Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

24.02.2021, 08:26, akt. 08:56

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska
Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Województwo podlaskie rozpoczyna dziś swoje półroczne przewodnictwo w Konwencie Marszałków RP. Jakie problemy będą poruszane podczas pierwszego w tym roku posiedzenia? O to marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego pyta Lech Pilarski. 


Lech Pilarski: Przewodniczy pan konwentowi to z racji tego, że jest pan najbardziej zasłużonym marszałkiem w RP, czy tak jak w Komisji Europejskiej przyszedł odpowiedni dzień i kalendarz zdecydował?


Artur Kosicki: Można przychylić się do tej drugiej wersji, przyszedł odpowiedni dzień i kalendarz zdecydował. Nie jest to czas łatwy, bo mamy pandemię i mamy negocjacje nowej perspektywy unijnej, także od 1 stycznia tak formalnie można powiedzieć, że województwo podlaskie przewodzi w konwencie marszałków województw Rzeczypospolitej Polskiej. To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie.


Zajmiecie się krajowym planem odbudowy, nową perspektywą finansową - to dwa główne tematy.


Tych tematów jest więcej, wszystkie są ważne. Oczywiście krajowy plan odbudowy, oczywiście umowa partnerstwa, bo to są przyszłe działania, obszary wsparcia i bardzo istotny impuls dla rozwoju naszego województwa.


Tu idzie o grube pieniądze.


Otóż to, ale to i grube pieniądze na nasze przedsięwzięcia wojewódzkie, także to jest bardzo istotne. Mówimy też o wsparcie dla obszarów wiejskich, tam też jest kwestia dyskusyjna, mówimy też o zmianach w zakresie funkcjonowania szpitali.


Jakiego rodzaju kwestia dyskusyjna, jeśli chodzi o obszary wiejskie?


Bardzo ważna, mamy na przykład plan strategiczny wspólnej polityki rolnej, który nie przewiduje dzisiaj wsparcia dla inwestycji z zakresu infrastruktury na obszarach wiejskich. Wiemy, że chcemy realizować na przykład budowę w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, czy budowę dróg, infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej, społecznej - wszystko to na terenach wiejskich jest bardzo istotne dla rozwoju naszego województwa. 


To gdzie tamte pieniądze, które były dotychczas rezerwowane na tego rodzaju inwestycje, zniknęły? Kto ewentualnie doda, żeby jednak wspierać te obszary wiejskie?


Kto doda i jak będziemy to przesuwać, to jest właśnie elementem dyskusji, ale trzeba zaznaczyć, że wsparcie takie nie znalazło się w ramach polityki spójności i o tym trzeba dyskutować w jaki inny sposób, bądź w jaki sposób przesuwać te środki tak, żeby te inwestycje, o których wspomniałem, faktycznie były realizowane.


Teraz sprawa szpitali. Rząd zamierza - takie przynajmniej pogłoski dochodzą - upaństwowić szpitale powiatowe, szpitale wojewódzkie. Czy to prawda i dlatego będziecie się zajmować tym problemem w czasie dzisiejszego posiedzenia konwentu?


Czy to prawda to trzeba by było pytać przedstawicieli rządu i o to właśnie będziemy dzisiaj pytali. Chcę zaznaczyć, że województwo jest organem założycielskim w stosunku do 13 podmiotów leczniczych, dysponujemy trzema tysiącami łóżek, także roczny budżet w ogóle podlaskich placówek na leczenie to prawie miliard złotych rocznie. Jesteśmy bardzo ważnym punktem na mapie ochrony zdrowia, jeśli chodzi o całą Polskę. 

Ja już wyrażałem opinię na komisji, że ja nie przychylam się do tego, żeby faktycznie nasze szpitale były upaństwowione, ale żyjemy w demokratycznym państwie, powinniśmy dyskutować, chcę wysłuchać argumentów ministerstwa zdrowia, bo na razie nie czuję się przekonany do tego, żeby tak miało nastąpić. 


Takie są spostrzeżenia przynajmniej części urzędników, że w czasie pandemii to szpitale samorządowe nie do końca sobie poradziły.


Szpitale samorządowe to pojęcie bardzo szerokie, bo one są zarówno powiatowe jak i wojewódzkie. 


Szpital Wojewódzki w Białymstoku dopiero bardzo, bardzo późno zdecydował się na podjęcie działań covidowych.


To nie jest kwestia podjęcia działań covidowych, tylko delegowania pewnych uprawnień przez wojewodę dla określonych szpitali, także tu bym rozróżnił dwie rzeczy. Szpitale były gotowe, oczywiście na początku wszystkie te instytucje ochrony zdrowia nie miały takiego zaopatrzenia, jak powinny mieć, ale ja bym tutaj nie przychylił się do zdania pana redaktora. 

Uważam, że dyrektorzy bardzo dobrze wywiązali się ze swoich obowiązków i dalej się wywiązują. Nie jest sytuacja łatwa i nie była na pewno łatwo na samym początku, bo wszyscy żeśmy uczyli się tej pandemii. Myśmy jako jedni z pierwszych uruchomili Podlaski Pakiet Zdrowotny, wsparcie dla szpitali nie tylko samorządowych, też dla państwowych, z naszej strony, jako zarządu województwa podlaskiego reakcja była natychmiastowa. Myślę, że jedna z pierwszych jeśli chodzi o kraj.


A nie lepiej byłoby zdjąć ten garb służby zdrowia z majątku województwa, z majątków powiatów? To przecież ogromne pieniądze i ciągle niedosyt, że wszystko załatwiliśmy?


Oczywiście ja w tym momencie przedstawiam własne zdanie. Ja tego nie traktuję jako garb, ja traktuję to jako misję, jako zadanie, które zostało nam wpisane przez ustawodawcę, ale też wskazane przez mieszkańców. Ochrona zdrowia jest bardzo ważną kwestią, wielokrotnie to podkreślałem. Nakłady na ochronę zdrowia, w tej części przede wszystkim inwestycyjnej, są coraz większe. Jest dużo do poprawy w zakresie finansowania usług i tu powinniśmy się skupić, dyskutować, w jaki sposób mają być te placówki rozłożone, jak ten system ochrony zdrowia w województwie ma być finansowany i rozłożony.


Tak, żeby nie rosły długi.


Tak oczywiście, bo to jest bardzo istotne, bo to są pieniądze publiczne, bo te długi później trzeba pokryć z naszych wszystkich składek. 


I zabierać między innymi z dróg, obszarów wiejskich i innych potrzebnych miejsc, w których te pieniądze mogłyby spokojnie zostać spożytkowane.


My jeśli chodzi o drogi i inne działania, tych pieniędzy wydajemy o wiele więcej, pomimo tego, że i tak wspieramy.


Ale wydałby pan więcej, gdyby pan nie musiał zasypać dziury budżetowej w jednym, czy drugim szpitalu.


Dziur takowych nie ma, de facto jeśli chodzi o takie problemy z ochroną zdrowia to jest na dzień dzisiejszy forma finansowania, jaka została przyjęta przez szpital w Choroszczy i na tym się teraz skupiamy. Reszta szpitali wygląda poprawnie i żeby nie pandemia, by wyglądała w mojej ocenie jeszcze lepiej, ale jest pandemia, to jest kwestia niezależna od nas, jakoś się wszyscy trzymamy tutaj i myślę, że powoli, małymi krokami zmierzamy w dobrym kierunku. 

Ja generalnie jestem za tym, żeby poprawić pewne rozwiązania, ale jednak żeby te szpitale nie przechodziły na Skarb Państwa. Uważam, że kwestie nadzorowania szpitali przez nas, prowadzenia ich są poprawne, tylko tutaj musimy trochę poprawić, musimy przedyskutować pewne rozwiązania, które pomogą usprawnić to jeszcze, żeby te bym powiedział działania w zakresie systemu opieki zdrowotnej, były bardziej efektywne.


Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok