Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji

autor: Adam Janczewski

4.01.2021, 08:25, akt. 09:04

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rozpoczynają się ferie zimowe. W tym roku są wyjątkowe - przez epidemię koronawirusa dzieci z całej Polski spędzają je w tym samym terminie. Między innymi o feriach, ale też o testowaniu i szczepieniu nauczycieli z wiceministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim rozmawia Adam Janczewski.

 

Adam Janczewski: Rozpoczęły się właśnie ferie zimowe, wyjątkowe w tym roku, bo w całej Polsce w tym samym terminie - to po pierwsze, ale też wyjątkowe, bo dzieci i młodzież mają ograniczone możliwości wypoczywania.


Dariusz Piontkowski: Tak, także jest inny termin ferii, one rozpoczynały się mniej więcej w połowie stycznia, trwały aż do końca lutego. Tym razem wszystkie województwa w ciągu dwóch tygodni mają przerwę od zajęć w szkołach. To wszystko jest związane z sytuacją epidemiczną, pan premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że potrzebujemy w tej chwili okresu kilku tygodni zmniejszonych kontaktów społecznych, a wiadomo, że szkoła - przynajmniej zajęcia stacjonarne powodują, że zwiększa się ruchliwość nie tylko młodych ludzi, ale i przynajmniej części rodziców, pracowników i aby ograniczyć te kontakty społeczne, rząd zdecydował o skomasowaniu ferii oraz ograniczeniu aktywności młodych ludzi, tak jak pan redaktor wspomniał. 

Chcemy, aby najmłodsze dzieci z klas 1-4 mogły w półkoloniach uczestniczyć, o ile zdecyduje się szkoła czy samorząd lub organizacja pozarządowa na organizację takich półkolonii, natomiast starsza młodzież chcielibyśmy, żeby nadal jeszcze zachowała te ograniczone kontakty. To wszystko po to, żeby było jak najmniej zachorowań, jak najmniej osób mających problemy zdrowotne z powodu COVID-19. 


Co ma robić młodzież w ferie? Wielu rodziców narzeka, że młodzież uczyła się przez wiele miesięcy przed komputerami, teraz ma ferie i przed tymi komputerami musi zostać.


Nie musi przed komputerami, jest wiele innych zajęć, gier, mogą w niewielkich grupach się również spotykać, zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa. Ta starsza młodzież może także oczywiście wychodzić na zewnątrz. Te ograniczenia mówiące o tym, że dzieci najmłodsze nie powinny do 16 godziny wychodzić samodzielnie, też związane są z tymi obostrzeniami epidemicznymi. Rodzice, jeżeli będą dysponowali czasem, to także zachęcamy do zajęć ruchowych, zajęć na świeżym powietrzu. Dzieci i młodzież nie powinny spędzać tak wiele czasu przed komputerem. 


W całej Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi, w tym kontekście czy kształtuje się już harmonogram powrotu dzieci i młodzieży do szkół?


Zanim szczepienia będą powszechne - minie kilka tygodni, kilka miesięcy, dopiero wtedy będziemy mogli mówić o powrocie do tej rzeczywistości, którą znamy sprzed pandemii. Chcielibyśmy, aby nauczyciele byli jedną z grup zawodowych, która będzie szczepiona w pierwszym etapie, tuż po pracownikach medycznych i osobach najstarszych, tak aby powrót do szkoły był jak najbardziej bezpieczny. Na razie zaproponujemy możliwość testowania na obecność wirusa nauczycielom klas 1-3, którzy najprawdopodobniej wrócą do pracy po zakończeniu ferii zimowych.


Czy to będą bezpłatne testy?


Tak, oczywiście bezpłatne i dobrowolne, podobnie jak jest ze szczepieniami. W tej chwili gromadzimy dane, dyrektorzy szkół będą przekazywali w najbliższych dniach informacje do inspekcji sanitarnej, a między 11 a 15 stycznia powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne będą organizowały punkty testowania. Mamy nadzieję, że to pozwoli już na taki bezpieczniejszy powrót do szkół i że dzieci z klas 1-3 będą mogły wrócić do nauki stacjonarnej, bo zdajemy sobie sprawę, że dla nich ta nauka zdalna jest najtrudniejsza.


Wrócić tuż po feriach?


Tak, mamy nadzieję, że od 18 stycznia będzie możliwy powrót przynajmniej tych klas najmłodszych, to zależy od sytuacji epidemicznej, od tego jak będzie dużo zachorowań, jak dużo osób będzie potrzebowało opieki medycznej.


Co z pozostałymi dziećmi i młodzieżą, kiedy oni mają szansę na powrót do szkół? Tutaj szczególnie pytam o ósmoklasistów i maturzystów, chyba to oni najbardziej wyczekują tej nauki stacjonarnej.


Umożliwiliśmy już konsultacje dla tych młodych ludzi, którzy w tym roku szkolnym będą zdawać egzaminy na zakończenie szkoły podstawowej lub szkoły średniej i mamy nadzieję, że jak już będzie dosyć duża grupa osób zaszczepionych i niewielka liczba zachorowań, będzie również możliwy powrót i tych uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej i szkoły średniej, potem stopniowo także uczniów pozostałych klas, między innymi klas czwartych, które także potrzebują jak najszybszego powrotu do szkół. Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki.


Niewielka liczba zachorowań - czyli o jakiej skali mówimy w całym kraju?


To już będzie decydowało ministerstwo zdrowia, główny inspektor sanitarny. Taki plan był przedstawiony kilka tygodni temu - podawano tam liczby zachorowań, przy których będzie możliwy powrót do stacjonarnego nauczania. Mamy nadzieję, że przy masowych szczepieniach będzie to możliwe jak najszybciej. Nie jestem w stanie podać żadnej daty, bo to zależy od sytuacji epidemicznej, a mieliśmy okazję w ostatnich miesiącach przekonać się, że jest ona bardzo niestabilna i czasami z dnia na dzień rośnie bardzo gwałtownie liczba zachorowań i musimy brać to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących także polskich szkół.


Jeżeli chodzi o szczepienia nauczycieli, to kiedy one mogą się rozpocząć?


Za kilka tygodni, gdy medycy zostaną zaszczepieni, pensjonariusze domów pomocy społecznej i pracownicy, to w kolejnej turze będą także nauczyciele, zwłaszcza ci nauczyciele, który w pierwszej kolejności będą wracali do szkół.


Za kilka tygodni rozpoczną się szczepienia czy dopiero zapisy na szczepienia?


Jeszcze nie wiemy, harmonogramu tutaj nie ma, przygotowuje go ministerstwo zdrowia. Mamy nadzieję, że mniej więcej w połowie stycznia będzie już możliwość zapisów i w następnych tygodniach ci nauczyciele ze szkoły, z przedszkoli w pierwszej kolejności będą mogli podlegać szczepieniom.


Czy pan minister zamierza się zaszczepić?


Gdy będzie już taka możliwość, gdy inne grupy najbardziej potrzebujące będą zaszczepione, ja także oczywiście się zaszczepię. Zachęcam wszystkich do tego, aby w tych szczepieniach brać udział, ze względu na swój stan zdrowia, ale także najbliższych i nas wszystkich, całego społeczeństwa, bo od tego zależy tak naprawdę czy będzie możliwy powrót i do stacjonarnej nauki w szkołach, ale i także do tego normalnego życia, do którego chyba wszyscy już tęsknimy.


Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.


fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.

dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.


Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.

Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.

Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.


Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.


fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.

Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."


Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.


Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.

Julianna Urszula Olańska (YUOS), fot. Sylwia Krassowska

Julianna Urszula Olańska / YUOS

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon
6.01.2021

"Pracuję intensywnie nad nowym materiałem, bardzo chciałabym wydać album po polsku" - mówi wokalistka.


Jacek Bartnicki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bartnicki

z grupy "Godzina 12" - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
5.01.2021

"Przez długie okresy zespół był nieaktywny, bo szukaliśmy odpowiedniego głosu. Spotkanie Sylwii było przełomowe" - mówi Jacek Bartnicki.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta
5.01.2021

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Krzysztof Murawski

Krzysztof Murawski

z zespołu Complane - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
4.01.2021

"Poświęciliśmy się komponowaniu i być może wkrótce uda się zaprezentować coś z tego, jeśli nie będzie to pełna płyta, to przynajmniej częściowo kilka nowych nagrań" - mówi Krzysztof Murawski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
4.01.2021

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
31.12.2020

"Jesteśmy bardzo dumni, szczęśliwi. Ta nagroda jest nie tylko dla nas, a dla wszystkich dziennikarzy, którzy pracowali na Białorusi, narażając swoje życie, zdrowie, swoją wolność" - mówi Alicja Pietruczuk.

Tomasz Krupa, fot. Laura Maksimowicz

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.12.2020

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku (31.12) od godz. 19:00 do piątku (1.01) do godz. 6:00 obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Czy jeśli będziemy wracali ze spotkania ze znajomymi do domu, możemy spodziewać się np. mandatu?


Witold Karczewski, fot. Barbara Sokolińska

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
30.12.2020

"Był to rok nietypowy, wiele firm ucierpiało, wiele już zniknęło z rynku, a niektóre są w bardzo trudnej sytuacji" - mówi Witold Karczewski.

Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
29.12.2020

- Myślę, że pandemia, która miała wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do wspierania lokalnej społeczności - mówi płk Kocanowski.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
28.12.2020

"Nie mamy innego narzędzia w tej chwili, żeby skończyć ten koszmar, który zgotował nam wirus. Szczepionka to najlepsza, najszybsza i jedyna droga do tego, żeby uodpornić społeczeństwo, nie tracąc przy tym ludzi" - mówi prof. Robert Flisiak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok