Radio Białystok | Gość | Wojciech Strzałkowski - prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok

Wojciech Strzałkowski

prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok

12.05.2021, 07:16, akt. 10:21

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. (...) Zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski
Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Z Wojciechem Strzałkowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uważają, że lotnisko na białostockich Krywlanach jest potrzebne do rozwoju gospodarczego miasta i regionu. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Podlaskim Klubie Biznesu interweniują w tej sprawie - napisali pismo do  prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Skierowali je też do władz wojewódzkich i Lasów Państwowych.

O lotnisku na Krywlanach, ale także o grze Jagiellonii Białystok w piłkarskiej ekstraklasie z prezesem Podlaskiego Klubu Biznesu i przewodniczącym rady nadzorczej Jagiellonii Wojciechem Strzałkowskim rozmawia Adam Janczewski.
Adam Janczewski: Po raz kolejny Podlaski Klub Biznesu zabiera głos w sprawie lotniska na Krywlanach. W piśmie do prezydenta miasta pada mocne zdanie. Pozwoli pan, że je zacytuję.


Wojciech Strzałkowski: Proszę.


"Nieistnienie Białegostoku na lotniczej mapie Polski nie tylko hamuje rozwój regionu, ale wręcz ośmiesza wobec kontrahentów z kraju i z zagranicy pragnących prowadzić wspólne interesy". Jak to jest panie prezesie, śmieją się z nas w Polsce i na świecie?


Tekst tego pisma być może jest trochę przerysowany, ale prawda jest taka, że jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. Może jeszcze Opolskie, ale województwo opolskie i miasto Opole ma dostęp w ciągu niecałej godziny do lotniska we Wrocławiu oraz lotniska w Katowicach. Mówiąc więc wprost, tak, zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.


Czy z pańskiego doświadczenia, czy też kolegów z Klubu Biznesu, można powiedzieć, że były takie rozmowy, negocjacje, które utknęły w martwym punkcie albo zostały zakończone przez ten czynnik?


To nie jest tak, że przedsiębiorcy z Białegostoku czy z regionu są odpowiedzialni za ściąganie dużych inwestycji krajowych i międzynarodowych. Zadania te raczej dotyczącą władz miasta i regionu. Ale ogólnie wiadomo, że wybór lokalizacji pod duże inwestycje, pod duże fabryki, duże zakłady pracy typu centra logistyczne, call center czy obsługa księgowa polega na tym, że bierze się pod uwagę wszystkie czynniki - społeczne, ekonomiczne, środowiskowe, infrastrukturalne. A jeśli chodzi o infrastrukturę, niezbędne są wszystkie trzy kategorie połączeń: drogowe, kolejowe i lotnicze.

Nawet mogą do nas nie docierać informacje, że lokalizacja Białegostoku czy województwa podlaskiego utknęła gdzieś w martwym punkcie, ponieważ taka informacja do nas nigdy nie dotrze, jeśli ta lokalizacja nie była brana pod uwagę.

Wystarczy wziąć do analizy mapę Polski i zobaczyć, gdzie lokalizują się nowe fabryki, nowe miejsca pracy - np. Google Center na Europę pod Wrocławiem czy fabryka telewizorów, fabryka ekranów. Nowe duże inwestycje po kilka tysięcy miejsc pracy lokalizowane są w pobliżu lotnisk komunikacyjnych. Takiego lotniska u nas nie ma i nigdy się nie dowiemy, ilu inwestorów zrezygnowało z naszej lokalizacji tylko dlatego, że zabrakło tego właśnie elementu infrastrukturalnego.


Rozumiem, że stanowisko jest w trosce o rozwój regionu. A jakie korzyści lotnisko na Krywlanach dałoby samym przedsiębiorcom zrzeszonym w Podlaskim Klubie Biznesu? Bo mówimy o inwestorach potencjalnych, a jakie byłyby korzyści dla już istniejących?


Łatwiejszy dostęp kontrahentów zagranicznych. Mamy wiele firm na Podlasiu, które mają swoich klientów rozsianych po Europie i świecie i słyszymy niejednokrotnie o tym. Kiedyś będąc na nartach w Szwajcarii, spotkałem człowieka, który robi interesy w naszym województwie i lata swoim prywatnym jetem do Grodna i z Grodna przyjeżdżał - wcześniej, kiedy nie było jeszcze pandemii - przez granicę do Białegostoku. Wydaje się to trochę kuriozalne, ale osobiście, zupełnie przez przypadek, spotkałem takiego przedsiębiorcę.

Natomiast chciałbym zwrócić uwagę, że rozwój gospodarczy to nie tylko kwestia lotniska dla przedsiębiorców. Moim zdaniem takie lotnisko powinno również służyć wszystkim mieszkańcom Białegostoku. Tanie linie lotnicze latają do Lublina, do Rzeszowa, pod Olsztynem na lotnisko Szymany oraz do wszystkich miast wojewódzkich. Mieszkańcy tych miast mają możliwość polecieć do Londynu, do Rzymu, do Paryża, do Brukseli za 200-300 zł i to jest podnoszenie standardu życia ludzi. To jest niezwykle ważne.

Rozwój gospodarczy jest istotny, ale podnoszenie standardu życia ludzi, obywateli jest również ważne i kiedyś, w przyszłości wyobrażam sobie, że to lotnisko powinno również mieć funkcje dostępności komunikacyjnej tanich linii lotniczych. A te potrzebują pasa o długości około 2300 m.


Podlaski Klub Biznesu apeluje do władz województwa i do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku o "merytoryczne wsparcie i dialog w  rozwiązaniu problemu uruchomienia pasa startowego na Krywlanach". W jaki sposób mogą pomóc władze województwa?


Chodzi o to, że las, który wyrósł dookoła lotniska, który istnieje od kilkudziesięciu lat, jest naturalną przeszkodą lotniczą. Rozumiem, też sytuację Lasów Państwowych, ale moim zdaniem ta merytoryczna rozmowa, to nasze spotkanie powinno wykazywać z obu stron zrozumienie dla bezpieczeństwa w ruchu lotniczym.


Lasy Państwowe rozumiem, ale co miałyby w tej sytuacji robić władze wojewódzkie? Rozumiem, że to forma mediacji.


Władze wojewódzkie mogą być swego rodzaju katalizatorem czy mediatorem w tych rozmowach. Każda strona ma swoje argumenty, ale żeby rozmawiać i rozpatrywać, jak można rozwiązywać problemy, naszym zdaniem potrzebna jest dobra wola wszystkich stron, żeby strony usiadły przy jednym stole i mogły te problemy rozwiązywać.


Teraz chciałbym porozmawiać z Wojciechem Strzałkowskim jako przewodniczącym rady nadzorczej Jagiellonii Białystok. Co pan czuje, kiedy patrzy pan na tabelę piłkarskiej Ekstraklasy?


Smutek, rozczarowanie, niechęć. Jeszcze może kilka innych negatywnych skojarzeń mogłoby mi przyjść do głowy. Ale cóż możemy na to poradzić? Wybór dwóch ostatnich trenerów nie był może najtrafniejszy. Zarówno trenera Peteva, który ogólnie jest dobrym trenerem, ale jakoś nie udało mu się pobudzić naszej drużyny do uskrzydlenia, do takiej gry, ażeby spełnić oczekiwania kibiców, oczekiwania akcjonariuszy i zarządu. Jak i trenera Zająca, którego bardzo pozytywnie oceniliśmy na początku, ponieważ ma dużą wiedzę teoretyczną, duży nacisk kładł na strategię. Natomiast również czegoś zabrakło. Moim zdaniem zabrakło tej części wysokiej motywacji drużyny i niestety skończyło się, jak się skończyło.

Ale obiektywnie patrząc na ostatnie 10 lat, jest to najlepsze 10 lat w stuletniej historii naszego klubu. Od 2007 roku nieustannie Jagiellonia jest w Ekstraklasie. Takiego okresu nigdy wcześniej nie było. Już nie wspominam 2010 roku - Pucharu Polski czy Superpucharu Polski, dwukrotnie wicemistrza Polski. Zrobimy wszystko, żeby te wyniki poprawić.


Czyli całą odpowiedzialność za złe wyniki ponoszą ostatni trenerzy czy zarząd Jagiellonii? Czy władze też poczuwają się do odpowiedzialności?


Wszyscy ponoszą odpowiedzialność - trenerzy, zarząd, rada nadzorcza, akcjonariusze, zawodnicy. Najmniej kibice.


Co w takim razie nie zagrało w sferze zarządzającej klubem?


Moim zdaniem mamy na tyle dobry skład personalny drużyny, że powinniśmy się znajdować co najmniej w górnej ósemce i byłbym może nie szczęśliwy, ale zadowolony, gdybyśmy byli na miejscach pucharowych. Moim zdaniem mamy personalny skład na takie wyniki. Moim zdaniem zabrakło motywacji. Ta drużyna to są naprawdę dobrze zawodnicy. Zabrakło gry zespołowej, współpracy i motywacji.


Kiedy kibice poznają nazwisko nowego trenera?


Jagiellonia tym razem postanowiła się nie spieszyć i skorzystać z usługi profesjonalnej firmy doradczej, która na nasze zlecenie przygotuje - mam nadzieję, że już niedługo - dokładną analizę osób, które są dostępne, trenerów, którzy są dostępni, a nie teoretycznie możliwi, tylko dostępni dzisiaj jako szkoleniowcy Jagiellonii Białystok. Skorzystamy z tej firmy doradczej i na podstawie opracowania, które nam dostarczy, podejmiemy decyzję wszyscy jako rada nadzorcza.


Skąd taki pomysł? Trzeba przyznać, że to dość nowatorskie rozwiązanie na polskim rynku?


Czytałem artykuł, wywiad z tą firmą. Firma ta potwierdziła, że Jagiellonia jest pierwszą drużyną w Polsce, która zdecydowała się na skorzystanie z jej usług. Nie chcę powiedzieć o trenerze Petevie i Zającu źle, że to były totalne pomyłki. Nie wracajmy do tego. Nie chcemy popełniać takich pomyłek, ażeby zatrudniać trenera na pół roku. Chciałbym, żeby trener, który zostanie wybrany, pracował u nas, dwa, trzy, cztery, a najlepiej 10 lat i osiągał sukcesy. Ale jeśli sukcesów nie ma, to niestety zmienia się albo zawodnika, albo trenera.

W zasięgu trzeciego, czwartego czy piątego miejsca Jagiellonia zawsze powinna się znajdować, a w przypadku ostatnich dwóch sezonów stało się zupełnie inaczej, co dla nas jest dużym rozczarowaniem.


Rozumiem, że pomóc ma też wydział skautingu, który niedawno powstał?


Tak jest. Wydział skautingu i analiz, żeby opierać się - jeszcze raz powtarzam - opierać się, a nie że ktoś za nas ma podejmować decyzje, czy - jak widziałem w jakichś prześmiewczych wywiadach - że komputer podejmie decyzję za Jagiellonię. Nie. Analizy mają wspierać proces decyzyjny, a nie zastępować. Mają pomagać.


Mówi pan o planach Jagiellonii, ale może okazać się, że wkrótce Jagiellonia straci swojego sternika, bo chodzą takie słuchy, że prezes Kulesza jest zainteresowany kandydowaniem w wyborach na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.


O to trzeba pytać pana Kuleszę, ale takie pogłoski krążą w środowisku piłkarskim. Uważam, że pan Kulesza byłby najlepszym kandydatem na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jak wiadomo, prezes Boniek nie może tej funkcji pełnić, ponieważ pełnił ją dwie kadencję. I z osób, które znam, uważam, że kolega, wspólnik, prezes Jagiellonii byłby kandydatem najlepszym. Ale powiadam jeszcze raz, ta decyzja należy tylko i wyłącznie do pana Cezarego Kuleszy.


To zakładając optymistycznie dla prezesa Kuleszy, że tak się stanie i faktycznie zostanie prezesem PZPN-u, to co wtedy z Jagiellonią? Kto obejmie stery?


Rozważamy wariant, że prezes Kulesza odejdzie i będzie kandydował na prezesa PZPN-u. W tej sytuacji mogę już państwu zdradzić nasze plany. Otóż obecny członek zarządu i wiceprezes pani Agnieszka Syczewska, która pełni również funkcję dyrektora generalnego od ponad 10, chyba 12 lat, bardzo dobrze sprawuje się na tym stanowisku i nie widzę powodu, ażeby zatrudniać kolejną osobę jako członka zarządu.

Przypomnę tylko, że od dłuższego czasu, już od wielu lat rada nadzorcza aktywnie wspiera zarząd i prezesa Kuleszę w decyzjach i w tym wypadku będzie tak samo. Nie zamierzamy zatrudniać nikogo nowego. Uważamy, że pani Syczewska plus osoby z rady nadzorczej i z akcjonariatu wystarczą, żeby zarządzać klubem.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.


fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.

Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.


ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.


Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.


Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.

dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.

Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.

Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.


Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".

Urszula Siłkowska, fot. Marcin Mazewski

Urszula Siłkowska

z Archiwum Państwowego w Białymstoku
18.05.2021

- Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile skarbów możemy odkryć w piwnicach, na strychach, w komodach, u dziadków na wsi.


prof. Anna Wasilewska, fot. Joanna Szubzda

prof. Anna Wasilewska

wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, dyrektor UDSK w Białymstoku
18.05.2021

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że należy szczepić młodzież. Wszystkie grupy wiekowe, które mogą być zaszczepione, powinny być zaszczepione. (...) Jestem za tym, żebyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2021

"Wszyscy dyskutują o tych kwestiach podatkowych i składkowych, bo to dotyczy nas wszystkich i to w sposób bezpośredni - każdy zauważy ten plus albo minus w portfelu, w zależności, w jakiej grupie pracowniczej się znajduje".

Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

twórca filmów z cyklu "Podlasie dobrze zna się"
16.05.2021

Ile karczm było w XVI wieku w Drohiczynie, jakie zabytki znajdują się na Cmentarzu Katedralnym w Łomży, z czym związana jest nazwa rzeki Rudawka w Augustowie? Tego wszystkiego dowiemy się z filmów Dominika Sołowieja w cyklu "Podlasie dobrze zna się". Możemy obejrzeć je w Internecie.


Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
13.05.2021

"Ludzie, którzy biegali maratony, w tym momencie nie są w stanie wejść na pierwsze piętro. Niestety pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię, na nowo muszą się nauczyć chodzić, jeść, pić, funkcjonować w życiu codziennym, nie są zdolni w tym momencie do całkowitego powrotu do zdrowia, do społeczeństwa. To będzie bardzo długotrwały proces rehabilitacji pocovidowej".


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
12.05.2021

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. (...) Zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.

Maria Andrejczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Maria Andrejczyk

oszczepniczka, LUKS Hańcza Suwałki
11.05.2021

- Suwałki nigdy się ode mnie nie odwróciły, wiedza o tym, że ludzie z najbliższego otoczenia, z mojego regionu są ze mną i mnie nie opuszczą, to jest coś pięknego i potężny motywator do dalszej pracy - mówi Maria Andrejczyk.

Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne

Joanna Węglarz

inicjatorka kampanii "Szkoła Od Nowa"
11.05.2021

- Rolą kampanii jest to, by ludzie zrozumieli, jak jest trudno. Bez wsparcia w obszarze społeczno-emocjonalnym może się skończyć bardzo źle - depresją, zaburzeniami psychicznymi albo tym, że uczniowie nie będą chcieli fizycznie wrócić do szkoły.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok