Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

22.12.2020, 07:47, akt. 10:56

Uchwalono budżet województwa podlaskiego na 2021 r. - Jesteśmy w takim przedziale, kiedy ustalamy nową perspektywę unijną (...) dlatego musimy bazować w większości na własnych środkach, nie możemy włączyć w to pieniędzy unijnych. Zawsze tak się dzieje w tego typu sytuacjach - mówi marszałek.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Więcej pieniędzy na transport kolejowy i samochodowy oraz utrzymanie - mimo pandemii - wydatków na różne publiczne placówki. To założenia przyszłorocznego budżetu województwa podlaskiego. Przyjęty w poniedziałek (21.12) przez radnych sejmiku województwa podlaskiego budżet zakłada 88,4 mln zł deficytu. Dochody mają wynieść 545,8 mln zł, zaś wydatki - 634,3 mln zł.

Z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jeśli pan pozwoli, to zacytuję radnego opozycji, który powiedział, że budżet z dużym deficytem i mały w porównaniu do lat poprzednich, przekładając na zaplanowane inwestycje w ciągu ostatnich 5 lat, jest rekordowo niski. Jakby pan to skomentował?


Artur Kosicki: Bardzo prosto. Jesteśmy w takim przedziale, kiedy ustalamy nową perspektywę unijną. Wiemy o tym, że zawsze tak się dzieje w tego typu sytuacjach. Musimy bazować w większości na własnych środkach, nie możemy włączyć w to pieniędzy unijnych.

Jeśli chodzi o deficyt, to na przykład w 2017 r. na 2018 planowano deficyt 204 mln zł, także nie powiedziałbym, że on jest rekordowy. Deficyt cały czas stopniowo spada. Mam nadzieję, że w następnym roku będziemy mówili już o tym, że deficytu nie będzie, ale to wtedy, kiedy zostaną włączone do budżetu środki europejskie. To jest bardzo istotne. Każdy, kto się zajmuje projektowaniem budżetów w samorządzie województwa czy też w samorządzie gminnym, wie, jak duży procent stanowią środki europejskie. Dlatego teraz bazujemy w większości na własnych funduszach, a za rok już będziemy włączali w to pieniądze unijne.


Czyli ten rok jest na przeczekanie, taki trochę chudszy.


Jeśli chodzi o te inwestycje, które mamy zamiar wykonać, to tak, oczywiście.


Przyszłe lata zapowiadają się już nieco lepiej ze względu na to, że dopłyną duże pieniądze unijne i z Planu Odbudowy, i z nowego budżetu.


Tak, oczywiście. Z Krajowego Planu Odbudowy, z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. To są bardzo duże sumy. Ale tylko wspomnę, że pomimo tego, że negocjujemy nową perspektywę unijną, to jednak realizujemy takie inwestycje jak choćby Teatr Dramatyczny w Białymstoku, za który nikt przez tyle się nie zabrał, a my jednak tę inwestycję za prawie 60 mln zł będziemy realizowali, oczywiście przy wsparciu rządu.


Jeśli chodzi o wykonanie z poprzednich lat zaplanowanych inwestycji finansowanych z funduszy unijnych, to wykorzystamy w 100 proc. te złotówki?


Oczywiście. To właśnie wiąże się choćby z wkładami własnymi do budowy dróg wojewódzkich. Została nam już jedna taka dosyć poważna rata - 80 mln zł. Dotyczy to przebudowy drogi wojewódzkiej Zabłudów - Nowosady. Musimy się rozliczyć z Komisją Europejską, ale nie ma tu żadnego zagrożenia. W tej sytuacji postawiliśmy w bardzo dużej mierze na remonty, co widać po tym roku - wykonanie budżetu jest na poziomie 53-55 mln zł. W następnym roku już zakładamy 43 mln, ale wiemy, że ta suma będzie o wiele, wiele większa. Jeśli chodzi o inwestycje drogowe, to w 2021 r. wynoszą one 110 mln zł.


Inne działy, na które będziecie przeznaczali pieniądze, to...


Fundusz wsparcia gmin i powiatów - na dzień dzisiejszy to 13 mln zł, ale już mogę powiedzieć, że w trakcie budżetu ta kwota będzie zwiększona. To jest kwestia sportu - prawie 5 mln zł, rekordowa suma. Już mogę zapowiedzieć, że ta kwota też zostanie zwiększona. To jest kwestia już wspomnianej kultury - włącza się tu ta sytuacja z teatrem. Ale też rekordowe sumy na transport zarówno kolejowy, jak i drogowy - 39 mln zł na transport kolejowy i 15 mln na transport drogowy.

I oczywiście ochrona zdrowia. Tutaj nakłady są na poziomie 25 mln, tylko - to jest bardzo ważne, co teraz powiem - 8 mln zł przeznaczonych jest na wkłady własne do kończącej się perspektywy unijnej, które wygenerują prawie 67 mln zł inwestycji. A ten konkurs zostanie zakończony gdzieś na początku stycznia.


Eksperci wskazują, że w najbliższych latach czeka nas mocne inwestowanie w służbę zdrowia, bo koronawirus obnażył wszystkie niedofinansowania i istotne braki, szczególnie na tym szczeblu powiatowym.


Tak, dlatego uruchomiliśmy podczas pandemii Podlaski Pakiet Zdrowotny. To ponad 60 mln zł ze środków europejskich. To nie są ostatnie pieniądze, które pójdą do służby zdrowia, bo tak jak powiedziałem, mamy jeszcze konkurs unijny, w którym na dzień dzisiejszy alokacja wynosi 40 mln zł, ale będzie ona o wiele większa. To są pieniądze, które trafią do naszej podlaskiej służby zdrowia, do szpitali powiatowych, wojewódzkich.

Negocjujemy jeszcze program wsparcia REACT-EU i wiemy, że tam też część środków będzie przeznaczona właśnie na służbę zdrowia.


Jeśli chodzi o wsparcie przedsiębiorców i całej gospodarki, to pieniądze, które przeznaczyliście, przyniosły efekt? Jak wynika z waszych analiz?


W mojej ocenie tak. Podawałem wczoraj na sejmiku takie dane, że na przykład jeśli chodzi o podatek PIT, to plan wynosił 42 mln, mamy wykonanie na poziomie 40 mln. Ale na przykład w planie było 86 mln z CIT, a wykonanie mamy na poziomie 90 mln, a jeszcze rok się nie skończył, bo do tego będą wliczane sumy, które wpłyną w styczniu. Czyli już wiemy, że mamy 104 proc. wykonania, jeśli chodzi o podatek CIT. To pokazuje, że budżet był skrojony właściwie, rozważnie i przede wszystkim był realny. Ale widać też, że zadziałał także m.in. Podlaski Pakiet Gospodarczy. Przypomnę, że w ramach tego pakietu udało nam się uratować ponad 18 tys. miejsc pracy.


Dane, które pan marszałek przytoczył, wskazywałyby, że gospodarczo za dużo w plecy nie dostaliśmy.


Jako samorząd województwa podlaskiego mogę powiedzieć, że nie mamy dziury, co więcej, mamy nadwykonanie, także wygląda to bardzo dobrze, a wiemy, że rok już się kończy, więc te sumy jeszcze się zmienią, na korzyść oczywiście.


Początek przyszłego roku to nadal walka z pandemią i przedsiębiorcy, szczególnie z tych branż zamykanych, będą liczyli na wsparcie.


Tak, oczywiście. Jest tarcza rządowa skierowana właśnie do tych przedsiębiorców. Ale my też uruchamiamy dalszą część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. Na koniec stycznia będziemy najprawdopodobniej ogłaszali następny konkurs na ponad 20 mln zł właśnie w ramach wsparcia dla przedsiębiorców.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Marta Rybnik, fot. Edyta Wołosik

Marta Rybnik

ze Straży Miejskiej w Białymstoku
27.01.2021

"Przypominamy właścicielom, zarządcom i administratorom o ich obowiązkach, a takim obowiązkiem jest uprzątnięcie śniegu oraz innych zanieczyszczeń na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości" - mówi Marta Rybnik.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
26.01.2021

"Sytuacja jest daleka od dobrej, dlatego że śnieg ciągle pada, ale też są kolejne niebezpieczeństwa, po pierwsze łamiące się gałęzie, a po drugie śnieg jest bardzo ciężki i nawisa na drzewach i na dachach, część spada na chodnik i trzeba bardzo uważać" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
26.01.2021

"Będziemy starali się wdrożyć w naszym województwie nasz projekt flagowy Dolina Rolnicza 4.0, ten projekt jest bardzo dobry, może mieć bardzo duży wpływ na miejsca pracy w województwie podlaskim" - mówi Artur Kosicki.


Urszula Boublej, fot. Monika Kalicka

Urszula Boublej

rzecznik prasowy prezydenta Miasta Białegostoku
26.01.2021

Zintensyfikowanie działań firm odpowiedzialnych za odśnieżanie miasta, ciągłe posypywanie ulic solą i piaskiem, zwłaszcza wiaduktów i podjazdów – to główne ustalenia sztabu kryzysowego zwołanego przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.01.2021

"Jedynym sposobem, aby obniżyć śmiertelność i udrożnić system opieki zdrowotnej jest zaszczepienie osób w podeszłym wieku. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za śmiertelność i za ciężki przebieg choroby jest wiek" - mówi prof. Robert Flisiak.

Karolina Czarnowicz-Srebnicka (arch. pryw.)

dr Karolina Czarnowicz-Srebnicka

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży
22.01.2021

"Niestety w tym programie, żeby był w pełni realizowany, ciągle brakuje większej liczby lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży - i to jest problem w całej Polsce" - mówi dr Karolina Czarnowicz-Srebnicka.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy
22.01.2021

W mediach wielokrotnie podkreślano dobre relacje Andrzeja Dudy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Paweł Szrot jest przekonany, że podobnie może być z Joe Bidenem.

Prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak, fot. Renata Reda

prof. Jacek Semaniak

prezes Głównego Urzędu Miar
21.01.2021

Zwiększenie zatrudnienia w Okręgowym Urzędzie Miar w Białymstoku przewiduje prezes Głównego Urzędu Miar profesor Jacek Semaniak. W stolicy województwa podlaskiego wręczył on dziś nominację na dyrektora białostockiej placówki Mirosławowi Wnorowskiemu.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
21.01.2021

"Jak kogoś tego typu teksty przemowy wzruszają w wykonaniu polityków, to dobrze, mnie to nie wzruszyło. Wezwania do tego, że powinno być lepiej, powinno być dobrze, należy się pogodzić, a nie kłócić - to wszystko prawda, ale ja nie wiem, czy to wystarczy" - mówi o inauguracji prezydentury Joe Bidena prof. Zbigniew Lewicki.


Aleksandra Czarniecka i Franciszek Jackowski, fot. M. Jackowska

Aleksandra Czarniecka i Franciszek Jackowski

zespół Deep Doze, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon
21.01.2021

"Zgłoszenie do plebiscytu Niebieski Mikrofon wysłaliśmy w ostatniej chwili, pół godziny przed północą" - mówią muzycy z Deep Doze.

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.

fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.


dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.


Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.

foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.


Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.

Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".


Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.

fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.


Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."

Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.


Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.

Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.


dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok