Radio Białystok | Gość | Natalia Stsepantsova - działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku

25.05.2021, 08:30, akt. 09:47

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka
Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Natalią Stsepantsovą rozmawia Źmicier Kościn | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Zamach", "powietrzne piractwo", "akt państwowego terroryzmu" - tak na uprowadzenie samolotu przez władze Białorusi zareagowały europejskie stolice, międzynarodowe organizacje i linie lotnicze. Samolot RyanAir wykonujący lot z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku. Po kontroli paszportowej zatrzymano Romana Protasiewicza, białoruskiego dziennikarza opozycyjnego, który wracał z wakacji w Grecji na Litwę. UE i Stany Zjednoczone obiecują podjęcie stanowczych kroków wobec reżimu Łukaszenki. O sytuacji na Białorusi rozmawia z działaczką białoruskiej emigracji w Białymstoku Natalią Stsepantsovą rozmawia Źmicier Kościn.


Źmicier Kościn: Późnym wieczorem dotarła do nas informacja o wynikach posiedzenia Rady Europejskiej w sprawie Białorusi. Przywódcy państw Unii potępili działania władz białoruskich, wezwali do uwolnienia Romana Protasiewicza i jego partnerki Sofii Sapiegi. Zdecydowali również o wprowadzeniu zakazu przelotu przez przestrzeń powietrzną Unii białoruskim liniom lotniczym oraz zaapelowali do przewoźników unijnych, by omijać Białoruś. Co do sankcji - mają nimi być objęci kolejni przedstawiciele reżimu, mają być wprowadzone również sankcje skierowane na niektóre sektory gospodarki, ma się to stać tak szybko, jak się da. Na taką decyzję czekali Białorusini?


Natalia Stsepantsova: Właśnie chcielibyśmy, żeby termin wprowadzenia tych sankcji był ściśle określony, rzeczywiście zależy nam bardzo na czasie. Wydaje się, że Białorusini w ciągu ponad 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, żeby zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanego głosu ze strony Unii i zdecydowanych działań. 


Polska z kolei wprowadziła zakaz lotów na Białoruś dla przewoźnika LOT, droga powietrzna w ostatnich miesiącach była faktycznie jedynym sposobem wyjazdu z Białorusi bez ograniczeń wprowadzonych przez Łukaszenkę pod koniec 2020 roku. Wygląda na to, że najbardziej ucierpią na tej całej sytuacji Białorusini, którzy będą musieli w jakiś sposób wydostać się z Białorusi, nie wiem - przez Moskwę?


Możliwe właśnie, tego się obawiamy i są na ten temat dyskusje. Sytuacja się rozwija bardzo szybko, więc nie są wzięte pod uwagę wszystkie inne możliwości, analizujemy to jako osoby, które wspomagają Białorusinów w wyjazdach za granicę, w razie takiej nagłej potrzeby. Wierzę w to, że znajdziemy rozwiązanie, natomiast nie jestem pewna czy to jest dobra decyzja, która uderzy w to, co trzeba, a nie przede wszystkim w osoby zmuszone do ucieczki.


Sytuacja z Romanem Protasiewiczem przypomniała o groźbach kierowanych kilka miesięcy temu przez jednego z czołowych urzędników Łukaszenki w państwowej telewizji, wówczas Karpenko obiecał schwytać każdego, kto wyjechał z Białorusi i walczy przeciwko reżimowi z emigracji, zastępca przewodniczącego komisji do spraw międzynarodowych parlamentu Białorusi Aleh Hajdukiewicz w niedzielę po zatrzymaniu Romana pisał o bagażnikach, w których można byłoby sprowadzać tak zwanych ekstremistów na Białoruś. Czy pani i inni aktywni Białorusini czują się bezpiecznie w Polsce?


Powiem szczerze, że nie do końca po takich wypowiedziach, więc też to jeszcze raz jest powodem, żeby apelować do Unii Europejskiej o działania bardziej aktywne. Dlatego, że widać, że rząd białoruski się nie stosuje do żadnych reguł w tym międzynarodowych i może się posunąć do każdej podłej akcji, żeby osiągnąć swój cel. 


Diaspora, emigracja białoruska bardzo aktywnie protestuje przez ostatnie miesiące w Białymstoku, te akcje organizuje prawie co tydzień, dotyczą różnych sytuacji, dotyczą różnych wydarzeń związanych z sytuacją na Białorusi. Ostatnio w niedzielę protest miał dotyczyć sytuacji wokół największego portalu internetowego, później dotarła informacja o śmierci jednego z więźniów politycznych i kilka godzin przed tym protestem informacje o faktycznie porwaniu Romana Protasiewicza. Te protesty pani zdaniem do kogo mają być kierowane, kto ma być głównym odbiorcą tych protestów? Polskie społeczeństwo, by więcej wiedzieć o sytuacji na Białorusi, dyplomacja białoruska, która reprezentuje tutaj reżim Łukaszenki, albo te firmy, które współpracują nadal gospodarczo z Białorusią?


Protestujemy ponad 9 miesięcy, sytuacja się zmienia w tym czasie. Zorganizowaliśmy ponad 50 pikiet pod konsulatem białostockim i widzimy, że to nie do końca jest trafne, to nie dociera i nie przynosi skutków. Ani razu konsul nie wyszedł, żeby porozmawiać z ludźmi, żeby udzielić jakiegokolwiek komentarza. Jesteśmy totalnie "olewani" - powiedzmy językiem potocznym. Te akcje, które planujemy w najbliższym czasie w porozumieniu też z diasporami innych miast Polski, 10 miast już się połączyło we wspólne akcje, będziemy planować w zależności od celu tych akcji. Chcemy bardzo mocno zwrócić uwagę na potrzebę sankcji ekonomicznych, więc chcemy przeprowadzić swoje akcje przy siedzibach firm, które nadal handlują z białoruskim firmami państwowymi, wspierając w ten sposób reżim Łukaszenki, wczoraj odbyła się w Warszawie akcja przy budynku europarlamentu, co uważam za bardzo skuteczne, jeżeli prosimy o sankcje. Współpracujemy z urzędem miasta, który bardzo mocno nas wspiera w takich akcjach, które mają na celu pokazać Białorusinom naszą solidarność, w tym solidarność Polaków, nie tylko Białorusinów przebywających w Polsce.


Miasto Białystok po zatrzymaniu działaczy polskich na Białorusi postanowiło wstrzymać kontakty, współpracę z Grodnem na przykład, możliwie podobnym tropem mają podążać inne samorządy w Polsce.


Miejmy nadzieję, tych kierunków współpracy jest bardzo dużo, jeden kierunek jest ekonomiczny, drugi kierunek to jest wsparcie kulturowe, czy programy rządowe. Unia Europejska teraz w końcu twardo powiedziała, że nie będzie finansować, nie da wsparcia dla reżimu Łukaszenki, to też jest istotne, są też programy ekologiczne, więc tych kierunków działania i akcji jest bardzo dużo. Potrzebujemy naprawdę głosu Unii Europejskiej, która zdecydowanie powie "nie" współpracy w każdym zakresie z rządem Białorusi.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Eugeniusz Formejster, fot. Joanna Szubzda

Eugeniusz Formejster [wideo]

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność"
5.06.2023

- Nas interesują rozwiązania systemowe. Wtedy nieważne, kto będzie rządził, kto będzie przewodniczącym związku zawodowego - wzrost płac pracowników będzie regulować ustawa - mówi wiceprzewodniczący.

prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.


Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.

Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.


Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.


dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.

Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.

Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.


Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.

Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.


Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.

Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.


Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.




źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok