Radio Białystok | Gość | prof. Marcin Moniuszko - kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku

16.04.2021, 08:32, akt. 10:11

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Z prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem w trzeciej fali pandemii są często zupełnie inne niż było to kilka miesięcy temu. Wcześniej gwałtowna utrata węchu i smaku była przesłanką, że jest to COVID-19. Teraz zaczyna się od nieżytu nosa, objawów przypominających przeziębienie, bólu głowy, stanu zapalnego zatok. Kiedy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem, a kiedy z alergią?

Z prorektorem ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierownikiem Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Alergicy raczej wiedzą, czym spowodowany jest u nich katar, ale nawet oni powinni być czujni, bo tym razem może być to zakażenie koronawirusem. I odwrotnie, osoby, które mają nieżyt nosa, ból zatok powinny pomyśleć, że nie musi to być alergia.


prof. Marcin Moniuszko: Zdarza się. Obserwujemy, że objawy infekcji koronawirusowej również potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, które np. mają alergię i mogą myśleć, że akurat część tych objawów jest z nią związanych.

Warto zachować tu pewną ostrożność, czujność, poobserwować siebie dokładniej, między innymi poobserwować, czy mamy dobrą reakcję na zastosowane leczenie przeciwalergiczne. Jeżeli nie, warto jednak pomyśleć, czy w grę nie wchodzi infekcja koronawirusowa, szczególnie jeżeli pojawiają się inne objawy jak temperatura, która nie jest typowa dla reakcji alergicznej, a dla infekcji koronawirusowej już jest o wiele bardziej charakterystyczna, czy też duszność, która może również się pojawić.

Ważne jest więc tutaj, by z tymi kłopotami nie zostawać przez długie dni, ale podjąć próbę przede wszystkim włączenia leków przeciwalergicznych, jeżeli do tej pory je stosowaliśmy, bo jesteśmy alergikami, i w przypadku braku ich skuteczności zastanowić się i poobserwować, czy przypadkiem nie występują inne objawy, które mogłyby wskazywać na infekcję wirusową.


Bardzo ważne jest, by osoby z alergią wziewną nie odstawiały leków przeciwalergicznych, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa.


Ależ tak. To jest niesłychanie kluczowe. Po pierwsze, jeżeli mamy niekontrolowaną reakcję alergiczną, która dzieje się w naszych górnych drogach oddechowych, to tym samym przede wszystkim bardziej się narażamy na wszystkie infekcje wirusowe, nie tylko koronawirusowe. I narażamy się też na to, że kiedy dojdzie do tej infekcji, to ona dłużej i trudniej będzie przez nasz organizm eliminowana, ponieważ błona śluzowa, która powinna stanowić barierę dla wirusów, w czasie reakcji alergicznej jest rozszczelniana. Leki przeciwalergiczne z powrotem przywracają tę normę dla błony śluzowej i sprawiają, że w momencie kontaktu z każdym wirusem będą w stanie lepiej się przed taką infekcją bronić.

Absolutnie więc nie powinno się odstawiać leków przeciwalergicznych, a osoby z astmą nie powinny również za nic na świecie odstawiać glikokortykosteroidów wziewnych, jeżeli wcześniej je stosowały, bo wręcz udowodniono, że ich stosowanie ma bardzo korzystny efekt w stosunku do ewentualnej infekcji koronawirusowej.

Co jest jeszcze ważne? My, alergicy powinniśmy pamiętać o tym, że przyjmując leki przeciwalergiczne, w jakimś stopniu przyczyniamy się też do wyhamowywania transmisji tego wirusa, bo do końca nigdy nie wiemy, kto z nas go ma, a kto nie, a jeżeli jesteśmy tymi osobami, które w odpowiedzi na przykład na alergeny będą ciągle kichały, i jeżeli mamy w formie bezobjawowej ukryte jeszcze gdzieś cząstki wirusa, to tym samym niechcący przyczyniamy się do jego rozprzestrzeniania. Stosujmy więc leki przeciwalergiczne.


Według doniesień naukowców alergicy łagodniej przechodzą COVID-19. Dlaczego?


Są to wczesne badania. Na razie klinicznie widzimy, że alergicy nie przechodzą tego jakoś specjalnie gorzej, jeżeli są dobrze leczeni. Czy można powiedzieć już w tej chwili, że alergia stanowi jakąś barierę ochronną przed koronawirusem? No nie, aż tak daleko byśmy nie poszli. Te badania są jeszcze na dosyć wczesnym etapie.

Na pewno regularne stosowanie leków przeciwalergicznych i regularne stosowanie leków przeciwastmatycznych przez osoby z astmą sprawia, że z koronawirusa można wychodzić - może nie zawsze obronną ręką - ale na poziomie porównywalnym do tych grup osób, które takich chorób jak alergia czy astma nie mają.


Na początku pandemii alergicy byli zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek. Teraz ich też obowiązują te przepisy i okazuje się, że są one dla nich wprost zbawienne.


Wiemy, że mechaniczna ochrona dobrze używanej maski naprawdę może zrobić bardzo wiele w ograniczaniu transmisji wirusa SARS-CoV-2. Podkreślam - dobrze używanej maski, czyli takiej, która zakrywa nie tylko usta, ale również nos. Jest to maska, która jest zmieniana, której nie dotykamy cały czas rękami. Dobrze używana maska naprawdę może zrobić bardzo dużo.

A jak się okazuje, takim dosyć sezonowym benefitem stosowania takiej maski u części osób może być to, że przebywając na zewnątrz może nie całkowicie, ale jednak ta maska ma pewne zdolności filtrowania też tego, co w powietrzu w danym momencie się znajduje. Dla alergików na przykład, gdy są to pyłki, może to doprowadzić do sytuacji, że tych pyłków trafia do nosa mniej. Maska nie chroni co prawda oczu, więc tam te pyłki będą się dalej dostawały, ale jednak jest to jakaś forma ograniczenia takiej transmisji.


Wspomniał pan, że jakiekolwiek uczulenie występuje u około co trzeciej osoby. A czy są określone grupy, które nie powinny się szczepić przeciwko COVID-19?


Wszelkiego rodzaju ostrożność jest zalecana przede wszystkim w takich sytuacjach, kiedy wiemy, że dana osoba w przeszłości miała poważną reakcję alergiczną, zwaną reakcją anafilaktyczną, w odpowiedzi na któryś ze składników szczepionki. Tutaj dopiero alergolog na podstawie specjalistycznego wywiadu może takie kwestie rozstrzygnąć.

Na pewno dyskwalifikowane ze szczepienia powinny być te osoby, które w schemacie dwudawkowym po pierwszej dawce rozwinęły natychmiastową reakcją alergiczną. Są to tak naprawdę tylko te dwie grupy osób, których nie powinniśmy szczepić.


Jak często zdarza się wstrząs anafilaktyczny po szczepionce na COVID-19?


Reakcje anafilaktyczne występujące po szczepionkach na szczęście są bardzo rzadkie. Jeżeli porównamy je z innymi sytuacjami, z reakcjami anafilaktycznymi na powszechnie stosowane leki takie jak antybiotyki czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli te popularne leki przeciwbólowe, które stosujemy czasami bez recepty i czasami bardzo nagminnie, to tam te procenty, jeżeli chodzi o występowanie reakcji anafilaktycznych, są zdecydowanie częstsze niż przy szczepionkach.

Ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej po szczepionkach średnio sięga jednego przypadku na 100 tys., a w niektórych przypadkach nawet jeszcze rzadziej. A co się tyczy antybiotyków czy niesteroidowych leków przeciwzapalny, to jest jeden na 100, jeden na 200.

Zachęcałbym nie do takiego intuicyjnego pozbawiania się szansy szczepienia, ale w przypadku tego, gdy w przeszłości te reakcje anafilaktyczne występowały, by na spokojnie umówić się ze swoim alergologiem i tę kwestię przedyskutować. Fakt przeżycia w przyszłości reakcji anafilaktycznej nie zakłada od razu automatycznie, że nie powinniśmy być szczepieni. Nie, ponieważ przebycie w przeszłości reakcji na dany składnik może nie mieć konkretnie żadnego związku z reakcją na składniki, które są obecne w szczepionce.

Nie lekceważymy nigdy ryzyka wystąpienia reakcji poszczepiennej, ale musimy pamiętać, że w odpowiednich proporcjach to nie jest duże ryzyko. Jest obecne, ale pamiętajmy, że to jest około jeden przypadek na 100 tys. Pamiętając o tym ryzyku, jednocześnie nie pozbawiamy szansy zapewnienia ochrony przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 całej rzeszy innych osób, które w przeszłości jakieś inne reakcje alergiczne czy anafilaktyczne przeżywały. Za każdym razem gorąco podkreślam i gorąco do tego państwa zachęcam, by taką sytuację po prostu przedyskutować z alergologiem.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
13.05.2021

"Ludzie, którzy biegali maratony, w tym momencie nie są w stanie wejść na pierwsze piętro. Niestety pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię, na nowo muszą się nauczyć chodzić, jeść, pić, funkcjonować w życiu codziennym, nie są zdolni w tym momencie do całkowitego powrotu do zdrowia, do społeczeństwa. To będzie bardzo długotrwały proces rehabilitacji pocovidowej".


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
12.05.2021

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. (...) Zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.

Maria Andrejczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Maria Andrejczyk

oszczepniczka, LUKS Hańcza Suwałki
11.05.2021

- Suwałki nigdy się ode mnie nie odwróciły, wiedza o tym, że ludzie z najbliższego otoczenia, z mojego regionu są ze mną i mnie nie opuszczą, to jest coś pięknego i potężny motywator do dalszej pracy - mówi Maria Andrejczyk.

Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne

Joanna Węglarz

inicjatorka kampanii "Szkoła Od Nowa"
11.05.2021

- Rolą kampanii jest to, by ludzie zrozumieli, jak jest trudno. Bez wsparcia w obszarze społeczno-emocjonalnym może się skończyć bardzo źle - depresją, zaburzeniami psychicznymi albo tym, że uczniowie nie będą chcieli fizycznie wrócić do szkoły.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH
10.05.2021

"Jak na razie wszystko wskazuje na to, że szczepionki zachowują skuteczność wobec nowych wariantów. Potwierdzono to dla wariantu brytyjskiego i brazylijskiego. Trwają jeszcze badania co do indyjskiego" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska, fot. Wojciech Szubzda

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska

trener i zawodniczka KS BAS Kombinat Budowlany Białystok
9.05.2021

"My opieramy się na zawodniczkach z Białegostoku. Po to szkolimy młodzież, po to dziewczyny trenują, żeby miały taką ścieżkę do dalszego uprawiania sportu, do tej wyższej ligi" - mówi Sebastian Grzegorek.

Jan Borysewicz, "Solidarni z Polakami na Białorusi" - koncert w Białymstoku, 2018, fot. Joanna Szubzda

Jan Borysewicz

z zespołu Lady Pank
7.05.2021

"Chyba moim największym sukcesem jest to, że wymarzyłem sobie, żeby mieć własny zespół i to zrealizowałem. To jest coś wspaniałego. Zespół Lady Pank jest dla mnie wolnością" - mówi Jan Borysewicz.


Paweł Knapp, fot. Joanna Szubzda

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
7.05.2021

"Najmłodszą pacjentką, którą ostatnio hospitalizowaliśmy, była 19-letnia kobieta. Usunęliśmy jej 24 cm guza, który ważył prawie 8 kg. (...) Zależy nam na tym, żeby Podlasianki chodziły do lekarzy ginekologów" - mówi prof. Paweł Knapp.

Marcin Kolemba, fot. Sylwia Krassowska

dr Marcin Kolemba

psycholog z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
6.05.2021

- Pamiętajmy, że matura to nie koniec świata. Zwróciłbym uwagę, żebyśmy w mniejszym stopniu fiksowali się na wynikach testów, rankingach, a w większym koncentrowali na rozwoju kompetencji służących budowaniu relacji czy radzeniu sobie ze stresem.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
5.05.2021

"Chciałbym, aby wsparcie województwa podlaskiego z Krajowego Planu Odbudowy opiewało na kwotę 5 mld zł" - przewiduje Artur Kosicki.


Agnieszka Muzyk, źródło: OKE w Łomży

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
4.05.2021

Na początek język polski, potem matematyka, a w czwartek język obcy. W naszym regionie do matury przystąpi ponad 9 tys. uczniów, którzy - jak ich koledzy sprzed roku - zmagać się będą z nieco zmienioną wersją egzaminu.

Anna Poskrobko, fot. Aneta Gałaburda

Anna Poskrobko

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
30.04.2021

"Od 1 maja na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku będzie można zanocować w 28 nadleśnictwach" - mówi Anna Poskrobko.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
30.04.2021

- Pierwszych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy realnie pewnie można oczekiwać na przełomie 2021 i 2022 r. Generalnie jest to paliwo na najbliższe siedem lat, które będzie zasilało naszą gospodarkę.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
29.04.2021

"Bardzo się cieszymy, że firmy mają możliwość szczepienia. Pracujemy w systemie globalnym, na całym świecie. W czerwcu nasi przedstawiciele jadą do krajów arabskich i trzeba po prostu mieć odporność, by nie przywieźć tam, ale i z powrotem choroby" - mówi Sebastian Rynkiewicz

dr Agnieszka Wincewicz-Price, fot. ksap.gov.pl

dr Agnieszka Wincewicz-Price

kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym
28.04.2021

"Polacy nie są przekonani co do tego, że te szczepienia rzeczywiście będą skuteczne długofalowo. Myślę, że jest to taki naturalny odruch, który stawia pewne granice" - mówi dr Agnieszka Wincewicz-Price.

Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Jarosław Tałałaj

ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu
27.04.2021

Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.


Katarzyna Andryszewska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Andryszewska

wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
26.04.2021

"Młodsze dzieci bardzo potrzebują prawdziwego kontaktu, w realnym świecie, ze swoim wychowawcą, z kolegami, z koleżankami z klasy. Realizacja podstawy programowej pewnie będzie musiała być troszeczkę odłożona na bok, na rzecz integracji zespołu klasowego, czyli ponownego przyzwyczajania dzieci do szkoły" - mówi Katarzyna Andryszewska.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
23.04.2021

- W zasadzie Łukaszenka spalił wszystkie mosty na kierunku zachodnim, więc został mu tylko jeden partner. Dla bezwzględnego utrzymania swojej władzy Łukaszenka sprzedaje swój kraj i podporządkowuje go Federacji Rosyjskiej.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Pisalnik

dziennikarz
23.04.2021

W białoruskiej prokuraturze słyszeli, że wyrządzają szkodę interesom państwowym Republiki Białorusi i grozi im za to odpowiedzialność karna. Małżeństwo dziennikarzy Iness Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnika, którzy prowadzą portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl, wyjechali z Białorusi.


Jędrzej Dondziło, fot. Joanna Szubzda

Jędrzej Dondziło

dyrektor artystyczny Up To Date Festival
22.04.2021

"Ta nagroda złożona na moje ręce, na ręce naszego zespołu, to ogromne wyróżnienie. My jako Up To Date Festival, jako FOMO i inne projekty postawiliśmy sobie za cel, żeby nie zapominać o tym, skąd się wzięliśmy, skąd ta kultura się wzięła i co warto krzewić. Ta nagroda jest za taką autentyczność, nad którą zawsze mocno pracowaliśmy" - mówi Jędrzej Dondziło.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
22.04.2021

"Jeżeli chcemy rzeczywiście powrócić do takiego normalnego życia, we wszystkich praktycznie dziedzinach, musimy jeszcze troszeczkę pocierpieć i przestrzegać tych reguł, które zostały narzucone, aby ograniczyć epidemię" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jarosław Chłopecki

Jarosław Chłopecki

wiceprezes firmy SprintAir
21.04.2021

"My latamy z zatwierdzonych lotnisk - to jest podstawa. Jeżeli lotnisko jest wpisane do rejestru, spełnia wymagania pod dany typ samolotu, to jesteśmy w stanie zorganizować taki lot" - mówi Jarosław Chłopecki.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.04.2021

Czy latem mamy szansę na uzyskanie odporności populacyjnej? - Jest jeden warunek - że tempo i gotowość Polaków do szczepień nie osłabnie, że nie będziemy uśpieni tym, że latem zacznie spadać liczba zachorowań.

Magdalena Skup, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup

dyrektor fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych
20.04.2021

Pierwszy nabór cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tym może być podobnie, bo tak jak poprzednio, do dyspozycji mieszkańców Białegostoku i powiatów: białostockiego i sokólskiego jest 450 miejsc. Chodzi o bony na szkolenia, czyli dofinansowanie do 9 tysięcy złotych m.in. kursów językowych i komputerowych.

Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Adaszczyk

kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami PB
20.04.2021

- Teraz firmy już bardzo odważnie chcą zatrudniać ludzi. Duże firmy produkcyjne, firmy budowlane, nie tylko IT, bo branże budowlane czy produkujące maszyny również się nie zatrzymują. Pod tym kątem nasi absolwenci nie mają o co się martwić.


Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
19.04.2021

19 kwietnia 2020 r. wybuchł pożar, który strawił pięć tysięcy dwieście hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Cecylia Dolińska, fot. Renata Reda

Cecylia Dolińska

przewodnicząca ORPiP w Białymstoku
19.04.2021

"My ciągle udowadniamy, że jesteśmy potrzebne, że potrzeba nas aż tyle. Pielęgniarka i położna towarzyszy człowiekowi od narodzin po kres jego życia. Jesteśmy przy pacjencie najbliżej, 24 godziny na dobę" - mówi Cecylia Dolińska.

Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys

podróżnik, właściciel biura podróży w Białymstoku, autor książki "Spragnieni podróży"
18.04.2021

Jak radzą sobie lub nie radzą w czasie pandemii podróżnicy, piloci wycieczek, pracownicy biur podróży? Jakie strategie wprowadzają różne państwa i czy lepiej radzą sobie te, które nie uzależniły się od dobrobytu? Czy można znaleźć jakieś plusy obecnej sytuacji?


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok