Radio Białystok | Gość | Aleksandra Maria Gil - trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego

11.02.2021, 08:02, akt. 11:19

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne
Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Z Aleksandrą Marią Gil rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W czasie nauki zdalnej pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży - wynika z badań Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Poznania. O nich z trenerką profilaktyki zdrowia psychicznego z tej Fundacji Aleksandrą Marią Gil rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Państwo przeprowadzili te badania w grudniu ubiegłego roku, a więc po wielu miesiącach funkcjonowania młodych ludzi na zdalnym, w pandemii… Jak to wpłynęło na ich psychikę i co się kryje pod tym stwierdzeniem "pogarszającej się kondycji psychicznej"? Aleksandra Maria Gil: Myślę, że warto, żebyśmy sięgnęli do danych jeszcze z ubiegłego roku. Dokładnie rok temu, w lutym 2020 roku, średnia godzin spędzana przez młode osoby w internecie to było pięć godzin. Wszyscy specjaliści mówili o tym, że to jest już bardzo wysoka ekspozycja tych młodych, rozwijających się mózgów na ekrany, na technologie, na zaburzenia. Pod koniec pierwszego lockdownu, w czerwcu, przeprowadziliśmy pierwsze badania i one pokazały, że ta średnia liczba godzin z pięciu skoczyła do aż dziewięciu. Wówczas pokazały się pierwsze problemy, ponieważ rodzice sygnalizowali, że mają zombie w domu. Z dziecka, które było aktywne, które chciało uczestniczyć w życiu rodziny i rówieśników, przerzucili się zupełnie właśnie na ekrany. Możemy powiedzieć, że była to konsekwencja nauki zdalnej, bo jakoś musieli tę edukację pokonywać. 


Kiedy przeprowadziliśmy badania w grudniu, okazało się, że 62% młodych osób ma problemy ze snem. Jest także znaczna grupa, która mówi, że dokładnie nie wie, ile śpi, a ile nie śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartphonem w ręce. Oni przysypiają i budzą się, są jednocześnie pomiędzy takimi światami, pomiędzy tym, co się dzieje, a tym co się śni. Zupełnie zaburzył im się ten rytm. 


I dlaczego o tym mówię… Dlatego, że w czerwcu o zaburzeniach snu mówiło 51% młodych osób, więc w ciągu kilku miesięcy skoczyło o 10 punktów procentowych - to jest bardzo dużo. Dlaczego ten sen jest tak istotny? Sen to jest nie tylko ten etap, kiedy my śpimy, kiedy mózg bierze prysznic i pozbywa się toksyn, ale to jest też czas, kiedy świetnie pracuje nasza pamięć. Czyli z tej pamięci krótkotrwałej przechodzą informacje do pamięci długotrwałej. Wśród problemów lockdownu młodzi ludzi ludzie wskazali na to, że mają brak kontaktu z rówieśnikami, z drugim człowiekiem, to im bardzo przeszkadzało. Drugą i trzecią rzeczą w kolejności, którą wskazywali, była kwestia efektywnej nauki, że uczą się gorzej. Stąd te stwierdzenia, że niczego się nie uczą ludzie na zdalnym. Nawet były takie wypowiedzi, że gdyby z dnia na dzień kazano im wrócić do szkoły, to oni się nie boją samego powrotu do szkoły tylko konfrontacji z rzeczywistością, ponieważ, zacytuję "od początku roku nie mają zrobionej jednej notatki". Zaburzona jest również produkcja hormonu serotoniny, która jest odpowiedzialna za nasze dobre samopoczucie. Stąd takie nastroje depresyjne, takie chroniczne niezadowolenie, niewiara w przyszłość, bo aż 75% młodych osób, proszę sobie wyobrazić, martwi się o przyszłość. Myślę, że na to nakłada się też sytuacja ta, którą my mamy w domu, kiedy widzą, że my jako rodzice jesteśmy w trudnej sytuacji postawieni, że nie wiemy co z naszą pracą, że też nie ogarniamy czasami tej zdalnej pracy, że te obowiązki, ten rytm życia, to poczucie bezpieczeństwa, które mieli, bardzo się zmieniło. 70% mówi o tym, że są bardziej nerwowi i bardziej rozdrażnieni. 

Te wszystkie rzeczy nakładają się na konkluzję, która jest zatrważająca, że prawie 43% młodych osób w Polsce ma myśli samobójcze, a przypomnę - w badaniu wzięli udział młodzi ludzie od 11 roku życia. Myślę, że bardziej niż na samą edukację powinniśmy postawić na relacje i to wybrzmiewa we wszystkich wypowiedziach specjalistów - od psychologów, terapeutów, po pedagogów i psychiatrów. Sen i relacje. Czy to jest apel do nauczycieli, czy też do rodziców? Mamy pandemię, nie mamy wyboru i nie od nas zależy, kiedy te dzieci wrócą do szkół, do normalności, bo to wirus dyktuje warunki. Co możemy w tej sytuacji zrobić? To też wszyscy jednocześnie powtarzają, że to jest apel, powiem tak pedagogicznie, do zespołu klasowego, a zespół klasowy tworzą nauczyciele, rodzice i oczywiście uczniowie, ale tutaj z naciskiem na nauczycieli i rodziców. Proszę państwa, 9 godzin i więcej spędzają młodzi ludzie w internecie - przecież to jest etat z nadgodzinami! To, co możemy zrobić, to wpłynąć na funkcjonowanie młodego człowieka, czyli wyeliminować hiperzadaniowość. Żeby państwo to dobrze zrozumieli, chodzi o multizadaniowość. 

Proszę sobie wyobrazić, że prowadzicie państwo samochód i nagle dzwoni telefon i go odbieracie, a jednocześnie obok na siedzeniu jest tablet, na którym oglądacie swojego ulubionego youtubera, a jednocześnie przed kierownicą macie nawigację samochodową. Czy to już jest wystarczająca liczba dodatkowych bodźców, żebyście państwo stworzyli na drodze zagrożenie zarówno dla swojego życia i zdrowia, jak i dla innych uczestników? A teraz jak wygląda lekcja zdalna - to jest bardzo często komputer. Mamy platformę do komunikacji z nauczycielem, mamy uruchomiony jakiś czat, mamy uruchomiony jeden, drugi program, jakąś aplikację, w której coś się dzieje, mamy coś do obejrzenia, jednocześnie dostajemy wszystkie powiadomienia i do tego większość młodych osób, oprócz tego komputera ma obok tablet lub smartfon, na którym są kolejne aplikacje, kolejne komunikatory, na których oni czatują, rozmawiają, wysyłają informacje, grają - to jest ta multizadaniowość. 

To jest też efekt tego, że oni są, mówiąc wprost, semiobecni, czyli nigdzie nie są w pełni, wszędzie są zupełnie po wierzchu. I teraz od nas, przede wszystkim właśnie rodziców, ale i nauczycieli zależy to, że jeżeli jesteś, to jesteś tu i teraz i robimy jedną rzecz. Bardzo ważne są też różnego rodzaju formy aktywności. Myślę, że za chwilę pojawiają się badania dotyczące pogorszenia wzroku u młodych osób. 

 


Te dwa problemy, o których pani wspominała, są już dostrzegane, bo przecież minister edukacji zapowiedział szeroko zakrojony program wsparcia uczniów po powrocie do szkół i oprócz pomocy psychologicznej i wsparcia naukowego, właśnie walki z krótkowzrocznością i jeszcze otyłością, to wszystko jest w tym programie zawarte. Z tego co pani mówi, obraz jest przerażający. Będzie co robić. Nie będziemy chyba kłaść największego nacisku na wyrównywanie różnic edukacyjnych, ale właśnie na psychikę, na relacje, na kondycję psychofizyczną dzieci. Taką "kropką nad i" tej rozmowy są wypowiedzi, które uzyskaliśmy w ramach badania. Jedno chyba z najmocniejszych "nauka zdalna zabija ich bardziej niż COVID". Czekajmy wszyscy na to, że ta nienormalna sytuacja wreszcie się skończy i będziemy mogli zająć się ratowaniem tych młodych ludzi, ratowaniem naszych dzieci. Bardzo pani dziękuję za rozmowę.


 

Również państwu dziękuję i ufam, że będziemy potrafili okiełznać bestię, którą wypuściliśmy w świat, mówię tutaj o zaawansowanych technologiach.

 

| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok