Radio Białystok | Gość | płk Sławomir Kocanowski - dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

29.12.2020, 08:06, akt. 10:00

- Myślę, że pandemia, która miała wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do wspierania lokalnej społeczności - mówi płk Kocanowski.

Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)
Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)

Z pułkownikiem Sławomirem Kocanowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są zaangażowani w zwalczanie pandemii koronawirusa. Można ich zobaczyć w domach pomocy społecznej, punktach wymazowych czy w szpitalach. Pomagają też weteranom i seniorom.

O działaniach żołnierzy z dowódcą I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownikiem Sławomirem Kocanowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Wreszcie skończyły się debaty na temat tego, czy Wojska Obrony Terytorialnej są potrzebne, czy nie. Ten rok udowodnił, że tak.


płk Sławomir Kocanowski: Ja oczywiście od samego początku jestem zwolennikiem powstania Wojsk Obrony Terytorialnej. Myślę, że ta pandemia, która miała jakikolwiek wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do pomocy w lokalnej społeczności.


To pokazało, że tego rodzaju lekka piechota jest istotna, jeśli chodzi o zapobieganie różnorodnym klęskom żywiołowym.


Mamy w swoich zadaniach nie tylko wspieranie lokalnej społeczności, ale także jej obronę, więc głównym naszym przeznaczeniem jest oczywiście wsparcie wojsk operacyjnych, ale i działania w sytuacjach kryzysowych.

Dzisiaj stan zaangażowania naszych żołnierzy wynosi 1500 na ponad 2200 żołnierzy, którzy służą w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Tylu żołnierzy wykonywało działania w związku z pandemią. Natomiast musimy też zauważyć, że część żołnierzy pracuje jako ratownicy, sanitariusze, pielęgniarki i tych ludzi siłą rzeczy nie wzywaliśmy do wsparcia naszych działań.


Powiedział pan, że współdziałacie cały czas z wojskami operacyjnymi. Jak wygląda program ćwiczeń?


W 1. Podlaskiej zostały zawieszone - zgodnie z decyzją wyższych przełożonych, mojego dowódcy - szkolenia rotacyjne i te, które odbywały się programowo. Natomiast dzisiaj jesteśmy skupieni na pomaganiu i wsparciu wszystkich instytucji, które do nas się zgłaszają. Oczywiście działamy tutaj, w województwie podlaskim z wojskami operacyjnymi. Za to też serdecznie dziękuję.


Ten rok to także nowe nabytki sprzętowe, doposażanie jednostki.


Jak to nowa formacja, budujemy coś od podstaw. Zostały zakontraktowane przedsięwzięcia, które nas doposażają, i dzisiaj odbieramy ten sprzęt. Nie ma się co dziwić, idziemy do przodu, rozwijamy się i chcemy dysponować jak najlepszym sprzętem, żeby całe Wojsko Polskie było jak najlepiej wyposażone.


Jest duża różnica między startem a tym, co jest obecnie, jeśli chodzi o wyposażenie?


Nie brakuje nam niczego do obrony, jak również do wsparcia lokalnej społeczności podczas tego kryzysu. Natomiast jest różnica, bo napływ sprzętu jest systematyczny. Dzisiaj, zgodnie z założeniami, posiadamy już 80 proc. wyposażenia.


Czyli koniec jest widoczny, jeśli chodzi o pełne wyposażenie jednostki?


Jest widoczny. Zawsze można by było powiedzieć, że można już mieć 100 proc., natomiast musimy podchodzić do tego z dystansem, ponieważ to nie my zamawiamy. Są to przedsięwzięcia na szczeblu państwowym.


Jakie są pana wnioski związane z kończącym się rokiem, z tym pandemicznym doświadczeniem?


Bardzo pozytywne. Znowu można powiedzieć, że województwo podlaskie pokazało taki brak obojętności. Działaliśmy nie tylko tutaj, ale moi żołnierze działali również w województwie mazowieckim, wspierali budowę tymczasowego szpitala narodowego, pobierali wymazy w województwie śląskim i opolskim.

Oprócz tego, że tutaj realizujemy zadania, to też ludzie idą i pomagają nie tylko lokalnej społeczności, ale i całemu państwu.


Zaskoczyli pana czymś żołnierze w tym roku?


Pozytywem jest to, że właśnie 1500 żołnierzy stawiło się i realizowało działania przeciwepidemiczne. Także ta chęć, patriotyzm i to oddanie dla lokalnej społeczności jest wśród tych żołnierzy i z tego bardzo się cieszę i bardzo serdecznie im dziękuję.


Czyli dowódca się przekonuje, że jego żołnierze tworzą zespół, że są zaangażowani w realizowane zadania.


Na to składa się wiele przedsięwzięć - od budowania kadry, doboru ludzi, od szkolenia i tego leadershipu, który jest budowany. Nie ma na co narzekać, a wręcz przeciwnie - można powiedzieć, że jesteśmy już w fazie końcowego formowania brygady. Teraz z tych najlepszych będziemy budowali korpus podoficerski, z tych żołnierzy, którzy u nas są, i dalej rozwijali kompetencje dowódców plutonów na Agrykoli. Spełniamy oczekiwania tych żołnierzy, którzy do nas wstąpili.


Jakie są zamierzenia na 2021 rok?


Trudno to określić. Niemniej jednak wojsko ma swoje plany czy to rozpoczęcia szkolenia, jak również udziału w różnych ćwiczeniach międzynarodowych czy narodowych. Rok temu rozmawialiśmy na temat certyfikacji. Miało się to odbyć w tym roku. Z przyczyn wiadomych ta certyfikacji odbędzie się w następnym roku, tak jest planowane.

Mamy zaplanowane ćwiczenia z wojskami operacyjnymi Dragon'21, ale również rozwijamy i kontynuujemy współpracę międzynarodową z naszymi odpowiednikami z Litwy i z Amerykanami, z grupą bojową, która stacjonuje w Orzyszu.


Na pewno zaangażujecie się w szczepienia.


Na pewno. Ja chyba jako pierwszy z 1. Podlaskim Brygady Obrony Terytorialnej będę się szczepić. Zachęcam wszystkich, aby się zaszczepić i walczyć z tym niewidzialny wrogiem.


Żołnierze będą wspomagali ewentualną logistykę związaną ze szczepionkami, ale także i sam proces szczepienia, jeśli oczywiście takie zadania będą wyznaczone?


Dokonaliśmy przeglądu rozporządzeń i ustaw, które mówią na ten temat. Na dzień dzisiejszy są tylko możliwości prowadzenia szczepień przez wykwalifikowane pielęgniarki, które mają uprawnienia, oczywiście pod nadzorem lekarza, który musi dokonać wstępnej oceny stanu zdrowia.

Pod względem logistycznym na pewno to zabezpieczymy, tak jak do tej pory zabezpieczamy czy to wsparcie instytucji medycznych, czy wsparcie domów pomocy społecznej i szpitali. Ale również posiadamy w swoich szeregach kilka pielęgniarek, które razem z urzędem wojewódzkim przejdą takie szkolenie i będą rezerwą do prowadzenia szczepień, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Natomiast sami jako żołnierze nie będziemy brali udziału w tych szczepieniach, ponieważ trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje.


Dziękuję bardzo za rozmowę. Wszystkiego dobrego i dużo zdrowia.


Również życzę wszystkim dużo zdrowia i zachęcam do noszenia maseczek.

| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.


fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.

dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.


Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.

Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.

Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.


Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.


fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.

Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."


Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.


Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.

Julianna Urszula Olańska (YUOS), fot. Sylwia Krassowska

Julianna Urszula Olańska / YUOS

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon
6.01.2021

"Pracuję intensywnie nad nowym materiałem, bardzo chciałabym wydać album po polsku" - mówi wokalistka.


Jacek Bartnicki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bartnicki

z grupy "Godzina 12" - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
5.01.2021

"Przez długie okresy zespół był nieaktywny, bo szukaliśmy odpowiedniego głosu. Spotkanie Sylwii było przełomowe" - mówi Jacek Bartnicki.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta
5.01.2021

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Krzysztof Murawski

Krzysztof Murawski

z zespołu Complane - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
4.01.2021

"Poświęciliśmy się komponowaniu i być może wkrótce uda się zaprezentować coś z tego, jeśli nie będzie to pełna płyta, to przynajmniej częściowo kilka nowych nagrań" - mówi Krzysztof Murawski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
4.01.2021

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
31.12.2020

"Jesteśmy bardzo dumni, szczęśliwi. Ta nagroda jest nie tylko dla nas, a dla wszystkich dziennikarzy, którzy pracowali na Białorusi, narażając swoje życie, zdrowie, swoją wolność" - mówi Alicja Pietruczuk.

Tomasz Krupa, fot. Laura Maksimowicz

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.12.2020

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku (31.12) od godz. 19:00 do piątku (1.01) do godz. 6:00 obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Czy jeśli będziemy wracali ze spotkania ze znajomymi do domu, możemy spodziewać się np. mandatu?


Witold Karczewski, fot. Barbara Sokolińska

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
30.12.2020

"Był to rok nietypowy, wiele firm ucierpiało, wiele już zniknęło z rynku, a niektóre są w bardzo trudnej sytuacji" - mówi Witold Karczewski.

Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
29.12.2020

- Myślę, że pandemia, która miała wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do wspierania lokalnej społeczności - mówi płk Kocanowski.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
28.12.2020

"Nie mamy innego narzędzia w tej chwili, żeby skończyć ten koszmar, który zgotował nam wirus. Szczepionka to najlepsza, najszybsza i jedyna droga do tego, żeby uodpornić społeczeństwo, nie tracąc przy tym ludzi" - mówi prof. Robert Flisiak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok