Radio Białystok | Gość | Tadeusz Rutkowski - pilot, były dyrektor Aeroklubu Białostockiego

Tadeusz Rutkowski

pilot, były dyrektor Aeroklubu Białostockiego

5.03.2021, 07:48, akt. 11:29

"Trzeba było zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy w ogóle nam lotnisko jest potrzebne. Nikt nigdy nie odpowiedział na to pytanie, przyjęło się jako pewnik, że jest potrzebne i zrobił się straszny galimatias" - mówi Tadeusz Rutkowski.

Tadeusz Rutkowski, fot. Marcin Gliński
Tadeusz Rutkowski, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Tadeuszem Rutkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Polskim Radiu Białystok wracamy do gorącego tematu lotniska na Krywlanach.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował, że najpóźniej w 2025 r. możliwe byłoby uruchomienie lotniczych połączeń pasażerskich z tego obiektu w stolicy Podlasia. Tak wynika z analiz, na których opiera się miasto. Jednak aby korzystać z pełnej długości obecnego pasa startowego, wciąż konieczna jest wycinka blisko 15 tys. drzew.

Jeżeli uda się je usunąć, to jakie maszyny będą mogły lądować w Białymstoku i czy jest możliwość rozbudowy Krywlan? Między innymi o tym z pilotem, byłym dyrektorem Aeroklubu Białostockiego, a także byłym doradcą prezydenta Tadeusza Truskolaskiego do spraw budowy lotniska - Tadeuszem Rutkowskim - rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Na początek chciałbym poprosić o to, abyśmy mówili o sprawach technicznych, ale nie za skomplikowanie, tak żebyśmy wszyscy mogli zrozumieć, o czym rozmawiamy, a będziemy rozmawiać oczywiście o lotnisku Białystok Krywlany. Utwardzony pas startowy na Krywlanach ma długość 1 350 m. Jakiej wielkości samolot może się zatem na tym pasie startowym pojawić? O jakiej wielkości maszynach mówimy, ilu pasażerów taka konstrukcja może zabrać?

 


Tadeusz Rutkowski: Właśnie to jest zadane pytanie w ten sposób, kto nie ma bladego pojęcia o lotnictwie. 

 


Dokładnie tak, z tego założenia wychodzimy.To nie chodzi tu o długość pasa, a o parametry samolotu. Wbrew pana prośbie. Na przykład z tego pasa może startować C 130 Hercules - ogromny samolot transportowy, czterosilnikowy, turbośmigłowy, a on bierze 100, nawet więcej żołnierzy, bo to jest samolot krótkiego startu i krótkiego lądowania. Natomiast lotniska w Polsce, na przykład Katowice, Pyrzowice czy Okęcie, mają pasy powyżej 3 000 m długości, ale to są pasy robione na najgorsze warunki, jakie mogą być. To, jak długi pas jest potrzebny, to oczywiście zależy od samolotu, ale zależy też od temperatury, od kierunku wiatru, od obciążenia tego samolotu.

 


Powiedzmy może inaczej. Jakie samoloty, którymi dysponują linie lotnicze, które działają w Polsce, mogą tutaj regularnie pojawiać się z pasażerami na pokładzie? 

 


Na przykład Saab 340.

 


Kto takim samolotem dysponuje? 

 


Sprint Air - jest taka firma lotnicza działająca w Polsce, te samoloty latają między innymi z Warszawy do Zielonej Góry i odwrotnie. 

 


Czy Pana zdaniem jest jakieś zainteresowanie lotami na Krywlanach, lotami rejsowymi, pasażerskimi? 

 


A właśnie, to jest jeden z błędów, który był od dziesiątków lat popełniany w Białymstoku. Myśmy się skupili na tym, że chcemy mieć lotnisko i padały różne lokalizacje, a trzeba było zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy w ogóle nam lotnisko jest potrzebne, przecież na to pytanie nikt nigdy nie odpowiedział, przyjęło się jako pewnik, że jest potrzebne i zrobił się strasznie galimatias, zamiast pragmatycznie od początku zacząć działać. Ja o tym mówiłem od lat, ale to jest tak jak rozmowa z politykami - mówi się, a oni i tak wiedzą najlepiej. 


 

Czyli jeżeli chodzi o rejsowe loty to one pańskim zdaniem nie mają prawa bytu na Krywlanach?Są takie samoloty, które tutaj mają pełne prawo latać i operować, nie będzie to Boeing 767, będą to samoloty mniejsze, z tych względów, że musi być zachowane bezpieczeństwo.To, że są takie możliwości techniczne to jedno, a to, czy jest uzasadnienie ekonomiczne do otwierania takich połączeń, to jest zupełnie inna kwestia.To jest zupełnie inna kwestia, ale wracam do tego pytania, czy lotnisko jest tu potrzebne, bo drugie pytanie powinno być, jeżeli jest potrzebne, to jakie. A jakie lotnisko, to też można zbadać, bo wystarczyłoby zapytać biura podróży, gdzie podróżuję białostoczanie czy Podlasianie, jakie są kierunki tych lotów, ile osób korzysta z samolotów.

 


Rozumiem, że takich ekspertyz nie było. 

 


Nie było takich ekspertyz, bo na to nasi przemądrzy politycy nie wpadli, żeby coś takiego zrobić, chociaż było to jasne, że zrobić to trzeba.Mówiło się, że LOT był zainteresowany przed pandemią lataniem z Białegostoku do Warszawy. Jaki jest sens latania z Białegostoku do Warszawy przy trasie ekspresowej, przy nieznacznie, ale wciąż poprawiające się kolei?

 


To jest jeden z paradoksów ignorancji, bo jak się w tamtych czasach pytało gdzie będziemy latać, słyszało się odpowiedź: do Warszawy. Kiedy do Warszawy zdarzało mi się jechać 6 godzin, bo był wypadek, bo były blokady, to samolotem byłoby jednak szybciej, ale w tej chwili nie ma to najmniejszego sensu. Sens jest tylko wtedy, gdy Warszawa byłaby portem przesiadkowym albo uzupełniającym, bo na przykład czarterowy samolot na Wyspy Kanaryjskie startuje z Białegostoku, ląduje w Warszawie, dobiera pasażerów, ląduje w Pyrzowicach pod Katowicami, dobiera pasażerów i leci na Wyspy Kanaryjskie.Wierzy pan w taki scenariusz?

 


W taki scenariusz wierzę, z tym że to lotnisko białostockie musiałby mieć takie parametry, żeby umożliwiało takie działanie, na razie nie ma.Urzędnicy też zwracają sami uwagę na to, że potrzebna jest jeszcze infrastruktura, czyli terminal, wieża kontroli lotów, stacja tankowania. Czy to są duże inwestycje do tego, co już zrobiono? To są duże inwestycje, ale możliwości rozwoju Krywlan pan prezydent Truskolaski ograniczył o 50%, bo on zabudował wschodnią część za lotniskiem, tam powstał Park Naukowo-Technologiczny, powstała ta ekonomiczna podstrefa Suwalska i ta inwestycja spowodowała nieprawdopodobne straty dla lotniska. Trzeba było zmienić ten pas startowy, który został zbudowany, jest na kierunku wschód-zachód i to spowodowało, że trzeba jako przeszkody lotnicze wyciąć las i po wschodniej i po zachodniej stronie. Gdyby prezydent Truskolaski zdecydował o wcześniejszej modernizacji lotniska, ten kierunek pasa mógłby być inny, przechodzić dokładnie nad tą strefą ekonomiczną i celować w Stawy Dojlidzkie i tylko z jednej strony trzeba byłoby wyciąć niewielką część lasu, bo ten pas byłby w drugą stronę przedłużony. 

 


Czy uważa pan, że rozbudowa samego pasa startowego jest jeszcze możliwa na Krywlanach? 

 


Jest możliwa, ale tylko w stronę zachodnią, bo na wschód to już ten pas jest bliziutko ulicy Mickiewicza, za Mickiewicza już są Dojlidy Górne i ten kawałek lasu nieszczęsnego. 

 


To gdzie ten pas startowy można byłoby rozbudować i na jakiej długości?

 


Na zachód, z trudem zmieściłoby się tam 2 500 m, ale to jest taka długość standardowa lotniska komunikacyjnego, na nim mogą wszystkie samoloty najbardziej popularne lądować, z Boeingami 737 czy 767, ale już 747 nie zmieści się na takim pasie. 

 


To pańskim zdaniem, jaki jest najbardziej prawdopodobny scenariusz?Kiedyś byłem optymistą, teraz jestem umiarkowanym pesymistą. Wydaje mi się, że przy tym nastawieniu, szczególnie teraz, co się w tej chwili dzieje na świecie, z tym co się dzieje w komunikacji lotniczej, ta sprawa nie będzie miała dalszego ciągu. Być może, czego życzę sobie, będzie wycięcie tej części Lasu Solnickiego w ten sposób, żeby umożliwić korzystanie z pełnej długości drogi startowej, ale warunek konieczny - te straty lasu trzeba gdzieś odrobić, po prostu dosadzić, rozszerzyć dosadzanie lasu, nawet Solnickiego.To wiemy co z Lasem Solnickim należałoby zrobić, a co zatem z samym lotniskiem, bo tego pan nie dokończył. Jaka przyszłość czeka Krywlany? Jaka przyszłość czeka białostoczan na Krywlanach? Czy za parę lat będziemy mogli tam pojechać taksówką z walizką i wylecieć sobie gdzieś w świat, w Polskę?

 


Tak powinno być, bo przecież na przykład z samolotem lecieć do Zielonej Góry albo do Wrocławia czy do Krakowa, skreślam tu Warszawę, bo nie ma to najmniejszego sensu, ale po Polsce można by latać, nie mówiąc już o lotach czarterowych czy też tanich linii lotniczych na przykład do Londynu, czy do Norwegii, Brukseli, bo białostoczanie przecież podróżują tam bardzo często.

 


Ja już oczyma wyobraźni to widzę i zaczynam się pakować. Dziękuję bardzo za rozmowę. Proszę tylko pilnować bagażu.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Sokrates

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
mł. bryg. Piotr Chojnowski, fot. Marcin Gliński

mł. bryg. Piotr Chojnowski

rzecznik Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej
6.12.2022

W ostatnie dni polscy strażacy mieli dużo pracy. W niedzielę (04.12) ugasili około 250 pożarów.

Andrzej Ambrożej, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Ambrożej [wideo]

były piłkarz Jagiellonii Białystok
5.12.2022

"Mimo że to był mecz już w jednej ósmej finału mistrzostw świata, to jednak każda porażka troszeczkę boli" - mówi Andrzej Ambrożej.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
4.12.2022

"Reprezentacja Polski w short tracku od wielu lat, to jest 80 procent ludzi z Białegostoku. Taki mamy system szkolenia i udaje nam się wychować takich fajnych zawodników, z czego bardzo się cieszymy. I mam nadzieję, że tak dalej będzie. Praca jest prowadzona systematycznie i są tego efekty".


Marek Gąsiorowski, fot. Marcin Gliński

Marek Gąsiorowski

gitarzysta zespołu Gęsia Skórka, dziennikarz Polskiego Radia Białystok
2.12.2022

W sobotę (03.12) rozpoczyna się Podlaski Maraton Bluesowy. - Idea maratonu jest taka, że bijemy rekord Polski w graniu bluesa non stop w formule koncertowej. Formuła koncertowa polega na tym, że zespół gra, są oklaski i jedziemy dalej. To ma trwać 31 godzin - mówił w Radiu Białystok Marek Gąsiorowski.

Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
2.12.2022

"Temu, żeby ceny nie wzrosły gwałtownie, sprzyja przede wszystkim sytuacja na rynku walutowym i sytuacja na rynku ropy naftowej" - mówiła w Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.

Maciej Makuszewski, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Makuszewski [wideo]

pięciokrotny reprezentant Polski
1.12.2022

"To historyczny sukces naszej reprezentacji, po 36 latach wyszliśmy z grupy. (...) Wojciech Szczęsny na pewno będzie w jedenastce tego mundialu. Myślę, że być może jest jednym z najlepszych bramkarzy w historii Mistrzostw Świata" - mówi Maciej Makuszewski.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński

Sebastian Rynkiewicz [wideo]

prezes Klastra Obróbki Metali
30.11.2022

"Ucieszyła nas decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego, jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września" - mówi prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Źródło: mlekpol.com.pl

Edmund Borawski

prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie
29.11.2022

Ta zmiana to ewolucja, a nie rewolucja - tak o swoim odejściu po 40 latach kierowania Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol w Grajewie mówi jej prezes Edmund Borawski.

fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
29.11.2022

- W nowym budżecie, w nowych środkach europejskich będzie praktycznie około 80 mln euro więcej. Taką sytuacją mogą się poszczycić tylko cztery województwa w Polsce, w tym właśnie województwo podlaskie.


Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
28.11.2022

"Więzienie śledcze w Grodnie, w którym przebywa Andrzej Poczobut, jest jednym z najcięższych miejsc do odsiadki na terytorium Białorusi" - mówi Marek Zaniewski.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
25.11.2022

"Nieprzewidywalność, brak stabilności w zasadach - to nas najbardziej niepokoi. Z resztą radzimy sobie w różnych okolicznościach i wierzę, że poradzimy również teraz, ale zbieg okoliczności zewnętrznych, czyli wzrost cen energii, zagrożenia covidem, nieprzewidywalność inflacyjna po prostu nas trochę przeraża" - mówi Grzegorz Jakuć.

fot. Wacław Matysek / archiwum prywatne

Wacław Matysek

rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek
24.11.2022

"Sprawa już się toczy przed rzecznikiem dyscyplinarnym i po jej rozpoznaniu myśliwy zostanie skreślony z listy członków Polskiego Związku Łowieckiego. Takiej osoby pozbywamy się jak najszybciej, bo z takimi osobami po prostu nie chcemy mieć nic wspólnego. To jest dla nas plama na honorze" - mówił Wacław Matysek.


Jadwiga Rogoża, archiwum prywatne

Jadwiga Rogoża

z Ośrodka Studiów Wschodnich
24.11.2022

"Ukraina jest na progu katastrofy humanitarnej. Ostrzały rakietowe (...) mają na celu postawienie Ukrainy pod ścianą; zamrożenie, zagłodzenie i zmuszenie jej do jakichś ustępstw" - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok Jadwiga Rogoża.

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek [wideo]

były bramkarz Jagiellonii Białystok, Mobilna Akademia Młodych Orłów
23.11.2022

"Patrząc na historię, jak rozpoczynaliśmy wielkie turnieje, to po meczu z Meksykiem trzeba być optymistą. Niedosyt jest, ale w perspektywie całego turnieju, drzwi są cały czas otwarte" - mówi Mirosław Dymek.

foto: Monika Kalicka

Mateusz Zaremba [wideo]

z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
22.11.2022

Od 1 grudnia będą obowiązywały maksymalne stawki za energię elektryczną. Z zamrożenia cen będą mogły skorzystać małe i średnie mikrofirmy, ale do końca miesiąca przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie u swojego dostawcy energii.


dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda

dr Wiesław Smolski [wideo]

z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku
21.11.2022

Eksperci podkreślają, że nowoczesne bezpieczeństwo to nowoczesny system obrony cywilnej. Czy mamy taką w Polsce?

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora, źródło PRB

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora

reportażystki Polskiego Radia Białystok
18.11.2022

- Z reportażem jest tak, że zaczyna się oczywiście od tematu, od bohatera. Te tematy przychodzą do nas. Są przeróżne sytuacje, pomysłów i historii jest tysiąc - mówi Joanna Sikora, która otrzymała Grand Prix Konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za reportaż "Tola". Aleksandra Sadokierska dostała główną nagrodę w kategorii Dokument Roku na Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory".

Joanna Buźniak, fot. Paweł Wądołowski

Joanna Buźniak

naczelnik wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Łomży
18.11.2022

Dziś w Łomży będą włączone syreny alarmowe - dlaczego tak się stanie? A także jak powinniśmy się zachować kiedy takie syreny usłyszymy?


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2022

- To nie jest tak, że władze Polski mogły "machać szabelką". Wykazały się bardzo daleko idącą rozwagą, co zresztą zostało docenione przez naszych sojuszników. Nikomu nie zależy na eskalacji działań wojennych - mówi o incydencie w Przewodowie prof. Bartnicki.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
16.11.2022

"System przeciwlotniczy rozwinięty teraz na terytorium całej Polski; zabezpiecza pełną obserwację terenu tylko do wysokości 3 tys. metrów. Nie ma możliwości w czasie pokoju rozstawienia stacji aktywnie działających, które by śledziły na niższym pułapie" - mówi Maksymilian Dura.

Generał Andrzej Jakubaszek, fot. Barbara Sokolińska

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.11.2022

"Powinniśmy od początku bardziej szczegółowo komunikować to, co dzieje się na granicy. Pewne sytuacje w odbiorze społecznym wynikały, być może, z niepełnych informacji jakie były przekazywane po naszej stronie, ale mieliśmy wiele rzeczy do robienia w kontekście systemu ochrony granicy" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


fot. Monika Kalicka

Wojciech Szewko

ekspert ds. międzynarodowych
16.11.2022

"Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia dość krótkiego czasu" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Wojciech Szewko.

Jakub Dudziak źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

Jakub Dudziak

rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców
15.11.2022

- Wzrosła liczba cudzoziemców ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej lub składających wnioski uchodźcze. Takie wnioski złożyło o 30 proc. osób więcej niż w analogicznym okresu ubiegłego roku.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.11.2022

"Z czego wynika taka słaba pozycja w tabeli? Przede wszystkim można powiedzieć, że to niespotykany pech, bo weźmy pod uwagę ilość kontuzji w jednej tylko formacji, formacji obronnej. Czy to nie można nazwać pechem, żeby pięciu stoperów doznało kontuzji w jednej rundzie?" - mówi Wojciech Strzałkowski.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
13.11.2022

Z mojej strony nie ma takich zakusów (na zwolnienie trenera Macieja Stolarczyka - przyp. red.) - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Jagiellonii Białystok Wojciech Pertkiewicz. - Myślę, że nasz kłopot niekoniecznie tkwi w trenerze.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki

prezes Instytutu Pamięci Narodowej
11.11.2022

- Nadal będziemy bardzo aktywni w kwestii poszukiwań i identyfikacji ofiar systemów totalitarnych i ich upamiętnień - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Karol Świderski, fot. Barbara Sokolińska

Karol Świderski

napastnik reprezentacji Polski
10.11.2022

Wszystko jasne. Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz ogłosił w czwartek (10.11) nazwiska 26 piłkarzy, którzy polecą na mistrzostwa świata w Katarze. Wybrał ich z 47-osobowej tak zwanej szerokiej kadry.


fot. Monika Kalicka

Katarzyna Cybulska

główny specjalista do spraw ochrony powietrza w woj. podlaskim
10.11.2022

"W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych cząstki pyłu nie rozprzestrzeniają się do wyższych warstw atmosfery, tylko gromadzą się niżej ziemi i wtedy powstaje zjawisko smogu. Gdy jest mgła, to wtedy daje się to odczuć. Powietrze jest ciężkie, czuć taki zapach dymu w powietrzu" - mówi Katarzyna Cybulska.

Robert Polak, fot. Barbara Sokolińska

Robert Polak

wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP
9.11.2022

"My jako pracownicy Straży Granicznej i Policji zarabiamy najmniej w stosunku do innych urzędów" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP Robert Polak.

Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw utworzenia Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis
8.11.2022

Ma to być zupełnie unikatowe miejsce na mapie Białegostoku i całego regionu - przedstawiające drewno, jego piękno i szerokie możliwości wykorzystania. W mieście ma powstać Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis.


Mariusz Błaszczak, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
8.11.2022

“Robimy wszystko żeby wzmocnić Wojsko Polskie. Jednym z elementów wzmocnienia Wojska Polskiego jest powoływanie do życia nowych jednostek wojskowych” - mówił w Radiu Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.11.2022

"Pierwszą imprezę "Biegnę dla Niepodległej" zrobiliśmy w setną rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 roku i od tamtej pory co roku spotykamy się z biegaczami na alei marszałka Józefa Piłsudskiego. To sobie wymarzyliśmy już kilka lat temu i tego się trzymamy. Wspólnie chcemy uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. To bardzo radosne święto, myślę, że tak powinniśmy zamanifestować radość" - mówił w Radiu Białystok prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.

Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
7.11.2022

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.


Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
4.11.2022

"Nie znamy do końca jakości, wiarygodności certyfikatów, bo węgiel jest bardzo specyficznym towarem. Każdy węgiel jest czarny, ale co w sobie zawiera, to się okaże dopiero w życiu" - mówi Grzegorz Jakuć.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
3.11.2022

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora. Dlaczego polskie wojsko wzmocni kolejną granicę? Jakie zagrożenie może czekać nas ze strony Rosji?

Marcin Wroński, fot. Monika Kalicka

Marcin Wroński

zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
2.11.2022

"Jak prześledzimy giełdy surowców rolnych, które są wyznacznikami cen na całym świecie, to w przeciągu ostatniego roku widzimy ogromne wzrosty. Te koszty przekładają się na ceny żywności, niekiedy z pewnym opóźnieniem" - mówi Marcin Wroński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok