Radio Białystok | Gość | Barbara Górska - nauczycielka

Barbara Górska

nauczycielka

18.01.2021, 07:49, akt. 10:44

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Z Barbarą Górską rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Chcieli tego rodzice, chciały też dzieci. Otwarcie szkół - choć na razie tylko dla klas 1-3 - to jeden z niewielu przejawów luzowania obostrzeń i powrotu do normalności. To też ogromne wyzwanie - dla nauczycieli, rodziców i samych uczniów. 

O tych wyzwaniach z nauczycielką, mającą też doświadczenia w edukacji domowej, a także mamą czwórki dzieci - Barbarą Górską - rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Pani się cieszy, że ośmiolatek wyrwał się z domu po takiej przerwie i wrócił do szkoły? Barbara Górska: Mam w sobie dużo emocji. Jak każda mama, z jednej strony oczywiście się cieszę razem z nim, że w końcu będzie miał możliwość regularnego spotykania się ze swoimi kolegami i koleżankami, wraca do szkoły, do takiego normalnego funkcjonowania, ale mam też sporo obaw. Jesteśmy po takim nietypowym poranku, kiedy już po wielu miesiącach luźnego wstawania, o takiej porze, o której chciał, musiał się rano zerwać, w dosyć pospiesznym trybie zjeść śniadanie, ubrać się, przyszykować sobie drugie śniadanie do szkoły i trzeba było dojechać. Powiedziała pani o obawach, to zacznijmy od tych obaw rodziców. Jakie to obawy mają rodzice? Rodzice, którzy bardzo chcieli tego powrotu. Z czym są związane te obawy? Co dla pani jako rodzica będzie najtrudniejsze? 


 

Dla mnie najtrudniejsza będzie niepewność, na jak długo dzieci wracają, bo nie mam w sobie takiego spokoju, że jest to powrót już do końca roku szkolnego. To zmienia całą rodzinną dynamikę - i nasze planowanie dnia, i funkcjonowanie po części też zawodowe. To jest takie najtrudniejsze, że to jest znowu zmiana, pytanie na jak długo. Są też obawy związane z takimi prozaicznymi rzeczami jak wygospodarowanie czasu na zawożenie dzieci, odwożenie, taka logistyka, jeszcze w takiej sytuacji jak u nas, kiedy mamy w domu malutkie dzieci, które też w ciągu dnia śpią, wygospodarowanie czasu będzie trudne, bo jednak nawet dla tych osób, które nie były zwolennikami tego zdalnego nauczania, nie ukrywajmy, było to dość wygodne, że my jako rodzice mieliśmy w ciągu dnia dodatkowe minuty, zyskane, dzięki temu, że nie musieliśmy dzieci zawozić i odwozić i pilnować tych wszystkich porannych czynności, do których teraz wracamy. Pani jest teraz z dziećmi w domu, to rzeczywiście może było wygodne, ale bardzo niewygodne było dla tych rodziców, którzy pracowali, którzy musieli się tak organizować, żeby jeszcze z dziećmi odrobić lekcje. Generalnie jest to na pewno wyrwanie z jednej rutyny, tej domowej i nie wiadomo na jak długo, to jest problem. To jest też niewątpliwie wyzwanie dla nauczycieli, bo oni także po tygodniach nauki zdalnej i częściowo też tej domowej edukacji muszą pomóc dzieciom przestawić się na zupełnie inne tory. Pani też jest nauczycielką, więc z czym będzie najtrudniej? Chyba nie tylko z tym zróżnicowanym poziomem wiedzy przyswojonej w domu. Tak, dzieci przychodzą dzisiaj do szkoły z różnym poziomem wiedzy, ale też przychodzą z różnymi emocjami, są stęsknione sobą nawzajem. Trzeba pamiętać, że szkoła poza tą funkcją edukacyjną pełni też funkcję socjalizacyjno-wychowawczą. O ile do tej pory funkcja edukacyjna była na pierwszym planie, to mam takie poczucie, że w najbliższych dniach i tygodniach ta druga funkcja, taka właśnie opiekuńcza, socjalizacyjna, będzie troszkę na pierwszym planie, żeby wdrożyć dzieci do tego nowego funkcjonowania. To będzie bardzo duże wyzwanie dla wychowawców, dla nauczycieli, żeby to mądrze połączyć, bo z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową, jest już styczeń, nie mamy takiej pewności, że dzieci od września opanowały pewien zakres materiału. Najtrudniejsze będzie to pogodzenie tych dwóch funkcji.A potem jeszcze ci nauczyciele będą musieli jakoś nadrabiać zaległości różnych uczniów i poziom wiedzy wyrównać - to jest też problem, ale chyba dość odległy.


 

Myślę, że to już teraz, nawet w najbliższych dniach będzie się uwidaczniało, ale tak jak pani mówi, w najbliższych tygodniach będzie to efekt kuli śnieżnej, coraz bardziej będzie to widoczne. Zawsze jest ten problem, że uczniowie w klasie są na różnych poziomach, ale nigdy nie było to w tak dużym stopniu, jak teraz, po tym zdalnym nauczaniu. 


 

Ten powrót po dość długiej przerwie, mimo radości, zwłaszcza pierwszaków, to także spory stres - maluchy muszą zacząć szkolną adaptację od początku. Z jakimi problemami muszą się zderzyć? Z jednej strony niby edukacja w tym roku szkolnym odbywa się nieprzerwanie od września, ale de facto, zwłaszcza w kontekście tych pierwszoklasistów, myślę, że o tym dzisiejszym dniu, 18 stycznia, musimy myśleć jako takim drugim 1 września, drugim w tym roku. Ci pierwszoklasiści muszą się na nowo poznać, zarówno ze swoimi rówieśnikami w klasie, jak i ze sposobem funkcjonowania danej placówki, bo bardzo szybko zostały z niej wyrwane, z jej nowymi zasadami, z ograniczeniami. Z jednej strony, tak jak wspomniałam, to jest dla nich jak początek roku szkolnego, ale w związku z tym, że lekcje jednak odbywają się od tych czterech miesięcy, to dzieci stoją przed wyzwaniem konkretnych wymagań edukacyjnych, bo oczekuje się, że jednak pewne umiejętności i pewną już konkretną wiedzę zdobyły w ciągu tych kilku miesięcy. Myślę, że dla wszystkich to będzie trudne, ale dla wielu dzieci to może być naprawdę duża presja, dlatego ważne jest, żeby wytworzyć taką atmosferę wyrozumiałości, dać dzieciom trochę przestrzeni, czasu, na to, żeby się wdrożyły.Atmosfery wyrozumiałości i w szkole i w domu, bo wyrozumiali muszą być nauczyciele, ale też rodzice, muszą dzieciaki wspierać w tym trudnym okresie.


 

Tak, uważam, że jest to bardzo potrzebne, żeby też nie przekładać swoich stresów i lęków, które mamy, bo więcej wiemy, na to co się dzieje w domu. W tych pierwszych dniach i tygodniach nie wymagajmy od dzieci też za dużo, bo na wymagania jeszcze przyjdzie czas. Teraz ważne jest, żeby wróciły do szkoły w dobrej atmosferze.I oczywiście musimy wszyscy pamiętać o zasadach reżimu sanitarnego, bo pod takim warunkiem do tych szkół dzieciaki wróciły. Pilnować, by też dzieci o tym pamiętały i niestety nie przyzwyczajać się do tej sytuacji, bo w każdej chwili może się w tej pandemii wszystko zmienić, to też nie jest łatwe. Ten powrót nie jest dany raz na zawsze.Co prawda rok 2020 już nas przyzwyczaił do zmian i nauczył nas, że wszystko się może zmienić, że nie ma sensu takie sztywne trzymanie się swoich planów, ale myślę, że dla wszystkich jest to już co najmniej męczące, dla nas wszystkich nie jest to łatwa sytuacja. 

 


Doceńmy to, starajmy się, bo to otwarcie szkół, chociaż na razie tylko dla maluszków, to jeden z niewielu przejawów luzowania obostrzeń i powrotu do normalności, którego tak bardzo wszyscy oczekujemy. Bardzo dziękuję za rozmowę, życzę wytrwałości i dużo siły.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.


Agnieszka Maliszewska, fot. Wojciech Szubzda

Agnieszka Maliszewska

miłośniczka morsowania, dyrektor Polskiej Izby Mleka
28.01.2021

- Często śmieją się, że robimy 1000 zdjęć, ale to jest metoda odwrócenia uwagi, gdy stoi się w zimnej wodzie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Agnieszka Budnik, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Budnik

doradca zawodowy
28.01.2021

Jeżeli nie wiemy, jaki zawód będzie dla nas najbardziej odpowiedni, możemy zgłosić się do doradcy zawodowego. "Test służy temu, żeby pomóc młodym ludziom w ujrzeniu tego, czego czasami sami nie dostrzegają".

Marta Rybnik, fot. Edyta Wołosik

Marta Rybnik

ze Straży Miejskiej w Białymstoku
27.01.2021

"Przypominamy właścicielom, zarządcom i administratorom o ich obowiązkach, a takim obowiązkiem jest uprzątnięcie śniegu oraz innych zanieczyszczeń na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości" - mówi Marta Rybnik.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
26.01.2021

"Sytuacja jest daleka od dobrej, dlatego że śnieg ciągle pada, ale też są kolejne niebezpieczeństwa, po pierwsze łamiące się gałęzie, a po drugie śnieg jest bardzo ciężki i nawisa na drzewach i na dachach, część spada na chodnik i trzeba bardzo uważać" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
26.01.2021

"Będziemy starali się wdrożyć w naszym województwie nasz projekt flagowy Dolina Rolnicza 4.0, ten projekt jest bardzo dobry, może mieć bardzo duży wpływ na miejsca pracy w województwie podlaskim" - mówi Artur Kosicki.

Urszula Boublej, fot. Monika Kalicka

Urszula Boublej

rzecznik prasowy prezydenta Miasta Białegostoku
26.01.2021

Zintensyfikowanie działań firm odpowiedzialnych za odśnieżanie miasta, ciągłe posypywanie ulic solą i piaskiem, zwłaszcza wiaduktów i podjazdów – to główne ustalenia sztabu kryzysowego zwołanego przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok