Radio Białystok | Gość | prof. Marcin Moniuszko - kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku

16.04.2021, 08:32, akt. 10:11

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem w trzeciej fali pandemii są często zupełnie inne niż było to kilka miesięcy temu. Wcześniej gwałtowna utrata węchu i smaku była przesłanką, że jest to COVID-19. Teraz zaczyna się od nieżytu nosa, objawów przypominających przeziębienie, bólu głowy, stanu zapalnego zatok. Kiedy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem, a kiedy z alergią?

Z prorektorem ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierownikiem Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Alergicy raczej wiedzą, czym spowodowany jest u nich katar, ale nawet oni powinni być czujni, bo tym razem może być to zakażenie koronawirusem. I odwrotnie, osoby, które mają nieżyt nosa, ból zatok powinny pomyśleć, że nie musi to być alergia.


prof. Marcin Moniuszko: Zdarza się. Obserwujemy, że objawy infekcji koronawirusowej również potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, które np. mają alergię i mogą myśleć, że akurat część tych objawów jest z nią związanych.

Warto zachować tu pewną ostrożność, czujność, poobserwować siebie dokładniej, między innymi poobserwować, czy mamy dobrą reakcję na zastosowane leczenie przeciwalergiczne. Jeżeli nie, warto jednak pomyśleć, czy w grę nie wchodzi infekcja koronawirusowa, szczególnie jeżeli pojawiają się inne objawy jak temperatura, która nie jest typowa dla reakcji alergicznej, a dla infekcji koronawirusowej już jest o wiele bardziej charakterystyczna, czy też duszność, która może również się pojawić.

Ważne jest więc tutaj, by z tymi kłopotami nie zostawać przez długie dni, ale podjąć próbę przede wszystkim włączenia leków przeciwalergicznych, jeżeli do tej pory je stosowaliśmy, bo jesteśmy alergikami, i w przypadku braku ich skuteczności zastanowić się i poobserwować, czy przypadkiem nie występują inne objawy, które mogłyby wskazywać na infekcję wirusową.


Bardzo ważne jest, by osoby z alergią wziewną nie odstawiały leków przeciwalergicznych, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa.


Ależ tak. To jest niesłychanie kluczowe. Po pierwsze, jeżeli mamy niekontrolowaną reakcję alergiczną, która dzieje się w naszych górnych drogach oddechowych, to tym samym przede wszystkim bardziej się narażamy na wszystkie infekcje wirusowe, nie tylko koronawirusowe. I narażamy się też na to, że kiedy dojdzie do tej infekcji, to ona dłużej i trudniej będzie przez nasz organizm eliminowana, ponieważ błona śluzowa, która powinna stanowić barierę dla wirusów, w czasie reakcji alergicznej jest rozszczelniana. Leki przeciwalergiczne z powrotem przywracają tę normę dla błony śluzowej i sprawiają, że w momencie kontaktu z każdym wirusem będą w stanie lepiej się przed taką infekcją bronić.

Absolutnie więc nie powinno się odstawiać leków przeciwalergicznych, a osoby z astmą nie powinny również za nic na świecie odstawiać glikokortykosteroidów wziewnych, jeżeli wcześniej je stosowały, bo wręcz udowodniono, że ich stosowanie ma bardzo korzystny efekt w stosunku do ewentualnej infekcji koronawirusowej.

Co jest jeszcze ważne? My, alergicy powinniśmy pamiętać o tym, że przyjmując leki przeciwalergiczne, w jakimś stopniu przyczyniamy się też do wyhamowywania transmisji tego wirusa, bo do końca nigdy nie wiemy, kto z nas go ma, a kto nie, a jeżeli jesteśmy tymi osobami, które w odpowiedzi na przykład na alergeny będą ciągle kichały, i jeżeli mamy w formie bezobjawowej ukryte jeszcze gdzieś cząstki wirusa, to tym samym niechcący przyczyniamy się do jego rozprzestrzeniania. Stosujmy więc leki przeciwalergiczne.


Według doniesień naukowców alergicy łagodniej przechodzą COVID-19. Dlaczego?


Są to wczesne badania. Na razie klinicznie widzimy, że alergicy nie przechodzą tego jakoś specjalnie gorzej, jeżeli są dobrze leczeni. Czy można powiedzieć już w tej chwili, że alergia stanowi jakąś barierę ochronną przed koronawirusem? No nie, aż tak daleko byśmy nie poszli. Te badania są jeszcze na dosyć wczesnym etapie.

Na pewno regularne stosowanie leków przeciwalergicznych i regularne stosowanie leków przeciwastmatycznych przez osoby z astmą sprawia, że z koronawirusa można wychodzić - może nie zawsze obronną ręką - ale na poziomie porównywalnym do tych grup osób, które takich chorób jak alergia czy astma nie mają.


Na początku pandemii alergicy byli zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek. Teraz ich też obowiązują te przepisy i okazuje się, że są one dla nich wprost zbawienne.


Wiemy, że mechaniczna ochrona dobrze używanej maski naprawdę może zrobić bardzo wiele w ograniczaniu transmisji wirusa SARS-CoV-2. Podkreślam - dobrze używanej maski, czyli takiej, która zakrywa nie tylko usta, ale również nos. Jest to maska, która jest zmieniana, której nie dotykamy cały czas rękami. Dobrze używana maska naprawdę może zrobić bardzo dużo.

A jak się okazuje, takim dosyć sezonowym benefitem stosowania takiej maski u części osób może być to, że przebywając na zewnątrz może nie całkowicie, ale jednak ta maska ma pewne zdolności filtrowania też tego, co w powietrzu w danym momencie się znajduje. Dla alergików na przykład, gdy są to pyłki, może to doprowadzić do sytuacji, że tych pyłków trafia do nosa mniej. Maska nie chroni co prawda oczu, więc tam te pyłki będą się dalej dostawały, ale jednak jest to jakaś forma ograniczenia takiej transmisji.


Wspomniał pan, że jakiekolwiek uczulenie występuje u około co trzeciej osoby. A czy są określone grupy, które nie powinny się szczepić przeciwko COVID-19?


Wszelkiego rodzaju ostrożność jest zalecana przede wszystkim w takich sytuacjach, kiedy wiemy, że dana osoba w przeszłości miała poważną reakcję alergiczną, zwaną reakcją anafilaktyczną, w odpowiedzi na któryś ze składników szczepionki. Tutaj dopiero alergolog na podstawie specjalistycznego wywiadu może takie kwestie rozstrzygnąć.

Na pewno dyskwalifikowane ze szczepienia powinny być te osoby, które w schemacie dwudawkowym po pierwszej dawce rozwinęły natychmiastową reakcją alergiczną. Są to tak naprawdę tylko te dwie grupy osób, których nie powinniśmy szczepić.


Jak często zdarza się wstrząs anafilaktyczny po szczepionce na COVID-19?


Reakcje anafilaktyczne występujące po szczepionkach na szczęście są bardzo rzadkie. Jeżeli porównamy je z innymi sytuacjami, z reakcjami anafilaktycznymi na powszechnie stosowane leki takie jak antybiotyki czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli te popularne leki przeciwbólowe, które stosujemy czasami bez recepty i czasami bardzo nagminnie, to tam te procenty, jeżeli chodzi o występowanie reakcji anafilaktycznych, są zdecydowanie częstsze niż przy szczepionkach.

Ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej po szczepionkach średnio sięga jednego przypadku na 100 tys., a w niektórych przypadkach nawet jeszcze rzadziej. A co się tyczy antybiotyków czy niesteroidowych leków przeciwzapalny, to jest jeden na 100, jeden na 200.

Zachęcałbym nie do takiego intuicyjnego pozbawiania się szansy szczepienia, ale w przypadku tego, gdy w przeszłości te reakcje anafilaktyczne występowały, by na spokojnie umówić się ze swoim alergologiem i tę kwestię przedyskutować. Fakt przeżycia w przyszłości reakcji anafilaktycznej nie zakłada od razu automatycznie, że nie powinniśmy być szczepieni. Nie, ponieważ przebycie w przeszłości reakcji na dany składnik może nie mieć konkretnie żadnego związku z reakcją na składniki, które są obecne w szczepionce.

Nie lekceważymy nigdy ryzyka wystąpienia reakcji poszczepiennej, ale musimy pamiętać, że w odpowiednich proporcjach to nie jest duże ryzyko. Jest obecne, ale pamiętajmy, że to jest około jeden przypadek na 100 tys. Pamiętając o tym ryzyku, jednocześnie nie pozbawiamy szansy zapewnienia ochrony przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 całej rzeszy innych osób, które w przeszłości jakieś inne reakcje alergiczne czy anafilaktyczne przeżywały. Za każdym razem gorąco podkreślam i gorąco do tego państwa zachęcam, by taką sytuację po prostu przedyskutować z alergologiem.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB

prof. Michał Żmihorski

dyrektor Instytutu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

Od czwartku (13.06) obowiązuje strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Wiążą się z tym pewne ograniczenia dla ludzi. Co sądzą o niej i o coraz większej obecności żołnierzy i innych służb mundurowych przyrodnicy, naukowcy? O tym z dyrektorem Instytutu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk prof. Michałem Żmihorskim porozmawiamy o 8:10.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.


dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.


fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.


źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.

fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.


fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.

Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok