Radio Białystok | Gość | Magdalena Skup i Jan Perkowski - dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego

3.02.2021, 08:25, akt. 14:03

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski
Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Z Janem Perkowskim i Magdaleną Skup rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pierwsza edycja bonów na szkolenie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnej będzie tak samo. Pierwsza pula bonów na szkolenie, czyli 450, rozeszła się w niespełna minutę. Ze starostą powiatu białostockiego Janem Perkowskim i dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych Magdaleną Skup rozmawia Edyta Wołosik. 


Edyta Wołosik: Oczywiście duże zainteresowanie cieszy, bo to świadczy o tym, że mieszkańcy Białegostoku i powiatów: białostockiego i sokólskiego chcą się kształcić. Ale z drugiej strony pojawia się pytanie, również od wielu naszych słuchaczy, jak to technicznie było możliwe, że w niecałą minutę zakończyła się rejestracja?


Magdalena Skup: Rzeczywiście projekt cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem. Na portalu udało nam się odnotować w 4 650 kont, to oznacza, że było ponad 2 000 połączeń na sekundę. My się bardzo cieszymy w partnerstwie, ponieważ po pierwsze system się nie zawiesił, nie było błędu technicznego, nie było przerwy technicznej. I tak naprawdę co dziesiąta osoba skutecznie w ciągu minuty wypełniła i złożyła wniosek. 


Przypuszczam, że niektórzy przygotowali się troszeczkę wcześniej, mieli jakieś gotowe formularze już przygotowane, żeby tylko kliknąć, bo to było możliwe.


Było to możliwe, pełna dokumentacja była zawieszona zarówno na stronie operatorów, jak i na portalu, można było mieć wgląd w formularz rekrutacyjny, przygotować sobie podstawowe dane, poza tym formularz był niezwykle uproszczony, zawierał tylko kilka rubryk po to, aby zautomatyzować system i nie popełnić wielu błędów.


Mówimy tutaj o takich dwóch poddziałaniach: 3.22 - kursy zawodowe, tu jeszcze nabór się nie rozpoczął i 3.21, czyli  między innymi kursy językowe, komputerowe, przedmaturalne.


Jan Perkowski: Jak widać, odzew na bony jest dosyć duży, w każdej edycji jest coraz więcej uczestników, to pocztą fantową się roznosi, że jest to możliwe za drobny wkład własny zdobyć nowe wykształcenie i to staramy się robić w subregionie Białystok.


Nabór w pierwszej puli rozpoczął się i zakończył w niecałą minutę, to jest dofinansowanie w kwocie do 9 000 zł, to pokazuje panie starosto, że ludzie dorośli chcą się kształcić.


Może też zmieniać swoją pracę, zmieniać swoje kwalifikacje. Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, to jest ta szansa. Przy poprzednim naborze na bony na szkolenia z powiatem sokólskim, z miastem Białystok i powiatem białostockim, mieliśmy też ten problem z logowaniem, to jest charakterystyczne dla czegoś, co się zaczyna. My też będziemy ten system swój usprawniać, pomimo że zdał egzamin, ale chcemy, żeby to było jeszcze bardziej transparentne, żeby nie było dziwnych podejrzeń, że mamy "superklikaczy", którzy się logują w kilka sekund, bo to nie jest możliwe, tylko trzeba się do tego przygotować.


450 osób się zarejestrowało, rozumiem, że 451 i kolejna wczoraj od razu automatycznie dostały informację, że już nie ma miejsc.


Magdalena Skup: Zarejestrowało się 4 650 kont, także bardzo dużo. Natomiast 451 osoba otrzymała informację, że już został wyczerpany limit miejsc, ale myślę, że nie warto tutaj aż tak bardzo zwracać uwagę na statystyki. Będziemy je wszystkie publikować - od momentu pierwszej rejestracji, otwarcia konta, wysłania - to wszystko będzie zamieszczone i w odpowiedzi na zapytania na pewno będzie udzielane, bo jest to bardzo prosta sytuacja, nieinnowacyjna, w każdym województwie każdy operator ma tę samą sytuację. 

To, co jest istotne, to co powiedział pan starosta, my dopiero rozpoczynamy, to jest pierwszy nabór. Sprawdzimy, jaki jest profil uczestników, kogo udało nam się pozyskać w tej grupie 450 osób i kolejne nabory myślę, że decyzją grupy sterującej, będziemy dedykować już bezpośrednio do osób 50 plus, do osób z terenów wiejskich, do osób z niskimi kwalifikacjami. Tych naborów mamy bardzo dużo, dwa lata ciężkiej pracy przed nami.


Czy te osoby, którym udało się wczoraj wysłać zgłoszenie, mogą być pewne, że otrzymają ten bon, czy jednak te dokumenty będą weryfikowane i na przykład 50 miejsc się zwolni?


One mogą być pewne, że otrzymają bon, o ile to motywacja się nie zmieni. Patrząc na doświadczenia z poprzednich edycji, innych projektów - widzimy, że bardzo często osoby się zgłaszają, ale musimy wziąć pod uwagę po pierwsze, że jesteśmy w kryzysie pandemicznym, nasz poziom motywacji bardzo szybko się zmienia, potrzeby się zmieniają, często osoby się logują, rejestrują, chcą otrzymać wsparcie szkoleniowe, potem w wyniku doradztwa, które mamy w projekcie przewidziane, okazuje się, że jednak nie jest to potrzebne. Jeżeli tylko pula się zwiększy, oczywiście będziemy te nabory ponawiać i zapraszać. Mamy nadzieję, że zainteresowanie będzie nadal takie duże.


Czy jeżeli ktoś skutecznie wysłał to zgłoszenie, to może być pewny przyznania bonu, a jedynie sam może ewentualnie zrezygnować, bo jak pani mówi takie sytuacje mogą się zdarzyć.


System jest bardzo zautomatyzowany, to oznacza, że aby przejść kolejny etap, kolejny krok, musimy potwierdzić swoje dane, na tym etapie po pierwszej weryfikacji systemu elektronicznego zgłoszeń będziemy weryfikować tożsamość osób, które się zgłosiły, czyli potwierdzać osobę z formularza rejestracyjnego. 


Panie starosto nie można powiedzieć, że są to łatwe pieniądze - każdy musi zdawać sobie sprawę, że jednak obowiązek przeszkolenia się, zdobycia tych nowych kwalifikacji, ale też przejścia tej ścieżki formalnej, to wszystko przed tymi osobami.


Jan Perkowski: Może to dobrze, że jest ta ścieżka "papierowa", bo wtedy albo można zwiększyć swój zapał, albo go to troszeczkę zmniejszyć. Ci, którzy już się zalogowali, tę pierwszą część przeszli już, będą kontynuować tę naukę. Z doświadczenia z poprzednich edycji bonów na szkolenie wiemy, że większość ludzi - 99% korzysta z tych bonów, ale zdarza się parę procent takich, którzy rezygnują z różnych przyczyn - osobistych, życiowych - z tego bonu, bo nie mogą ukończyć kursu. My reagujemy wspólnie z liderem, na naszych komitetach sterujących to będziemy weryfikować.


Co jest ważne - możliwość wyboru tego, kto będzie uczył, jest bardzo duża.


Magdalena Skup: Tak, mamy w bazie usług rozwojowych całą nazwę masę podmiotów edukacyjnych, firm szkoleniowych, uczelni wyższych. Czyli oferta jest niezwykle bogata i jest z czego wybierać, również pod kątem ceny, pod kątem jakości, pod kątem certyfikowania danego szkolenia. Jest bardzo dobrze, jeżeli chodzi o rynek edukacyjny.


A można też popytać znajomych, którzy już w pierwszej edycji się szkolili, czy warto akurat w tej, czy innej firmie. Mówimy o działaniu 3.21 - kursy językowe, komputerowe, przedmaturalne. Kolejne nabory będą co kwartał.


Jeżeli chodzi o każde poddziałanie, czyli 3.21 i 3.22 - mówimy tutaj o kursach zawodowych, planujemy ogłaszać konkursy co kwartał, być może częściej, wszystko zależy od tego, jakie będą wskaźniki. My z punktu widzenia realizatorów musimy patrzeć poprawność i celowość wydatkowania środków, więc zależy jakie wskaźniki uda nam się osiągnąć, czyli jaki profil osób zebrać w danym naborze i będziemy te konkursy ogłaszać. Już niebawem kwiecień - kolejny najbliższy konkurs, a spod działania 3.22, czyli kursy zawodowe to szybciej, myślę, że za tydzień.


Grupą priorytetową są osoby, które ukończyły 50 lat lub nie mają wyższego wykształcenia, ale to nie pozbawia innych szansy na bon na szkolenie. 


Jan Perkowski: Zgodnie z tym, że wszyscy mogą z tych bonów skorzystać, my oczywiście wskaźniki będziemy musieli zrealizować, ale to będziemy określać później. Znając życie, ta grupa 50 plus będzie mogła dłużej korzystać z dostępności do bonów.


Zachęcamy do tego, by zaglądać na stronę internetową między innymi Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych. My też będziemy informować o kolejnych naborach. Dziękuje za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok