Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki

12.02.2021, 08:11, akt. 15:00

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Już wiemy, że do końca lutego szkoły będą działały na dotychczasowych zasadach, czyli stacjonarnie będą uczyły się dzieci z klas I-III szkół podstawowych, pozostali uczniowie nadal zdalnie. Rząd rozważa pięć wariantów powrotu dzieci do szkół.

W piątek, 12 lutego rozpoczynają się szczepienia nauczycieli. O tym z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: Czy wierzy pan, że wszyscy uczniowie wrócą jeszcze w tym roku szkolnym do nauki stacjonarnej, czy jednak możemy uznać ten rok za stracony?


Dariusz Piontkowski: Zawsze taka szansa jest. Oczywiście zależy to od rozwoju epidemii, od tego, jaka będzie skala zachorowań. Wiosną tamtego roku tych zachorowań było znacznie mniej. Być może trzecia fala jest tuż przed nami, za tydzień, dwa albo teraz jesteśmy w trakcie trzeciej fali i za kilka tygodni być może będzie okazja, żeby kolejne roczniki mogły już wrócić do szkoły, do zajęć stacjonarnych.


Już wczoraj czekaliśmy na decyzję, że od poniedziałku przynajmniej ósmoklasiści albo maturzyści wrócą do szkoły, a minister Czarnek poinformował, że rozważany jest nawet wariant, że klasy I-III powrócą do nauki zdalnej.


Tak jak mówiłem, to wszystko zależy od rozwoju epidemii. Nie wiemy przecież, czy liczba zachorowań nagle nie wzrośnie. Ciągle obawiamy się trzeciej fali, która wystąpiła już w krajach Europy Zachodniej. Tam liczba zachorowań jest znacznie większa niż w naszym kraju. Część państw wprowadziła bądź przedłużyła lockdown i różnego rodzaju ograniczenia, także nasi sąsiedzi. Nie wiemy, czy ta fala w końcu nie dotrze do naszego kraju. Wówczas, tak jak mówił także minister zdrowia czy pan premier, możliwe jest cofnięcie części poluzowań. Trzeba pamiętać, że szkoły są częścią całego życia społecznego, a nie jakimś wyizolowanym fragmentem. Musimy więc dostosować się do tego, co dzieje się w ogóle z epidemią.


Blisko 270 tys. nauczycieli zapisało się na szczepienia, ponad 6800 w województwie podlaskim. To światełko w tunelu, nadzieja, że jednak powrót do szkół będzie możliwy?


To około 2/3 wszystkich nauczycieli i pracowników, którzy byli uprawnieni do tego, aby skorzystać ze szczepień w pierwszej kolejności. Wydaje mi się, że to jest dosyć duża liczba. Szczepienie, tak jak wielokrotnie mówiono w przestrzeni publicznej, jest jednym z elementów, który pozwoli wrócić do normalnego trybu życia.

Dzisiaj rozpoczynają się szczepienia. Od poniedziałku będą mogli zapisywać się na nie także pozostali nauczyciele, o co zresztą zabiegano od dawna. Jeżeli więc dojdzie do wyszczepienia większości nauczycieli, to myślę, że za kolejnych kilka tygodni będzie możliwy powrót do szkół. Jeżeli oczywiście epidemia się nie rozwinie w międzyczasie.


Nie wszyscy nauczyciele, którzy się zapisali na szczepienia, przyszli w wyznaczonym terminie. Dlaczego? Jak dowiedzieliśmy się, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku przyszło 2/3 tych, którzy się zapisali.


To pewna nieodpowiedzialność. Troszkę podobnie było z testowaniem. Część osób, która zapisała się na testy, nie skorzystała z tej możliwości. Widzę, że podobnie jest ze szczepionką. To jest nieodpowiedzialność, bo przecież w tym czasie mogły być zaszczepione kolejne osoby. Tempo szczepień byłoby dużo większe.

Być może w pojedynczych wypadkach były to jakieś ważne przyczyny, ale część po prostu chyba to zlekceważyła. Warto jednak uświadamiać nauczycieli, że to nie jest tylko i wyłącznie indywidualna decyzja, ale to, że zapisali się na szczepienia, jest częścią większej akcji i jeżeli sami nie chcą, zrezygnowali w międzyczasie czy rozmyślili się, to powinni wyraźnie dawać sygnał, tak aby kolejne osoby mogły jak najszybciej skorzystać z tego działania.


Bo jeżeli nie nauczyciele mają dawać przykład, to kto panie ministrze?


Dlatego mówię, że moim zdaniem jest to nieodpowiedzialne działanie. Jeżeli ktoś już świadomie podjął decyzję, że chce się zaszczepić, a powtórzę, że zdecydowana większość nauczycieli i pracowników uprawnionych do tego zdecydowała się, to teraz powinny być konsekwentni i skorzystać ze szczepienia.


Być może boją się szczepionki AstraZeneca i czekają na Pfizera?


Ale przecież nikt nie kazał im zapisywać się na pierwszą fazę szczepień. To było dobrowolne, nikt ich do tego nie zmuszał i skoro już wybrali taką opcję, to powinni być konsekwentni i skorzystać ze szczepienia.


Powrót do szkół się przedłuża. Co prawda uczniowie mogą korzystać z indywidualnych konsultacji, ale czy rozważacie może przesunięcie egzaminu maturalnego lub ósmoklasisty?


Tak jak wspominaliśmy, prawdopodobnie na początku marca będziemy podejmowali decyzję o powrocie kolejnych roczników. Jeżeli uda się przywrócić nauczanie w kolejnych klasach nie tylko szkoły podstawowej, ale także może i ponadpodstawowej, to wydaje się logiczne, że w tych grupach powinni być uczniowie, którzy zdają w tym roku egzaminy, czyli między innymi klasy ósme i maturzyści.

Trzeba też pamiętać, że maturzyści to już grupa niemal dorosłych czy formalnie dorosłych obywateli naszego kraju, którzy także powinni odpowiedzialnie wykonywać swoją pracę czy swoje obowiązki. Tym obowiązkiem jest nauka i skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Przypomnę, że takie doświadczenia obecni maturzyści mieli już wiosną ubiegłego roku. Mogli przyzwyczaić się do takiej formuły zajęć. Natomiast pewnie mógł być jakiś problem z mobilizacją. Zgadzam się generalnie z poglądem, że nauczanie na odległość ma jednak swoje mankamenty i ograniczenia. Jest znacznie trudniej zmobilizować się do takiej systematycznej pracy.


Czyli na razie egzamin ósmoklasisty i matura odbędą się w tych terminach, o których mówiono wcześniej?


Tak, na razie nie przewidujemy przełożenia terminu egzaminów, chyba że wydarzyłoby się coś nadzwyczajnego i musielibyśmy to zrobić.


Ministerstwo rozważa pięć wariantów powrotu do szkół. Jednym z nich jest tak zwany suwak. Na czym miałaby polegać nauka "na suwak"?


To sytuacja, w której klasy czy grupy uczniów wymieniają się w trakcie pobytu w szkole np. co jeden dzień czy co tydzień, tak aby stwarzać jak najmniejsze zagrożenie dla pozostałych grup.

Generalnie przecież w sytuacji epidemicznej powinniśmy unikać kontaktu większych grup ludzi. Gdyby więc klasy, które uczą się w danej szkole, podzielić na pół i część przychodziłaby w jednym tygodniu a część w drugim, to wówczas w sposób naturalny rozdzielilibyśmy tę grupę osób, utrudnilibyśmy kontakt między nimi, w szkołach nie byłoby takiego tłoku, jaki czasami widzimy w dużych placówkach miejskich, i byłoby łatwiej utrzymać reżim sanitarny.

To jeden z wariantów, który rozważamy. Są też warianty, które mówią o tym, które roczniki i które grupy uczniów ewentualnie wróciłyby do nauczania stacjonarnego. Ale i także - jak pani mówiła - nie wykluczamy tej gorszej wersji, czyli wstrzymania na tym samym poziomie, który jest dzisiaj, czy nawet cofnięcia niektórych decyzji dotyczących szkół, gdyby sytuacja epidemiczna gwałtownie się pogorszyła. Tego niestety wykluczyć nie możemy.


Dziękuję za rozmowę panie ministrze. Mam nadzieję, że epidemia ustąpi, a nauczyciele ruszą do szczepień i powrót do szkół będzie możliwy.


Oby tak było. Dziękuję.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok