwiczyliśmy przy ostatnich świętach wielkanocnych. Natomiast też w sposób bezpieczny jednak nie zostawiajmy rodziców samych – krótko, serdecznie, jeżeli nie ma kto ich odwiedzić, żeby nie byli sami. Jeżeli akceptują na przykład taką komunikację przez komunikatory, bo nie wszyscy rodzice sobie dadzą radę z tym, to oczywiście należy wykorzystać tę możliwość. Wiemy jak wyglądają nasze Wigilie - to są rzeczywiście duże zgromadzenia, szczególnie Wigilia, kiedy staramy się spotkać ze wszystkimi krewnymi. W tym roku powinno to wyglądać zupełnie inaczej.


A jest też inne zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia, które budzi spore kontrowersje, żeby się nie przytulać. Co pani o tym sądzi?


Myślę, że można wyrazić swoje emocje nie przytulając się. To jednak też jest ten kontakt bezpośredni, fizyczny, czy obcałowywanie się, obściskiwanie się - to jest to ryzyko. Widzimy, jaki jest efekt po weselach, po pogrzebach, widzimy, że to są jednak ogniska zakażeń.


I to wspólne śpiewanie kolęd też powinniśmy sobie odpuścić?


W tym roku tak dlatego, że jednak przy śpiewie ta emisja aerozolu jest znacznie bardziej intensywna czy przy dyskusjach politycznych też potrafi być bardzo burzliwa, także pamiętajmy o tym, że to właśnie ten aerozol jest tą drogą zakażenia.


Szwajcarski Urząd ds. Zdrowia opublikował przed świętami taki poradnik pełen zasad, których należy przestrzegać podczas świętowania. Jest tam między innymi zalecenie, by wszystkie rodziny dobrze sobie zaplanowały te świąteczne dni i ustaliły, czy są w tych rodzinach osoby należące do grup ryzyka, gdzie odbędzie się spotkanie, kto usiądzie obok kogo, jak się należy zachowywać. Jest też mowa o rezygnacji, tak jak już rozmawiałyśmy, ze wspólnego kolędowania, muzykowania, ale też pocałunków, uścisków, przytulania. Szwajcarscy naukowcy zalecają też korzystanie z maseczek, nawet w domach, jeśli utrzymanie tego minimalnego odstępu nie będzie możliwe. I oczywiście każdy, kto będzie miał jakiekolwiek symptomy chorobowe, powinien zrezygnować z rodzinnych, świątecznych spotkań. Pewnie wiele osób uważa, że to duża przesada, a pani profesor? My w Polsce również powinniśmy się stosować do tych zaleceń? Aż tylu zaleceń i aż takich?


Bardzo mi się podobają te zalecenia i bardzo bym chciała, żeby powstały w polskiej wersji i również były rozpropagowane. Ten ostatni punkt, o którym pani redaktor powiedziała, żeby osoby, które odczuwają jakiś dyskomfort, którym mogą być łagodne objawy zakażenia, żeby zrezygnowały z wizytowania u swoich krewnych. Dlatego, że tak jak obserwujemy, czasami to są bardzo łagodne objawy, natomiast zdolność zakażenia pozostaje. Katar, nieżyty górnych dróg oddechowych - to jest bezwzględne zalecenie, żeby jednak nie wizytować się w święta. Natomiast te wcześniejsze, które pani redaktor wymieniła, bardzo mi się podobają, one są bardzo racjonalne.


My, Polacy, jesteśmy bardzo przywiązani do tradycji i bardzo się buntujemy, jeżeli nam się coś takiego nakazuje, zresztą po raz pierwszy mamy do czynienia z czymś takim, żeby ktokolwiek ingerował w nasze świętowanie, uściski, kolędowanie, muzykowanie i tak dalej, ale niestety musimy tutaj pamiętać o tym, co jest ważniejsze - czy zdrowie i życie, czy to tradycyjne świętowanie, które może być inne tylko w tym roku, jeśli wszystko dobrze pójdzie.


Ja myślę, że święta Bożego Narodzenia to jest też takie święto, gdzie wspominamy tych, którzy nie mogli z nami usiąść przy stole. Zobaczmy, ile osób straciło życie z powodu COVID - bezpośrednio czy z powikłań, czy z tego powodu, że nie zdążyli zgłosić się do lekarza na czas. W związku z tym miejmy na uwadze, że jednak to nasze zachowanie w dużym stopniu determinuje rozprzestrzenianie się wirusa wśród naszych rodzin, wśród naszych przyjaciół.


Jeśli podejdziemy do tego rozsądnie, będziemy zdyscyplinowani, to jest duża szansa, że za rok spotkamy się w tym samym gronie, a to powinien być taki poważny argument.


Bardzo mi się podoba to, co pani redaktor powiedziała, bardzo dobrze to pani ujęła. Żeby następne święta były szczęśliwe i zdrowe, ograniczmy w tym roku wizyty, przestrzegajmy zaleceń. Oczywiście nie wszystkie dadzą się wyegzekwować, z tych, które wymieniłyśmy, natomiast w dużej mierze pamiętajmy o tym, że jest czas epidemii, że to zakażenie jest bardzo łatwe, i że jest bardzo niebezpieczne dla osób z obciążeniami, szczególnie dla osób starszych.


Bardzo dziękuję pani profesor. To wszyscy sobie życzymy zdrowia na te święta i takiej samodyscypliny, zdrowego rozsądku.


Wszystkiego dobrego państwu życzę, zdrowia przede wszystkim.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.


fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.

dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.


Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.

Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.

Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.


Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.


fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.

Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."


Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.


Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.

Julianna Urszula Olańska (YUOS), fot. Sylwia Krassowska

Julianna Urszula Olańska / YUOS

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon
6.01.2021

"Pracuję intensywnie nad nowym materiałem, bardzo chciałabym wydać album po polsku" - mówi wokalistka.


Jacek Bartnicki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bartnicki

z grupy "Godzina 12" - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
5.01.2021

"Przez długie okresy zespół był nieaktywny, bo szukaliśmy odpowiedniego głosu. Spotkanie Sylwii było przełomowe" - mówi Jacek Bartnicki.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta
5.01.2021

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Krzysztof Murawski

Krzysztof Murawski

z zespołu Complane - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
4.01.2021

"Poświęciliśmy się komponowaniu i być może wkrótce uda się zaprezentować coś z tego, jeśli nie będzie to pełna płyta, to przynajmniej częściowo kilka nowych nagrań" - mówi Krzysztof Murawski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
4.01.2021

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
31.12.2020

"Jesteśmy bardzo dumni, szczęśliwi. Ta nagroda jest nie tylko dla nas, a dla wszystkich dziennikarzy, którzy pracowali na Białorusi, narażając swoje życie, zdrowie, swoją wolność" - mówi Alicja Pietruczuk.

Tomasz Krupa, fot. Laura Maksimowicz

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.12.2020

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku (31.12) od godz. 19:00 do piątku (1.01) do godz. 6:00 obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Czy jeśli będziemy wracali ze spotkania ze znajomymi do domu, możemy spodziewać się np. mandatu?


Witold Karczewski, fot. Barbara Sokolińska

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
30.12.2020

"Był to rok nietypowy, wiele firm ucierpiało, wiele już zniknęło z rynku, a niektóre są w bardzo trudnej sytuacji" - mówi Witold Karczewski.

Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
29.12.2020

- Myślę, że pandemia, która miała wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do wspierania lokalnej społeczności - mówi płk Kocanowski.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
28.12.2020

"Nie mamy innego narzędzia w tej chwili, żeby skończyć ten koszmar, który zgotował nam wirus. Szczepionka to najlepsza, najszybsza i jedyna droga do tego, żeby uodpornić społeczeństwo, nie tracąc przy tym ludzi" - mówi prof. Robert Flisiak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok