Radio Białystok | Gość | prof. Jan Szczegielniak - współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19

1.03.2021, 08:13, akt. 11:29

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Z prof. Janem Szczegielniakiem rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Tysiące osób, które pokonały COVID-19, po wielu miesiącach nadal nie wróciły do pełnej sprawności - wynika z raportu, który opublikowała właśnie Światowa Organizacja Zdrowia.

Od września działa w Polsce pierwszy w Europie program rehabilitacji stacjonarnej po COVID-19, prowadzony w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. Jednym z autorów tego pilotażowego projektu jest profesor Jan Szczegielniak, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii, z którym rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Z ostatniego raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 10 na 19 osób, które pokonały COVID-19, odczuwa różnego rodzaju dolegliwości i to trzy miesiące po wyzdrowieniu, a nawet dłużej. Jak jest w Polsce? Czy możemy pokusić się o jakieś statystyki?


prof. Jan Szczegielniak: Trudno nam powiedzieć o statystykach, tzn. o dokładnych badaniach. Tym niemniej z obserwacji klinicznych, mówię tu o obserwacji tych pacjentów, którzy przebywają na rehabilitacji pocovidowej w ramach programu pilotażowego, który prowadzimy w szpitalu MSWiA, możemy powiedzieć, że u większości tych osób są dodatkowe objawy, czyli objawy ze strony narządów ruchu, objawy neurologiczne, a także te związane z naszymi zmysłami, o których czytamy i słyszymy.

Tych objawów jest już ponad 50 i w większości pojawiają się także u osób, które przebywają na rehabilitacji.


Po wielu miesiącach pandemii wiemy, że to nie są tylko problemy z oddychaniem. Coraz to słyszymy o jakichś kolejnych niepokojących, poważnych komplikacjach. Pan poznał już całe spektrum tych pocovidowych objawów? Jest ich bardzo dużo? Możemy je poznać?


Tak, możemy o nich powiedzieć. Jednym z założeń tego pilotażowego programu była nie tylko ocena efektywności modelu rehabilitacji, który staramy się zastosować u pacjentów, a związanego przede wszystkim z ograniczeniami naszych możliwości wysiłkowych, z zaburzeniami czynności wentylacyjnych czy występującą dusznością, ale także poznanie dodatkowych objawów, które tej chorobie czy temu zakażeniu mogą towarzyszyć, i także tych objawów, które mogą towarzyszyć osobom, które przechodziły to zakażenie skąpoobjawowo.

Tych objawów jest bardzo dużo i są one związane z bólami stawów, bólami mięśni, z bólami głowy, klatki piersiowej, ale także z zaburzeniami równowagi, koordynacji, także z zaburzeniami pamięci i koncentracji. Spektrum tych objawów jest bardzo szerokie.


Spotkałam się też z zaburzeniami dotyczącymi zasypiania. Ludzie nie zapadają w fazę REM i są notorycznie zmęczeni.


Tak, to prawda. Jednym z takich objawów jest bezsenność. Także zwracamy na to uwagę.


Czy możemy liczyć na to, że te długo utrzymujące się pocovidowe objawy po jakimś czasie w końcu ustąpią? Czy zawsze potrzebna jest rehabilitacja?


Bardzo chcielibyśmy, by one ustępowały. Możemy mówić, że u pacjentów, którzy przebywają u nas na rehabilitacji, poprawia się jakość życia. Po trzytygodniowej rehabilitacji, tym dawkowanym wysiłku fizycznym, możemy mówić o poprawie możliwości wysiłkowych, możemy mówić o zmniejszeniu się duszności występujących u pacjentów. Jednak te dodatkowe objawy często nie ustępują, i - to także należałoby podkreślić - wymagają dalszego diagnozowania, często leczenia i dalszej rehabilitacji.


Jest takie niebezpieczeństwo, że te zmiany mogą być się nieodwracalne?


Nie potrafię na to odpowiedzieć. Do tej pory raczej wszystkie te objawy, łącznie z bezsennością, z zaburzeniami pamięci i lękami występującymi u pacjentów, ustępowały, choć nie wszystkie i nie w takim zakresie, jak byśmy się tego spodziewali i chcieli. Ale jednak ustępowały. Mamy nadzieję, że te objawy długo utrzymujące się, o których żeśmy wspomnieli na początku, będą także ustępowały. Chociaż przyjmuje się, że czasem jest to okres dłuższy niż 12 tygodni.


Ludzie niepokoją się, zwłaszcza ci, którzy właśnie przeszli COVID-19  bezobjawowo albo skąpoobjawowo. Niepokoją ich luki w pamięci. Młoda osoba o bardzo ścisłym umyśle nie potrafi wyjść do sklepu bez listy zakupów, bo nie jest w stanie zapamiętać kilku produktów, które ma kupić.


To prawda. Mamy do czynienia często z osobami młodymi. Spodziewaliśmy się, że te osoby, które, będą przebywały u nas na rehabilitacji, będą osobami powyżej 60. roku życia. Przyjmowaliśmy, że one ciężej przechodzą to zakażenie. Okazuje się, że mamy mnóstwo osób, które są poniżej 30. roku życia, osób aktywnych fizycznie, osób takich, które do tej pory miały do czynienia ze sportem. I nagle okazuje się, że objawy poza tym, co wiązaliśmy z tylko i wyłącznie układem oddechowym, są i się dosyć długo utrzymują.


Kogo państwo rehabilitujecie w szpitalu w Głuchołazach? Kto jest w ogóle kwalifikowany do tego programu? Czy na przykład mogą się tam dostać też osoby z naszego regionu?


Tak, oczywiście. Mogą się też dostać osoby z państwa regionu. Ten program nie jest zamknięty dla nikogo. Na samy początku przyjęliśmy takie założenie, by program był skierowany do jak najszerszej liczby osób, ponieważ założeniem było nie tylko sprawdzenie efektywności zastosowanego modelu rehabilitacji, ale też ocena występujących objawów. Stąd oczywiście dotyczy to wszystkich osób, które przeszły zakażenie, u których występuje dyskomfort oddechowy i które zostaną zakwalifikowane na tę rehabilitację przez lekarza pierwszego kontaktu.


Ile osób przyjęliście od września?


Około 600 osób.


A ile macie miejsc?


120.


Wszystkie są teraz zajęte?


Tak, wszystkie są teraz zajęte.


Rozumiem, że na początku było inaczej?


Na początku było inaczej. Myślę, że dość dużą reklamę zrobiły nam też media.


Czyli niełatwo się teraz tam dostać?


To prawda. Mam nadzieję, że to, czego oczekujemy, czyli rozszerzenie tego na inne jednostki, będzie miało miejsce. Choć trzeba tutaj powiedzieć, że nie wszyscy pacjenci wymagają rehabilitacji stacjonarnej. U części wystarczyłaby pewnie rehabilitacja ambulatoryjna. Chociaż u niektórych ta rehabilitacja stacjonarna powinna być ukierunkowana. Mówię tutaj nie tylko o tych zaburzenia ze strony układu oddechowego czy układu krążenia, ale także o zaburzeniach związanych z narządem ruchu czy też o zaburzeniach neurologicznych.


Światowa Organizacja Zdrowia chce stworzyć strategię postępowania z tak zwanym długim COVID-em we współpracy ze wszystkimi krajami członkowskimi. Pana zdaniem taka strategia jest potrzebna? Jak to powinno wyglądać na przykład u nas w Polsce?


Myślę, że taka strategia jest potrzebna i potrzebne są rekomendacje. W Polsce w tej chwili Agencja Oceny Technologii Medycznych pracuje nad podobną strategią.


Czy macie państwo dobre efekty rehabilitacji?


Tak. Muszę powiedzieć, że z punktu widzenia efektywności u większości pacjentów jest wyraźna poprawa możliwości wysiłkowych, poprawa jakości życia, zmniejszenie występującej duszności, co wiąże się przede wszystkim z założeniem rehabilitacji, czyli możliwością powrotu do pracy.


Czyli jest może szansa, że takie ośrodki powstaną przynajmniej w tych największych polskich miastach?


Dokładnie.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok