Radio Białystok | Gość | Wojciech Konończuk - wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

9.06.2021, 08:24, akt. 13:38

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)
Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Z Wojciechem Konończukiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prezydent Andrzej Duda odwiedził województwo podlaskie. Spotykał się m.in. z przedstawicielami mniejszości białoruskiej z naszego regionu. Był też na Św. Górze Grabarce, gdzie rozmawiał z metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą oraz duchowieństwem prawosławnym.

O tej wizycie z wicedyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciechem Konończukiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jakby pan podsumował tę wizytę i dlaczego odbyła się właśnie teraz?


Wojciech Konończuk: Była to na pewno bardzo ważna wizyta. Była też oczekiwana, jeśli chodzi o społeczność białoruską czy prawosławną w Polsce.  Najważniejszym, wręcz historycznym momentem była wizyta pana prezydenta Dudy w Zaleszanach, uklęknięcie przed krzyżem, który upamiętnia mieszkańców wsi zamordowanych przez oddział Burego.

Po pierwsze widziałbym to jako wypełnienie pewnych oczekiwań ze strony prawosławnej mniejszości białoruskiej w Polsce, a po drugie trzeba też mieć na uwadze szerszy kontekst. Po drugiej stronie granicy reżim Łukaszenki coraz mocniej rozkręca propagandę wymierzoną w polskie podziemie niepodległościowe i Armię Krajową, uznając te formacje za zbrodnicze, więc to, czego możemy się spodziewać w kolejnych tygodniach, miesiącach, to pewnie kontynuowanie tej kampanii przez reżim Łukaszenki.

Myślę, że ze strony administracji prezydenta RP to jest też próba pokazania, że Polacy nie mają problemu, żeby się ze swoją historią rozliczać i tak naprawdę, jeśli chodzi o historię polsko-białoruską, to nie ma zbyt wielu punktów spornych, które by te dwa narody dzisiaj dzieliły.


Zatem to próba rozładowania konfliktu wewnętrznego, bo trzeba go albo rozwiązać, albo załagodzić, po to żeby nie był wykorzystywany w aspekcie międzynarodowym, bo przecież między innymi z tego powodu do aresztów trafili przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi.


Tak, oczywiście. To jest próba rozbrojenia tego tematu ze strony prezydenta. Z drugiej strony myślę, że wizyta w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu to jest też próba pokazania pewnej gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych. Polacy na Białorusi są wsadzani do więzienia, ich najważniejsza organizacja jest od lat niezarejestrowana, szkoły polskie są ograniczane, także nauczanie w szkołach społecznych, nie mówiąc o jakichkolwiek kwestiach związanych z finansowaniem działalności mniejszości.

Tymczasem w Polsce mamy do czynienia z sytuacją zupełnie odwrotną. Szkoły białoruskie działają, organizacje mniejszości są finansowane ze środków państwa polskiego, co - powiedzmy od razu - jest czymś normalnym, tak to powinno wyglądać. Więcej dzieci białoruskich uczy się języka białoruskiego w Polsce niż polskich języka polskiego na Białorusi, co jest pewnym paradoksem. Mniejszość polska jest na Białorusi kilkukrotnie większa niż mniejszość białoruska w Polsce.


Czy była to także płaszczyzna do rozmowy, żeby wzmocnić zaangażowanie mniejszości białoruskiej w Polsce, żeby zostać takim białoruskim Piemontem, by móc przechować język białoruski, skoro na Białorusi jest - że tak powiem - pod ścianą?


To jest troszkę białoruski Piemont. Jeśli chodzi o zachowanie języka białoruskiego, kultury, to mamy wiele sprawnych organizacji białoruskich - choćby Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Mamy też kilku bardzo dobrych historyków białoruskich, obywateli polskich, którzy piszą bardzo ważne książki, których znaczenie wychodzi poza Polskę. One są ważne też z punktu widzenia historiografii białoruskiej w ogóle. Mimo niewielkiej skali to Podlasie jest rzeczywiście pewnym Piemontem dla Białorusi.


Są tu także tłumacze literatury światowej na język białoruski, że nie wspomnę "Ulissesa".


Tak. Mamy tutaj rzeczywiście rozwiniętą działalność kulturalną. Biorąc pod uwagę niewielką liczbę Białorusinów, którzy w Polsce mieszkają, to powiedziałbym, że osiągnięcia są rzeczywiście imponujące.


Jakie będą następne kroki? Czego możemy się spodziewać - równie nagłych wizyt?


Trzeba pamiętać, że akurat wizyta pana prezydenta Dudy złożyła się z uznaniem przez reżim białoruski 17 września świętem państwowym, co jest kolejnym pokazaniem, że Polska jest głównym wrogiem i głównym wrogiem pozostanie, więc to, co my próbujemy robić tutaj w Polsce, to pokazywać, że Polska nie tylko nie jest wrogiem narodu białoruskiego, ale jest jak najbardziej mu przyjazna. Nie czyhamy również na ziemie białoruskie, nie dążymy do zmiany granicy. A przecież tego typu słowa często pojawiają się w wypowiedziach Aleksandra Łukaszenki.

Generalnie odbieram to jako pokazanie, że mamy wyłącznie dobre intencje, że wspieramy i będziemy wspierać społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. Naszym nieprzyjacielem jest reżim Łukaszenki.


Czy także wsparcie tego rodzaju protestów, które na przykład odbyły się na przejściu w Bobrownikach?


To znaczy, tutaj jest nie tyle wsparcie ze strony politycznej czy tym bardziej rządowej. Natomiast jeśli chodzi o wsparcie typu wydawanie zgody na tego typu protesty czy udział w nich także wielu polskich działaczy, to myślę, że jak najbardziej.

Trzeba też pamiętać, że polska pomoc dla Białorusi jest bardzo rozbudowana. Są to pieniądze na niezależne media białoruskie, stypendia dla relegowanych studentów z Białorusi, finansowanie białoruskich organizacji. Listę tę można by jeszcze wydłużyć.

Myślę, że Polska - jeśli chodzi o wspieranie podmiotowości Białorusi, społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju - może być wskazywana jako państwo, które rzeczywiście bardzo dużo robi.


I stworzyć warunki dla tych, którzy będą chcieli w naszym kraju zamieszkać i pracować, czego przykładem są ułatwienia w sferze informatycznej.


Tak. Jesienią zeszłego roku Polska przyjęła specjalny program dla białoruskiego sektora IT. Dopowiedzmy, że sektor IT był jedną z tych branż gospodarki białoruskiej, które jednoznacznie wsparły protesty, co spowodowało, że wielu informatyków, programistów musiało ratować się ucieczką z kraju. Do kwietnia w ramach tego polskiego programu dla białoruskich informatyków zostało wydanych ok. 9 tys. wiz.

Trzeba też pamiętać, że mimo tego, że granice białoruskie są od grudnia zamknięte, poza nielicznymi kategoriami obywateli, którzy mogą wyjechać, to to, czego ja bym się spodziewał, to jednak to, że migracja z Białorusi do Polski będzie w najbliższych miesiącach i latach szybko rosła, także ze względu na problemy gospodarcze Białorusi.


Na razie mamy 10 proc. białoruskich informatyków w Polsce. Takie są między innymi skutki funkcjonowania reżimu Aleksandra Łukaszenki na Białorusi.


Tak. To oczywiście dotyczy w dużym stopniu Białorusinów - informatyków, ale nie tylko. Przede wszystkim mówimy o emigracji politycznej, która teraz będzie trudniejsza także ze względu na zamknięcie lotów z Mińska do Unii Europejskiej. Natomiast wydaje mi się, że takim głównym czynnikiem, który poza politycznymi sprawami będzie wyganiał Białorusinów za granicę, będzie jednak coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna tego kraju.| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.


Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.


fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.

Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.


ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.


Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.


Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.

dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.

Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.

Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.


Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".

Urszula Siłkowska, fot. Marcin Mazewski

Urszula Siłkowska

z Archiwum Państwowego w Białymstoku
18.05.2021

- Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile skarbów możemy odkryć w piwnicach, na strychach, w komodach, u dziadków na wsi.


prof. Anna Wasilewska, fot. Joanna Szubzda

prof. Anna Wasilewska

wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, dyrektor UDSK w Białymstoku
18.05.2021

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że należy szczepić młodzież. Wszystkie grupy wiekowe, które mogą być zaszczepione, powinny być zaszczepione. (...) Jestem za tym, żebyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2021

"Wszyscy dyskutują o tych kwestiach podatkowych i składkowych, bo to dotyczy nas wszystkich i to w sposób bezpośredni - każdy zauważy ten plus albo minus w portfelu, w zależności, w jakiej grupie pracowniczej się znajduje".

Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

twórca filmów z cyklu "Podlasie dobrze zna się"
16.05.2021

Ile karczm było w XVI wieku w Drohiczynie, jakie zabytki znajdują się na Cmentarzu Katedralnym w Łomży, z czym związana jest nazwa rzeki Rudawka w Augustowie? Tego wszystkiego dowiemy się z filmów Dominika Sołowieja w cyklu "Podlasie dobrze zna się". Możemy obejrzeć je w Internecie.


Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
13.05.2021

"Ludzie, którzy biegali maratony, w tym momencie nie są w stanie wejść na pierwsze piętro. Niestety pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię, na nowo muszą się nauczyć chodzić, jeść, pić, funkcjonować w życiu codziennym, nie są zdolni w tym momencie do całkowitego powrotu do zdrowia, do społeczeństwa. To będzie bardzo długotrwały proces rehabilitacji pocovidowej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok