Radio Białystok | Gość | prof. Joanna Zajkowska - wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii

1.02.2021, 08:31, akt. 09:20

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)
Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Z prof. Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od 1 lutego ponownie otwarte są galerie handlowe - to mały krok w luzowaniu obostrzeń. Jest jednak duża presja, by odmrażać kolejne branże. Czy sytuacja epidemiczna na to pozwala?

Między innymi o tym z wojewódzkim konsultantem w dziedzinie epidemiologii prof. Joanną Zajkowską rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Od kilku tygodni dobowy przyrosty zakażeń nie przekracza w Polsce 10 tys. Czy świadczy to o pewnej, dającej powody do optymizmu stabilizacji, czy po prostu - takie opinie też się słyszy - oznacza to, że mniej osób się bada, bo nie chcą covidowego stygmatu, izolowania, kwarantanny domowników?


prof. Joanna Zajkowska: Na pewno są w tym elementy prawdy, dlatego że jednak dużo osób choruje. Jestem przekonana, że te statystyki nie odzwierciedlają tych raportowanych przypadków, które są codziennie podawane. Raczej patrzyłabym na liczbę zgonów. To jest rzeczywiście taki miarodajny wykładnik efektów epidemii.


No właśnie. Te 300-400 osób w ciągu doby to bardzo dużo. To znaczy, że nie możemy mówić o żadnym optymizmie, że liczba zakażeń się stabilizuje. Jednak jest spora presja na to, żeby gospodarka się odmrażała. Podaje się właśnie liczbę zakażeń.


Tak, ale patrzymy na liczbę zgonów - i ona też jest stabilna, więc jesteśmy w jakiejś takiej fali pewnej stabilności. Natomiast myślę, że rozpoczęcie szczepień i przede wszystkim ochrona seniorów wpłynie na wskaźnik śmiertelności, bo to jest ta grupa najbardziej narażona.


Mimo tego, że cały świat się teraz zamyka, kolejne kraje zaostrzają reżim sanitarny, wprowadzają ograniczenia w podróżowaniu, jest duża presja na odmrażanie gospodarki. Z oczywistych względów. My na razie od dziś otwieramy galerie handlowe. Czy będzie to taki papierek lakmusowy, który pokaże nam, jakie powinny być kolejne kroki w ewentualnym luzowaniu obostrzeń?


Musimy pamiętać o tym, w jaki sposób się zakażamy. To jest jednak bezpośredni kontakt w odstępie mniejszym niż 1,5 metra, taki twarzą w twarz. Jeżeli po galerii się przemieszczamy, to jednak ryzyko tych bezpośrednich kontaktów, czyli przebywania w dłuższym czasie z drugą osobą w małej przestrzeni, nie jest duże. My się w galeriach przemieszczamy.


I są to duże przestrzenie.


Tak. Jeżeli będziemy przestrzegali tego, że do sklepu będzie wpuszczanych 10 osób na określoną liczbę metrów kwadratowych, to też to ryzyko bezpośredniego kontaktu nie będzie duże. Oczywiście z wyłączeniem na przykład używania przymierzalni w sklepach, czyli tu, gdzie się zatrzymujemy na dłużej i możemy oddychać tym samym powietrzem.

Myślę, że to jest taki pierwszy kroczek. Nawet ze względów psychologicznych, gospodarczych widzimy, że bardzo trudno wytrzymać te obostrzenia. Nawet patrząc na Holendrów, którzy są bardzo zdyscyplinowani, a jednak protestują.


Pani profesor, a co z siłowniami, restauracjami, pubami, o stokach narciarskich nie wspomnę. Tam też jest duży bunt i chęć tego, żeby one też się otworzyły.


Z punktu widzenia gospodarczego jest to niezwykle istotne. Natomiast popatrzmy, że restauracja jest to jednak takie miejsce, które stwarza okoliczności zakażeń, dlatego że jest to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu.

Jeżeli spotykają się dwie osoby, zjadają posiłek, powiedzmy, że stoliki są rozstawione w odstępach, to jeszcze to ryzyko nie jest duże. Ale przecież nie możemy wyznaczyć, ile osób siada przy stoliku, więc jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach, po spotkaniach rodzinnych, po takim wspólnym biesiadowaniu. To jednak jest miejsce zakażeń.


Czyli restauracje, puby na razie nie. A siłownie?


Siłownie też. To jest kwestia wentylacji. Są różne siłownie - małe, duże. Natomiast przy tej pogodzie w tej chwili jednak wentylacja jest gorsza, czyli mamy tę samą grupę osób ćwiczących, oddychających w tym samym pomieszczeniu.

Sprzęty do ćwiczeń oczywiście można świetnie zdezynfekować. Można to robić co 15 minut i tutaj nie widzę zagrożenia. Natomiast jeżeli w wydychanym powietrzu znajdują się wirusy, to bardzo trudno je wymienić. W związku z tym jednak to ryzyko istnieje. Osoby ćwiczące w siłowni to ludzie młodzi, zdrowi, którzy mają bardzo wiele kontaktów, czyli mają możliwość transmitowania wirusa na innych.


A szkoły? Na razie najmłodsi uczniowie klas 1-3 uczą się stacjonarnie, pozostali - zdalnie. Jakie powinny być następne kroki? Czy powinniśmy kolejnych uczniów wysyłać do szkół?


Jeżeli okaże się, że nie będziemy obserwować wzrostu zachorowań związanych z pójściem tych młodszych dzieci do szkoły, to myślę, że jednak to będzie konieczność, dlatego że efekty nauki zdalnej pozostawią długotrwałe skutki...


...i edukacyjne efekty, i psychologiczne. O nich też musimy pamiętać.


Tak, tak. Wszyscy o tym pamiętają. Natomiast myślę, że grupa nauczycieli starszych też będzie szczepiona w tej pierwszej grupie, żeby czuła się bezpiecznie. I przestrzeganie pewnych zachowań, czyli niezmienianie klas, trzymanie dystansu, powinno pozwolić na powrót dzieci do szkół, chociaż myślę, że jeszcze powinniśmy zaczekać, zobaczyć, jaki będzie skutek obecności tych młodszych dzieci w szkole.


Ponad 1 mln 100 osób zostało dotychczas zaszczepionych w Polsce przeciw COVID-19. Czy takie tempo szczepień, oczywiście w dużej mierze uwarunkowane dostawami, z którymi są duże problemy, daje nadzieję na wyhamowanie epidemii i odmrażanie kolejnych branż, o których mówiłyśmy?


Tempo rzeczywiście może nie jest zawrotne, ale zaczynamy od tych grup, które stanowią grupy ryzyka, czyli seniorów, wśród których jest najwyższy odsetek śmiertelności przy zachorowaniu na COVID-19. W związku z tym myślę, że rozpoczęcie szczepień od tych grup na pewno wpłynie na przebieg epidemii.

Poza tym szczepienie medyków otworzy nam możliwość świadczenia usług bez przerwy, dlatego że duże grupy były wyłączane z powodu kwarantanny, izolacji czy zachorowania. Jednak dostęp do placówek służby zdrowia był dużo gorszy. Myślę, że zaczęcie od tych dwóch grup wpłynie w jakiś sposób.


Pani profesor już się zaszczepiła?


Tak.


I jak samopoczucie?


Dobre. Mam szczęście, nie obserwowałam żadnych objawów ubocznych. Natomiast wśród moich kolegów czy wśród pacjentów, którzy są szczepieni, pojawiają się te skutki w postaci bolesności mięśnia, przejściowej gorączki czy powiększenia węzłów chłonnych. Niektórzy narzekają. Natomiast w młodszych grupach te odczyny są większe, co świadczy chyba o takiej żywszej reaktywności układu odpornościowego.


Kiedy pani zdaniem będziemy mogli trochę odetchnąć?


Myślę, że jeżeli będziemy mogli wyjść na powietrze, nie będziemy przebywać w zamkniętych pomieszczeniach, czyli kiedy minie ten okres wiosenny, ale też nie ten okres wiosenny, kiedy mamy coroczny wzrost zachorowań na grypę. Grypa co prawda ucichła. Może z powodu maseczek i dystansu tych zachorowań jest znacznie mniej. Natomiast jest to grypa sezonowa.

Jeżeli miniemy ten okres wzrostu zachorowań grypy sezonowej i też innych zachorowań infekcji górnych dróg oddechowych, to myślę, że z poprawą temperatur, z wyjściem na powietrze, z możliwością bardziej intensywnego wietrzenia i przebywania na świeżym powietrzu, tych zachorowań powinno być mniej.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok