Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki

17.03.2021, 08:30, akt. 12:23

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska
Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Część uczniów po wielu miesiącach przerwy zasiadła w środę (17.03) w szkolnych ławkach. To ósmoklasiści, którzy przystępują do próbnych egzaminów i zdają je w szkołach. Czy jest szansa, że jeszcze w tym roku szkolnym wrócą do nich na dłużej?

Między innymi o tym z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Czy wie pan, jakie były największe obawy ósmoklasistów przed tym egzaminem?


Dariusz Piontkowski: Nie wiem. Pewnie jak sobie poradzą z tym egzaminem, jak on będzie wyglądał.


Właśnie. Czy się wyrobią na 9:00? Trzeba wstać, umyć się, ubrać, zjeść śniadanie, dotrzeć do szkoły. Wielu z nich nie robiło tego od października. Jest szansa, że jeszcze w tym roku szkolnym wrócą do ławek?


Mamy nadzieję. To oczywiście zależy od epidemii. Domyślam się, że jedną z konsekwencji braku stacjonarnego nauczania, oczywiście od długiego czasu, jest dezorganizacja pracy i mobilizacji uczniów. Bo tu chodzi także o taką mobilizację, by ten codzienny rytm wstawania, ubierania się do szkoły, przygotowywania się do zajęć, wymuszał także pewną dyscyplinę, samodyscyplinę i jej zapewne wielu uczniom brakuje. O tym wielokrotnie mówiłem, że podczas nauczania zdalnego dużo trudniej jest nauczycielom zmobilizować uczniów do pracy.


Pan jako minister i nauczyciel bardziej się martwi o poziom ich wiedzy czy o ich kondycję psychiczną, właśnie o to zorganizowanie się?


Wszystkie te trzy elementy w jakiś sposób ze sobą współgrają. Wiedzę będzie można uzupełnić. Ósmoklasiści będą kontynuowali przecież naukę jeszcze w szkole średniej. Trudniej będzie się ponownie samozorganizować, ale jeżeli uda się wrócić do nauki stacjonarnej, to moim zdaniem da się to również odrobić.

Podobnie z kondycją psychiczną. Tu może być najtrudniej, bo część młodzieży trudniej będzie nawiązywać kontakty. Część z nich i tak miała tego typu problemy już wcześniej, zanim się w ogóle pojawiła pandemia. Ale to też moim zdaniem jest do wypracowania. Będzie to wymagało oczywiście dodatkowego wysiłku zarówno ze strony nauczycieli, jak i rodziców.


Kończą się już szczepienia nauczycieli. Czy to jakoś zwiększa szanse na powrót do nauczania stacjonarnego albo chociaż hybrydowego, mimo tego, że rząd nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych obostrzeń w całym kraju?


Mamy nadzieję, że szczepienia pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego. Mamy nadzieję, że w kwietniu takie decyzje mogłyby zapaść, o ile uda się opanować epidemię.


Pan wierzy, że wrócą?


Tak. Jestem przekonany, że tak będzie. Wydaje się, że szczepionka powinna nam pomóc opanować epidemię, pozwolić także na bezpieczne zajęcia w szkołach. To był jeden z powodów przesunięcia nauczycieli do pierwszej grupy szczepień.


Czy w związku z trudną sytuacją epidemiczną nie są zagrożone majowe terminy egzaminów ósmoklasisty i maturalnego?


Wydaje się, że nie. W ubiegłym roku również w okresie epidemii organizowaliśmy te egzaminy. Obostrzenia, które obowiązują przy egzaminach, sprawdziły się wtedy. Przy próbnych egzaminach maturalnych pokazały, że spokojnie można je zorganizować także teraz w okresie epidemii. Wydaje się więc, że także w maju, o ile nie nadejdzie coś nadzwyczajnego, będzie je można również zorganizować.


Resort edukacji przygotowuje się do tego niełatwego powrotu dzieci do szkół. Wiadomo, że potrzebne jest im wsparcie edukacyjne, aktywizacja fizyczna - przecież siedzą bez ruchu od wielu miesięcy w domach, ale też - i to przede wszystkim - wsparcie psychologiczne. Na co mogą liczyć?


Minister Czarnek mówił o takich czterech programach, które mają rozwiązać przynajmniej część tych problemów albo pomóc je rozwiązać. To rzeczywiście pieniądze na dodatkowe zajęcia wspomagające, tak aby nauczyciele po powrocie do nauki stacjonarnej mogli zorganizować zajęcia uzupełniające, powtarzające, zwłaszcza dla tych uczniów, którzy mogli mieć kłopoty z opanowaniem samodzielnym materiału przez ostatnie kilka miesięcy.

To także program zajęć z wf-u, takich rekreacyjnych, które miałyby pozwolić nauczycielom także klas 1-3 opanować takie zajęcia, które łatwiej pozwolą zrzucić zbędne kilogramy, zachęcą do ruchu. Nie mają to być zajęcia tylko i wyłącznie dla tych, którzy i tak się ruszają choćby w klubach sportowych.

To też zajęcia z pomocy psychologicznej. Najpierw diagnoza tego, jakie są najważniejsze potrzeby, potem szkolenia dla nauczycieli i rodziców, aby pokazać, w jaki sposób można zwalczać te niebezpieczne zjawiska. No i potem już 100 tys. godzin, bo tyle planujemy przeznaczyć na takie zajęcia wspomagające.

Jest też program związany ze wzrokiem, bo okazuje się, że długotrwałe ślęczenie przed komputerem niestety nie pomaga naszemu wzrokowi, stąd krótkowzroczność nawet u młodych osób. Stąd program profilaktyczny, który także będzie służył pomocą najmłodszym.


Zatrzymajmy się przy pomocy psychologicznej, bo ona wydaje się teraz najbardziej potrzebna. Oczywiście pierwszym etapem jest diagnoza, którą już właściwie mamy. Było sporo badań na temat kondycji psychicznej uczniów. Wyniki niestety są zatrważające - ponad 40 proc. badanych ma myśli samobójcze, około 70 proc. martwi się o przyszłość, czuje się zagrożona. Wielu narzeka na stany depresyjne. To oznacza, nawiązując już do tego programu, że w każdej szkole będzie psycholog lub pedagog?


Zobaczymy, czy wystarczy na to wszystko pieniędzy. Na pewno w tej chwili pomoc pedagogiczna i psychologiczna cały czas funkcjonuje - zarówno w formie zdalnej, jak i w formie stacjonarnej. W każdej szkole ta pomoc jest oferowana i ci najbardziej potrzebujący uczniowie mogą z niej korzystać.

Działają także poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Ale nie oszukujmy się, sama szkoła wszystkich problemów młodych i starszych ludzi nie załatwia. Wielokrotnie mówiłem, że szkoła będzie efektywna tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będzie współdziała z rodzicami, z rodziną. Jeżeli te wysiłki będą wspólne, wówczas jest szansa na to, że zakończą się sukcesem. Podobnie będzie z pomocą pedagogiczno-psychologiczną.


Może włączyłyby się do tego samorządy i powstałoby jakieś dodatkowe wsparcie psychologiczno-pedagogiczne?


Na to liczymy. Rząd przekazuje subwencję, która co roku rośnie. Przeznaczamy dodatkowe środki z budżetu na wsparcie szkół, na zakup sprzętu, na dodatkowe zajęcia. Liczymy także na to, że przynajmniej część samorządów wyłoży dodatkowe pieniądze na tego typu zajęcia, bo jest to w naszym wspólnym dobrze pojętym interesie.


A co z nauczycielami? O nich się jakoś mniej mówi a ich kondycja psychiczna też - delikatnie rzecz ujmując - nie jest najlepsza. Są przeciążeni pracą, zestresowani, nie dosypiają, o czym sami mówią. Im też potrzebne jest wsparcie.


Program wsparcia pedagogicznego i psychologicznego także ma być skierowany do nauczycieli. Wiem od swoich koleżanek i kolegów, że jeżeli chcą dobrze wypełniać swoje obowiązki i przygotować atrakcyjne zajęcia zdalne swoim uczniom, muszą włożyć w to dużo więcej pracy niż w tych tradycyjnych, standardowych zajęciach stacjonarnych. Zajęcia zdalne wymagają jednak znalezienia nowej formy pracy, zupełnie nowych pomocy i to większość nauczycieli przypłaca własną ciężką pracą.


Na nauczycieli też źle wpływa utrudniony kontakt z uczniami, to, że na przykład kamerki nie muszą być włączone i tak naprawdę oni nie wiedzą, do kogo mówią, czy ktoś ich w ogóle słucha.


To prawda, ale trzeba pamiętać o tym, że nauczanie zdalne jest próbą niepozostawienia uczniów samych sobie, bo alternatywą byłoby na przykład całkowite zamknięcie szkół. Już się spotkałem z takimi propozycjami. Uważam, że to złe rozwiązanie i trzeba zaoferować uczniom zajęcia. To jest jednak także kontakt, co prawda tylko za pomocą mediów elektronicznych, ale jednak kontakt, który zmusza do jakiegoś wysiłku.

Na początku rozmowy mówiliśmy o tym, czy uczniowie odzwyczaili się od porannego wstawania, ubierania się i tak dalej. Pewnie część tak. Ale jednak konieczność otworzenia komputera, uczestniczenia w zajęciach, wykonania takich podstawowych czynności powoduje, że jednak jakiś rytm tego dnia codziennego funkcjonuje. Może w domowych pieleszach, ale jednak jakieś obowiązki są. Także dzięki temu, że szkoła funkcjonuje w formule zdalnej, dzięki temu, że rozwinęła się technika, łatwiej będzie wrócić do zajęć stacjonarnych niż gdyby szkoła w ogóle przez kilka miesięcy nie funkcjonowała.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok