Radio Białystok | Gość | Katarzyna Krupicka - rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS

28.05.2021, 08:15, akt. 11:42

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda
Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Katarzyną Krupicką rozmawia Dorota Niebrzydowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wczasy w górach? Nad morzem? Albo weekend w innym mieście? Już możemy nocować w hotelach, iść na zakupy do galerii czy odwiedzić muzeum. Możemy także zjeść w restauracji i pójść do kina. To zachęta dla osób, które nie wykorzystały bonu turystycznego, by już teraz zaplanować odpoczynek z dziećmi. Dlaczego warto to zrobić?

Z Katarzyną Krupicką -
regionalną rzeczniczką ZUS województwa podlaskiego - rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: Nie ukrywam, że zdziwiła mnie informacja, że bony turystyczne wykorzystało niewiele ponad 5 proc. uprawnionych do tego Podlasian. Czy jest to niesamowicie skomplikowane?


Katarzyna Krupicka: Absolutnie nie. Nas też troszeczkę dziwi ta wiadomość, ponieważ wakacje ubiegłego roku mieliśmy tak naprawdę dostępne dla wszystkich. Mogliśmy wyjechać, zameldować się w hotelu, naprawdę mogliśmy skorzystać z tego bonu. On był dostępny co prawda dopiero od 1 sierpnia 2020 roku, więc w lipcu niestety musielibyśmy zapłacić za wyjazd z własnej kieszeni, ale sierpień, wrzesień były pięknymi miesiącami i mogliśmy jeszcze z tego korzystać.

Aktualnie mamy w naszym województwie aktywowanych, nawet nie wykorzystanych, tylko 30 proc. bonów - na 110 tys. tylko 32,5 tys. osób aktywowało swoje bony, a naprawdę nie jest to skomplikowane. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego, bo coraz częściej będziemy z niego korzystać.


Tym bardziej że osoby, które są uprawnione do bonów, to nie są osoby starsze, bo bon turystyczny jest na dziecko do 18. roku życia.


Tak, jak najbardziej. Aktywacja jest na tyle prosta, że jak wchodzimy na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych, to znajdujemy zakładkę Polski Bon Turystyczny - Mój Bon i klikamy aktywację. Taki bon może aktywować i wykorzystać przysługującą płatność tylko i wyłącznie ten rodzic, który pobiera świadczenie 500 plus.


Jak to kwota?


Na jedno dziecko przysługuje 500 zł, na każde kolejne również 500 zł. Jeżeli mamy dziecko z niepełnosprawnością, wówczas mamy dodatkowy bon również w wysokości 500 zł.


Aktywacja bonu oznacza, że musimy go już wykorzystać czy możemy mieć go tak na wszelki wypadek?


Nie musimy go wykorzystywać od razu, bo mogliśmy aktywować pierwszego dnia, czyli 1 sierpnia 2020 r. i do tej pory jeszcze nie zrealizować nim żadnej płatności. Ostatni dzień, kiedy będziemy mogli zrealizować tę płatność, to 31 marca 2022 r., co wcale nie oznacza, że nasza usługa musi być do tej daty zrealizowana. Możemy usługę wykupić na maj, czerwiec bądź nawet lipiec 2022, a dokonać płatności do 31 marca 2022 r.


To może lista podmiotów, które realizują bony turystyczne, jest jakaś ograniczona, bardzo mała, skoro rodzice nie chcą z tego korzystać?


Lista podmiotów jest naprawdę ogromna, ponieważ do usługi Polskiego Bonu Turystycznego zgłosiło się aż 22 200 podmiotów. W naszym województwie mamy ich 384, więc naprawdę jest z czego wybierać.

Od tego roku zmienił się również zakres usług świadczonych przez przedsiębiorstwa. Przedtem zawsze w skład usługi musiał wchodzić nocleg, teraz nie musimy go wykorzystywać. Muszą wchodzić dwie usługi, czyli możemy pojechać na wycieczkę - będzie to przejazd autokarem, a drugą usługą będzie zwiedzanie.


A wypożyczenie kajaka bądź zjedzenie obiadu w restauracji czy odwiedzenie gospodarstwa agroturystycznego?


Organizacje pożytku publicznego i przedsiębiorstwa turystyczne mogą dowolnie komponować te usługi, więc jeżeli taka znajduje się na liście, to na pewno będziemy mogli z tego skorzystać.


Przed nami kilka dni wolnego, ale też powrót dzieci do szkół. Będą pewnie czerwcowe wycieczki szkolne. Czy na to też możemy wykorzystać bon turystyczny?


Jak najbardziej. Możemy wykorzystać ten bon tylko na dziecko, nie musimy wcale z dzieckiem jechać na taki wyjazd. Dziecko może pojechać na obóz sportowy, na wycieczkę. Możemy wykorzystać go w dowolny sposób i zapłacić tylko za usługę, z której korzysta dziecko.


Ale dziecko jest niezbędne?


Oczywiście dziecko jest niezbędne. Nie możemy niestety jako rodzice skorzystać sami, a dziecko zostawić u babci. Może się również zdarzyć taka sytuacja, że dziecko jest na tyle małe, że nie będziemy za nie płacić, ponieważ pobyt dziecka będzie bezpłatny - wówczas rodzice mogą być i korzystać z tej usługi, ale dziecko muszą mieć przy sobie.


Czy bon można wymienić na gotówkę?


Niestety, bonu nie można wymienić ani na gotówkę, ani na żadne inne środki płatnicze. Tutaj chciałabym przestrzec, że w internecie pojawiły się usługi, gdzie osoby oferowały do sprzedaży swój bon turystycznych. Pamiętajmy o tym, że takiego bonu nie da się kupić, ponieważ może z niego skorzystać tylko i wyłącznie ta osoba, która jest do niego uprawniona.

Jest to obwarowane pewnymi rzeczami, które dzieją się w trakcie realizacji bonu. Jeżeli komuś udostępnimy swój bon, a podaliśmy swój numer telefonu na Platformie Usług Elektronicznych, to potwierdzenie płatności, gdy będziemy realizować bon, przyjdzie do tej osoby, której ten bon dotyczy. Jeżeli odstąpimy komuś bon, to ta osoba nie będzie mogła dokonać takiej płatności.

Co gorsze, pojawiły się również takie informacje, że są oszuści, którzy próbują pomóc - i to odpłatnie - w zakładaniu konta na Platformie Usług Elektronicznych, a później oczywiście w aktywacji bonów. Chciałabym przestrzec wszystkich przed tym, żeby nie udostępniać swoich loginów i haseł. Konto na PUE zawiera nasze dane, nasze ubezpieczenie, nasze zasiłki chorobowe, nasze zwolnienia lekarskie. Nie można tego nikomu udostępniać.


Czy bon trzeba wykorzystać od razu w całości?


Nie musimy go wykorzystywać w całości od razu. Możemy dzielić go na drobne części i do momentu zrealizowania, czyli do 31 marca 2022 r., musimy wykorzystać go do zera.| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH
Henryk Kowalczyk, fot. Monika Kalicka

Henryk Kowalczyk

minister rolnictwa
17.08.2022

"Plony w tym roku nie są rekordowe, ale o ich ilość w tym momencie się nie martwimy. Żywności w Polsce na pewno nie zabraknie" - zapewnia Henryk Kowalczyk.

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
16.08.2022

- Chodzi o to, żeby wprowadzić możliwość nauczania na odległość, gdyby pojawiły się jakieś ekstremalne zjawiska, typu powódź czy wichura, które zniszczyłyby szkołę. Zdarzały się już takie sytuacje i uczniowie byli pozbawieni kontaktu z nauczycielami - mówi Dariusz Piontkowski o rozporządzeniu, które daje możliwość przejścia na naukę zdalną.

Dariusz Szorc, fot. Monika Kalicka

ppłk Dariusz Szorc

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
12.08.2022

"Rekrutację do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej prowadzimy od 3 miesięcy, cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem. W naszym województwie zgłosiło się około 500 kandydatów"- mówi ppłk Dariusz Szorc.


Krzysztof Frąckiel i Artur Wiatr, fot. Adam Dąbrowski

Artur Wiatr i Krzysztof Frąckiel

z Biebrzańskiego Parku Narodowego
11.08.2022

"Dziś obszar pożarzyska to jedno morze zieleni. Trwałych strat nie odnotowaliśmy także wśród biebrzańskiej fauny, a i populacja ptaków, po początkowych zmianach, wróciła już do normy" - mówi dyrektor BPN Artur Wiatr.

Marek Siniło, fot. Barbara Sokolińska

Marek Siniło

wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej
11.08.2022

"Chleb na pewno nie będzie w Polsce towarem deficytowym. Mamy wystarczającą ilość zbóż, które także eksportujemy" - mówi Marek Siniło.

Jarosław Lesiuk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Lesiuk

z Inspekcji Transportu Drogowego w Białymstoku
10.08.2022

W przypadku, gdy kierowca autokaru łamie przepisy ruchu drogowego czy przekracza dozwolony czas pracy, można powiadomić o tym np. organizatora wycieczki - informuje Jarosław Lesiuk.


Natalia Sciepancowa, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

przedstawicielka białoruskiej diaspory
9.08.2022

"Dla większości Białorusinów to był dzień, w którym życie zmieniło się na 'przed' i 'po'. (...) Zobaczyliśmy po raz pierwszy od 20 lat jak wielu nas jest, jak dużo osób dąży do wolności" - mówi Natalia Stsepantsova.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert portalu Energetyka24.com
8.08.2022

Osoby, które ogrzewają domy węglem otrzymają po 3 tysiące złotych. Ustawa w tej sprawie czeka na podpis prezydenta.

Karol Jakubowski, fot. Jerzy Kułakowski

Karol Jakubowski

autor książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku"
8.08.2022

Karol Jakubowski sportem pasjonuje się od dziecka i zajmuje się wieloma rzeczami. Jest m.in. instruktorem piłki nożnej, odnowy biologicznej, trenerem osobistym, a także ratownikiem WOPR. Jest też autorem książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku".


Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska, fot. Wojciech Szubzda

Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska

z Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok i z Centrum Aktywności Społecznej
5.08.2022

Organizacje pozarządowe mogą dostać do 3 tys. zł z budżetu Białegostoku na różne projekty, które mają pomóc w integracji ukraińskich uchodźców wojennych z Polakami. Można już składać oferty do konkursu ogłoszonego przez Fundację Dialog i Federację Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.

Marcin Doliasz, fot. Marcin Gliński

Marcin Doliasz

prezes PKS Nova
4.08.2022

"Z 45 połączeń autobusowych zlikwidowaliśmy 32. Od pierwszego września, w zmienionej formule część tych połączeń odtworzymy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes PKS Nova Marcin Doliasz.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
3.08.2022

"W ustach Łukaszenki Polska była, jest i pewnie będzie, dopóki jeszcze rządzi, jednym z głównych wrogów dla niego. (...) Większość Białorusinów cały czas pozytywnie patrzy na Polskę" - mówi Wojciech Konończuk.


2021.06.30 Eliza Sarnacka-Mahoney

Eliza Sarnacka-Mahoney

zambrowianka na stałe mieszkająca w USA
2.08.2022

"Regularnie przyjeżdżam do Polski i widzę, że niestety różne stereotypy dotyczące Polonii amerykańskiej, nadal się utrzymują - mówi Eliza Sarnacka-Mahoney.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
2.08.2022

"Nauczyciele to pasjonaci, wybierają ten zawód świadomie i bez względu na to, co ich spotka w szkole, chcą ten zawód wykonywać" - mówi Agnieszka Rzeszewska.

Baranovski, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Baranowski

wokalista zespołu Baranovski
1.08.2022

"Mam wiele planów do zrealizowania, dużo życzeń do samego siebie i głowę pełną pomysłów" - mówi Baranovski.


prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrolog z Uniwersytetu w Białymstoku
1.08.2022

"Nie potrafimy zagospodarować wody, robimy wszystko, żeby środowisko naturalne nie było w stanie i nie miało możliwości przytrzymania tej wody. Chociażby mamy miasta, które są w większości wybetonowane, np. Białystok - 70, 80 procent całej powierzchni. To są nieprzepuszczalne powierzchnie. Ta woda, która powinna inflitrować w głąb zlewni, spływa natychmiast, co powoduje określone konsekwencje dla zasobów wodnych" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Andrzej Górniak.

Krzysztof Andrzejewski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Andrzejewski

trener BAS-u Białystok
31.07.2022

"Wierzę, że umiejętności, potencjał tych chłopaków, ich zgranie zaprocentuje teraz w pierwszej lidze i to będzie sezon, który skończymy na pewno na lepszym miejscu niż dwa lata temu."

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
29.07.2022

Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy - mówi prof. Waldemar Rogowski.


Ewa Tokajuk, fot. Sylwia Krassowska

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
28.07.2022

- Masowe wykupywanie cukru to efekt zbiorowej paniki spowodowanej m.in. rosnącą inflacją. Panika ta jest niczym nieuzasadniona i szkodzi samym klientom - podkreśla dr Ewa Tokajuk.

mł. insp. Paweł Maciejuk, fot. KWP w Białymstoku

mł. insp. Paweł Maciejuk

naczelnik Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
27.07.2022

"Wstąpienie do policji jest służbą, nie pracą. Trzeba czuć, że się chce zostać policjantem" - mówi mł. insp. Paweł Maciejuk.

Jarosław Sadowski, fot. Wojciech Szubzda

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.07.2022

- To jest pozytywny trend, który nie ukształtował się dzisiaj, a dochodziliśmy do tego latami. W pasie tzw. Polski Wschodniej jesteśmy liderem - mówi Jarosław Sadowski. W Podlaskiem stopa bezrobocia wynosi 6,5 proc. i jest najniższa ze wszystkich województw Polski Wschodniej.


Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa
25.07.2022

"To jest właśnie ta perfidia i pułapka, jaką Rosjanie zastawili już nie tylko na Europę Zachodnią poprzez energię gaz i ropę, ale również na znaczną część świata, gdzie w sposób zamierzony doprowadzono do kryzysu żywnościowego" - ocenia Jan Krzysztof Ardanowski.

Piotr Morko i Tomasz Zubrycki, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Morko i Tomasz Zubrycki

prezes i wiceprezes Lowlanders Białystok
24.07.2022

Lowlanders Białystok zdobyli mistrzostwo Polski w futbolu amerykańskim. W finale rozgrywanym w Ząbkach pokonali Kraków Kings 21:20, zdobywając decydujący punkt 38 sekund przed końcem gry.


Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz z zespołu DAGADANA, fot. Wojciech Szubzda

Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz

z zespołu DAGADANA
23.07.2022

- Artysta, który nie reaguje na zło jest chyba odłączony od rzeczywistości. Ukraina jest nam niezwykle bliska sercu - mówią Daga Gregorowicz i Mikołaj Pospieszalski z zespołu DAGADANA.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki [wideo]

wicemistrz świata w rzucie młotem z Eugene
22.07.2022

"Troszeczkę zabrakło do pierwszego miejsca, ale wiadomo - taki jest sport. Złoty medal jest tylko jeden, a jest wielu chętnych" - mówi Wojciech Nowicki.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
22.07.2022

"Naszym podstawowym postulatem jest, by minimalne wynagrodzenie kształtowało się na poziomie co najmniej 50% średniego wynagrodzenia w naszym kraju" - mówi Józef Mozolewski.


foto: Monika Kalicka

Aleksander Brzózka

rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska
21.07.2022

"Na rządową dopłatę mogą liczyć osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, (...) wpisały swoje źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków lub mają takie zaświadczenie o wpisie do centralnej ewidencji. Te osoby będą mogły składać do 30 listopada wnioski o tzw. dodatek węglowy."

abp Józef Guzdek, fot. PRB

abp Józef Guzdek [wideo]

metropolita białostocki
20.07.2022

"Jest mi bardzo przykro, bardzo smutno, jestem przygnębiony, bo taka rzecz nie powinna się zdarzyć" - powiedział na naszej antenie metropolita białostocki abp Józef Guzdek.

por. Anna Michalska

por. Anna Michalska

rzeczniczka Straży Granicznej
20.07.2022

"Służby białoruskie od początku obserwowały budowę zapory. Widzimy, że podwożą grupy cudzoziemców w miejsca, gdzie są rozlewiska rzek i granicę można tam przekroczyć. W ostatnich dniach taka sytuacja jest w okolicach Białowieży, gdzie są rozlewiska rzeki Leśna Prawa" - mówi por. Anna Michalska.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii
19.07.2022

Szósta fala epidemii w Polsce już trwa, jednak ma ona inny charakter niż poprzednie. Przebiega ona łagodniej, do szpitali trafia mniej chorych na COVID-19 - mówi prof. Joanna Zajkowska.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
18.07.2022

"Mamy kumulację, dużą liczbę szoków podażowych, ale liczymy na to, że okres wysokiej inflacji zbliża się do końca" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
16.07.2022

- Rozmawiałem niedawno z delegacją Pazdan, Romanczuk, Zlatan i mówili, że dawno nie czuli takiej mocy i poczucia własnej wartości. To fajnie, że trener umie to w nich wzbudzić - mówi Wojciech Pertkiewicz.


Łukasz Jasina, źródło: MSZ

Łukasz Jasina

rzecznik MSZ
15.07.2022

"Łukaszenkowska propaganda bardzo mocno atakuje każdy przejaw polskiego patriotyzmu. W gruncie rzeczy niewiele możemy uczynić w takim dyktatorskim państwie, możemy tylko głośno mówić, o tym, co się dzieje - tego już Aleksander Łukaszenka nie jest w stanie powstrzymać" - mówi Łukasz Jasina.

Maciej Olesiński, fot. Marcin Gliński

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
14.07.2022

"Eksperci twierdzą, że Polacy stawiają na medycynę naprawczą, a nie na profilaktykę. Kiedy nie mamy symptomów chorobowych - trudno jest nas skłonić do tego, byśmy poszli i sami z siebie się diagnozowali" - mówi Maciej Olesiński.

foto: Monika Kalicka

Agata Lewkowska

z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku
13.07.2022

Standard hotelu niższy niż ten, za który zapłaciliśmy, obce osoby kwaterowane w tym samym pokoju - m.in. z takimi problemami zgłaszają się białostoczanie do Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Jak postępować w takich sytuacjach?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok