Radio Białystok | Gość | Marta Rybnik - ze Straży Miejskiej w Białymstoku

Marta Rybnik

ze Straży Miejskiej w Białymstoku

27.01.2021, 08:25, akt. 09:21

"Przypominamy właścicielom, zarządcom i administratorom o ich obowiązkach, a takim obowiązkiem jest uprzątnięcie śniegu oraz innych zanieczyszczeń na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości" - mówi Marta Rybnik.

Marta Rybnik, fot. Edyta Wołosik
Marta Rybnik, fot. Edyta Wołosik

Z Martą Rybnik rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zima nie odpuszcza, a służby w całym regionie zapewniają, że robią, co mogą, by zminimalizować skutki tego niespotykanego w ostatnich latach ataku zimy. M.in. o tych działaniach Edyta Wołosik rozmawia z Martą Rybnik ze Straży Miejskiej w Białymstoku. 


Edyta Wołosik: W Białymstoku pada wciąż śnieg i to jest dobra wiadomość chyba tylko dla dzieci, które z tej zimy się cieszą, gorsza dla kierowców i pieszych. Ze skutkami tego mogą, a wręcz powinny coś robić firmy odpowiedzialne za odśnieżanie i o ile po tym niespotykanym w ostatnich latach ataku zimy w Białymstoku na głównych ulicach nie jest aż tak źle, to wiele do życzenia pozostawiają ulicę osiedlowe i chodniki, choć z godziny na godzinę powinno to się zmieniać. Po wieczornym posiedzeniu sztabu kryzysowego firmy odpowiedzialne za odśnieżanie Białegostoku dostały wytyczne, by bardziej właśnie skupić się osiedlach, na chodnikach na tych mniejszych drogach. A my przypominamy, że obowiązek jeśli chodzi o odśnieżanie chodników, mają nie tylko firmy odpowiedzialne za to, ale też mieszkańcy. W jakich sytuacjach?


Marta Rybnik: Właściciele, zarządcy czy administratorzy zobowiązani są czystości, porządku, między innymi właśnie do usuwania śniegu, lodu, błota czy też innych zanieczyszczeń na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Natomiast jeśli między ogrodzeniem a chodnikiem znajduje się pas zieleni, a także jeśli na chodniku jest dopuszczony płatny postój, właściciel nieruchomości w tym momencie jest zwolniony z tego obowiązku, wtedy odśnieżanie, usuwanie błota należy to do zarządcy drogi. 


Jeśli chodzi i o firmy i o mieszkańców to nie ma co czekać, aż opady ustaną, bo te mamy ostatnio niemalże ciągłe, tylko na bieżąco trzeba usuwać ten śnieg.


Chodnik ma być bezpieczny dla pieszych.


I nie można tego śniegu zrzucać na ulicę, bo później przyjedzie spycharka i z powrotem on trafi na chodnik.


Dopuszcza się możliwość pryzmowania tego śniegu i lodu na skraju chodnika od strony jezdni, jednak nie może on w żaden sposób utrudniać ani ruchu pieszych, jak też ruchu pojazdów i nie można go zgarniać bezpośrednio z chodników na jezdnię. Natomiast śliskość powinna być likwidowana poprzez na przykład posypywanie piaskiem, bądź solą tych chodników.


Nie wyobrażam sobie, że mieszkańcy będą wywozić śnieg, ale na przykład wrzucać na swoją działkę?


Tak, dokładnie.


Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to odśnieżanie przy tak intensywnych opadach nie jest łatwe. Chodniki to jedno, a dachy to drugie. Pierwsza sprawa dachy płaskie, gdzie ciężki mokry śnieg zalega i może to powodować katastrofę budowlaną, a druga sprawa to te dachy pochyłe, gdzie są nawisy śnieżne, które z kolei mogą być niebezpieczne dla przechodniów.


Tak i właśnie to jest kolejny obowiązek, który ciąży na właścicielach nieruchomości, czyli usuwanie z dachów i gzymsów budynków bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami tych sopli i nawisów śnieżnych tuż po ich powstaniu. Oczywiście do takich sytuacji niebezpiecznych nie powinno dochodzić, natomiast jeśli pojawią się te nawisy i mogą one stwarzać zagrożenie dla mieszkańców, czy przechodniów do momentu ich usunięcia miejsce to powinno się zabezpieczyć, żeby nie stwarzało zagrożenia. Strażnicy na bieżąco kontrolują posesje pod kątem zalegania nawisów, informacje dotyczące pojawiających się nawisów są przekazywane bezpośrednio do administracji i wspólnot mieszkaniowych. Docieramy także do właścicieli sklepów wielkopowierzchniowych z informacją o konieczności odśnieżania dachów.


Czy rzeczywiście był ten zalegający śnieg?


Dotarliśmy do 20 właścicieli sklepów wielkopowierzchniowych i prawie 30 administratorów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych z informacją o tych obowiązkach, czyli usuwaniu nawisów śnieżnych oraz konieczności odśnieżania dachów.


Jakie zgłoszenia od mieszkańców macie przede wszystkim?


Przede wszystkim odśnieżanie. W ciągu ostatniej doby dyżurni straży miejskiej przyjęli ponad 80 zgłoszeń dotyczących nieodśnieżonych, oblodzonych chodników czy jezdni i ponad 30 zgłoszeń dotyczących skutków anomalii pogodowych, były to na przykład połamane drzewa, konary, czy zerwane przewody, przewrócone słupy.


Rozumiem, że sprawdzacie, reagujecie i prowadzicie postępowanie, ewentualnie osoba odpowiedzialna za to może ponieść konsekwencje?


Tak, oczywiście wszystkie zgłoszenia realizowane są na bieżąco przez patrole straży miejskiej, interwencje przekazywane są do zarządców, administratorów czy też właściwych podmiotów.


Wszystkim nam nie jest  łatwo, walczymy ze skutkami tej intensywnej zimy, ale oczywiście nie zapominamy też o tych najbardziej potrzebujących, bo taka ilość śniegu i też to uczucie chłodu powodują, że osoby, które nie mają dachu nad głową, nie mogą czuć się bezpieczne.


Niskie temperatury są śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza dla osób bezdomnych, samotnych czy potrzebujących pomocy, dlatego strażnicy na bieżąco kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Są to przede wszystkim pustostany, klatki schodowe, piwnice. Bardzo często to mieszkańcy wskazują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie organizmu i w zależności od sytuacji osoba przewożona jest do ogrzewalni, noclegowni, a jeżeli jest pod wpływem alkoholu, jest przewożona do izby wytrzeźwień. Natomiast jeżeli stan takiej osoby budzi jakikolwiek niepokój, wówczas na miejsce wzywane jest pogotowie ratunkowe.


W te trudne dni myślmy nie tylko o sobie, nie tylko o tym co nam utrudnia życie, ale myślmy też o innych.


Jeżeli widzimy jakąś sytuację, która nas niepokoi można do nas dzwonić pod całodobowy i bezpłatny numer telefonu 986 i do tego zachęcamy.


Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok