Radio Białystok | Gość | Beata Matyskiel - komendantka OHP w Podlaskiem

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem

20.05.2021, 08:33, akt. 10:36

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska
Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Z Beatą Matyskiel rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To szansa na uzupełnienie wykształcenia i naukę zawodu. Rozpoczyna się właśnie rekrutacja do Ochotniczych Hufców Pracy. Do OHP przyjmowane są nastolatki wymagające socjalizacji, opieki, a także szukające możliwości kształcenia i zdobycia kwalifikacji w zawodach, na które jest zapotrzebowanie rynku pracy.

W naszym regionie - oprócz stacjonarnego Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie - jest siedem Hufców Pracy: w Augustowie, Białymstoku, Grajewie, Kolnie, Łomży, Suwałkach i Zambrowie.

Kto może skorzystać z takiej oferty kształcenia i jak funkcjonuje dziś  ta jednostka? O tym z nową komendantką OHP w Podlaskiem Beatą Matyskiel rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Ochotnicze Hufce Pracy, jeśli ktoś jeszcze o nich pamięta, kojarzą nam się z taką patologiczną, wykluczoną społecznie młodzieżą, z którą coś trzeba zrobić. Tak na pewno było w latach 80., latach 90. Czy wciąż jest to jedna z form resocjalizacji albo takie przytulisko dla trudnej młodzieży?


Beata Matyskiel: No właśnie niestety tak się to wszystkim kojarzy, a jest to zupełnie co innego. Ochotnicze Hufce Pracy co prawda mają już 60 lat i zostały powołane po wojnie do odbudowy kraju, teraz mają zupełnie inną rolę. Teraz wychowujemy, uczymy zawodu i pomagamy znaleźć młodzieży pracę.

Oczywiście jest to młodzież, która potrzebuje wsparcia, pomocy - czasem psychologicznej, czasem finansowej. Pomagamy im stanąć na nogi, rozwinąć skrzydła, wydobyć z nich to, co najlepsze. Szukamy ich potencjału, pasji, mocnych stron. Współpracujemy z doradcami zawodowymi. Pomagamy im znaleźć zawód, znaleźć pracę, stanąć stabilnie na nogach.


Co się zmieniło w OHP, które głównie pamiętamy z czasów PRL-u?


Zmieniło się wszystko. Kiedy objęłam to stanowisko, sama byłam zdziwiona, jak jest to prężna instytucja i jak dużo dobrego robi się dla młodzieży potrzebującej wsparcia.

Jest taki ośrodek szkolno-wychowawczy w Wasilkowie. To nasza jedyna stacjonarna placówka w województwie podlaskim, bo oczywiście mamy jeszcze kilka innych, takich, do której młodzież może pójść w wolnym czasie i rozwijać swoje pasje, spotkać się z doradcą zawodowym. Mamy takie miejsca w Grajewie, Kolnie, Zambrowie, w Łomży, w Suwałkach, w Augustowie, w Białymstoku. Ale ten Wasilków to takie serce OHP na Podlasiu.


To tam trafia ta najtrudniejsza młodzież?


Niekoniecznie najtrudniejsza, ale rzeczywiście tam otrzymują taką kompleksową pomoc, bo mamy tam internat, młodzież dostaję wikt, opierunek, pomoc psychologiczną, pedagogiczną. Mają tam cudowne warsztaty krawieckie, murarskie, fryzjerskie, kosmetyczne, gastronomiczne. Uczą się zawodu, bo w jednym budynku jest też szkoła. Oprócz szkoły są warsztaty. Wszystko za darmo, to warto podkreślić.

Rodzice, którzy oddają nam pod opiekę swoje dzieci, nie tracą żadnych profitów z GOPS-ów, MOPS-ów, żadnych zasiłków. My za wszystko płacimy, finansujemy im wszelkie kursy, bardzo atrakcyjne, bo cały czas sprawdzamy, co jest interesującego na rynku, co jest przyszłościowe. Dzieciaki za chwilę rozpoczną znowu kursy prawa jazdy, kursy baristów i przeróżne inne bardzo ciekawe, za które nieraz musiałyby słono zapłacić. Tutaj mają wszystko podane jak na tacy, byleby im się tylko chciało. Oferujemy im wszechstronną pomoc.


Czy potem ci ludzie mogą bez problemów znaleźć pracę?


Takie jest założenie. Współpracujemy z powiatowymi urzędami pracy, z wojewódzkim urzędem pracy, więc na bieżąco wiemy, które zawody są akurat na rynku potrzebne, na które będzie popyt. Współpracujemy też z pracodawcami. Jest ich naprawdę olbrzymia liczba. Pracodawcy bardzo chętnie przyjmują naszą młodzież do siebie na praktyki, na staże, przy czym nie ponoszą za to żadnych kosztów, bo my za wszystko płacimy. Pracodawca otrzymuje refundację. Młody chłopak czy dziewczyna uczy się zawodu i jeśli się sprawdzi, jeśli pracodawca będzie zadowolony z jego pracy, to będzie mógł go zatrzymać na dłużej. Korzyść obopólna.

Byłam wczoraj w Augustowie, w Suwałkach i spotkałam się z naszymi absolwentami. Rozmawiałam na przykład z cudowną Eweliną z Augustowa, która została barberką. Założyła własną działalność gospodarczą, jest szczęśliwa, ma tylu klientów, że nie nadąża odbierać telefonów. Przychodzą do niej co tydzień panowie z brodami, ona ich stylizuje, czesze. Przez chwilę obserwowałam jej pracę w salonie - jak u psychologa, rozmawiali, śmiali się, żartowali, cudowna atmosfera, cudowne miejsce. Pieniądze z tego są, bo ta usługa kosztuje więcej niż zwykły fryzjer. Ewelina jest więc doskonałym przykładem kogoś, kto odniósł sukces, a takich przykładów mogłabym mnożyć w nieskończoność.


Czyli spełnia się zawodowo, wyszła na prostą, a trafiła do OHP, bo...


Bo była zmuszona, bo nie miała wsparcia rodziny, bo czasem tak bywa, że rodzice wyjeżdżają za granicę, czasem mają trudności finansowe i nie są w stanie sprostać oczekiwaniom i wymaganiom. Czasem są to rodziny wielodzietne.


Ale nie muszą być koniecznie patologiczne.


Nie muszą być absolutnie patologiczne. Też w Suwałkach rozmawiałam z uczestnikami warsztatów. Byli to tak elokwentni, fajni młodzi ludzie. Byłam naprawdę pod wielkim wrażeniem i też wróżę im sukces.

Zresztą dajemy też im możliwość wyjazdu za granicę. Za tydzień nasza młodzież pojedzie do Niemiec na praktyki gastronomiczne. Jeżdżą też do Włoch, jeżdżą po całej Europie. My też przyjmujemy młodzież z innych krajów europejskich u siebie w Wasilkowie.


Właśnie rozpoczyna się rekrutacja do Ochotniczych Hufców Pracy. Kto może się ubiegać o przyjęcie do tej jednostki?


Zapraszamy młodzież do Wasilkowa. Mamy około 30 wolnych miejsc. Zapewniamy wszystko, czego tylko młodzież potrzebuje - wyżywienie, zakwaterowanie w internacie, piękne, nowoczesne pracownie, opiekę wychowawców i różne branżowe, specjalistyczne kursy. Są dni otwarte. W zasadzie w każdej chwili można przyjść, zorientować się, jak wyglądają warunki, porozmawiać z którymś z opiekunów, z doradców i sprawdzić osobiście, że warto.


Jakie warunki trzeba spełnić?


Rekrutujemy młodzież od 15. roku życia. Szkoła trwa trzy lata. Jeśli ktoś jest starszy, ma 16 czy 17 lat, nie ukończył 18. roku życia, to też jest mile widziany i przez trzy lata od rozpoczęcia tej szkoły na pewno zdobędzie zawód, kwalifikacje i myślę, że docelowo również pracę.


Rozumiem, że są to osoby, które nie idą płynnie przez edukację.


Oxford to nie jest, wiadomo. Ci, co planują karierę naukową, wybierają jakieś wyższe uczelnie. My pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.


Pośrednictwo pracy, oferty pracy - ale na tym rola OHP się nie kończy. Co jeszcze robicie?


Wychowujemy, wysyłamy na staże zagraniczne, organizujemy wakacje. Niedługo grupa z naszego regionu wyjeżdża na wakacje w góry z wychowawcami. To cudowny czas nie tylko na zwiedzanie, zabawy, ale też na pewnego rodzaju terapię, integrację. To też jest bardzo, bardzo ważne, zwłaszcza w dobie pandemii.


Wolontariat też nie jest wam obcy.


Oczywiście, udzielamy się w wielu społecznych akcjach. Zresztą mamy ku temu dobre warunki. W Wasilkowie jest tyle pracowni, możemy zrobić tyle dobrego - teraz na przykład na warsztacie robimy budki lęgowe, karmniki dla ptaków, szyjemy torby, fartuchy. Możemy też robić usługi cateringowe, jeśli ktoś chce. Mamy tam hotel.

Ciągle jeszcze ludzie tak mało wiedzą o OHP. Jesteśmy w trakcie reformy.


Obejmując funkcję komendanta, mówiła pani, że jednym z głównych celów jest ocieplenie wizerunku Ochotniczych Hufców Pracy. Na czym to ma polegać? Jak chce pani to zrobić?


Pracujemy nad reformą tej instytucji. Być może będzie się to nazywało Agencja do spraw Młodzieży. Bo rzeczywiście jest to kompleksowa pomoc oferowana młodym ludziom. Chciałabym, żeby Ochotnicze Hufce Pracy przestały kojarzyć się z czymś  złym, a zaczęły kojarzyć się z czymś dobrym, bo naprawdę ta placówka robi tak dużo dobrego dla młodych ludzi jak mało która szkoła i inna instytucja.

Zależy mi bardzo na tym, żeby ocieplić wizerunek OHP. Ale oczywiście wiem, że sama sobie z tym nie poradzę, więc muszę prosić o to między innymi media, bo dzięki nim dotrzemy do szerokiego grona odbiorców i może ludzie w końcu dowiedzą się, ile dobrego robi się w OHP, właściwie w Agencji do spraw Młodzieży.


Brzmi lepiej.


Brzmi znacznie lepiej. Cały czas szukamy tej młodzieży, której nie chce nikt pomóc lub nie może. My możemy, chcemy i potrafimy.


To pierwsze kroki już zrobiłyśmy. Bardzo dziękuję za rozmowę.


Dziękuję serdecznie.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.

Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".


Urszula Siłkowska, fot. Marcin Mazewski

Urszula Siłkowska

z Archiwum Państwowego w Białymstoku
18.05.2021

- Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile skarbów możemy odkryć w piwnicach, na strychach, w komodach, u dziadków na wsi.

prof. Anna Wasilewska, fot. Joanna Szubzda

prof. Anna Wasilewska

wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, dyrektor UDSK w Białymstoku
18.05.2021

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że należy szczepić młodzież. Wszystkie grupy wiekowe, które mogą być zaszczepione, powinny być zaszczepione. (...) Jestem za tym, żebyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2021

"Wszyscy dyskutują o tych kwestiach podatkowych i składkowych, bo to dotyczy nas wszystkich i to w sposób bezpośredni - każdy zauważy ten plus albo minus w portfelu, w zależności, w jakiej grupie pracowniczej się znajduje".


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

twórca filmów z cyklu "Podlasie dobrze zna się"
16.05.2021

Ile karczm było w XVI wieku w Drohiczynie, jakie zabytki znajdują się na Cmentarzu Katedralnym w Łomży, z czym związana jest nazwa rzeki Rudawka w Augustowie? Tego wszystkiego dowiemy się z filmów Dominika Sołowieja w cyklu "Podlasie dobrze zna się". Możemy obejrzeć je w Internecie.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok