Radio Białystok | Gość | prof. Joanna Reszeć - z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

22.02.2021, 08:27

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda
Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Z prof. Joanną Reszeć rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białostoccy naukowcy wykryli niedawno u mieszkańca Suwalszczyzny pierwszy w Polsce południowoafrykański wariant koronawirusa. Analizując mutacje wirusa u około 70 mieszkańców z różnych części województwa podlaskiego, stwierdzili też kilkanaście innych jego odmian: brytyjską, irlandzką, belgijską, rosyjską i odmianę, którą wstępnie określili jako "podlaską". Jak to wpływa na rozwój epidemii w Polsce? O tym z kierownikiem Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Joanną Reszeć rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Czy wyniki waszych badań są zaskakujące, czy zatrważające?


prof. Joanna Reszeć: Powiedziałabym, że wyniki naszych badań są trochę zaskakujące, aczkolwiek myślę, że spodziewane. Sekwencje, które żeśmy wykonali tutaj w Akademickim Ośrodku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wykonywaliśmy w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który otrzymaliśmy na test SARS-HYP45, czyli na szybki test w kierunku koronawirusa. 

W tym zadaniu powinniśmy byli wykonać sekwencjonowanie około 40 prób pacjentów, wykonaliśmy 69 tych sekwencji i okazało się, że spośród tych 69 sekwencji, jest 18 wariantów brytyjskich, o których było już głośno w Europie i w Polsce, natomiast jeden przypadek to był wariant południowoafrykański, którego w sumie żeśmy się nie spodziewali, bo jak dotąd nie było jeszcze doniesień w Polsce, że taki wariant u nas może się pojawić. 

Ponadto pojawiły się nowe warianty, w tym warianty, które już opisywano, a więc europejskie, typu wariant irlandzki, czy duński i pięć takich wariantów, których tak naprawdę nie do końca potrafimy sklasyfikować. One są zbliżone do tych wariantów europejskich, ale nie do końca się z nimi pokrywają, więc myślę, że to jest ten taki punkt, który też trochę nas zaskoczył.


Już co 10. zakażenie koronawirusem w Polsce spowodowane jest wariantem brytyjskim, Tak podaje resort zdrowia. Czy tak można wnioskować też z badań białostockich naukowców?


Jeżeli chodzi o wariant brytyjski to rzeczywiście na tej populacji, którą przebadaliśmy - około 10% tych wariantów były to warianty brytyjskie. Przy czym trzeba pamiętać, że sekwencjonowanie nowej generacji, czyli ta metoda, która ujawnia warianty wirusa SARS-COV-2 to jest metoda niestosowana w sposób rutynowy diagnostyczny. 

Rutynowo stosowane są testy w kierunku SARS-COV-2, to są testy RT-PCR, albo testy antygenowe obecnie dosyć powszechnie stosowane, które nie do końca wykrywają te warianty, powiedzmy alertowe. W związku z tym wypracowaliśmy taki schemat wyboru spośród tych rutynowych przypadków diagnostycznych tych, które są warte sekwencjonowania, bo być może rzeczywiście są to warianty, które mogłyby świadczyć o tym, że są to warianty alertowe. 


Warianty brytyjski i południowoafrykański są tymi alertowymi, bardziej zakaźnymi. Czym różnią się między sobą a czym od powszechnie występującej odmiany koronawirusa?


Warianty te różnią się mutacją specyficzną, którą mają w sekwencji RNA. Te warianty różnią się pod względem klinicznym tym, że na pewno jeśli chodzi o wariant brytyjski, są bardziej transmisyjne, czyli zakaźność tym wirusem jest dużo wyższa. 

Natomiast co do wariantu południowoafrykańskiego te doniesienia nie do końca są jeszcze jednoznaczne, on nie jest do końca opisany i zbadany, aczkolwiek też przypuszcza się, że ta zakaźność jest dużo wyższa i opisuje się oczywiście, że ten wariat głównie infekuje osoby starsze, z chorobami współistniejącymi, może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS.


I podobno też jest mniej wrażliwy na szczepionkę Astra Zeneki. Czy wobec tego brać tę szczepionkę, czy nie?


Doniesienia mówią, że nie do końca wiemy, jak ten wirus się zachowa po szczepieniu, prawdopodobnie są takie doniesienia, że troszkę zmienia układ immunologiczny, to znaczy uchyla się, powiedzmy kolokwialnie, od układu immunologicznego. Tutaj trudno ocenić jest skuteczność tych szczepień wobec wariantu południowoafrykańskiego, ale wiemy z pewnością, że szczepionka jest skuteczna w stosunku do większości wariantów, w tym do wariantu brytyjskiego, więc moim zdaniem dalej jest to punkt za tym, żeby się szczepić.


W jakim tempie może rosnąć liczba zakażonych wariantem brytyjskim, w jakim południowoafrykańskim?


To jest bardzo dobre pytanie. To jest wszystko uzależnione od tego jak się zachowujemy. Jeżeli będziemy przestrzegać reżimu sanitarnego, to myślę, że ten wariant nie będzie aż tak bardzo się rozprzestrzeniał, aczkolwiek też istotnym jest wyłapywanie wczesne tych wariantów.  Wczesne ogniska na pewno łatwiej monitorować, łatwiej izolować te osoby, które są nosicielami tego wariantu po to, żeby nie rozprzestrzeniał się on na szerszą populację. Stąd też koncepcja badań sekwencyjnych metodą NGS celem wychwytywania tych wczesnych ognisk.


A ile ośrodków w Polsce poszukuje nowych mutacji koronawirusa tak jak wy?


Kilka. Na pewno jest ośrodek krakowski, poznański, gdański i my. Oczywiście tutaj jeśli chodzi o sekwencjonowanie, nie jest to metoda rutynowa. Wymaga ona na przede wszystkim nie tylko sprzętu, ale osób, które są doświadczone w prowadzeniu badań, w sekwencjonowaniu materiału genetycznego, jak również zaplecza bioinformatycznego i tu przy współpracy między innymi z bioinformatykami, którzy przede wszystkim stawiają kropkę nad i, jeśli chodzi o odczyt tych danych, które my pozyskujemy z materiału genetycznego, pozwala na to, żeby kompleksowo stwierdzić, że jest taki lub inny wariant. Jest to cały sztab osób, które są związane z ostatecznym wynikiem sekwencjonowania.


A czy nie powinien być teraz kładziony większy nacisk na wyłapywanie nowych wariantów i lokalizowanie ich ognisk?


Zdecydowanie tak, dlatego że te nowe warianty - one są nowe, więc tutaj nie do końca też wiemy, jak one się zachowują. Oczywiście naturalną historią wirusa jest to, że on się mutuje, tego nie unikniemy. 

Natomiast na pewno wczesne wyłapywanie tych ognisk, izolowanie osób, dbanie o to, żeby te warianty się nie rozprzestrzeniały - to jest właśnie zadanie wczesnego wykrywania tych ognisk zakaźnych. Stąd też koncepcja właśnie takich poszerzonych badań genetycznych po to, żeby tych pacjentów monitorować, izolować, a jednocześnie po to, żeby ten wariant się nie rozprzestrzeniał, żebyśmy nie mieli potem takiego kłopotu, że tego wariantu jest tak dużo, że nie potrafimy go opanować i nie do końca też będziemy wiedzieli co z nim zrobić, jeżeli się tak rozprzestrzeni. A wiadomo, że te warianty się dalej mutują, więc nie do końca też wiemy, jaka finalna będzie sytuacja, jeśli chodzi o mutacje wirusa.


Wyselekcjonowaliście też odmiany belgijską, irlandzką, rosyjską i tak zwaną podlaską. Czym one różnią się między sobą?


Te wszystkie warianty są związane z geolokalizacją tego wirusa. Przede wszystkim jednak te warianty nie różnią się aż tak bardzo drastycznie od tego, powiedzmy klasycznego, wyjściowego wariantu wirusa. Natomiast nasz podlaski, oczywiście my tak prześmiewczo troszkę nazwaliśmy go "podlaski", z tego powodu, że nie do końca on pasował do tych wszystkich innych wariantów. Tych pięć przypadków tego wariantu podlaskiego, to jest taki wariant, który mało różni się od tych wariantów stwierdzonych w regionach Europy, więc myślę, że on się będzie zachowywał podobnie w stosunku do tych innych wariantów. 

Natomiast my jesteśmy w trakcie teraz badań nad tym wirusem, chcemy poszerzyć też grupę badaną pacjentów, zobaczyć czy ten wariant będzie się jeszcze powtarzał, czy jest to jakieś incydentalne znalezisko i chcemy ocenić oczywiście sytuację epidemiologiczną, obraz kliniczny tych pacjentów, także będziemy w trakcie tych badań cały czas monitorować tych pacjentów.


Niezmiennie podstawową ochroną przed koronawirusem są szczepienia, długo nie pozbędziemy się też maseczek, bo mimo że sami będziemy zaszczepieni, to - jak wykazują badania - wciąż możemy przekazywać wirusa innym. Wobec tego jakie maseczki, bo rząd w ślad za innymi państwami, zamierza w tej kwestii wprowadzić zmiany.


Obecnie jest dosyć duża dowolność tych maseczek, jak widzimy są bardzo różne - począwszy od zakrywania się szalikiem, a skończywszy na maskach FFP3. Rekomendowane oczywiście są maski z filtrami, maski FFP2, albo FFP3, maski chirurgiczne są powszechnie stosowane. Ja stosuję maskę FFP2 i w zupełności jestem zabezpieczona, warto pokusić się jednak o te maski profesjonalne.


Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mag, mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.


Agnieszka Maliszewska, fot. Wojciech Szubzda

Agnieszka Maliszewska

miłośniczka morsowania, dyrektor Polskiej Izby Mleka
28.01.2021

- Często śmieją się, że robimy 1000 zdjęć, ale to jest metoda odwrócenia uwagi, gdy stoi się w zimnej wodzie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Agnieszka Budnik, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Budnik

doradca zawodowy
28.01.2021

Jeżeli nie wiemy, jaki zawód będzie dla nas najbardziej odpowiedni, możemy zgłosić się do doradcy zawodowego. "Test służy temu, żeby pomóc młodym ludziom w ujrzeniu tego, czego czasami sami nie dostrzegają".

Marta Rybnik, fot. Edyta Wołosik

Marta Rybnik

ze Straży Miejskiej w Białymstoku
27.01.2021

"Przypominamy właścicielom, zarządcom i administratorom o ich obowiązkach, a takim obowiązkiem jest uprzątnięcie śniegu oraz innych zanieczyszczeń na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości" - mówi Marta Rybnik.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok