Radio Białystok | Gość | ks. Andrzej Dębski - rzecznik Archidiecezji Białostockiej

ks. Andrzej Dębski

rzecznik Archidiecezji Białostockiej

23.12.2020, 07:48, akt. 09:58

- Boże Narodzenie w tym roku odbieramy zupełnie inaczej. Te wszystkie wydarzenia pokazały, jak jesteśmy słabi i jak nasz świat stał się nagle kruchy, a jutro stało się niepewne. Powinniśmy otworzyć nasze serca na Boga, który przychodzi do nas z nadzieją, przychodzi, aby powiedzieć "nie lękajcie się, ja jestem, ja was nie opuszczę" - mówi ks. Andrzej Dębski.

ks. Andrzej Dębski
ks. Andrzej Dębski

Z ks. Andrzejem Dębskim rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Co trzeci ankietowany Polak przyznaje, że te święta Bożego Narodzenia będą mniej radosne niż zwykle. Jak w czasie pandemii jednak się z nich cieszyć? Z rzecznikiem białostockiej kurii księdzem Andrzejem Dębskim rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Prawie 80% ankietowanych deklaruje, że będzie krócej spędzać w te święta czasu z rodziną, u 60% pytanych przy świątecznym stole zasiądą tylko najbliższe osoby. W ogóle jest smutno, nie trzeba mówić dlaczego. Jak w takiej sytuacji cieszyć się z tych pięknych świąt Bożego Narodzenia?

 


ks. Andrzej Dębski: Pani redaktor, smutno nie jest, bo to są piękne święta. Zmienia się rzeczywistość, zmieniają się okoliczności, ale nie zmienia się istota tych świąt - Bóg się rodzi, Bóg przychodzi do człowieka. My odbieramy to Boże Narodzenie w tym roku uzupełnienie inaczej. Przygnębił nas ten rok, te wszystkie wydarzenia pokazały, jak jesteśmy słabi, jak nasz świat - taki wydawałoby się pewny - stał się nagle kruchy, a jutro stało się niepewne. Natomiast właśnie w takiej atmosferze powinniśmy dobrze przeżyć święta Bożego Narodzenia. Powinniśmy otworzyć nasze serca na Boga, który przychodzi do nas z nadzieją, przychodzi, aby powiedzieć "nie martwcie się, nie lękajcie się, ja jestem, ja was nie opuszczę".

Oczywiście chcielibyśmy te święta spędzać tak, jak w poprzednich latach, przyzwyczailiśmy się trochę do tego "dobrego", natomiast Pan Bóg coś nam chce przez to na pewno powiedzieć. Musimy sobie odpowiedzieć na to pytanie "co Bóg do mnie poprzez tę sytuację mówi, jak ja mam przeżyć tegoroczne święta?". Mam sobie też odpowiedzieć na pytanie "jaka jest moja wiara, jakie buduje relacje z Bogiem, jak jestem odporny na jakieś trudy w moim życiu".To pierwsze doświadczenie mieliśmy już wiosną, podczas Wielkiej Nocy. Wtedy było jeszcze bardziej pandemiczne i naprawdę możemy powiedzieć, że smutno, bo w ogóle się prawie nie spotykaliśmy. Wszyscy pamiętamy, jak łączyliśmy się przez Skype’a i siedzieliśmy przy stole z komórkami gdzieś porozkładanymi na krzesłach. Teraz jest trochę podobnie. Można się spotykać, w dużo mniejszym gronie, oszczędzamy oczywiście swoich seniorów, staramy się ich nie nawiedzać, jeżeli już to nie cała rodzina, a kilkanaście osób.  Ale tak jak ksiądz mówi, jednak trzeba się radować z narodzenia Chrystusa.  Oczywiście, że tak. Święty Paweł pięknie mówi "nic was nie może odłączyć od miłości chrystusowej", a święta Bożego Narodzenia są świętami miłości, więc nic nas od tej miłości tak naprawdę nie może odłączyć. Pamiętajmy o latach poprzednich, o wiekach poprzednich, kiedy ludzie gdzieś oddaleni, zesłani na Syberię, również spędzali Boże Narodzenie, ludzie spędzali Boże Narodzenie w obozach koncentracyjnych. Ja nie chcę tutaj absolutnie takiego katastrofizmu wprowadzać, ale chyba najważniejsze jest to, żeby Jezus narodził się w moim sercu.

My przyzwyczailiśmy się do tego, że te święta są właśnie takie spokojne, radosne, ale 2000 lat temu w Betlejem wcale nie było radośnie. Była Maryja i Józef, którzy szukali miejsca dla swojego dziecka. Maryja już rodziła, to były bardzo ekstremalne i trudne warunki, tam nie było takiej sterylności jak dzisiaj, nie było prezentów, nie było pieluch, nie było pampersów, było zupełnie inaczej. I chyba najtrudniejsze jest to, żeby nie stracić istoty tych świąt, żebyśmy po prostu w tych trudnych doświadczeniach, w jakich przyszło nam w tym roku przeżywać święta, abyśmy potrafili wydobyć istotę tych świąt, czyli nadzieję, radość i miłość.Wiele osób mówi, że nic nie dzieje się bez przyczyny. To może też czegoś nas uczy, każe nam się na moment zatrzymać w tym rozbuchany konsumpcjonizmie. To jest takie doświadczenie, które może pozwoli docenić to, czego dotychczas nie docenialiśmy. 

 


Oczywiście, że tak. W kościele jest adwent, są cztery niedziele, ale mało kto z tego korzysta. Wpadliśmy tak od razu w ten szał zakupów, niewiele osób korzystało ze spowiedzi, z rekolekcji, bo najważniejszy był ten stół pięknie przystrojony, były ozdoby, były prezenty, a gdzie to moje przygotowanie? A później takie dramatyczne, z chrześcijańskiego punktu widzenia, słowa „święta, święta i po świętach”. Trochę zjedliśmy, trochę wypiliśmy, rozeszliśmy się i nic się właściwie w nas nie zmieniło. 

 


Wiele rodzin przeżywa teraz niestety żałobę z powodu odejścia bliskich. Bardzo dużo osób umiera z powodu COVID-19. Wiele jest zestresowanych z tego powodu, że na przykład najbliżsi walczą z COVID-em w szpitalach. Co można im powiedzieć, jak wesprzeć, jak pocieszyć w te święta? Trzeba przypomnieć słowa Pana Jezusa - odwagi, ja jestem z wami pomimo wszystko, pomimo tych trudnych sytuacji, bolesnych doświadczeń. Zdaje sobie sprawę, że wiele rodzin po raz pierwszy spędzi Wigilię bez kogoś i to puste miejsce będzie bardzo realne na ich stole. Ktoś siedział jeszcze rok temu, ktoś żartował, jeszcze tyle się chciało mu powiedzieć, a sytuacja wyszła taka, że już tej osoby nie ma.

Na pewno trzeba przypominać sobie, że Bóg jest tym Emanuelem, księciem pokoju, który przychodzi do naszego serca, ale też do naszego świata, żeby ten świat nieco wyciszyć, bo przecież nietrudno dostrzec, że dzisiaj zagalopowaliśmy się i w konsumpcjonizmie, i materializmie, liczą się zupełnie inne wartości. Myślę, że koronawirus w jakiś sposób był tym odpustem bożym. Pan Bóg zawsze, z każdej trudnej sytuacji, potrafi wyprowadzić dobro i myślę, że najważniejsze jest to, żebyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie „co Pan Bóg chce mi przez to powiedzieć”? Może powiedzieć mi: zatrzymaj się nieco, może nie pędź tyle, może zobacz, gdzie są te wartości, może doceń życie, doceń każdy dzień, bo możesz sobie planować tygodnie, miesiące, lata, co z tobą będzie, doceń każdy dzień i umiej się cieszyć tym, że ten dzień się rozpoczął i zakończył. 

 


To może będą plusy tej pandemii, bo zazwyczaj mówi się o minusach, że te święta będą mniej konsumpcyjne, mniej zabiegane, bardziej refleksyjne, skupione na tych aspektach duchowych.

 


Oby tak było, tego oczywiście życzę, żebyśmy tak te święta w tym roku przeżyli, żebyśmy się skupili na tej istocie. Poprzedni rok był takim dziwnym rokiem, był rokiem chodzenia krętą, górską drogą we mgle, nie widzieliśmy co będzie za zakrętem. To nas trochę nauczyło jednak mimo wszystko poruszania się ostrożniej, bycia bardziej uważnym, bycia czujnym, nie galopu, nie pogoni za nie wiadomo czym, tylko właśnie skupienia się na tym, co jest istotne. Niewątpliwie wszyscy wyjdziemy z tych trudnych doświadczeń nieco poobijani, jedni mniej, drudzy bardziej, nie da się raczej tak w ogóle tego nie doświadczyć. Ksiądz myśli, że silniejsi, mądrzejsi?


 

Jest mądre powiedzenie „co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Jestem przekonany, że jeżeli nas to nie zabije, to wyjdziemy z tego znacznie silniejsi, przede wszystkim umocnieni tą Bożą mocą. Na koniec - czego życzymy naszym słuchaczom, żeby jakie były te święta? 

 


Święta mają być szczere, autentyczne. To są święta, w których ma królować miłość. Miłość w naszych sercach, w naszych rodzinach, również w naszej ojczyźnie, w naszym mieście, w naszym kraju, bo jeżeli święta nie wniosą takich wartości, to już nic nie wniesie.

 

| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.


fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.

dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.


Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.

Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.

Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.


Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.


fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.

Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."


Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.


Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.

Julianna Urszula Olańska (YUOS), fot. Sylwia Krassowska

Julianna Urszula Olańska / YUOS

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon
6.01.2021

"Pracuję intensywnie nad nowym materiałem, bardzo chciałabym wydać album po polsku" - mówi wokalistka.


Jacek Bartnicki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bartnicki

z grupy "Godzina 12" - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
5.01.2021

"Przez długie okresy zespół był nieaktywny, bo szukaliśmy odpowiedniego głosu. Spotkanie Sylwii było przełomowe" - mówi Jacek Bartnicki.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta
5.01.2021

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Krzysztof Murawski

Krzysztof Murawski

z zespołu Complane - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
4.01.2021

"Poświęciliśmy się komponowaniu i być może wkrótce uda się zaprezentować coś z tego, jeśli nie będzie to pełna płyta, to przynajmniej częściowo kilka nowych nagrań" - mówi Krzysztof Murawski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
4.01.2021

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
31.12.2020

"Jesteśmy bardzo dumni, szczęśliwi. Ta nagroda jest nie tylko dla nas, a dla wszystkich dziennikarzy, którzy pracowali na Białorusi, narażając swoje życie, zdrowie, swoją wolność" - mówi Alicja Pietruczuk.

Tomasz Krupa, fot. Laura Maksimowicz

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.12.2020

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku (31.12) od godz. 19:00 do piątku (1.01) do godz. 6:00 obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Czy jeśli będziemy wracali ze spotkania ze znajomymi do domu, możemy spodziewać się np. mandatu?


Witold Karczewski, fot. Barbara Sokolińska

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
30.12.2020

"Był to rok nietypowy, wiele firm ucierpiało, wiele już zniknęło z rynku, a niektóre są w bardzo trudnej sytuacji" - mówi Witold Karczewski.

Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
29.12.2020

- Myślę, że pandemia, która miała wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do wspierania lokalnej społeczności - mówi płk Kocanowski.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
28.12.2020

"Nie mamy innego narzędzia w tej chwili, żeby skończyć ten koszmar, który zgotował nam wirus. Szczepionka to najlepsza, najszybsza i jedyna droga do tego, żeby uodpornić społeczeństwo, nie tracąc przy tym ludzi" - mówi prof. Robert Flisiak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok