Radio Białystok | Gość | Beata Matyskiel - komendantka OHP w Podlaskiem

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem

20.05.2021, 08:33, akt. 10:36

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska
Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Beatą Matyskiel rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To szansa na uzupełnienie wykształcenia i naukę zawodu. Rozpoczyna się właśnie rekrutacja do Ochotniczych Hufców Pracy. Do OHP przyjmowane są nastolatki wymagające socjalizacji, opieki, a także szukające możliwości kształcenia i zdobycia kwalifikacji w zawodach, na które jest zapotrzebowanie rynku pracy.

W naszym regionie - oprócz stacjonarnego Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie - jest siedem Hufców Pracy: w Augustowie, Białymstoku, Grajewie, Kolnie, Łomży, Suwałkach i Zambrowie.

Kto może skorzystać z takiej oferty kształcenia i jak funkcjonuje dziś  ta jednostka? O tym z nową komendantką OHP w Podlaskiem Beatą Matyskiel rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Ochotnicze Hufce Pracy, jeśli ktoś jeszcze o nich pamięta, kojarzą nam się z taką patologiczną, wykluczoną społecznie młodzieżą, z którą coś trzeba zrobić. Tak na pewno było w latach 80., latach 90. Czy wciąż jest to jedna z form resocjalizacji albo takie przytulisko dla trudnej młodzieży?


Beata Matyskiel: No właśnie niestety tak się to wszystkim kojarzy, a jest to zupełnie co innego. Ochotnicze Hufce Pracy co prawda mają już 60 lat i zostały powołane po wojnie do odbudowy kraju, teraz mają zupełnie inną rolę. Teraz wychowujemy, uczymy zawodu i pomagamy znaleźć młodzieży pracę.

Oczywiście jest to młodzież, która potrzebuje wsparcia, pomocy - czasem psychologicznej, czasem finansowej. Pomagamy im stanąć na nogi, rozwinąć skrzydła, wydobyć z nich to, co najlepsze. Szukamy ich potencjału, pasji, mocnych stron. Współpracujemy z doradcami zawodowymi. Pomagamy im znaleźć zawód, znaleźć pracę, stanąć stabilnie na nogach.


Co się zmieniło w OHP, które głównie pamiętamy z czasów PRL-u?


Zmieniło się wszystko. Kiedy objęłam to stanowisko, sama byłam zdziwiona, jak jest to prężna instytucja i jak dużo dobrego robi się dla młodzieży potrzebującej wsparcia.

Jest taki ośrodek szkolno-wychowawczy w Wasilkowie. To nasza jedyna stacjonarna placówka w województwie podlaskim, bo oczywiście mamy jeszcze kilka innych, takich, do której młodzież może pójść w wolnym czasie i rozwijać swoje pasje, spotkać się z doradcą zawodowym. Mamy takie miejsca w Grajewie, Kolnie, Zambrowie, w Łomży, w Suwałkach, w Augustowie, w Białymstoku. Ale ten Wasilków to takie serce OHP na Podlasiu.


To tam trafia ta najtrudniejsza młodzież?


Niekoniecznie najtrudniejsza, ale rzeczywiście tam otrzymują taką kompleksową pomoc, bo mamy tam internat, młodzież dostaję wikt, opierunek, pomoc psychologiczną, pedagogiczną. Mają tam cudowne warsztaty krawieckie, murarskie, fryzjerskie, kosmetyczne, gastronomiczne. Uczą się zawodu, bo w jednym budynku jest też szkoła. Oprócz szkoły są warsztaty. Wszystko za darmo, to warto podkreślić.

Rodzice, którzy oddają nam pod opiekę swoje dzieci, nie tracą żadnych profitów z GOPS-ów, MOPS-ów, żadnych zasiłków. My za wszystko płacimy, finansujemy im wszelkie kursy, bardzo atrakcyjne, bo cały czas sprawdzamy, co jest interesującego na rynku, co jest przyszłościowe. Dzieciaki za chwilę rozpoczną znowu kursy prawa jazdy, kursy baristów i przeróżne inne bardzo ciekawe, za które nieraz musiałyby słono zapłacić. Tutaj mają wszystko podane jak na tacy, byleby im się tylko chciało. Oferujemy im wszechstronną pomoc.


Czy potem ci ludzie mogą bez problemów znaleźć pracę?


Takie jest założenie. Współpracujemy z powiatowymi urzędami pracy, z wojewódzkim urzędem pracy, więc na bieżąco wiemy, które zawody są akurat na rynku potrzebne, na które będzie popyt. Współpracujemy też z pracodawcami. Jest ich naprawdę olbrzymia liczba. Pracodawcy bardzo chętnie przyjmują naszą młodzież do siebie na praktyki, na staże, przy czym nie ponoszą za to żadnych kosztów, bo my za wszystko płacimy. Pracodawca otrzymuje refundację. Młody chłopak czy dziewczyna uczy się zawodu i jeśli się sprawdzi, jeśli pracodawca będzie zadowolony z jego pracy, to będzie mógł go zatrzymać na dłużej. Korzyść obopólna.

Byłam wczoraj w Augustowie, w Suwałkach i spotkałam się z naszymi absolwentami. Rozmawiałam na przykład z cudowną Eweliną z Augustowa, która została barberką. Założyła własną działalność gospodarczą, jest szczęśliwa, ma tylu klientów, że nie nadąża odbierać telefonów. Przychodzą do niej co tydzień panowie z brodami, ona ich stylizuje, czesze. Przez chwilę obserwowałam jej pracę w salonie - jak u psychologa, rozmawiali, śmiali się, żartowali, cudowna atmosfera, cudowne miejsce. Pieniądze z tego są, bo ta usługa kosztuje więcej niż zwykły fryzjer. Ewelina jest więc doskonałym przykładem kogoś, kto odniósł sukces, a takich przykładów mogłabym mnożyć w nieskończoność.


Czyli spełnia się zawodowo, wyszła na prostą, a trafiła do OHP, bo...


Bo była zmuszona, bo nie miała wsparcia rodziny, bo czasem tak bywa, że rodzice wyjeżdżają za granicę, czasem mają trudności finansowe i nie są w stanie sprostać oczekiwaniom i wymaganiom. Czasem są to rodziny wielodzietne.


Ale nie muszą być koniecznie patologiczne.


Nie muszą być absolutnie patologiczne. Też w Suwałkach rozmawiałam z uczestnikami warsztatów. Byli to tak elokwentni, fajni młodzi ludzie. Byłam naprawdę pod wielkim wrażeniem i też wróżę im sukces.

Zresztą dajemy też im możliwość wyjazdu za granicę. Za tydzień nasza młodzież pojedzie do Niemiec na praktyki gastronomiczne. Jeżdżą też do Włoch, jeżdżą po całej Europie. My też przyjmujemy młodzież z innych krajów europejskich u siebie w Wasilkowie.


Właśnie rozpoczyna się rekrutacja do Ochotniczych Hufców Pracy. Kto może się ubiegać o przyjęcie do tej jednostki?


Zapraszamy młodzież do Wasilkowa. Mamy około 30 wolnych miejsc. Zapewniamy wszystko, czego tylko młodzież potrzebuje - wyżywienie, zakwaterowanie w internacie, piękne, nowoczesne pracownie, opiekę wychowawców i różne branżowe, specjalistyczne kursy. Są dni otwarte. W zasadzie w każdej chwili można przyjść, zorientować się, jak wyglądają warunki, porozmawiać z którymś z opiekunów, z doradców i sprawdzić osobiście, że warto.


Jakie warunki trzeba spełnić?


Rekrutujemy młodzież od 15. roku życia. Szkoła trwa trzy lata. Jeśli ktoś jest starszy, ma 16 czy 17 lat, nie ukończył 18. roku życia, to też jest mile widziany i przez trzy lata od rozpoczęcia tej szkoły na pewno zdobędzie zawód, kwalifikacje i myślę, że docelowo również pracę.


Rozumiem, że są to osoby, które nie idą płynnie przez edukację.


Oxford to nie jest, wiadomo. Ci, co planują karierę naukową, wybierają jakieś wyższe uczelnie. My pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.


Pośrednictwo pracy, oferty pracy - ale na tym rola OHP się nie kończy. Co jeszcze robicie?


Wychowujemy, wysyłamy na staże zagraniczne, organizujemy wakacje. Niedługo grupa z naszego regionu wyjeżdża na wakacje w góry z wychowawcami. To cudowny czas nie tylko na zwiedzanie, zabawy, ale też na pewnego rodzaju terapię, integrację. To też jest bardzo, bardzo ważne, zwłaszcza w dobie pandemii.


Wolontariat też nie jest wam obcy.


Oczywiście, udzielamy się w wielu społecznych akcjach. Zresztą mamy ku temu dobre warunki. W Wasilkowie jest tyle pracowni, możemy zrobić tyle dobrego - teraz na przykład na warsztacie robimy budki lęgowe, karmniki dla ptaków, szyjemy torby, fartuchy. Możemy też robić usługi cateringowe, jeśli ktoś chce. Mamy tam hotel.

Ciągle jeszcze ludzie tak mało wiedzą o OHP. Jesteśmy w trakcie reformy.


Obejmując funkcję komendanta, mówiła pani, że jednym z głównych celów jest ocieplenie wizerunku Ochotniczych Hufców Pracy. Na czym to ma polegać? Jak chce pani to zrobić?


Pracujemy nad reformą tej instytucji. Być może będzie się to nazywało Agencja do spraw Młodzieży. Bo rzeczywiście jest to kompleksowa pomoc oferowana młodym ludziom. Chciałabym, żeby Ochotnicze Hufce Pracy przestały kojarzyć się z czymś  złym, a zaczęły kojarzyć się z czymś dobrym, bo naprawdę ta placówka robi tak dużo dobrego dla młodych ludzi jak mało która szkoła i inna instytucja.

Zależy mi bardzo na tym, żeby ocieplić wizerunek OHP. Ale oczywiście wiem, że sama sobie z tym nie poradzę, więc muszę prosić o to między innymi media, bo dzięki nim dotrzemy do szerokiego grona odbiorców i może ludzie w końcu dowiedzą się, ile dobrego robi się w OHP, właściwie w Agencji do spraw Młodzieży.


Brzmi lepiej.


Brzmi znacznie lepiej. Cały czas szukamy tej młodzieży, której nie chce nikt pomóc lub nie może. My możemy, chcemy i potrafimy.


To pierwsze kroki już zrobiłyśmy. Bardzo dziękuję za rozmowę.


Dziękuję serdecznie.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok