Radio Białystok | Gość | Tadeusz Rutkowski - pilot, były dyrektor Aeroklubu Białostockiego

Tadeusz Rutkowski

pilot, były dyrektor Aeroklubu Białostockiego

5.03.2021, 07:48, akt. 11:29

"Trzeba było zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy w ogóle nam lotnisko jest potrzebne. Nikt nigdy nie odpowiedział na to pytanie, przyjęło się jako pewnik, że jest potrzebne i zrobił się straszny galimatias" - mówi Tadeusz Rutkowski.

Tadeusz Rutkowski, fot. Marcin Gliński
Tadeusz Rutkowski, fot. Marcin Gliński

Z Tadeuszem Rutkowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Polskim Radiu Białystok wracamy do gorącego tematu lotniska na Krywlanach.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował, że najpóźniej w 2025 r. możliwe byłoby uruchomienie lotniczych połączeń pasażerskich z tego obiektu w stolicy Podlasia. Tak wynika z analiz, na których opiera się miasto. Jednak aby korzystać z pełnej długości obecnego pasa startowego, wciąż konieczna jest wycinka blisko 15 tys. drzew.

Jeżeli uda się je usunąć, to jakie maszyny będą mogły lądować w Białymstoku i czy jest możliwość rozbudowy Krywlan? Między innymi o tym z pilotem, byłym dyrektorem Aeroklubu Białostockiego, a także byłym doradcą prezydenta Tadeusza Truskolaskiego do spraw budowy lotniska - Tadeuszem Rutkowskim - rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Na początek chciałbym poprosić o to, abyśmy mówili o sprawach technicznych, ale nie za skomplikowanie, tak żebyśmy wszyscy mogli zrozumieć, o czym rozmawiamy, a będziemy rozmawiać oczywiście o lotnisku Białystok Krywlany. Utwardzony pas startowy na Krywlanach ma długość 1 350 m. Jakiej wielkości samolot może się zatem na tym pasie startowym pojawić? O jakiej wielkości maszynach mówimy, ilu pasażerów taka konstrukcja może zabrać?

 


Tadeusz Rutkowski: Właśnie to jest zadane pytanie w ten sposób, kto nie ma bladego pojęcia o lotnictwie. 

 


Dokładnie tak, z tego założenia wychodzimy.To nie chodzi tu o długość pasa, a o parametry samolotu. Wbrew pana prośbie. Na przykład z tego pasa może startować C 130 Hercules - ogromny samolot transportowy, czterosilnikowy, turbośmigłowy, a on bierze 100, nawet więcej żołnierzy, bo to jest samolot krótkiego startu i krótkiego lądowania. Natomiast lotniska w Polsce, na przykład Katowice, Pyrzowice czy Okęcie, mają pasy powyżej 3 000 m długości, ale to są pasy robione na najgorsze warunki, jakie mogą być. To, jak długi pas jest potrzebny, to oczywiście zależy od samolotu, ale zależy też od temperatury, od kierunku wiatru, od obciążenia tego samolotu.

 


Powiedzmy może inaczej. Jakie samoloty, którymi dysponują linie lotnicze, które działają w Polsce, mogą tutaj regularnie pojawiać się z pasażerami na pokładzie? 

 


Na przykład Saab 340.

 


Kto takim samolotem dysponuje? 

 


Sprint Air - jest taka firma lotnicza działająca w Polsce, te samoloty latają między innymi z Warszawy do Zielonej Góry i odwrotnie. 

 


Czy Pana zdaniem jest jakieś zainteresowanie lotami na Krywlanach, lotami rejsowymi, pasażerskimi? 

 


A właśnie, to jest jeden z błędów, który był od dziesiątków lat popełniany w Białymstoku. Myśmy się skupili na tym, że chcemy mieć lotnisko i padały różne lokalizacje, a trzeba było zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy w ogóle nam lotnisko jest potrzebne, przecież na to pytanie nikt nigdy nie odpowiedział, przyjęło się jako pewnik, że jest potrzebne i zrobił się strasznie galimatias, zamiast pragmatycznie od początku zacząć działać. Ja o tym mówiłem od lat, ale to jest tak jak rozmowa z politykami - mówi się, a oni i tak wiedzą najlepiej. 


 

Czyli jeżeli chodzi o rejsowe loty to one pańskim zdaniem nie mają prawa bytu na Krywlanach?Są takie samoloty, które tutaj mają pełne prawo latać i operować, nie będzie to Boeing 767, będą to samoloty mniejsze, z tych względów, że musi być zachowane bezpieczeństwo.To, że są takie możliwości techniczne to jedno, a to, czy jest uzasadnienie ekonomiczne do otwierania takich połączeń, to jest zupełnie inna kwestia.To jest zupełnie inna kwestia, ale wracam do tego pytania, czy lotnisko jest tu potrzebne, bo drugie pytanie powinno być, jeżeli jest potrzebne, to jakie. A jakie lotnisko, to też można zbadać, bo wystarczyłoby zapytać biura podróży, gdzie podróżuję białostoczanie czy Podlasianie, jakie są kierunki tych lotów, ile osób korzysta z samolotów.

 


Rozumiem, że takich ekspertyz nie było. 

 


Nie było takich ekspertyz, bo na to nasi przemądrzy politycy nie wpadli, żeby coś takiego zrobić, chociaż było to jasne, że zrobić to trzeba.Mówiło się, że LOT był zainteresowany przed pandemią lataniem z Białegostoku do Warszawy. Jaki jest sens latania z Białegostoku do Warszawy przy trasie ekspresowej, przy nieznacznie, ale wciąż poprawiające się kolei?

 


To jest jeden z paradoksów ignorancji, bo jak się w tamtych czasach pytało gdzie będziemy latać, słyszało się odpowiedź: do Warszawy. Kiedy do Warszawy zdarzało mi się jechać 6 godzin, bo był wypadek, bo były blokady, to samolotem byłoby jednak szybciej, ale w tej chwili nie ma to najmniejszego sensu. Sens jest tylko wtedy, gdy Warszawa byłaby portem przesiadkowym albo uzupełniającym, bo na przykład czarterowy samolot na Wyspy Kanaryjskie startuje z Białegostoku, ląduje w Warszawie, dobiera pasażerów, ląduje w Pyrzowicach pod Katowicami, dobiera pasażerów i leci na Wyspy Kanaryjskie.Wierzy pan w taki scenariusz?

 


W taki scenariusz wierzę, z tym że to lotnisko białostockie musiałby mieć takie parametry, żeby umożliwiało takie działanie, na razie nie ma.Urzędnicy też zwracają sami uwagę na to, że potrzebna jest jeszcze infrastruktura, czyli terminal, wieża kontroli lotów, stacja tankowania. Czy to są duże inwestycje do tego, co już zrobiono? To są duże inwestycje, ale możliwości rozwoju Krywlan pan prezydent Truskolaski ograniczył o 50%, bo on zabudował wschodnią część za lotniskiem, tam powstał Park Naukowo-Technologiczny, powstała ta ekonomiczna podstrefa Suwalska i ta inwestycja spowodowała nieprawdopodobne straty dla lotniska. Trzeba było zmienić ten pas startowy, który został zbudowany, jest na kierunku wschód-zachód i to spowodowało, że trzeba jako przeszkody lotnicze wyciąć las i po wschodniej i po zachodniej stronie. Gdyby prezydent Truskolaski zdecydował o wcześniejszej modernizacji lotniska, ten kierunek pasa mógłby być inny, przechodzić dokładnie nad tą strefą ekonomiczną i celować w Stawy Dojlidzkie i tylko z jednej strony trzeba byłoby wyciąć niewielką część lasu, bo ten pas byłby w drugą stronę przedłużony. 

 


Czy uważa pan, że rozbudowa samego pasa startowego jest jeszcze możliwa na Krywlanach? 

 


Jest możliwa, ale tylko w stronę zachodnią, bo na wschód to już ten pas jest bliziutko ulicy Mickiewicza, za Mickiewicza już są Dojlidy Górne i ten kawałek lasu nieszczęsnego. 

 


To gdzie ten pas startowy można byłoby rozbudować i na jakiej długości?

 


Na zachód, z trudem zmieściłoby się tam 2 500 m, ale to jest taka długość standardowa lotniska komunikacyjnego, na nim mogą wszystkie samoloty najbardziej popularne lądować, z Boeingami 737 czy 767, ale już 747 nie zmieści się na takim pasie. 

 


To pańskim zdaniem, jaki jest najbardziej prawdopodobny scenariusz?Kiedyś byłem optymistą, teraz jestem umiarkowanym pesymistą. Wydaje mi się, że przy tym nastawieniu, szczególnie teraz, co się w tej chwili dzieje na świecie, z tym co się dzieje w komunikacji lotniczej, ta sprawa nie będzie miała dalszego ciągu. Być może, czego życzę sobie, będzie wycięcie tej części Lasu Solnickiego w ten sposób, żeby umożliwić korzystanie z pełnej długości drogi startowej, ale warunek konieczny - te straty lasu trzeba gdzieś odrobić, po prostu dosadzić, rozszerzyć dosadzanie lasu, nawet Solnickiego.To wiemy co z Lasem Solnickim należałoby zrobić, a co zatem z samym lotniskiem, bo tego pan nie dokończył. Jaka przyszłość czeka Krywlany? Jaka przyszłość czeka białostoczan na Krywlanach? Czy za parę lat będziemy mogli tam pojechać taksówką z walizką i wylecieć sobie gdzieś w świat, w Polskę?

 


Tak powinno być, bo przecież na przykład z samolotem lecieć do Zielonej Góry albo do Wrocławia czy do Krakowa, skreślam tu Warszawę, bo nie ma to najmniejszego sensu, ale po Polsce można by latać, nie mówiąc już o lotach czarterowych czy też tanich linii lotniczych na przykład do Londynu, czy do Norwegii, Brukseli, bo białostoczanie przecież podróżują tam bardzo często.

 


Ja już oczyma wyobraźni to widzę i zaczynam się pakować. Dziękuję bardzo za rozmowę. Proszę tylko pilnować bagażu.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok